Смагіна Тетяна Василівна. Комбінована імунофармакотерапія та ентеросорбція в лікуванні хворих цілорічним алергічним ринітом : дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Державна установа "Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка АМН України". — К., 2007. — 156арк. — Бібліогр.: арк. 138-156.
Анотація до роботи:
Смагіна Т.В. Комбінована імунофармакотерапія та ентеросорбція в лікуванні хворих цілорічним алергічним ринітом. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Державна установа “Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України”, Київ, 2007.
Дисертаційна робота присвячена вивченню клініко-імунологічного стану хворих на цілорічний алергічний риніт (ЦАР), створенню нової моделі алергічної реакції в слизовій верхніх дихальних шляхів та вивченню впливу локально-системної імуномодуляції та ентеросорбції на продукції імуноглобулін Е антитіл, вивченню впливу різних груп імуномодуляторів на функціональну активність і фенотипові властивості імунокомпетентних клітин крові хворих на ЦАР, проведенню системної імуномодуляції та ентеросорбції перед курсом СІТ і порівняльній клініко-імунологічній оцінці комплексного лікування.
В результаті експериментальних досліджень створена модифікована модель алергічної реакції негайного типу в слизовій оболонці, що дало змогу надалі провести адекватну неспецифічну імунотерапію (поліоксидоній) та ентеросорбцію (сілікс) у хворих на цілорічний алергічний риніт.
Клінічні дослідження в найближчому періоді після проведеного лікування показали, що комбінована терапія (специфічна імунотерапія, імунокорекція та ентеросорбція) була ефективнішою щодо відновлення суб’єктивних та об’єктивних показників.
Вивчення суб’єктивних та об’єктивних показників, стану місцевого та системного імунітету у хворих на ЦАР у віддаленому періоді показало, що комбінована терапія, що складається з СІТ, введення імуномодулятору «Поліоксидоній» та ентеросорбенту “Сілікс” переважає монотерапію хворих на ЦАР у вигляді СІТ.
В результаті проведеної роботи запропоновано нову модель алергічної реакції в органах дихання по гуморальному та клітинному типу та розроблено алгоритм застосування неспецифічної імунотерапії, завдяки якому можна досліджувати десенсибілізуючі характеристики препаратів; запропоновано методику комбінованої імунофармакотерапії хворих на ЦАР, яка складається з СІТ, імунокорегуючої терапії та ентеросорбції.
1. Проведеними клініко-імунологічними дослідженнями показано зміни показників системного імунітету у хворих на ЦАР (збільшення кількості еозинофільних лейкоцитів, підвищення рівня загального IgE; зниження рівня СD4 Т-лімфоцитів, підвищення В-лімфоцитів (CD20), підвищення рівня IgA та інтерлейкіна 1 у сироватці крові) та місцевого імунітету (зниження рівня специфічних (секреторний IgA) та неспецифічних (інтерферон-гамма, лактоферін) білків).
2. В результаті експериментальних досліджень модифіковано модель відтворення негайної алергії в органах дихання. Розроблено алгоритм застосування імуномодуляторів, завдяки якому можна досліджувати десенсибілізуючі характеристики препаратів, тобто створена модель для імунофармакологічного відбору найбільш ефективних дезалергизуючих засобів. Отримано патент на винахід.
3. Експериментальними дослідженнями встановлено, що використання ентеросорбенту “Сілікс” та імуномодулятору “Поліоксідоній” є найефективнішою комбінацією, яка має дезалергізуючий вплив як на гуморальну локальну IgE-відповідь, так і на системну відповідь по продукції клітинами-ефекторами ФГММ.
4. Розроблено метод комплексного лікування хворих на ЦАР з використанням СІТ, імунокорекції та ентеросорбції.
5. Клінічні дослідження показали, що застосування комбінації імунофармакотерапії з ентеросорбцією виявилось ефективнішим у відношенні відновлення суб’єктивних (стан носового дихання, зменшення виділень з носу та приступів чхання, свербіння у носі) та об’єктивних (набряклість слизової, прохідність носових ходів, транспортна функція слизової оболонки порожнини носа, рН слизу з носу) показників.
6. Проведені дослідження в віддаленому періоді суб’єктивних та об’єктивних показників, стану місцевого та системного імунітету у хворих на ЦАР свідчать, що за сумарною імунореабілітуючою ефективністю комбінована терапія, що складається з СІТ, введення імуномодулятора Поліоксидонія та ентеросорбенту Сіліксу переважає монотерапію хворих на ЦАР у вигляді СІТ.
Публікації автора:
Мельников О.Ф., Заболотный Д.И., Смагина Т.В.Экспериментальное исследование влияния иммуномодуляторов в сочетании с энтеросорбентом Силикс на формирование системной и локальной аллергии // Ринологія. – 2005. – №3. – С. 12-17.
Мельников О.Ф., Лупырь А.В., Смагина Т.В., Заболотная Д.Д., Зарицкая И.С., Тимченко М.Д. Цитокиновый и иммуноглобулиновый профили сыворотки крови при риносинуитах различной этиологии // Ринологія. – 2006. – №1. – С. 23-27.
Гогунська І.В., Забродська Л.В., Заболотна Д.Д., Смагіна Т.В., Нестерчук В.І. Сучасні підходи до діагностики та лікування алергічних захворювань дихальних шляхів // Ринологія. – 2006. – №2. – С. 3-10.
Веремєєнко К.М., Голобородько О.П., Кизим О.Й., Карпенко Г.Ф., Смагина Т.В. Дослідження активності нейтральних протеїназ загальної та специфічної дії, 1-інгібітора протеїназ, лізоциму і каталази в ротовому секреті у пацієнтів з алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2007. – №1. – С. 2-6.
Смагіна Т.В. Комбінована імунофармакотерапія та ентеросорбція в лікуванні хворих на цілорічний алергічний риніт // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2007. – №4. – С. 22-26.
Смагина Т.В., Тимченко М.Д., Заболотная Д.Д. Содержание защитных белков в ротоглоточном секрете больных круглогодичным аллергическим ринитом // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – №3-с. – С. 58.
Мельников О.Ф., Заболотный Д.И., Смагина Т.В. Экспериментальное изучение влияния иммунотропных препаратов в сочетании с энтеросорбентом на формирование аллергии в органах дыхания. – Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2005. – №5-с. – С. 107-108
Спосіб моделювання алергії змішаного типу. Заболотний Д.І., Мельников О.Ф., Заболотна Д.Д., Смагіна Т.В. Патент України u200601227 від 15.08.2006.