Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Чорній Олеся Володимирівна. Комбіноване лікування хворих з хропінням і обструктивним апное на основі використання фізичних методів впливу. : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2009.



Анотація до роботи:

Чорній О.В. Комбіноване лікування хворих з хропінням і обструктивним апное на основі використання фізичних методів впливу. – Рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата медичних наук за фахом 14.01.19. - оториноларингологія. ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України», Київ, 2009 .

Дисертація присвячена вирішенню актуальної задачі – підвищенню ефективності лікування хворих з хропінням і обструктивним апное уві сні.

Основу роботи складає обстеження і лікування 150 хворих з порушенням дихання під час сну, що проявляється хропінням і обструктивним апное. На підставі проведеного клініко-фоніатричного аналізу результатів лікування хворих з використанням кріодії, електромагнітних хвиль ММ діапазону і електроміостимуляції м'якого піднебіння відмічений позитивний ефект в 30%, 26,6% і 31,2% відповідно, як правило при початкових рівнях звуження верхніх дихальних шляхів. Після курсу електроміостимуляції і КВЧ дії спостерігалося поліпшення функціонального стану м'язових елементів піднебінно-глоткового клапана. Вивчена клінічна ефективність запропонованої методики уніфікованого комбінованого лікування хворих. Її застосування супроводжувалось позитивним клінічним ефектом в 66,6% випадків. На підставі цефалометричних і МРТ досліджень відмічено, що у хворих з хропінням без апное в 73,9% випадків мало місце збільшення піднебіння, в 26,1% - його зменшення, а в 41,3% збільшення розмірів язика і дислокації його назад. У хворих з хропінням і обструктивним апное констатовано одночасне збільшення розмірів м'якого піднебіння і язика. Застосування розроблених методик комбінованого лікування в залежності від рівня і механізму звуження верхніх дихальних шляхів дозволило підвищити ефективність лікування до 76,9 % у хворих з анатомічним і в 42,8% з фізіологічним звуженням верхніх дихальних шляхів. У хворих з порушенням дихання під час сну відмічено підвищення інтенсивності перекисного окислення ліпідів, залежне від ступеню звуження верхніх дихальних шляхів. Відмічені також метаболічні зміни в клітинах периферійної крові, які нормалізувалися після лікування.

На основі результатів комплексних досліджень розв`язано актуальне завдання отоларингології підвищення ефективності комбінованого лікування хворих на хропіння і обструктивне апное на основі використання фізичних методів впливу.

  1. Ефективність лікування хворих з хропінням та обструктивним апное під час сну підвищується при максимальному усуненні анатомічних та фізіологічних причин звуження верхніх дихальних шляхів.

  2. У хворих з хропінням звуження просвіту глотки у 78,7 % спостерігається за рахунок змін м’якого піднебіння, у 52,4% – за рахунок збільшення та дислокації язика, при цьому у 44,2% відмічається одночасне збільшення м’якого піднебіння та язика.

  3. При морфогістохімічному дослідженні м’якого піднебіння установлено наявність хронічного запалення та зміна усіх структурних елементів цього анатомічного утворення, що супроводжується змінами його розмірів.

  4. Встановлено, що у хворих з хропінням, як при гіпертрофії, так і при гіпотрофії м’якого піднебіння, провідною патоморфологічною особливістю є деструктивно-дистрофічні зміни м’язевої тканини та порушення її інервації.

  5. При хропінні та обструктивному апное підвищується активність процесів перекисного окислення ліпідів і порушення в імунокомпитентних клітинах крові метаболічних процесів, характерних для гіпоксичних станів, що нормалізуються при досягненні клінічного ефекту лікування.

  6. Методи лікування хворих з хропінням та обструктивним апное з використанням фізичних факторів (кріодія, КВЧ-терапія, електроміостимуляція фарингеально-оральної ділянки) повинні поєднуватися з хірургічною корекцією просвіту верхніх дихальних шляхів.

  7. У 83,3 % хворих з хропінням і обструктивним апное під час сну спостерігається латентна недостатність велофарингіального сфінктера, що проявляється після функціонального голосового навантаження змінами показників, що характеризують резонаторную і артикуляційну функції м’якого піднебіння.

  8. Електроміостимуляція та КВЧ дія на м’яке піднебіння покращує функціональний стан велофарингіального сфінктера і супроводжується позитивним клінічним ефектом відповідно в 31,2 % і 26,6 % спостережень.

Публікації автора:

1. Минин Ю.В. Эффективность комбинированного метода лечения больных с храпом /Минин Ю. В., Кучеренко Т. И., Чорний О.В., Козак Ю.Н // Матеріали 10 з'їзд отоларингологів України 22-25 травня 2005 р., м. Судак. – С. 462-463.

Дисертантка виконувала обстеження хворих здійснювала їх лікування, підготовила матеріал до друку.

2. Чорній О.В. Морфогістохімічна характеристика м'якого піднебіння у хворих на хропіння з обструктивним апное та без нього /Чорній О.В., Мінін Ю.В., Карась А.Ф // Журн. вушних носових і горлових хвороб. – 2008. – №2. –С. 51-57. Дисертанткою проведено відбір, клінічне обстеження та лікування хворих, забір і обробка післяопераційного матеріалу, написання статті. Зроблено висновки.

3. Чорній О.В. Нейроморфологічне і електронно-мікроскопічне дослідження тканин м'якого піднебіння хворих на хропіння та обструктивне апное уві сні /Чорній О.В. Мінін, Ю.В., Карась А.Ф. // Ринологія. – 2008. – №1. – С.31-37. Дисертанткою проведено відбір, клінічне обстеження та лікування хворих, забір і обробка післяоперційного матеріалу, написання статті.

4. Чорній О.В.Комбіноване лікування хворих з хропінням і обструктивним апное під час сну /Чорній О.В., Мінін Ю.В., Карась А.Ф // Журн. вушних носових і горлових хвороб. – 2008. – №5. – С. 17-24. Дисертанткою проведено відбір, клінічне обстеження та лікування хворих. Проводила виготовлення і аналіз препаратів крові хворих для цитохімічних реакцій, статистичну обробку матеріалу, написання статті.

5. Минин Ю.В. Диагностика и лечение больных с храпом и обструктивним апное во сне /Минин Ю.В. Чорний О.В., Кучеренко Т.И. Наук. практ. конф. «Стандарти діагностики та лікування в отоларингології» (12.-13.05.08), присвячена 110-річчя з дня народження проф. О.С. Коломійченка м.Черкаси. //Журнал вушних носових і горлових хвороб. -2008 - №3-С. – С. 86-87.

Дисертантка виконувала обстеження хворих на різних етапах лікування. Брала участь в розробці та використанні комбінованого методів лікування.