Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Соловйова Марія Володимирівна. Комерціалізація бібліотечно-інформаційної діяльності в умовах ринкової економіки України : Дис... канд. наук: 27.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Соловйова М. В. Комерціалізація бібліотечно-інформаційної діяльності в умовах ринкової економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з соціальних комунікацій за спеціальністю 27.00.03 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство. – Харківська державна академія культури. – Харків, 2009.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню процесу комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності як напряму господарської діяльності бібліотек в умовах ринкової економіки України.

Узагальнено сучасний стан комерціалізації бібліотек України, який характеризується розвитком практики отримання прибутків від продажу бібліотечно-інформаційних продуктів і послуг. Визначено механізми економічного регулювання діяльності бібліотек. Обгрунтовано, що напрямами підвищення ефективності комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності є її нормативно-правове регулювання, внутрішньобібліотечне управління, виробництво аналітичних інформаційних продуктів і послуг на основі техніко-технологічного переоснащення бібліотек та налагодження системи комунікацій з іншими соціокомунікативними структурами.

У процесі дослідження досягнуто поставлену мету дисертації, пов’язану з теоретичним обґрунтуванням процесу комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності як напряму господарської діяльності бібліотек в умовах ринкової економіки України, вирішено всі завдання, що дозволило дійти таких наукових висновків.

  1. Становлення та розвиток інформаційного суспільства супроводжуються не лише принципово новими техніко-технологічними змінами засобів виробництва і споживання інформації, але й новими соціально-економічними умовами функціонування документно-комунікаційних структур суспільства. В умовах розбудови економіки постіндустріального типу перед бібліотечними установами виникають проблеми принципово нового характеру, пов’язані з необхідністю їх функціонування в умовах інформаційного ринку, інноваційного розвитку, створенням комфортного інформаційного середовища та розвитком інформаційного сервісу. Одним з напрямів ринкової поведінки бібліотек є комерціалізація, котра має на меті отримання додаткових коштів для забезпечення фінансування їх інноваційного розвитку. З цих позицій – важливою і актуальною є проблема наукового узагальнення та аналізу сучасних концепцій і теоретичних підходів до комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності в Україні.

  2. Сучасний стан вивчення проблеми комерційної діяльності вітчизняних бібліотек характеризується загостренням дискусії навколо цього питання. Фахівці наголошують на теоретичній і практичній значущості дослідження комерційної діяльності бібліотек, але понині відсутні фундаментальні праці та дисертаційні дослідження з цієї тематики. Увага фахівців приділяється загальним проблемам господарської діяльності, соціально-економічним аспектам розвитку бібліотек, функціонуванню бібліотек на інформаційному ринку, дослідженню напрямів адаптації бібліотек до ринкових умов, розвиткові бібліотечно-інформаційного виробництва, правовим засадам їх економічної діяльності, упровадженню технологій менеджменту та маркетингу в бібліотечно-інформаційній діяльності, поширенню платних послуг.

  3. Комерціалізація бібліотечно-інформаційної діяльності відбувається під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. Зовнішніми факторами комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності є інформатизація суспільства, що супроводжується ринковою трансформацією економіки України, становлення та розвиток інформаційного ринку, ринку інформаційних продуктів і послуг, державна економічна політика в галузі культури, якій притаманні залишковий принцип фінансування бібліотек, залежність фінансування бібліотек від стану бюджету того чи іншого регіону. Внутрішніми факторами комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності є техніко-технологічні зміни, які сприяють розвиткові бібліотечного виробництва; диверсифікація інформаційних продуктів і послуг, що супроводжується посиленням вимог до підвищення їх якості; організаційні трансформації, які виявляються в розвиткові нових організаційних форм бібліотечно-інформаційної діяльності: електронних бібліотек, медіатек, корпоративних бібліотечних об’єднань, та управлінські трансформації, які передбачають використання технологій програмно-проектного, стратегічного управління, маркетингові технології.

  4. Методологічною основою дослідження комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності в умовах ринкової економіки України є системний, соціокомунікаційний, інформаційний та економічний підходи. Використання системного підходу дозволило розглянути комерційну діяльність бібліотек, що здійснюється під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів, передбачає певну послідовність економічних процесів, які відбуваються в бібліотечному виробництві і складають його систему. При дослідженні характеристик комерційної діяльності бібліотек за допомогою соціокомунікативного підходу розкриваються особливості ринкового обміну інформацією, що полягають у вартісному оцінюванні інформації та взаємодії виробників-продавців і споживачів-покупців інформаційних товарів та послуг. Інформаційний підхід дозволяє розглянути бібліотеку як суб’єкта інформаційного ринку, виявити особливості інформаційного продукту та послуги як товару. За допомогою економічного підходу виявлені й проаналізовані господарські явища і факти в діяльності бібліотеки, зокрема такі, як: доходи, ціноутворення на інформаційні продукти і послуги, підприємництво, механізми економічного регулювання діяльності бібліотеки.

Для уточнення понятійного апарату досліджуваної предметної сфери, визначення змісту базових понять «комерціалізація діяльності бібліотек» та «прибуток» застосовано термінологічний метод. Джерелознавчий аналіз як метод емпіричного дослідження надав змогу вивчити наукове ставлення до комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності, виявити існуючі точки зору стосовно перспектив комерційної діяльності бібліотек на інформаційному ринку. Порівняльний метод дозволив виявити спільні ознаки та відмінності в комерційній діяльності зарубіжних та українських бібліотек. За допомогою економічного аналізу комерційна діяльність бібліотеки поділяється на процеси та господарські явища. Використано методи опитування, експертних оцінок, спостереження, обробки отриманих даних методом апроксимації неявно заданої функції, виявлено залежності кількісних і якісних показників аналізу, інтерпретовано їхній зміст.

  1. Функціонування бібліотек в умовах інформаційного ринку України супроводжується розвитком їх комерціалізації, яка розглядається як складний процес налагодження взаємин з іншими соціокомунікаційними структурами та розширення напрямів господарської діяльності бібліотеки з метою отримання прибутку як додаткового джерела фінансування інноваційного розвитку. Комерціалізація бібліотечно-інформаційної діяльності здійснюється переважно на інформаційному та когнітивному рівнях соціальних комунікацій, які характеризуються поглибленим аналізом документно-інформаційного потоку, розгортанням аналітичної діяльності, створенням інформаційних продуктів і послуг зі значною доданою вартістю. Комерційна діяльність бібліотек передбачає вивчення попиту, пропозицій та цін на інформаційному ринку, налагодження взаємин з партнерами, проектування, впровадження й оперативне управління та інші заходи, спрямовані на отримання прибутку як додаткового джерела фінансування інноваційного розвитку бібліотек.

  2. Сучасний стан комерційної діяльності бібліотек України має латентний характер і відзначається практикою отримання прибутків від продажу бібліотечно-інформаційних продуктів та послуг, що відбувається згідно з чинним законодавством України, але є недостатньо регламентованим. В умовах інформаційного ринку бібліотеки мають змогу отримувати прибуток, який дозволяє їм розвиватися та повніше задовольняти потреби платоспроможних споживачів інформаційно-бібліотечних продуктів і послуг, які виходять за межі традиційного бібліотечного обслуговування, що забезпечується бюджетними коштами. У бібліотеках досягнення комерційної мети реалізується через диверсифікацію бібліотечно-інформаційної діяльності, створення окремих комерційних відділів, організаційно-господарське новаторство, що з деякими застереженнями може розглядатись як підприємницька діяльність.

  3. Аналіз ефективності комерційної діяльності вітчизняних бібліотек, який відтворює залежність прибутковості різних інформаційних продуктів та послуг від розміру витрат на певні фактори їхнього виробництва, засвідчив найбільшу прибутковість і поширеність послуги з передачі видань у користування. Це зумовлено як традиційністю такої послуги для бібліотеки, так і використанням технічних засобів, завдяки яким поширюються електронні видання, електронні замовлення, електронна обробка інформації тощо. Аналогічні прибутки забезпечують бібліотекам суто комп’ютерні й Інтернет-послуги, проте вони часто не мають бібліотечно-інформаційного сенсу. Якість консультаційних послуг, бібліографічного інформування та довідково-бібліографічного обслуговування не завжди повною мірою відповідає потребам сучасних споживачів. Ці послуги мають низьку прибутковість. Послуги з ксерокопіювання, які мають значні витрати, також відзначаються низькими прибутками. На прибутковість практично всіх видів бібліотечно-інформаційних послуг значною мірою впливає обсяг вкладів у придбання технічних засобів.

  1. Механізмами економічного регулювання діяльності бібліотек як суб’єктів господарювання в умовах інтеграції до інформаційного ринку є: ринкові, державні, внутрішньобібліотечні. До ринкових механізмів економічного регулювання належать: зміна попиту і пропозиції на інформаційному ринку під впливом як цінових, так і нецінових факторів, що зменшує чи збільшує обсяг продажу бібліотечно-інформаційних продуктів і послуг; суперництво між учасниками ринкового господарства за поліпшення умов виробництва, купівлі та продажу інформаційних продуктів і послуг; існування рамок, які структурують взаємодію суб’єктів господарювання. Державними механізмами економічного регулювання є: пряме законодавчо-нормативне державне регулювання; державне стимулювання розвитку інформаційного ринку та його суб’єктів (бібліотек тощо) через створення конкурентоспроможних засобів і систем інформатизації, телекомунікації та зв’язку, сприяння інноваційній діяльності та виходу інформаційних продуктів і послуг на міжнародні ринки; прийняття програм розвитку галузі культури і, зокрема, бібліотек. Внутрішньобібліотечні механізми економічного регулювання: прийняття формальних правил, постанов, рішень (що описують діяльність бібліотекарів) та встановлення неформальних соціальних норм поведінки, негласно прийнятих у трудовому колективі; мотивація персоналу бібліотеки, планування, організація, контроль; постійний моніторинг діяльності бібліотеки; прийняття фінансових рішень, пов’язаних із формуванням, розподілом та використанням фінансових ресурсів бібліотеки, а також управління фінансовими потоками з метою оптимізації доходу бібліотеки; узгодження внутрішніх можливостей бібліотеки з потребами інформаційного ринку для забезпечення прибутку; формування асортиментного портфелю та цінової політики бібліотеки.

  2. Напрямами підвищення ефективності комерціалізації бібліотечно-інформаційної діяльності є її нормативно-правове регулювання, зокрема регламентування та державна підтримка комерційної діяльності бібліотек України; внутрішньобібліотечне управління, яке є, по суті, впливом, котрий упорядковує процес роботі працівників з метою отримання прибутку і передбачає планування, організацію, мотивацію та контроль; виробництво конкурентоспроможних інформаційних продуктів і послуг, що грунтується на техніко-технологічному переоснащенні бібліотек та встановленні взаємин з іншими соціокомунікаційними структурами інформаційного ринку.

  3. Управління комерціалізацією бібліотечно-інформаційної діяльності в умовах інформаційної економіки України супроводжується змінами в господарському механізмі бібліотек, який має бути орієнтованим на оперативний, гнучкий, динамічний фінансовий менеджмент, передбачає автоматизацію управління, зміну організаційно-правових форм бібліотечних установ, формування економічної культури бібліотечних фахівців. Автоматизація управління передбачає впровадження новітніх інформаційних технологій у систему прийняття управлінських рішень. Зміна організаційно-правових форм бібліотечних установ характеризується розгортанням певних напрямів підприємницької діяльності, серед яких можна назвати виникнення відокремлених комерційних відділів у бібліотеках, приватно-державних підприємницьких структур – корпоративних бібліотечних об’єднань. Започаткування підприємництва не потребує суттєвих ресурсних витрат. Найважливішим для підприємницької діяльності бібліотек є наявність інтелектуальних трудових ресурсів, потенційних споживачів, каналів зв’язку з ринковим оточенням бібліотеки. Формування економічної культури бібліотечних фахівців адаптує їх професійну поведінку до ринкових умов функціонування бібліотеки через здобуття економічних знань та набуття необхідних навичок.

Проведене дослідження не вичерпує повністю означеної проблеми. Подальшого вивчення потребують питання: визначення споживчих потреб користувачів у бібліотечно-інформаційних продуктах і послугах, складання прогнозів їх розвитку; аналіз ролі та місця бібліотек в індустрії переробки інформації; оптимізація системи управління господарсько-комерційною діяльністю бібліотек; організаційно-економічних засад функціонування корпоративних бібліотечних об’єднань.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Соловйова М. В. Основні напрями формування наукових уявлень про комерційну інформаційно-бібліотечну діяльність / М. Соловйова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2007. – Вип. 19. – С.147-157.

  2. Соловйова М. В. Комерційна діяльність бібліотек: закордонний досвід / М. Соловйова // Вісн. Кн. палати. – 2007. – №3. – С. 24-27.

  3. Соловйова М. В. Прибуткова діяльність бібліотек України: сучасний стан та тенденції розвитку / М. Соловйова // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. – Х., 2007. – Вип. 21. – С. 124-131.

  4. Соловйова М. В. Використання нейронних мереж для дослідження комерційної діяльності бібліотек України / М. Соловйова, І. Сіноліций // Вісн. Кн. палати. – 2007. – №7. – С. 19-22.

  5. Соловйова М. В. Комерційне ціноутворення на бібліотечно-інформаційні продукти і послуги у сучасній Україні / М. Соловйова, Г. Снісар // Вісн. Кн. палати. – 2008. – №2. – С. 16-20.

Матеріали і тези конференцiй:

  1. Соловьёва М. В. Информационные технологии и эффективность в библиотечно-информационной деятельности / М. Соловьёва // Інформаційно-культурологічна та мистецька освіта (консенсус, партнерство, стандарти) в контексті Болонського процесу : матеріали наук.-практ. конф., 13-14 груд. 2005 р. – Х. : ХДАК, 2005. – С. 229-231.

  2. Соловйова М. В. Формування ринкової свідомості у суб’єктів інформаційно-бібліотечної діяльності / М. Соловйова // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття : матеріали наук. конф. молодих учених, 25-26 квітня 2006 р. – Х. : ХДАК, 2006. – С. 218-219.

  3. Соловьёва М. В. Информационный менеджмент в современной украинской библиотеке / М. Соловьёва // Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики : матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 16-18 травня 2006 р. – К., 2006. – С. 61-62.

  4. Соловйова М. В. Реалії та можливості комерційної діяльності бібліотек / М. Соловйова // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття : матеріали наук. конф. молодих учених, 24-25 квітня 2007 р. – Х. : ХДАК, 2007. – С. 237.

  5. Соловйова М. В. Статистичний облік в управлінні комерційною діяльністю українських бібліотек / М. Соловйова // Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти, практики : матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф., 21-23 травня 2007 р. – К., 2007. – С. 132-133.

  6. Соловьёва М. В. Работа с удаленными пользователями коммерческих информационно-библиотечных продуктов / М. Соловьёва // Освіта, культура та мистецтво в добу цивілізаційної глобалізації : матеріали міжнар. наук. конф., 22-23 листопада 2007 р. – Х. : ХДАК, 2007. – С. 216-217.

  7. Соловйова М. В. Комерційний розрахунок у діяльності бібліотеки в умовах ринкової економіки / М. Соловйова // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття : матеріали наук. конф. молодих учених, 24-25 квітня 2008 р. – Х. : ХДАК, 2007. – С. 238-239.