Косаченко Володимир Дмитрович. Комп'ютеризована методика побудови геологічних моделей нафтогазових родовищ у зв'язку з підрахунком запасів вуглеводнів: Дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / Український держ. геологорозвідувальний ін-т (УкрДГРІ). - К., 2002. - 233арк. - Бібліогр.: арк. 190-216.
Анотація до роботи:
Косаченко В.Д. Комп'ютеризована методика побудови геологічних моделей нафтогазових родовищ у зв'язку з підрахунком запасів вуглеводнів. - Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата геологічних наук за спеціальністю 04.00.22 - геофізика. Київський університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
У дисертації розглядається побудова геологічних моделей нафтогазоперспективних об'єктів з використанням комп'ютеризованої методики. Геомоделювання - інформаційноємкий і трудозатратний процес, що полягає в побудові геологічних розрізів, кореляційних профілів, вертикальних перетинів, структурних карт, геометризації покладів. Тільки цілісна комп'ютеризована методика дозволяє виконувати всі перерлічені задачі в єдиному замкнутому технологічному циклі з максимальною вірогідністю і коректністю та істотно полегшує цей процес.
Запропонована комп'ютеризована методика побудови геологічних моделей нафтогазоперспективних об'єктів орієнтована на вітчизняний апаратурний комплекс, враховує специфіку геологічної будови нафтогазоносних регіонів України, має розвинуту інформаційну структуру і використовує багатий досвід геологічної інтерпретації українських нафтогазоконденсатних родовищ.
Розроблена методика побудови геологічних моделей нафтогазоперспективних об'єктів випробувана при встановленні особливостей осадконакопичення на ряді структур і об'єктів з використанням літофациального аналізу, а також при автоматизованому підрахунку запасів вуглеводнів нафтогазоконденсатних родовищ ДДЗ. У даний час проводитися впровадження комп'ютеризованої методики обробки й інтерпретації геолого-геофізичної інформації і побудови геологічних моделей у виробничих геологічних організаціях.
Робота за темою дисертації завершилася такими результатами:
Проведено аналіз існуючих уявлень моделювання нафтогазових родовищ і на цій основі дано визначення геологічної моделі з позицій сучасного стану комп'ютеризованих технологій. Геологічні моделі нафтогазових об'єктів будуються на основі інтегрованої бази даних, геолого-геофізичної інформації, а також програмного комплексу, який забезпечує побудову базових графічних документів в інтерактивному режимі.
Розроблена концепція алгоритмічної реалізації геомоделювання є основою створеної детальної методики побудови моделей родовищ вуглеводнів. Ця методика, зокрема, включає автоматизовану побудову:
а) кореляційних геолого-геофізичних розрізів (профілів) з використанням матеріалів ГДС і сейсморозвідки;
б) структурних карт геологічних поверхонь та геофізичних полів.
Сформульовано вимоги до автоматизованої методики побудови графічних документів, розроблено послідовність процедур, які реалізують різні етапи процесу обробки. Розроблено оригінальні алгоритми візуалізації і аналізу графічних побудов, показано значно вищу ефективність порівняно з досягнутим рівнем подібних алгоритмів.
Показано можливість інтегральної комп'ютеризованої обробки даних ГДС і сейсморозвідки при площинному (об'ємному) геомоделюванні; це дозволило одержати істотно уточнені моделі в порівнянні з використовуваною у виробничій практиці лінійною інтерполяцією даних ГДС у міжсвердловинному просторі. Реалізовано побудову продуктивних горизонтів за даними методів промислової геофізики з урахуванням поверхні-аналога шляхом мінімізації функціоналу для обраної апроксимуючої функції. Запропоновані різні підходи до вирішення задачі: аналітичний, локально-згладжуючий, а також комбінований. Розроблено структуру інтегрованої бази даних для побудови геологічних моделей нафтогазових об'єктів, визначені її функції. Розроблено і досліджено комплекс засобів забезпечення оперативної взаємодії користувача з системою. Створено ефективний спеціалізований апарат інформаційного забезпечення користувачів геолого-геофізичною інформацією. Передбачена можливість підключення пакету програм до комп'ютеризованої технології для вирішення спеціальних геологічних задач .
Результатами апробації розробленого у співавторстві алгоритму підрахунку запасів нафти і газу на матеріалах нафтогазоконденсатних родовищ Дніпровсько-Донецької западини показано, що досягається необхідна точність одержуваних підрахункових параметрів і підтверджується збіжність отриманих результатів з даними традиційної обробки. Про це свідчать результати інтерпретації матеріалів ГДС і підрахунку запасів вуглеводнів низки родовищ не тільки здобувачем, але і фахівцями організацій, в яких проводилась апробація та впровадження комп'ютеризованої методики геомоделювання.
Доведено, що методика геомоделювання може бути використана з метою контролю розробки родовищ нафти і газу, забезпечуючи оперативний промислово-геологічний моніторинг процесу видобутку. Запропоновано аналіз геолого-промислової інформації про зміну положення водонафтового (газонафтового) контакту в свердловинах при експлуатації родовища, що дозволяє відобразити просторовий розподіл покладів вуглеводнів, їх початкові і залишкові запаси нафти і газу.
Розроблену методику геомоделювання нафтогазових родовищ впроваджено в ряді українських державних геологічних підприємств, про що свідчать акти впровадження. Розроблений комплекс ГДС, за участю здобувача, впроваджено у вигляді галузевого стандарту України.
Публікації за темою дисертаційної роботи:
Геофізичні дослідження та роботи в нафтогазових свердловинах. Основні вимоги. Галузевий стандарт України. 2000. - 41 с. (Співавт. Красножон, М.Д, Семінський В.С, Тарасенко В.К.)
Графическое представление результатов интерпретации при моделировании геологогического разреза. // Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геології. Київ, Ін-т геол. наук НАНУ, Т. 2., 2000. - С.162-169. (Співавт. Тульчинський В.Г.)
Система “Геопошук” та її використання при оперативній та зведеній інтерпретації матеріалів ГДС. // Тези на 6-й Міжнародній науково-технічній конференції “Нафта і газ України - 2000”. Ів. Франківськ, 2000. - С. 280-281. (Співавт. Красножон М.Д, Тульчинський В.Г.)
Система керування базами даних “Мікропошук” як базова основа комп'ютеризованої технології оперативної та зведеної інтерпретації матеріалів ГДС // Тези на 6-й Міжнародній науково-технічній конференції “Нафта і газ України - 2000”. Ів. Франківськ, 2000. - С. 278. (Співавт. Красножон М.Д)
Компьютеризированная технология геологического моделирования нефтегазовых месторождений // НТВ “Каротажник”. Тверь: Изд. АИС. 2000. - Вып. 74. С. 80-83.
Апробація комп'ютеризованої технології підрахунку запасів // Нафтова і газова промисловість. Київ 2000. - № 6. - С. 5-7.
Комп'ютеризована технологія складання геологічних моделей рудних родовищ // Мінеральні ресурси України. - 2000. - № 4.- С. 36-39. (Співавт. Красножон М.Д).
Побудова геологічних моделей нафтогазоперспективних родовищ за матеріалами ГДС і сейсморозвідки // Нафтова і газова промисловість. Київ. 2001. - № 1. - С. 8-10.
Геометризація покладів при підрахунку запасів ВВ // Мінеральні ресурси України. - 2001. - № 1 С. 38-39.
Створення геологічної моделі Личківського родовища за матеріалами ГДС. - //Теоретичі та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. Київ: УкрДГРІ, Изд. “Карбон Лтд”- . 2001. - С. 181-186.
Комп'ютеризована технологія підрахунку запасів вуглеводнів за матеріалами ГДС. //Теоретичні та прикладні проблеми нафтогазової геофізики. Київ: УкрДГРІ, Изд. “Карбон Лтд”- . 2001. - С. 85-92. (Співавт. Красножон М.Д).
Розробка і впровадження програмного пакета побудови геологічних моделей нафтогазових покладів // Геофизический журнал. Київ. 2001. № 4. Т. 23 – С. 55 - 60 (Співавт. Красножон М.Д., Коломієць О.В.).
Встановлення особливостей осадконакопичення нафтогазоперспективних структур // Нафтова і газова промисловість. Київ. 2001. № 4. - С. 10-14. (Співавт. Бурманова С.Н., Головцина Л.Г.).
Палеогеографічні реконструкції та локальний прогноз розвитку пісковика С-20н на Личківській площі // Нафтова і газова промисловість. Київ. 2001. № 5. – С. 8–12 (Співавт. Бурманова С.Н., Головцина Л.Г., Вандер О.В.).
Вивчення нафтогазових структур з використанням сучасних комп'ютеризованих технологій // Нафтова і газова промисловість. Київ. 2001. № 6. – С. 21 – 24. (Співавт. Бурманова С.Н.).