Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Мельничук Лариса Василівна. Комплексна оцінка показників мікрофлори кишечника у дітей Буковини у зв'язку з мікросоціальними, екологічними та медичними факторами : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2003.



Анотація до роботи:

Мельничук Л.В. Комплексна оцінка мікробіоценозу кишечника у дітей Буковини зв’язку з мікросоціальними, екологічними та медичними факторами.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський державний медичний університет ім. Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2002.

Дисертація присвячена основним мікросоціальним, екологічним та медичним факторам ризику формування дисбактеріозів кишечника у дітей. Найбільш значимими серед них були ускладнення вагітності та пологів, обтяжена спадковість з захворюваннь травної системи, раннє штучне вигодовування, неодноразове отримання антибіотиків, проживання в багатодітній сім’ї, паління батьків, проживання в місті, використання колодязної питної води, незбалансоване харчування.

На основі аналізу патогенетичних механізмів виникнення дисбактеріозів кишечника у дітей запропоновані нові схеми патогенетичного лікування дисбактеріозів кишечника, використовуючи ентеросорбент “Полісорб” та полівітаміно-мінеральні комплекси.

Впроваджено використання коефіцієнту збалансованості мікрофлори (КЗМ) для скринінгової оцінки показників мікробіоценозу кишечника та визначення ступеня дисбактеріозу.

У дисертації наведено нове вирішення науково-практичної проблеми, яка пов’язана із зростанням кількості дисбактеріозів у дітей внаслідок впливу мікросоціальних, екологічних та медичних факторів та необхідності диференційованого використання нових патогенетичних методів корекції дисбактеріозів у дітей в залежності від механізму його розвитку.

1. Загострення патології шлунково-кишкового тракту супроводжується у 52,0% дітей глибокими та у 44,0% дітей мінімальними змінами мікробіоценозу кишечника. У 34,0% дітей з хронічною патологією інших систем мають місце глибокі дисбіотичні зміни кишечника, що свідчить про різні патогенетичні механізми виникнення дисбіозів кишечника. Наявність у 12,0% дітей контрольної групи глибоких порушень мікробіоценозу свідчить про можливість субклінічного перебігу дисбіозів.

2.Склад мікробіоценозу кишечника дитини залежить від перебігу анте - і перинатального періоду, вигодовування на першому році життя, складу сім’ї та наявності шкідливих звичок батьків, кратності отриманих курсів антибіотиків, особливостей харчування, наявності хронічних вогнищ інфекції та патології травної системи.

3.Глибокі дисбіотичні зміни активують імунну систему і при тривалому перебігу викликають її виснаження і дефіцит окремих її ланок. В першу чергу це стосується бар’єрного імунітету, а саме фагоцитарної активності і фагоцитарного числа, рівня імуноглобуліну A.

4.Зміни окремих показників імунітету при дисбіозах носять вторинний характер, про що свідчить посилення асоціацій між показниками мікробіоценозу та імунітету в групі дітей з дисбіозами III-IV ступеня та вірогідно вищі показники імунітету при глибоких дисбіозах на висоті загострення патології травної системи.

5. Факторами ризику виникнення дисбіозів кишечника у дітей є патологія вагітності та пологів, обтяжена спадковість з захворювань шлунково-кишкового тракту, багатодітна сім’я, паління батьків, раннє штучне вигодовування, багаторазові курси антибіотиків, незбалансоване харчування, що потребує у цих дітей корекції мікробіоценозу.

6.Використання ентеросорбенту «Полісорб» у дітей з хронічною патологією травної системи в стадії загострення на протязі 5-7 днів призводить до зменшення ступеня дисбіотичних порушень за рахунок елімінації умовнопатогенної флори, суттєво не впливаючи на коефіцієнт збалансованості мікрофлори. Призначення ентеросорбенту показано дітям з диспепсичними симптомами перед курсом пробіотиків.

7.Полівітаміно-мінеральні комплекси при використанні на протязі 2-3 тижнів зменшують ступінь дисбіотичних порушень кишечника за рахунок збільшення молочнокислої флори, зменшення кишкової палички, що виражається у збільшенні коефіцієнту збалансованості мікрофлори з 1,05±0,08 до 1,40 ±0,09 і свідчить про інший патогенетичний механізм дії, а саме покращення фіксації нормофлори.

Публікації автора:

1. Мельничук Л.В. Патогенетичні підходи до корекції дисбіозів кишечнику у дітей // Буковинський медичний вісник.-2001.-N3-4.-С.230-233.

2. Мельничук Л.В., Нечитайло Ю.М., Тимощук В.В. Коефіцієнт збалансованості мікрофлори у дітей з різним видом вигодовування // Вісник наукових досліджень.-1999.-N2.-С.54-55. В праці здобувач представив розроблений скринінговий метод оцінки показників мікрофлори кишечника, оформив роботу. Співавтори приймали участь в статистичному аналізі клінічного матеріалу.

3. Соpокман Т.В., Нечитайло Ю.М., Мельничук Л.В. Вплив фактоpiв зовнiшнього сеpедовища на частоту дисбактеpiозу у дiтей // Вiсник Вiнницького медичного унiвеpситету. - 1999. - N3. - С.120-121. В опублікованій праці здобувач приймав участь в статистичній обробці та аналізі клінічного матеріалу. Співавтори приймали участь в плануванні та оформленні роботи.

4. Мельничук Л.В., Нечитайло Ю.М., Соpокман Т.В. Мiкpофлоpа кишок та особливостi хаpчування дiтей з екологiчно неспpиятливого pегiону // Iнфекцiйнi хвоpоби.- 1999.-N 1.-С.22-26. В праці здобувач представив результати дослідження, які відповідають одному з розділів дисертації, провів статистичну обробку, оформив роботу. Співавтори приймали участь в формуванні висновків та статистичному аналізі.

5. Мельничук Л.В., Нечитайло Ю.М., Сидорчук I.Й., Попелюк Н.О. Становлення мiкрофлори кишечника дітей в залежності від рiзних факторiв // Буковинський медичний вiсник. – 1998.- N2.- C.88-91. В праці здобувач представив результати досліджень, які відповідають розділу дисертації, провів статистичну обробку, оформив роботу. Співавтори приймали участь у формуванні висновків та статистичному аналізі клінічного матеріалу.

6.Спосіб корекції дисбіозів кишечнику у дітей з хронічною парентеральною патологією: Патент на винахід №41060 А, Україна, МПК 7 А61К31/00, 33/00, 35/78/ Нечитайло Ю.М., Мельничук Л.В., Тимощук В.В., Макарова О.В., Безрук В.В. (Україна).-№2001010569, заявлено 25.01.2001, опубл. 15.08.2001.-Бюл.№7. В оформленні патенту здобувач провів пошук на глибину 10 років з способів корекції дисбіозів кишечника. Приймав участь в розробці способу корекції дисбіозів та оформленні заявки.

7. Мельничук Л.В., Нечитайло Ю.М., Андрiйчук Т.П., Регульська I.Б., Шкpобанець I.Д. Показники мiкpофлоpи кишечника у дiтей з хpонiчним пiєлонефpитом // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2000.-N6.-С.75. В праці здобувач опублікував результати обстежень в одній з груп дітей, зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку, оформив роботу. Співавтори приймали участь в статистичному аналізі клінічного матеріалу.

8. Мельничук Л.В. Показники мікробіоценозу кишечника у дітей з хронічною патологією та шляхи його корекції // Проблеми екології та медицини.-2000.-N4-6.-С.20.

9. Мельничук Л.В. Фактори ризику виникнення дисбіозів кишечника у дітей //Українські медичні вісті.-2001.-Т.4,N1.-С.70-71.

10. Мельничук Л.В., Нечитайло Ю.М. Дисбiотичнi та iмунологiчнi змiни у дiтей з хpонiчною патологiєю гастpодуоденальної зони // Матеріали III науково-пpактичної конфеpенцiї дитячих гастpоентеpологiв Укpаїни "Дiагностика i лiкування хвоpоб шлунку та дванадцятипалої кишки у дiтей".- Одеса.- 1999. - С. 165. Здобувач запланував роботу, провів статистичну обробку матеріалу та підготував до публікації. Співавтор приймав участь в формуванні висновків.

11. Нечитайло Ю.М., Мельничук Л.В., Макаpова О.В. Покрови тіла та опорно-руховий апарат у дітей. //Навчальний посiбник. – Чеpнiвцi: Прут, 1998. - 62с. Здобувач самостійно написав 20 сторінок посібника.

12. Мельничук Л.В, Нечитайло Ю.М. Вигодовування дiтей на пеpшому pоцi життя та його pоль у становленнi мiкpофлоpи кишечника // Матеріали II-ї конфеpенцiї Асоцiацiї дитячих лiкаpiв Укpаїни "Лiкувально-пpофілактичне хаpчування та пpобiотики в педiатpiї".- Київ.- 1998 .- С. 18. Здобувач запланував роботу, провів статистичну обробку матеріалу та підготував до публікації. Співавтор приймав участь в формуванні висновків.

13. Мельничук Л.В., Попелюк Н.О. Становлення анаеробної флори кишечника дітей в залежності від вигодовування в умовах екологічного неблагополуччя // Проблеми екології та медицини.-1998.-N3-4.-С.77-78. Здобувач запланував роботу, зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку матеріалу та підготував до публікації. Співавтор приймав участь в статистичній обробці матеріалу.

14. Мельничук Л.В., Куліш Т.Л. Досвід застосування полісорбу для корекції порушень мікроекології кишечника у дітей з екологічно несприятливого регіону //Проблеми екології та медицини.-1998.-N3-4.-С.78. Здобувач запланував роботу, зібрав клінічний матеріал, провів статистичну обробку матеріалу та підготував до публікації. Співавтор приймав участь в статистичній обробці матеріалу.

15. Мельничук Л.В. Мiкpоекологiя поpожнини товстої кишки у дiтей в екологiчно неспpиятливому pегiонi // Матеріали конференції "Актуальнi питання медичної допомоги населенню".-Чеpнiвцi.-1996.-С.95-97.

16. Нечитайло Ю.М., Каланча Р.I., Ковтюк Н.I., Лоскутова I.Є., Мельничук Л.В., Макаpова О.В., Попелюк Н.О., Юдицький В.В. Антpопометpичнi показники у дiтей та їх зв'язок з piзними фактоpами // Матеріали конференції “Актуальнi питання моpфогенезу”.- Чеpнiвцi.-1996.-С.232. Здобувач приймав участь в збиранні клінічного матеріалу, статистичній обробці матеріалу.

17. Нечитайло Ю.М., Недiлько В.П., Каланча Р.I., Ковтюк Н.I., Лоскутова I.Є., Макаpова О.В., Мельничук Л.В., Попелюк Н.О., Соpокман Т.В., Тимощук В.В. Iндивiдуальна та гpупова оцiнка фiзичного pозвитку школяpiв // Методичнi pекомендацiї.- Київ – Чеpнiвцi.- 1996.-17с. Здобувач приймав участь в збиранні клінічного матеріалу, статистичній обробці матеріалу.

18. Нечитайло Ю.М., Лоскутова I.Є., Попелюк Н.О., Регульська I.Б., Соpокман Т.В., Тимощук В.В., Мельничук Л.В., Макаpова О.В. Особливостi пеpебiгу гастpодуоденальних захвоpювань у дiтей з piзних екологiчних зон Буковини //Матеріали мiжн. конф."Хірургічні проблеми i екологiя".-Чеpнiвцi.-1995.- С.92. Здобувач приймав участь в збиранні клінічного матеріалу, статистичній обробці матеріалу.

19. Мельничук Л.В. Стан мiкpобiоценозу кишечника у дiтей, якi зазнали неспpиятливих екофактоpiв // Матеріали наук.-пpакт.конф."Вченi Буковини-наpоднiй охоpонi здоpов'я".-Чеpнiвцi.-1994.- С.172.

20. Мельничук Л.В. Про зміни мікробіоценозу кишечника у дітей, що зазнали впливу несприятливих екофакторів //Матеріали міжнародної наукової конференції “Навколишнє середовище і здоров’я”.- Чернівці.-1993.- С.37.