Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Власенко Ольга Олегівна. Комплексна радіонуклідна діагностика порушень ниркової гемодинаміки та функціонального стану нирок при різних клінічних формах гломерулонефриту у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України ; Інститут онкології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Власенко О.О. Комплексна радіонуклідна діагностика порушень ниркової гемодинаміки та функціонального стану нирок при різних клінічних формах гломерулонефриту у дітей.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 - “променева діагностика, променева терапія”.- Інститут онкології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанню використання комплексної радіонуклідної оцінки ниркової гемодинаміки і функції нирок із застосуванням непрямої ренангіографії, динамічної і статичної сцинтиграфії з радіофармпрепаратами 99mTc-ДТПА та 99mTc-пірофосфатом. Комплексні радіонуклідні дослідження проведені 168 дітям у віці від 8 до 15 років хворих на різні клінічні синдроми гострого та форми хронічного гломерулонефриту. На підставі проведених досліджень визначені основні особливості порушень ниркового кровотоку і функції нирок при всіх формах захворювання. Визначено, що незважаючи на досягнення позитивного ефекту лікування порушення функції нирок зберігаються у 60% хворих на гострий та у 67,7% хворих на хронічний гломерулонефрит. Проведена оцінка радіонуклідних ознак хронізації та прогресування патологічного процесу. Такими ознаками є уповільнення секреторної, екскреторної та фільтраційної здатності нирок на рівнях Тмах7хв; Е2035% та ШКФ45 мл/хв. На основі проведених досліджень розроблений алгоритм комплексної радіонуклідної діагностики при різних формах гломерулонефриту у дітей, який визначає порядок застосування методик комплексного обстеження і дозволяє об’єктивно оцінити ефективність лікування.

  1. Комплексна радіонуклідна діагностика із застосуванням таких критеріїв як час артеріальної і венозної фази ренангіограми, час аорто-ренального транзиту, час максимального накопичення радіофармпрепарату в нирках, відсоток виведення радіофармпрепарату до 20-ї хвилини дослідження, швидкість клубочкової фільтрації та відсоток включення фосфатних сполук в нирки дозволяє оцінити стан ниркової гемодинаміки, функціональні та морфологічні зміни в нирках у дітей з гострим та хронічним гломерулонефритом.

  2. За даними непрямої радіонуклідної ренангіографії при гострому та хронічному гломерулонефриті порушення ниркової гемодинаміки у дітей характеризуються вираженими артеріальними дисфункціями, які визначаються значним уповільненням часу артеріальної фази ниркового кровообігу і напряму залежать від тяжкості перебігу та ефективності лікування.

  3. При нефротичному синдромі, нефротичному синдромі з гематурією і гіпертензією, змішаній та нефротичній формах гломерулонефриту у дітей зміни швидкості клубочкової фільтрації більш виражені, ніж при нефритичному синдромі, ізольованому сечовому синдромі та гематуричній формі. При гострому перебігу гломерулонефриту ураження клубочкового апарату мають прогресуючий характер, а при хронічному – визначається пряма залежність змін швидкості клубочкової фільтрації від давнини захворювання (r=0,83).

  4. Включення фосфатних сполук, мічених 99mTc, в нирки у хворих на гострий гломерулонефрит залежить від основного клінічного синдрому та ефективності його лікування. Зменшення відсотку фіксації радіофармпрепарату в динаміці лікування є прогностично сприятливою ознакою для досягнення позитивного ефекту терапії, а стійке утримання фіксації на рівнях 7-8% і більше свідчить про прогресування захворювання. Включення радіофармпрепарату в нирки більш ніж 10-12% свідчить про торпідний перебіг захворювання.

  5. За даними динамічної реносцинтиграфії критеріями хронізації та прогресування гломерулонефриту у дітей треба вважати уповільнення секреторної, екскреторної та фільтраційної здатності нирок на рівнях Тмах7хв; Е2035% та ШКФ45 мл/хв.

  6. За даними радіонуклідних тестів, незважаючи на досягнення позитивного ефекту лікування, встановлено, що порушення функції нирок зберігаються у 60% хворих на гострий та у 67,7% хворих на хронічний гломерулонефрит після проведеного лікування. Таким чином, спостерігається дисоціація між позитивною динамікою змін клініко-лабораторних показників, які використовуються для оцінки ступеня ремісії гломерулонефриту та порушеннями функціонального стану нирок.

  7. Розроблений алгоритм комплексної радіонуклідної діагностики при різних формах гломерулонефриту у дітей визначає порядок застосування методик на різних етапах лікування і дозволяє об’єктивно оцінювати його ефективність.

Публікації автора:

  1. Власенко О.О., Кундін В.Ю. Стан ниркової гемодинаміки при гломерулонефриті у дітей в залежності від ефективності патогенетичного лікування // Український науково - медичний молодіжний журнал. - 1998.- №2-3.- С.82-84.

Здобувачем самостійно проведені радіонуклідні дослідження стану ниркової гемодинаміки при гострому та хронічному гломерулонефриті у дітей і визначені основні зміни її параметрів залежно від ефективності терапії.

  1. Власенко О.О. Радіонуклідна оцінка стану ниркової гемодинаміки в катамнезі хронічного гломерулонефриту у дітей // “Променева діагностика, променева терапія”. Збірка наукових робіт асоціації радіологів України (випуск 3).- Київ, 1998.- С.85-87.

  2. Власенко О.О. Стан ниркової гемодинаміки при гострому гломерулонефриті у дітей // Актуальні проблеми нефрології / Збірка наукових праць (випуск 7).- 2002. – С.76-82.

  3. Лазар А.П., Багдасарова І.В., Кундін В.Ю., Власенко О.О. Стан ниркової гемодинаміки при хронічному гломерулонефриті у дітей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика (випуск 11). - 2002.- Кн.2.- С.313-318.

Здобувачем самостійно проведені радіонуклідні дослідження при хронічному гломерулонефриті у дітей і визначені особливості проведення таких досліджень на різних етапах лікування.

  1. Багдасарова І.В., Кундін В.Ю., Суслова Г.Д., Кундіна В.В., Власенко О.О. Особливості адаптації системи кровообігу при гломерулонефриті у дітей // Перинатологія та педіатрія.- 2002.-№3.- С.37-39.

Здобувачем самостійно проаналізовані особливості порушень гемодинаміки при гострому гломерулонефриті у дітей і їх залежність від етапу терапії.

  1. Власенко О.О., Кундин В.Ю. Состояние почечной гемодинамики при гломерулонефрите у детей в катамнезе заболевания // 1 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених (тези доповідей).- Тернопіль, 1997.- С.68-69.

  2. Kundin V., Vlasenko O., Mankovsky O. Role of renoscintigraphy in evalution of response to treatment of nephritis in children // European Radiology.- 1998.- N.6, Vol.8.- P.1094.

  3. Kundin V., Mankovsky O., Vlasenko O. Assesement of left ventricle (LV) in children with chronic glomerulonephritis (CGN) // 11th European Congress of Radiology, Vienna, Austria, 1999. - P.534.

  4. Лазар А.П., Багдасарова І.В., Кундін В.Ю., Власенко О.О., Містрюков В.М. Стан ниркової гемодинаміки при нефропатіях у дітей // Український конгрес радіологів УКР-2000, Київ, 2000. Тези доповідей. - С.55.

  5. Кундина В.В., Власенко О.О. Особенности адаптации системы кровообращения при гломерулонефрите у детей // II Российская конференция молодых ученых (Тезисы докладов).- Москва, 2001.- т.2.- С.121.