Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Завсєгдашня Ірина Валентинівна. Комплексна рейтингова оцінка конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Завсєгдашня І.В. Комплексна рейтингова оцінка конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2009.

Виконано аналіз сучасного стану теорії та практики оцінки конкурентоспроможності підприємств. Запропоновано методику комплексної рейтингової оцінки конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств, яку розроблено відповідно до галузевих особливостей; яка враховує комплексний вплив розширеної сукупності зовнішніх та внутрішніх факторів; дозволяє визначати та обґрунтовувати склад економічної моделі конкурентоспроможності; розв’язує проблему різних розмірностей та економічної природи факторів конкурентоспроможності за рахунок використання рейтингових оцінок; дозволяє обґрунтовувати резерви та найбільш перспективні напрями підвищення рівня конкурентоспроможності підприємств. Запропоновано та теоретично обґрунтовано показник ринкової конкурентної позиції підприємств. Розроблено механізм визначення та використання резервів підвищення конкурентоспроможності підприємства, який дозволяє економити ресурси, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності, за рахунок виявлення конкретних проблем і розробки відповідних рекомендацій.

Теоретичні положення, науково-методичні розробки та практичні рекомендації, отримані за результатами проведеного дослідження, використано в практиці роботи українських підприємств та у навчальному процесі.

У дисертаційній роботі наведено нове практичне вирішення наукової задачі вдосконалення наукових підходів до оцінки конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств та визначення напрямів її підвищення, що полягає у розробці методичних положень комплексної рейтингової оцінки конкурентоспроможності підприємств даної підгалузі. Результати проведеного наукового дослідження дають можливість зробити такі висновки:

    1. Гірничо-збагачувальні підприємства мають сукупність унікальних особливостей, які відрізняють їх від підприємств інших галузей та обумовлюють специфічні підходи до управління (в тому числі і конкурентоспроможністю). Згідно з цим, універсальні визначення поняття конкурентоспроможності підприємства необхідно адаптувати до специфіки діяльності та умов функціонування даних підприємств. Запропоновано таке визначення: конкурентоспроможність гірничо-збагачувального підприємства – сукупність переваг підприємства на ринку, які обумовлюються існуючим та перспективним обсягом та якістю балансових запасів корисних копалин і станом розробки родовищ; формуються в результаті комплексного впливу факторів внутрішнього і зовнішнього оточення та мають динамічний характер; відображаються у його спроможності виробляти та реалізовувати залізорудну продукцію в обсязі та якості, що відповідають стратегічним інтересам інтегрованої компанії, до складу якої входить дане підприємство.

    2. З метою отримання якісної інформації для прийняття управлінських рішень, методика оцінки конкурентоспроможності підприємств повинна відповідати таким запропонованим у роботі критеріям: комплексність, достовірність та адекватність, зручність, законність, адресність, доступність.

    3. Запропоновано метод комплексної рейтингової оцінки конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних підприємств, який дозволяє уникнути появи розривів процесу оцінки. Метод оцінки відрізняється від існуючих тим, що його розроблено з урахуванням галузевих особливостей умов функціонування та комплексного впливу розширеної сукупності факторів, дозволяє: визначати вид економічної моделі конкурентоспроможності, резерви та найбільш перспективні напрями підвищення конкурентоспроможності підприємств.

    4. Удосконалено комплекс зовнішніх та внутрішніх факторів, які впливають на конкурентоспроможність гірничо-збагачувальних підприємств шляхом урахування особливостей і сучасних умов їх функціонування та розширення складу факторів.

    5. Рівень конкурентоспроможності гірничо-збагачувального підприємства рекомендується визначити за допомогою показника його ринкової конкурентної позиції, який враховує: обсяг реалізації залізорудної продукції з відповідними якісними характеристиками, оцінки характеристик продукції, які споживачі додатково враховують при виборі постачальників, рівень фінансової стійкості підприємства, індекс економічної стійкості інтегрованої гірничо-металургійної компанії, до складу якої входить дане підприємство.

    Даний показник відображає рівень конкурентного результату, який досягло гірничо-збагачувальне підприємство в процесі функціонування на ринку та взаємодії зі споживачами.

      1. Характер зв’язку між факторами в економічній моделі конкуренто-спроможності підприємства рекомендовано обґрунтовувати та визначати шляхом поетапної перевірки гіпотез про його тип. Перевірка гіпотез базується на визначенні відхилень між зміною значень показника ринкової конкурентної позиції підприємства та зміною значень показників конкурентоспроможності за групами при різних регресійних типах економічної моделі та їх усуненні за допомогою кореляційно-регресійного аналізу (методом покрокового вилучення найменш впливових факторів). Рішення про характер взаємозв’язку між факторами та значущість їх впливу на конкурентоспроможність підприємства приймається на основі таких критеріїв: найвищий коефіцієнт детермінації, найбільш значущий коефіцієнт Фішера, найменші відхилення на графіках відповідності після проведення кореляційно-регресійного аналізу.

      2. При визначенні резервів підвищення конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних рекомендується використовувати розроблену у роботі удосконалену класифікаційну схему резервів, сформовану відповідно до структури комплексу факторів конкурентоспроможності. Також рекомендується використовувати механізм визначення резервів, який основано на використанні кумулятивних графіків (що відображають структуру формування рейтингу конкурентоспроможності) та принципу Парето. Даний підхід дозволяє економити ресурси, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності, за рахунок виявлення конкретних проблем і розробки відповідних рекомендацій.

      3. У результаті оцінки конкурентоспроможності гірничо-збагачувальних комбінатів України за період 2004-2007 рр. обґрунтовано лінійний рейгресійний тип економічної моделі; емпірично доведено, що в даний період найбільш впливовими показниками конкурентоспроможності є коефіцієнт рентабельності діяльності, коефіцієнт стійкості економічного зростання, частка підприємства за експортом на ринку, коефіцієнт зносу основних засобів, середня заробітна плата, коефіцієнт цільового фінансування, обсяг шкідливих викидів, коефіцієнт абсолютної ліквідності. Визначено, що всі українські гірничо-збагачувальні комбінати мають значний резерв для підвищення рівня власної конкурентоспроможності - від 54 до 105%.

      4. На прикладі ВАТ «ІнГЗК» змодельовано економічну ситуацію, яка складеться на підприємстві в результаті використання резервів підвищення рівня його конкурентоспроможності. У результаті моделювання визначено, що ВАТ «ІнГЗК» має можливість значно підвищити значення своїх фінансово-економічних показників та підвищити показник ринкової конкурентної позиції на 111,068 тис. т. Потенційний ефект від використання розроблених рекомендацій для ВАТ «ІнГЗК» складе 11 млн грн.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Завсєгдашня І.В. Аналіз економічних категорій “конкуренція”, “конкурентоздатність товару” і “конкурентоздатність підприємства” та їх застосування в сучасних умовах / Темченко О.А., Завсєгдашня І.В. // Вісник Криворізького технічного університету: зб. наук. праць. - Кривий Ріг: КТУ, 2006. - Вип.14. - С.241-245. [Особистий внесок здобувача: здійснення аналізу застосування економічних категорій «конкурентоспроможність», «конкурентоспроможність продукції», «конкурентоспроможність підприємства»; розробка структурної схеми впливу факторів на конкурентоспроможність підприємства].

  2. Завсєгдашня І.В. Комплексна оцінка факторів конкурентноздатності підприємств / Завсєгдашній В.О., Завсєгдашня І.В. // Вісник Криворізького технічного університету: зб. наук. праць. - Кривий Ріг: КТУ, 2006. - Вип. 12. - С.244-250. [Особистий внесок здобувача: визначення конкурентоспроможності підприємства як суперпозиції функцій інтегральних та диференційних оцінок факторів; визначення та обґрунтування факторів конкурентоспроможності підприємства].

  3. Завсєгдашня І.В. Рейтингова оцінка конкурентоздатності гірничодобувних підприємств та її методичне забезпечення / Завсєгдашня І.В. // Вісник Криворізького технічного університету: зб. наук. праць. - Кривий Ріг: КТУ, 2007. - Вип. 17 - С.256 – 261.

  4. Завсєгдашня І.В. Застосування економіко-математичних методів для визначення конкурентоспроможності гірничодобувних підприємств України / Завсєгдашня І.В. // Економічний простір: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. - №9. – С. 15-23.

  5. Завсєгдашня І.В. Конкурентоспроможність гірничо-збагачувальних комбінатів України: обґрунтування вигляду суперпозиції функцій / Темченко О.А., Завсєгдашня І.В., Завсєгдашня О.О. // Економічний простір: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. - №10. – С. 110-117. [Особистий внесок здобувача: обґрунтування адитивного характеру залежності та визначення найбільш впливових факторів конкурентоспроможності підприємства від сукупності ендогенних та екзогенних факторів для умов ГЗК України].

  6. Завсєгдашня І.В. Теоретичне обґрунтування механізму визначення резервів підвищення конкурентоспроможності підприємств / Завсєгдашня І.В. // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Вип. 236: В 5 т. – Т.V. – С. 1184-1189.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Завсєгдашня І.В. Обґрунтування виду однофакторних залежностей для моделювання економічних показників / Завсєгдашній В.О., Григор’єв І.Є., Завсєгдашня І.В., Донець Ю.О. // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: Міжвузівська науково-методична конференція. – Кривий Ріг: Мінерал, 2005. – С.25-27. [Особистий внесок здобувача: здійснення кореляційно-регресійного аналізу].

  2. Завсєгдашня І.В. Оцінка конкурентноздатності підприємств промисловості нерудних будівельних матеріалів України / Завсєгдашня І.В. // Форум гірників – 2006: Міжнародна конференція. – Дніпропетровськ: Національний гірничий університет, 2006. - С. 208-214.

  1. Завсєгдашня І.В. Методика рейтингової оцінки конкурентноздатності гірничовидобувних підприємств / Завсєгдашня І.В. // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: Міжнародна науково-практична конференція. – Кривий Ріг: Мінерал, 2006. – С.125-126.

  2. Завсєгдашня І.В. Оцінка конкурентоздатності гірничо-видобувних підприємств / Завсєгдашня І.В. // Комп’ютерне моделювання та інформаційні системи в науці, економіці і освіті: зб. наук. пр. Всеукраїнська науково-практична конференція. – Кривий Ріг: КЕІ ДВНЗ «КНЕУ ім. В.Гетьмана», 2007. - С. 65-67.

  3. Завсєгдашня І.В. Обґрунтування форми багатофакторної регресії для визначення рівня конкурентоспроможності ГЗК України / Завсєгдашня І.В., Завсєгдашня О.В. // Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів: Всеукраїнська науково-практична конференція. - Дніпропетровськ: ПДАБА, 2007. - Том 4. - С. 96-98. [Особистий внесок здобувача: обґрунтування адитивного характеру залежності факторів конкурентоспроможності ГЗК України].

  4. Завсєгдашня І.В. Обґрунтування та розрахунок показника чистого приведеного заліза в товарних рудах / Темченко О.А., Завсєгдашня І.В., Лисенко М.В. // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: Міжнародна науково-практична конференція. – Кривий Ріг: Мінерал, 2007. - С.28-29. [Особистий внесок здобувача: розробка показника чистого приведеного заліза як тотожного до конкурентоспроможності ГЗК України].

  5. Завсєгдашня І.В. Використання кластерного аналізу для розв’язання задачі рейтингового оцінювання конкурентоспроможності підприємств / Завсєгдашня І.В., Завсєгдашня О.О. // Vedecke myslene inflacniho stoleti – 2008: Мezinarodni vedeco-prakticka conference. – Praha: Pubishing House “Education and Science” s.r.o., 2008. - Dil 3. Ekonomicke vedy – P. 56-58. [Особистий внесок здобувача: розробка механізму ранжування підприємств на основі методу манхеттенських відстаней].

  6. Завсегдашняя И.В. Разработка программного обеспечения для автоматизации расчёта рейтингов конкурентоспособности предприятий / Завсегдашняя И.В. // Информационные технологии в экономике и образовании: Международная научно-практическая конференция. – М.: Российский университет кооперации, 2008. – С.11-16.

  7. Завсєгдашня І.В. Методичний підхід до визначення та обґрунтування виду економічної моделі конкурентоспроможності підприємства / Завсєгдашня І.В. // Predny vedecke novinky-2008: Мezinarodni vedeco-prakticka conference. - Praha: Pubishing House “Education and Science” s.r.o., 2008. - Dil 1. Ekonomicke vedy - P.76-78.