Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Князєва Олена Альбертівна. Комплексна система аналізу ринку послуг зв`язку України : Дис... канд. наук: 08.07.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Князєва О.А. Комплексна система аналізу ринку послуг зв'язку України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 - економіка транспорту і звязку. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2002.

Дисертація присвячена проблемам розробки комплексної системи аналізу телекомунікаційного ринку України. Розглянуто основні проблеми й особливості становлення ринку послуг зв'язку. Виявлені особливості сучасного телекомунікаційного ринку. Досліджені методи утворення тарифів на послуги звязку, які використовуються в сучасній світовій практиці. Запропоновано методику формування тарифів на послуги електрозвязку з урахуванням якості послуг. Визначено підходи до системного аналізу ринку послуг поштового та електрозв'язку. Обґрунтовано необхідність створення окремого підходу до аналізу поштового та телекомунікаційного ринків, який враховував би особливості галузі зв'язку на сучасному етапі розвитку. Проведено комплексний аналіз стану і перспектив розвитку ринку послуг електрозв'язку Одеського регіону, розроблена імітаційна модель його функціонування. Надано пропозиції щодо залучення недержавних операторів у сферу сільського електрозвязку. Здійснено прогнозування подальшого розвитку ринку за допомогою удосконаленої методики, яка базується на використанні математичних та експертних методів прогнозування. Розроблено програмно-цільовий план подальшого функціонування телекомунікаційного ринку і пропозиції щодо стратегії розвитку ринку послуг звязку регіону.

Дослідження сучасного становища ринку послуг звязку України на етапі глобалізації та входження у світовий телекомунікаційний простір, що породжує необхідність обґрунтування та дослідження питань аналізу ринку послуг звязку та формування системного підходу до цієї проблеми, визначили ціль, задачі та зміст дисертаційної роботи.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі розвитку та поглиблення концептуальних основ і організаційно-методичної бази системного аналізу телекомунікаційного ринку у взаємозвязку з розвитком нових послуг звязку та загальною ситуацією у галузі.

Інтегральний науковий результат дисертаційного дослідження знайшов свою конструктивну реалізацію у наступному комплексі концептуально-методологічних положень стосовно принципів та підходів до комплексного системного аналізу ринку послуг зв'язку України:

  1. Автором дисертації встановлено, що ринок послуг зв'язку, особливо поштового, знаходиться в стадії розвитку. Оператори з недержавною формою власності займають незначну частку ринку, оскільки невеликий обсяг реалізації послуг та інші виробничо-технічні фактори не дають можливості цим операторам достойно конкурувати з державними операторами. На ринку послуг звязку України на сьогодні домінують оператори ВАТ “Укртелеком” та УДППЗ “Укрпошта”.

  2. Виявлено, що на функціонування сфери звязку суттєво впливають такі фактори: висока трудомісткість, низький рівень автоматизації та цифровізації мережі, невідємний зв'язок виробництва та споживання, залежність обсягу послуг зв'язку від попиту тощо.

  3. Автор дійшов висновку, що існуючі принципи ціноутворення не відповідають сучасним ринковим вимогам, тому що не враховують усіх факторів, які впливають на реалізацію послуг зв'язку в умовах ринкової економіки. Вперше запропоновано застосовувати методику формування тарифів у залежності від очікуваного рівня якості послуг та платоспроможності користувачів. Доведено, що метод “стельових цін” є найбільш оптимальним в умах сучасного телекомунікаційного ринку України.

  4. Теоретично обґрунтовано недоцільність прямого перенесення існуючих у розвинених країнах світу методів аналізу ринку на український телекомунікаційний ринок, а також необхідність створення власної концептуальної моделі, яка враховувала б як особливості зв'язку, так і економічну ситуацію в країні.

  5. З погляду на особливості і виробничо-технічні відмінності поштового й електрозв'язку доведено, що методи проведення аналізу в цих підгалузях зв'язку суттєво відрізняються. У роботі розроблено системний підхід до аналізу цих ринків. Запропоновані також методи оцінки попиту для прийняття рішення про перспективність розвитку тієї чи іншої послуги.

  6. За допомогою розробленого системного підходу проведено системний аналіз телекомунікаційного ринку Одеського регіону. Наведені дані свідчать про домінуюче становище ВАТ “Укртелеком”, характерне для всіх регіонів України. Відзначено високий динамізм розвитку недержавних операторів, а також їх своєчасна й адекватна реакція на зміну кон'юнктури ринку. Оператори недержавної форми власності створюють умови для рівноправної конкуренції з державним оператором, що позитивно впливає на розвиток усього ринку.

  7. За розробленою автором синтезованою методикою здійснено прогнозування основних показників розвитку телекомунікаційного ринку, результати якого дозволили визначити шляхи подальшого розвитку ринку послуг електрозвязку.

  8. Доведено, що попит на послуги стаціонарного телефонного зв'язку найближчим часом не буде зменшуватись. Розвиток ринку нових послуг звязку (головним чином стільникового) у найближчий час не здійснить суттєвого впливу на рівень споживання послуг стаціонарного телефонного зв'язку.

  9. Вперше розроблена імітаційна модель ринку, яка була застосована для розробки програмно-цільового плану подальшого розвитку ринку, а також основних напрямків удосконалення як регіонального, так і загальнонаціонального телекомунікаційного ринку.

  10. Результати дисертаційного дослідження можуть служити базою для подальших наукових досліджень за такими напрямками:

дослідження впливу провайдерів Інтернет, операторів стільникового зв'язку на розвиток і функціонування ринку послуг стаціонарного електрозв'язку;

аналіз впливу приватизації державних операторів зв'язку на структуру ринку й основні показники його функціонування;

дослідження впливу факторів ризику при розробці інвестиційних проектів і перспектив подальшого розвитку операторів та усієї галузі звязку;

з’ясування впливу основних тенденцій розвитку міжнародного ринку послуг звязку на функціонування ринку послуг зв’язку в Україні тощо.

Визначення концептуально-методичної бази системного аналізу ринку послуг звязку являє собою реальний внесок у розвиток і поглиблення сучасних ринкових перетворень у галузі звязку та є кроком на шляху інтеграції галузі звязку України в світовий телекомунікаційний простір.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Князева Е.А. Некоторые аспекты международного опыта в области тарификации услуг связи // Наукові праці УДАЗ. Спец. вып. «Проблемы управления и экономического развития предприятий связи – Экономика-99».- Одеса, 1999. - С. 44-47.

2. Князева Е.А. Особенности маркетингового исследования рынка услуг электросвязи // Наукові праці УДАЗ. – Одеса, 2000. - № 3. - С. 117 - 119.

3. Князева Е.А., Кузнецова Л.В. Маркетинговые исследования как современный инструмент анализа рынка услуг почтовой связи // Наукові праці УДАЗ. - Одеса, 2001.- № 1 – С. 104-107. Особистий внесок здобувача полягає у формуванні методології дослідження ринку поштових послуг.

4. Князева Е.А. Использование методов прогнозирования при определении путей развития операторов связи в условиях становления телекоммуникационного рынка // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. - Вип. 96. - С. 3-10.

Інші праці

1. Князева Е.А., Щуровская А.Ю. Методы и модели, используемые для формирования политики ценообразования в отрасли связи // Первый Междунар. научно-технический молодежный форум "Электроника и молодежь в XXI веке". - Харьков: ХТУРЕ, 1997. - С. 49. Особистий внесок здобувача полягає в аналізі сучасних методів ціноутворення.

2. Князева Е.А., Щуровская А.Ю. Формирование ценовой политики в отрасли связи // Праці IV укр. науково-практичної конференції з автоматичного управління "Автоматика-97". - Черкаси, 1997. - Т. 4. - С. 58. Особистий внесок здобувача полягає в аналізі принципів формування тарифів в галузі звязку.

3. Князєва О.А. Деякі аспекти формування цінової політики у сфері маркетингу послуг зв'язку // Зв'язок. - 1998. - № 3. - С. 19.

4. Князєва О.А. Про інтеграцію України в загальноєвропейський телекомунікаційний простір // Зв'язок. - 1998. - № 4. - С. 27.

5. Подход к принятию решения о перспективе функционирования производства / Н.Е.Потапова-Синько, Е.А.Князева, Л.Н.Вуйцик, Г.А.Отливанская // Зв'язок. - 1999. - № 3. - С. 17-19. Особистий внесок здобувача полягає в обґрунтуванні необхідності маркетингових досліджень при прийнятті управлінських рішень.

6. Князева Е.А. Маркетинг как инструмент формирования ценовой политики предприятия связи в новых условиях хозяйствования // "Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке": Сб. науч. трудов по материалам ІІІ Междунар. научно-технического молодеж. форума. – Харьков: ХТУРЭ, 1999. - С. 467-470.

7. Экономика предприятий связи: учеб.-метод. руководство к практическим занятиям / Н.Е. Потапова-Синько, Е.А. Князева, О.В. Орлова, Г.А. Отливанская // Одесса. - УГАС, 2000. - 56 с. Особистий внесок здобувача полягає в розробці вступу та задач № 1,3,4,5,6.

8. Князева Е.А. Тенденции функционирования мирового рынка сотовой связи и основные направления развития услуг мобильной связи в Украине // Содружество. – Донецк: ОАО «УкрНТЭК», 2001. – С. 48-57.

9. Князева Е.А. Перспективы развития рынка услуг мобильной связи на территории Украины // Специализированный вып. материалов 3-й Междунар. научно-технической конф. «Техника и технология связи». – Одесса: - УГАС, 2001. – С. 538-546.

10. Князева Е.А. Тезисы доклада «Тенденции функционирования мирового рынка сотовой связи и основные направления развития услуг мобильной связи в Украине» // Материалы Всеукраинской научно-практической Интернет-конференции «Проблемы и перспективы развития сотовой связи Украины». – Донецк, 2001. – С. 5-7.