Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Іванова Юлія Вікторівна. Комплексне хірургічне лікування післяопераційних гнійно-септичних ускладнень : Дис... д-ра наук: 14.01.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Іванова Ю.В. Комплексне хірургічне лікування післяопераційних гнійно-септичних ускладнень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова, Київ, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено проблемі пошуку нових ефективних методів лікування післяопераційних гнійно-септичних ускладнень.

В експериментальній частині роботи представлено патофізіологічне обгрунтування ефективності методики локального НВЧ опромінення запальних осередків за рахунок таких його ефектів, як покращення мікроциркуляції в зоні дії, імуностимулюючого, протизапального ефектів, покращення репаративних процесів в тканинах, змін метаболізму і проліферації мікрофлори, а також підвищення її чутливості до антибіотиків.

Показано ефективність включення в комплекс лікувальних заходів локального НВЧ опромінення з частотами 0,915 і 2,45 ГГц хворих з нагноєннями післяопераційних ран і післяопераційними внутрішньочеревними абсцесами.

Встановлено патогенетичний взаємозвязок показників неспецифічної резистентності (фагоцитозу, хемотаксису нейтрофілів), маркерів апоптозу, фагоцитозу і сироваткових концентрацій IL-2 і IL-4 з тяжкістю течії патологічного процесу та імовірним результатом захворювання.

Розроблено оригінальні методики хірургічних втручань у хворих з розповсюдженими післяопераційними перитонітами, які виникли на тлі неспроможності швів анастомозів і перфорацій гострих виразок ШКТ, методики хірургічної декомпресії і лапаростомій та показання до їх використання. Ангіографія дозволяє судити про ступінь порушень спланхнічного кровотоку і здійснювати спрямовану корекцію виявлених порушень з урахуванням рівня внутрішньньочеревного тиску, який є одним з основних факторів, що визначає хірургічну тактику.

У хворих з розповсюдженим післяопераційним перитонітом сформульовано індивідуальні лікувальні підходи з урахуванням виявлених порушень.

В роботі представлено теоретичне обгрунтування і практичне вирішення проблеми покращання результатів лікування хворих з гнійно–септичними ускладненнями, операцій на органах черевної порожнини шляхом удосконалення існуючих і розробки нових методів профілактики і хірургічного лікування, вивчення патогенетичних механізмів формування, прогнозування розвитку.

1. Показники неспецифічної резистентності (фагоцитоз, хемотаксис нейтрофілів), маркерів апоптозу, фагоцитозу і сироваткових концентрацій цитокінів (IL–2 і IL–4) мають тісний патогенетичний взаємозвязок з тяжкістю перебігу патологічного процесу та імовірним результатом захворювання.

2. На основі даних ангіографічного дослідження і вивчення показників транспорту кисню встановлено взаємозвязок порушень мікроциркуляції в спланхнічній зоні з тяжкістю перебігу патологічного процесу, яка погіршується розвитком внутрішньопортальної гіпертензії. Моніторинг внутрішньочеревного тиску є одним з основних факторів, що визначає хірургічну тактику: підвищення ВЧТ до 2–2,7 кПа є показанням для проведення комплексної інфузійної терапії, регіонарної гемодилюції і вазотропної терапії; при підвищенні ВЧТ вище 2,7 кПа діагностується внутрішньочеревна гіпертензія, що є показанням до проведення хірургічної декомпресії черевної порожнини і виконання програмованих санацій.

3. На основі отриманих даних про наявність взаємодії факторів оксигенації, неспецифічної резистентності, імунної відповіді (змін сироваткових факторів про– і протизапальних цитокінів) сформульовано індивідуальні лікувальні підходи. Імунокорегуюча терапія базується на основі результатів дослідження цитокінового профілю; цитокінова терапія показана при концентраціях IL–2 і IL–4 нижче 40 пкг/мл, а антицитокінова – при концентрації IL–2 вище 400 пкг/мл. Препаратом вибору для корекції печінкової недостатності вважаємо тіотріазолін 2,5%, найбільш тяжкій категорії хворих показано його внутрішньопортальне введення.

4. Розроблена методологія визначення діелектричних характеристик біологічних тканин дозволяє за допомогою оригінальних стендів для дослідження розподілу електромагнітних НВЧ полів з різними частотами в фантомах тканин визначити параметри НВЧ опромінення для проведення експериментальних і клінічних досліджень.

5. Розроблені аплікатори електромагнітного опромінення дозволяють проводити експериментальні дослідження на лабораторних тваринах з гнійним перитонітом, в результаті проведення яких встановлено, що локальне НВЧ опромінення має імуномодулюючий, протизапальний ефекти, покращує мікроциркуляцію в зоні дії.

6. В експерименті in vitro на культурах мікроорганізмів встановлено, що електромагнітне опромінення НВЧ діапазону сприяє змінам їх метаболізму і проліферації, знижує патогенність і посилює чутливість до антибіотиків. Результати експерименту дозволили обгрунтувати обрання частоти опромінення 2,45 ГГц як оптимальної для проведення подальших досліджень.

7. Впроваджені в клініку методики локального НВЧ опромінення запальних осередків з частотами 0,915 і 2,45 ГГц у хворих з нагноєннями післяопераційних ран і резидуальними абсцесами черевної порожнини підтверджують результати експериментальних досліджень про характер впливу НВЧ опромінення при запальних ускладненнях операцій на органах черевної порожнини.

8. Використання локального НВЧ опромінення в комплексі лікування хворих з нагноєннями ран дозволяє скоротити терміни лікування з 29,3 ± 2,2 до 15,6 ± 1,8 днів, у хворих з резидуальними абсцесами – з 35,2 ± 1,55 до 27,8 ± 1,13 днів, а також досягти зниження летальності з 17,2 до 11,5%.

9. Об'єктивізація тяжкості перебігу гнійно–запальних ускладнень з урахуванням прогностичних критеріїв дозволяє виділити найбільш ефективні засоби профілактики і лікування поліорганних порушень, а також терміни виконання і типи оперативних втручань у цієї категорії хворих.

10. Первинні та повторні оперативні втручання при розвитку гнійно–септичних ускладнень повинні здійснюватись згідно запропонованих технічних способів, які спрямовані на профілактику генералізації патологічного процесу з урахуванням розвитку синдрому внутрішньочеревної гіпертензії.

11. Використання запропонованого комплексу лікувально–діагностичних і профілактичних заходів дозволило знизити кількість післяопераційних ускладнень з 43,2 до 34,1% і післяопераційну летальність з 78,9 до 66,7% у хворих із розповсюдженим післяопераційним перитонітом.

Публікації автора:

1. Цыганенко А.Я., Бойко В. В., Криворучко И. А., Минухин В. В., Логачев В. К., Гусак И. В.,Иванова Ю. В., Пархоменко К. Ю. Гнойный перитонит. Патофизиология и лечение. – Х.: Контраст, 2002. – 280 с. (Здобувачка написала 1 і 3 глави).

2. Иванова Ю. В. Влияние сверхвысокочастотного облучения на культуры микроорганизмов in vitro // Харківська хірургічна школа. – 2004. – № 1–2. – С. 192–194.

3. Иванова Ю. В. Диагностические критерии тяжести состояния больных с тяжелым послеоперационным перитонитом // Таврический медико–биологический вестник. – 2005. –Т. 8, № 1. – С. 46–48.

4. Иванова Ю. В. СВЧ облучение брюшной полости в комплексе лечения гнойного перитонита в эксперименте // Врачебная практика. – 2005. – № 6. – С. 25–28.

5. Иванова Ю. В. Динамика некоторых показателей гомеостаза после СВЧ облучения брюшной полости при экспериментальном гнойном перитоните // Харківська хірургічна школа. – 2005. – № 3. – С. 57–61.

6. Иванова Ю. В. Местное лечение гнойных ран с использованием сверхвысокочастотного облучения // Клін. хірургія. – 2006. – № 9. – С. 43–44.

7. Иванова Ю. В. Динамика показателей иммунорезистентности и воспалительного ответа у больных с резидуальными абсцессами брюшной полости на фоне локального СВЧ облучения // Врачебная практика. – 2006. – № 6. – С. 31–36.

8. Иванова Ю. В. Локальное СВЧ облучение в лечении нагноений послеоперационных ран // Харківська хірургічна школа. – 2006. – № 4. – С. 23–26.

9. Иванова Ю. В. Оптимизация результатов хирургического лечения отграниченных форм послеоперационного перитонита // Архив клин. и эксперим. медицины. – 2007. – Т. 16, № 1. – С. 41–44.

10. Иванова Ю. В., Иванов В. К., Силин А. О., Левадный Ю. В., Криворучко И. А. Автоматизированный стенд для регистрации распределения электромагнитных полей в биологических объектах // Харківська хірургічна школа. – 2004. – № 4. – С. 98–103. (Здобувачка аналізувала отримані результати).

11. Криворучко И. В., Иванова Ю. В., Климова Е. М. Диагностическая ценность изменения экспресии некоторых дифференцировочных рецепторов иммунокомпетентных клеток и противовоспалительных цитокинов у больных с тяжелыми послеоперационными перитонитами // Харківська хірургічна школа. – 2005. – № 1.1. – С. 42–45. (Здобувачка здійснювала аналіз клінічного матеріала і писала статтю).

12. Криворучко И. А., Иванова Ю. В., Сейдаметов Р. Р., Тесленко С. Н. Современный подход к лечению послеоперационных внутрибрюшных осложнений // Харківська хірургічна школа. – 2005. – №1.1. – С. 20–32. (Здобувачка здійснювала оперативні втручання і обробку клінічного матеріала).

13. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Авдосьев Ю. В., Береснев С. А. Опыт примения вазапростана в комплексном лечении тяжелых форм перитонита // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2006. – Т. 6, вип. 1–2 (13–14). – С. 47–49. (Здобувачка здійснювала аналіз результатів лікування хворих і редагувала статтю).

14. Иванова Ю. В., Невзоров В. П. Ультраструктура гепатоцитов крыс с экспериментальным перитонитом после СВЧ облучения // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2006. – Т. 6, вип. 1–2 (13–14). – С. 354–367. (Здобувачка виконувала експеримент і проводила оформлення статті).

15. Криворучко І. А., Іванова Ю. В., Тесленко С. М. Діагностика та комплексне лікування хворих на абдомінальний сепсис // Acta medica Leoholiensa Львівський медичний частопис. – 2005. – Vol. 11, N 4. – С. 125–129. (Здобувачка приймала участь в оперативних втручаннях, проводила аналіз отриманих результатів).

16. Бойко В. В., Криворучко И. А., Иванова Ю. В., Тесленко С. Н. Релапаротомия и лапаростомия при внутрибрюшных послеоперационных осложнениях // Клін. хірургія. – 2005. – № 11. – С. 67–68. (Здобувачка приймала участь в операціях, а також оперувала хворих, проводила аналіз літературного і клінічного матеріала).

17. Иванова Ю. В., Криворучко И. А. Применение локального электромагнитного излучения радиочастотного диапазона в лечении резидуальных внутрибрюшных абсцессов // Клін. хірургія. – 2005. – № 9. – С. 75. (Здобувачка здійснювала оперативні втручання, а також обробку літературного і клінічного матеріала).

18. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Москаленко А. В., Османов Р. Р. Профилактика и лечение острого эрозивно–язвенного поражения желудка и кишечника у больных с тяжелой абдоминальной инфекцией // Клін. хірургія. – 2006. – № 9. – С. 28–29. (Здобувачкою проведено аналіз літературних даних, приймала учать в наборі клінічного матеріала і редагуванні статті).

19. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Москаленко А. В. Коррекция печеночной и энтеральной недостаточности в комплексном лечении больных с обтурационной кишечной непроходимостью // Харківська хірургічна школа. – 2006. - №1. – С. 210-212. (Здобувачці належить ідея дослідження, розроблено програму дослідження, проводилась лікувальна робота, оперативні втручання,проаналізовано результати та написана робота).

20. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Москаленко А. В. Коррекция печеночной и энтеральной недостаточности у больных с послеоперационным перитонитом // Український медичний альманах. – 2006. – № 3. – С. 178–179. (Здобувачкою здійснювався набір клінічного матеріала і його обробка, зроблені висновки).

21. Иванова Ю. В., Гусак И. В. Электромагнитное облучение СВЧ диапазона в комплексе лечения гнойных ран // Український медичний альманах. – 2006. – № 3. – С. 178–179. (Здобувачкою проведено аналіз літературного матеріала, здійснювала методику лікування, редагувала статтю).

22. Бойко В. В., Криворучко И. А., Гусак И. В., Иванова Ю. В. Хирургическое лечение тяжелого послеоперационного перитонита // Клін. хірургія. – 2007. – №2–3. – С. 35–38. (Здобувачеці належить ідея дослідження, розробка програми дослідження, лікувальної діяльності, оперативні втручання, лікування хворих, аналіз результатів та написання роботи).

23. Гусак И. В., Иванова Ю. В. Хирургическое лечение множественных абсцессов брюшной полости // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2006. – Т. 7, вип. 1–2 (17–18). – С. 208–209. (Здобувачкою проведено аналіз літкературного і клінічного матеріала, зроблено висновки).

24. Иванова Ю. В., Гусак И. В. Использование электромагнитного излучения в комплексном лечении резидуальных внутрибрюшных абсцессов // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2007. – Т. 67, вип. 1–2 (17–18). – С. 217–220. (Здобувачкою було здійснено більшу кількість оперативних втручань, впроваджувалась методика опромінення в післяопераційному періоді, зроблено висновки).

25. Гусак И. В., Иванова Ю. В. Коррекция острого катаболического состояния у больных с тяжелым абдоминальным сепсисом и септическим шоком // Харківська хірургічна школа. – 2007. – № 2. – С. 28–31. (Здобувачкою проводився набір клінічного матеріалу і його обробка).

26. Иванова Ю. В., Гусак И. В. Комплексное лечение осложнений со стороны стернотомных ран // Харківська хірургічна школа. – 2007. – № 1.1. – С. 49–52. (Здобувачкою проводилась методика опромінення ран, редагувалась стаття).

27. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Гай Е. Ю. Коррекция эндотоксикоза у больных с острой непроходимостью кишечника // Харківська хірургічна школа. – 2007. – № 4 (27). – С. 60–64. (Здобувачкою проведено аналіз літературного і клінічного матеріала. Написана стаття).

28. Гусак И.В., Иванова Ю.В. Профилактика и лечение печеночной недостаточности у больных с абдоминальным сепсисом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского. – 2007.- Том 143, часть V. – С.89-92. (Здобувачкою проведено розробку алгоритму дослідження, лікувальну роботу, обробку клінічного матеріала).

29. Криворучко І.А., Бойко В.В., Іванова Ю.В., Сейдаметов Р.Р. Спосіб профілактики і лікування abdominal compartment syndrome (АКС) // Інформаційний бюлетень Академії медичних наук України. Додаток до «Журналу Академії медичних наук україни» Вип. 22. – Київ, 2007. –С. 44. (Здобувачці належить ідея методики, ідея дослідження, розробка програми дослідження, лікувальної діяльності, аналіз результатів та оформлення нововведень).

30. Иванова Ю. В., Силин А. О., Стадник А. М., Васильев А. С. Применение СВЧ облучения брюшной полости при гнойном перитоните, экспериментальное исследование // Биомедицинские технологиии радиоэлектроника. – 2005. – № 11–12. – С. 76–80. (Здобувачкою проведено експеримент і обробка результатів експериментальних досліджень).

31. Иванов В. К., Иванова Ю. В., Силин А. О., Васильев А. С. Влияние СВЧ облучения на показатели иммунологической резистентности и транспорта кислорода при экспериментальном перитоните // Биомедицинские технологиии радиоэлектроника. – 2006. – № 3. – С. 8–12. (Здобувачкою проведено експеримент і обробка результатів експериментальних досліджень).

32. Патент України № 61499 А МПК А 61В17/00. Спосіб лікування розлитого гнійного перитоніту / В. В. Бойко, І. А. Криворучко, І. В. Гусак, Ю. В. Іванова, Р. Р. Сейдаметов, В. К. Логачов. – Заявл. 17.02. 03; Опубл. 17.11.03. // Бюл. № 11. (Здобувачкою проведено патентний пошук, впроваджено спосіб і вивчено результати його застосування).

33. Патент України № 72112 А МПК А 61В17/00. Спосіб вибору лікувальної тактика абдомінальної гіпертензії. / В. В. Бойко, І. А. Криворучко, Ю. В. Іванова, Р. Р. Сейдаметов. – Заявл. 08.12. 03; Опубл. 17.01.05. // Бюл. № 1. (Здобувачкою проведено патентний пошук, впроваджено спосіб і вивчено результати його застосування).

34. Патент України № 70450 А МПК А 61В17/00. Спосіб профілактики і лікування “abdominal compartment syndrom” / В. В. Бойко, І. А. Криворучко, Ю. В. Іванова, Р. Р. Сейдаметов. – Заявл. 01.09.03; Опубл. 15.10.04. // Бюл. № 10. (Здобувачкою проведено патентний пошук, впроваджено спосіб і вивчено результати його застосування).

35. Патент України № 22310 МПК А 61В17/00. Процес дивертикулізації дванадцятипалої кишки / В. В. Бойко, І. А. Криворучко, Ю. В. Іванова. – Заявл. 09.10. 06; Опубл. 25.04.07. // Бюл. № 5. (Здобувачка брала участь у розробці і впроваджені способу, підсумувала результати його застосування).

36. Патент України № 9553 МПК А 61В17/00. Процес закриття лапаротомної рани при лікуванні гнійно–септичних захворювань черевної порожнини / І. А. Криворучко, В. В. Бойко, Ю. В. Іванова, Р. Р. Сейдаметов. – Заявл. 17.10. 05; Опубл. 17.10.05. // Бюл. № 10. (Здобувачкою проведено патентний пошук, впроваджено спосіб і вивчено результати його застосування).

37. Патент України № 18503 МПК А 61В17/00. Процес лікування внутрішньочеревних абсцесів / Ю. В. Іванова, І. А. Криворучко, В. В. Бойко. – Заявл. 03.05. 06; Опубл. 15.11.06. // Бюл. № 5. (Здобувачкою розроблено спосіб, впроваджено його і вивчено результати застосування).

38. Патент України № 19931 МПК А 61В17/00. Процес обробки гнійних ран / В. В. Бойко, І. А. Криворучко, Ю. В. Іванова. – Заявл. 25.04. 06; Опубл. 15.04.07. // Бюл. № 11. (Здобувачкою розроблено спосіб, впроваджено його і вивчено результати застосування).

39. Патент України № 18456 МПК А 61В17/00. Процес профілактики неспроможності анастомозів / Ю. В. Іванова, В. В. Бойко, І. А. Криворучко. – Заявл. 15.11. 06; Опубл. 15.11.06. // Бюл. № 11. (Здобувачкою запропоновано спосіб, впроваджено його і вивчено результати застосування).

40. Патент України № 18458 МПК А 61В17/00. Процес корекції печінкової недостатоності. / І. В. Гусак, Ю. В. Іванова, А. В. Москаленко. – Заявл. 15.11. 06; Опубл. 15.11.06. // Бюл. № 11. (Здобувачкою проведено патентний пошук, впроваджено спосіб і вивчено результати його застосування).

41. Иванов В. К., Иванова Ю. В., Силин А. О., Левадный Ю. В. Автоматизированный стенд для регистрации распределения электромагнитных полей в поглощающих средах // Материалы 1–й научно–технической конференции Кавказского Государственного технического университета. Ставрополь: Сев. КГТУ. – 2004. – С. 123–135. (Здобувачка приймала участь в розробці стенда, редагувала тези).

42. Гусак И. В., Иванова Ю. В. Выбор тактики лечения энтеральной недостаточности и эндотоксикоза у больных с абдоминальным сепсисом // Матеріали ХХІ зїзду хірургів України. – Запоріжжя. – 2005. – С. 388–390. (Здобувачка приймала участь в розробці методик, вивчала результати їх застосування).

43. Иванова Ю. В., Гусак И. В. Раннее энтеральное зондовое питание в комплексном лечении послеоперационного гнойного перитонита // Матеріали ХХІ зїзду хірургів України. – Запоріжжя, 2005. – С. 394–396. (Здобувачка здійснювала набір клінічного матеріалу, редагувала тези).

44. Гусак И. В., Иванова Ю. В., Москаленко А. В. Раннее энтеральное зондовое питание в комплексном лечении абдоминального сепсиса // Сепсис. Проблеми діагностики, терапії та профілактики. – Матеріали науково практичної конференції з міжнародною участю, 29–30 березня. – Харків, 2006. – С. 93. (Здобувачка здійснювала набір клінічного матеріала, редагувала тези).

45. Иванова Ю. В., Гусак И. В., Москаленко А. В. Динамика экспресии дифференцировочных рецепторов иммунокомпетентных клеток у больных с послеоперационным перитонитом // Сепсис. Проблеми діагностики, терапії та профілактики. – Матеріали науково практичної конференції з міжнародною участю, 29–30 березня. – Харків, 2006. – С. 94. (Здобувачка здійснювала аналіз клінічного матеріала).

46. Иванова Ю. В., Гусак И. В. Комплексное лечение интраабдоминальных форм гнойно–септических осложнений // Актуальні проблеми клінічної хірургії. – Матеріали науково–практичної конференції з міжнародною участю, присвячена 35–річчю ІХТ імені О.О.Шалімова, 31 травня–1 червня. – К., 2007. – С. 70. (Здобувачка здійснювала оперативні втручання, набір клінічного матеріала).