Чаленко Юлія Володимирівна. Комплексне лікування генералізованого пародонтиту з використанням кріодеструкції і наступним світлолікуванням : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2004.
Анотація до роботи:
Чаленко Ю.В. Комплексне лікування генералізованого пародонтиту з використанням кріодеструкції і наступного світлолікування. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. — Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена вивченню впливу поляризованого світла та кріодеструкції на ефективність комплексного лікування хворих на генералізований пародонтит на підставі оцінки динаміки клінічних, рентгенологічних, імунологічних, мікробіологічних, морфологічних та цитологічних показників. Встановлено, що при лікуванні генералізованого пародонтиту як І–ІІ так і ІІ ступеня хронічного перебігу кріодеструкція в комбінації з ПС має високий терапевтичний ефект і може розглядатися як вагомий компонент комплексної терапії. Застосування кріодеструкції і поляризованого світла приводить до усунення запальних явищ, підвищує регенерацію тканин пародонта, стимулює захисні реакції організму, що у цілому визначає високий клінічний ефект і обґрунтовує доцільність застосування розробленого методу лікування в клінічній практиці.
Аналіз віддалених результатів лікування (через 12 місяців) показав, що використання розробленого лікувального комплексу призводить до стабільної клініко-імунологічної ефективності, що підтверджується як появою клінічної ремісії, так і усуненням явищ вторинної імунної недостатності.
Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної стоматологічної задачі — підвищення ефективності комплексного лікування хворих на ГП шляхом поєднаного застосування кріодеструкції та поляризованого світла, з метою профілактики рецидивів захворювання. На основі динамічних клініко-рентгенологічних, імунологічних, мікробіологічних і цитологічних спостережень встановлено переваги способу, запропоновано рекомендації для його впровадження в практику.
Обґрунтовано і запропоновано методику комплексного лікування хворих на ГП з застосуванням ПС та кріодеструкції. Розроблений спосіб лікування показано хворим на ГП І–ІІ та ІІ ступеня хронічного перебігу. Протизапальні, антибактеріальні, стимулюючі репаративні процеси та імуномодулюючі властивості ПС забезпечують ефективні безпосередні клінічні результати, у 93,33% хворих на ГП І–ІІ ступеня, та у 92,86% хворих ІІ ступеня.
Поліпшення стану імунітету у хворих на ГП у разі застосування ПС в поєднанні з кріодеструкцією досягається шляхом зростання кількості Т-лімфоцитів на 14,41% при І–ІІ ступені ГП та на 19,68% при ІІ ступені; В-лімфоцитів (з 20,71% до 27,29%) при І–ІІ ступені ГП та (з 21,91% до 26,74%) при ІІ ступені; нормалізації імунорегуляторного індексу Тх/Тс (з 1,55% до 1,46%) при І–ІІ ступені ГП та (з 0,79% до 2,28%) при ІІ ступені; підвищення функціональної активності Т-лімфоцитів (з 60,27% до 75,63%) при І–ІІ ступені ГП та (з 60,09% до 74,9%) при ІІ ступені; зниженням рівня патогенних ЦІК середнього розміру (з 44,18% до 36,13%) при І–ІІ ступені ГП та (з 41,18% до 34,1%) при ІІ ступені; ЦІК малого розміру (з 19,26% до 13,72%) при І–ІІ ступені та (з 19,68% до 12,5%) при ІІ ступені; рівня SIgA в слині (з 0,42 г/л до 1,27 г/л) при І–ІІ ступені ГП та (з 0,27 г/л до 1,10 г/л) при ІІ ступені.
Опромінення тканин пародонту ПС з довжиною хвилі 400–2000 Нм затримує ріст мікрофлори в пародонтальних кишенях, що підтверджується зниженням кількості та діаметру зони росту мікробних колоній. Середній діаметр колоній мікроорганізмів під дією ПС після лікування зменьшувався у 3 рази і майже в 1,3 рази порівняно з УФ-опроміненням. Після опромінення ПС рівень обсіменіння пародонтальних кишень після лікування знижується з 8,25103 КУОмл до 1,25103 КУОмл, р < 0,01. Максимальний бактерицидний ефект виявляється після 10 сеансів і зберігається протягом місяця.
Дослідження структурно-функціонального стану епітеліоцитів слизової оболонки щоки хворих на генералізований пародонтит в динаміці комплексного лікування із застосуванням кріодеструкції і ПС показало зростання кількості резервних і дозріваючих клітин, що свідчить про активізацію процесів відновлення і підтверджує регенеративно-проліферативний ефект ПС.
Висока ефективність запропонованої методики з використанням поляризованого світла в поєднанні з кріодеструкцією підтверджується збереженням клініко-рентгенологічної стабілізації патологічного процесу в тканинах пародонту протягом року у 85,71% хворих на ГП І–ІІ ступеня, та у 84,61% хворих ІІ ступеня, що підтверджується динамікою клініко-лабораторних та імунологічних показників у віддалені терміни.
Метод світлотерапії ПС не дає побічних ефектів, доступний, застосування в комплексній терапії ГП обмежує використання медикаментів, що дозволяє рекомендувати впровадження опромінення ПС в стоматологічну практику.
Публікації автора:
Бычкова Н.Г., Чаленко Ю.В. Показатели иммунного статуса в динамике комплексного лечения генерализованного пародонтита с применением фитопрепаратов // Современная стоматология. — 2003. — №1. — С.32–34.
Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз результатів імунологічних досліджень, написання статті.
Грохольський А.П., Грохольськая Л.А., Лукьянчук Л.Н., Макашова Т.В., Погребняк А.В., Чаленко Ю.В., Черныш Т.А. Применение видимого поляризованного света при лечении стоматологических заболеваний // Современная стоматология. — 1999. — №3. — С. 15–20.
Здобувачу належить клінічне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.
Чаленко Ю.В. Применение фитотерапевтических средств в комплексном лечении заболеваний пародонта // Ліки України. — 2003. — №1. — С. 24–27.
Грохольський А.П., Толочина О.Ф., Чаленко Ю.В. Применение криотерапии и современных фитосредств в лечении заболеваний пародонта и слизистой оболочки полости рта // Ліки України. — 2003. — №3. — С. 13–15.
Дисертантові належить проведення клініко-лабораторних досліджень, аналіз результатів, написання роботи.
Грохольський А.П., Мостицкий А.В., Побирчи А.А., Толочина О.Ф., Чаленко Ю.В. Криотерапия при лечении болезней пародонта и слизистой оболочки полости рта // Современная стоматология. — 1998. — №4. — С. 8–13.
Участь здобувача полягає в клініко-лабораторному обстеженні хворих на генералізований пародонти І і ІІ ступеня, аналіз результатів.
Чаленко Ю.В., Бычкова Н.Г. Клинико-иммунологическая єффективность поляризованного света в лечении больных хроническим генерализованным пародонтитом // Імунологія та алергологія. — 2003. — №1. — С. 27.
Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз результатів імунологічних досліджень, написання статті.
Грохольський А.П., Толочина О.Ф., Чаленко Ю.В. Кріовплив як нетрадіційний метод лікування хвороб пародонта і слизової оболонки ротової порожнини // Матеріали І (VIII) зїзду Асоціації стоматологів України. — Київ. — 1999. — С. 191–192.
Участь дисертанта полягає у проведенні клінічного обстеження та лікуванні хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.
Чаленко Ю.В. Показатели иммунного статуса в динамике комплексного лечения генерализованного пародонтита с применением светолечения // Материалі 5-го Российского научного форума “Стоматология 2003”. — Москва. — 2003. — С. 114.
Грохольський А.П., Толочина О.Ф., Чаленко Ю.В. Світлотерапія стоматологічних захворювань // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. — Київ. — 2003. — С. 200–210.
Здобувачу належить проведення клінічних досліджень, аналіз результатів і написання статті.
Грохольський А.П., Толочина О.Ф., Чаленко Ю.В. Використання низьких температур у лікуванні захворювань пародонта, слизової оболонки порожнини рота, червоної кайми губ // Новиківські читання. — Київ. — 2002. — С. 30–33.
Участь дисертанта полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі результатів, що стосуються захворювань пародонта.