Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


808. Цвях Андрій Іванович. Комплексне лікування хворих з верлюговими переломами стегна в похилому та старечому віці: дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2004.



Анотація до роботи:

Цвях А.І. Комплексне лікування хворих з вертлюговими переломами стегна в похилому та старечому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21. – травматологія та ортопедія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2004.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування пацієнтів похилого та старечого віку з вертлюговими переломами стегнової кісткина основі застосування методики ранньої активізації та диференційованого підходу до оперативного лікування з урахуванням функціонального стану травмованих. Дослідження базується на аналізі лікування 163 хворих з переломами вертлюгової ділянки стегнової кістки. Встановлено, що у хворих похилого та старечого віку вертлюгові переломи стегна відбуваються на тлі остеопорозу, що констатований у 68,7% випадках в поперековому відділі хребта та у 98% - в стегновій кістці, де переважно уражаються зона Варда (73%) та трохантер (70%). Розроблений спосіб лікування черезвертлюгових переломів стегна у хворих старечого та похилого віку. Запропоновано систему функціональної реабілітації хворих з вертлюговими переломами стегнової кістки та алгоритм вибору методу консервативного лікування таких пацієнтів залежно від від віку, супутньої патології та функціонального стану травмованого. Вивчено ефективність запропонованого методу в порівнянні з класичними методами лікування латеральних переломів проксимального відділу стегнової кістки. Удосконалено консервативний метод швидкої активізації хворих і встановлено покази та протипоказидо його застосування. Застосування розробленої тактики лікування пацієнтів з вертлюговими переломами стегнової кістки дозволило покращити ефективність лікування, зменшити кількість ускладнень та терміни стаціонарного лікування травмованих.

Переломи стегнової кістки у вертлюговій ділянці є важкою травмою, що зустрічаються переважно у осіб старечого та похилого віку і часто є причиною смерті таких пацієнтів від супутніх ускладнень. В дисертації наведені засоби підвищення ефективності лікування пацієнтів похилого та старечого віку з вертлюговими переломами стегнової кісткина основі застосування методики ранньої активізації та диференційованого підходу до оперативного лікування з урахуванням функціонального стану травмованих.

  1. Згідно проведених досліджень, у хворих похилого та старого віку вертлюгові переломи стегна відбуваються на тлі остеопорозу, що констатований у 68,7% випадках в поперековому відділі хребта та у 98% - в стегновій кістці, де переважно уражаються зона Варда (73%) та трохантер (70%).

  2. Покази до різних методів лікування у пацієнтів похилого та старечого віку встановлюються на основі оцінки функціонального рівня за результатами функціональних тестів. У пацієнтів з високим функціональним рівнем перевага надається оперативному лікуванню, а в пацієнтів з середнім та низьким функціональним рівнем виправданим є використання запропонованого методу функціонального лікування, який грунтується на швидкій активізації потерпілого.

  3. Чинниками, що призводять до виникнення остеопоротичних переломів за результатами проведеного дослідження є вікообумовлена втрата кісткової маси в поєднанні із шкідливими звичками, аліментарною недостатністю кальцію, низькою масою тіла, зниженням функціональної активності пацієнтів на грунті супутньої патології, а також наявністю жіночої статі, особливо у випадках асоційованих з патологічною постменопаузою.

  4. До визначальних чинників, від яких залежить функціональний результат лікування у хворих похилого та старечого віку з вертлюговими переломами стегнової кістки, належать рівень фізичної активності пацієнтів до травми та важкість і характер супутньої соматичної патології.

  5. Показами до застосування розробленого нами функціонального методу є переломи в ділянці вертлюгів, незалежно від їх типу; середній посттравматичний функціональний рівень хворого; відмова від остеосинтезу хворого з високим посттравматичним функціональним рівнем; наявність соматичних протипоказів для остеосинтезу. До протипоказів відносяться низький посттравматичний функціональний рівень пацієнта та виражені явища сенільної деменції.

  6. Застосування розробленого нами способу лікування пацієнтів похилого та старечого віку з вертлюговими переломами стегнової кістки дозволило досягти у 58,1% випадків добрих функціональних результатів. Загалом, порівняно з скелетним витягом та гіпсовою іммобілізацією деротаційною пов‘язкою кількість добрих та задовільних функціональних результатів зросла відповідно в 2,1 та в 7,6 разів. Рання активізація пацієнтів дозволила знизити кількість ускладнень в 10,6 разів, а летальність знизилась в 6,2 раза (р<0,05).

Публікації автора:

1.Фіщенко В.О., Цвях А. І., Макогончук А.В. Функціональний стан хворих у визначенні тактики лікування вертлюгових переломів стегна в похилому та старечому віці // Вісник морфології. -2001.- №1.- С. 145-147.

Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури та аналізів отриманих результатів.

2. Фіщенко В.О., Цвях А. І., Кулянда І.С. Принципи функціонального методу лікування вертлюгових переломів у хворих похилого та старечого віку // Вісник наукових досліджень. –2001.- №1.- С. 62-64.

Особистий внесок полягає у проведенні аналізу даних власних спостережень, оформленні статті та підготовці її до друку.

3. Фіщенко В.О., Цвях А. І., Галієнко А.Б., Мордюк В.В. Диференційний підхід до лікування черезвертлюгових переломів стегна // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001.- №1. – С. 212-215.

Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури та аналізів отриманих результатів.

4. Фіщенко В.О., Цвях А. І., Кулянда І.С. Функціональне лікування вертлюгових переломів у хворих похилого та старечого віку // Збірник наукових праць ХІІІ з’їзду ортопедів-травматологів України.- 2001.- С. 225.

Особистий внесок полягає у проведенні аналізу даних власних спостережень та підготовці статті до друку.

5. Спосіб лікування черезвертлюгових переломів стегна у хворих старечого та похилого віку: патент № 45047 А. Україна. МПК А61213/00 / В.О. Фіщенко, А.І. Цвях, І.С. Кулянда - № 2001042460; Заявлено 12.04.2001; Опубліковано 15.03.2002, Бюл. №3.

Особистий внесок полягає у проведенні дослідження, оформленні документів для подання до Інституту промислової власності.