Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 - травматологія та ортопедія. - Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України. - Вінниця, 2003.
Робота присвячена питанням покращення ефективності лікування пацієнтів з переломами виростків великогомілкової кістки. Дослідження базується на аналізі лікування 119 хворих з переломами виростків великогомілкової кістки, із яких 39 пацієнтів лікувалися консервативно, 80 - оперативно. Із 80 оперативно лікованих хворих, 15-ті, для фіксації виростків великогомілкової кістки, застосовували новий фіксуючий пристрій (Г-подібну пластину з додатковим компресуючим пристроєм), застосування якого було математично обгрунтовано. З метою оцінки остеоіндуктивних можливостей запропонованої фетальної алокістки було проведено експериментальне дослідження на 40 білих нелінійних щурах-самцях. Покращено систему комплексної реабілітації хворих із переломами виростків великогомілкової кістки, яка дозволяє скоротити терміни непрацездатності хворих з переломами виростків великогомілкової кістки. В результаті застосування удосконаленої методики комплексної реабілітації хворих вага позитивних віддалених результатів лікування збільшилась в 1,2 рази, що було підтверджено запропонованим нами способом визначення локального стану кісткової тканини.
Переломи виростків великогомілкової кістки є тяжкими пошкодженнями опорно-рухового апарату, які продовжують залишатися складною медико-соціальною проблемою травматології та ортопедії. Особливістю цього виду патології є велика різноманітність пошкоджень виростків великогомілкової кістки, результати лікування яких в 20-58% випадках є незадовільними.
Проведене експериментальне дослідження показало, що застосування фетальної алокістки прискорює на 2 тижні перебіг репаративного остеогенезу та формування регенерату в ділянці дефекту епіфізарного відділу великогомілкової кістки за рахунок позитивного впливу запропонованого матеріалу на стан тканинного кровопостачання при травмах кістки і може бути запропоновано її до клінічного використання, як метод стимуляції репаративного остеогенезу в цій ділянці.
Для остеосинтезу переломів виростків великогомілкової кістки розроблено Г-подібну пластину з додатковим компресуючим пристроєм. Обґрунтовано та доведено, що запропонований фіксатор, у порівнянні із стандартною Т-подібною пластиною АО, забезпечує достатню стабільність уламків, що підтверджено математичним моделюванням.
В результаті дослідження була встановлена кореляційна залежність між коефіцієнтами оптичної щільності кісткової тканини проксимального відділу великогомілкової кістки та індексом міцності, отриманих при застосуванні СВЛСКТ і ультразвукової денситометрії п’яткової кістки відповідно, яка описується рівнянням лінійної регресії: К= -0,33+0,027хІМ. На основі встановленої залежності був розрахований відповідний значенню ІМ пороговий показник коефіцієнту СВЛСКТ, який рівняється 1,5 у.о. Значення коефіцієнту, що знаходяться нижче цієї межі, свідчать про остеопоротичний стан кісткової тканини.
В результаті проведення порівняльного аналізу коефіцієнтів оптичної щільності у пацієнтів з переломами виростків великогомілкової кістки різних клінічних груп через 12 місяців після травми отримано, що коефіцієнти оптичної щільності у пацієнтів групи спостереження достовірно вище коефіцієнтів в інших групах. Це свідчить про те, що відновлення структури кісткової тканини проксимального відділу великогомілкової кістки в цій групі хворих проходить інтенсивніше.
Використання системи комплексного лікування хворих з переломами виростків великогомілкової кістки забезпечило в 72,7% відмінний результат, в 27,3% добрий результат при лікуванні переломів типу В та в 50% випадків відмінний і в 25% добрий результат при лікуванні переломів типу С, що в 1,2 рази більше в порівнянні з результатами застосування традиційних методів фіксації, а кількість незадовільних результатів зменшилась відповідно по типах перелому на 15,4% та на 21,1%.
Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, проведення досліджень та аналізі отриманих результатів.
Фіщенко В.О., Столярчук В.С., Ладонько Ю.Л. Оцінка віддалених результатів лікування пошкоджень виростків великогомілкової кістки // Вісник ВДМУ.- 2000.- №1.- С.189-190.
Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних власних спостережень, оформленні статті та підготовці її до друку.
Фіщенко В.О., Ладонько Ю.Л., Алла Аль-Шалабі. Досвід використання препаратів Traumeel S та Zeel T в лікуванні гонартрозу // Вісник ВДМУ.- 2001.- №1.- С.209-211.
Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, оформленні статті та підготовці її до друку.
Фіщенко В.О., Біктіміров В.В., Кириченко В.І., Ладонько Ю.Л., Гамрецький А.А.,. Феськов О.М. Морфологія репаративної регенерації епіфізарного відділу кістки в умовах застосування ембріональної кісткової тканини // Вісник морфології.- 2001.- №2.- С.224-225.
Особовий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу літературних даних, проведенні експерименту, аналізі отриманих даних.
Ладонько Ю.Л. Обґрунтування застосування нового фіксуючого пристрою для синтезу виростків великогомілкової кістки // Вісник ВДМУ.- 2002.- №1.- С.117-119.
Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, обґрунтуванні застосування нового фіксуючого пристрою для синтезу виростків великогомілкової кістки, оформленні статті та підготовці її до друку.
Ладонько Ю.Л., Фіщенко В.О. Новий пристрій для лікування переломів виростків великогомілкової кістки // Вісник ортопедії, травматології та протезування - 2002.- №2.- С.35-37.
Особистий внесок дисертанта полягає в удосконаленні методики фіксації виростків великогомілкової кістки новим фіксуючим пристроєм, проведенні аналізу клінічних даних.
Фіщенко В.О., Кириченко В.І., Ладонько Ю.Л., Гамрецький А.А., Прокопюк О.С.. Використання фетальної кісткової тканини людини для стимуляції репаративного остеогенезу при компресійних та багатоуламкових переломах великогомілкової кістки // Український медичний альманах.- 2002.- Т.5, №2.- С.194-195.
Особистий внесок дисертанта полягає у аналізі літературних даних, удосконаленні методики застосування алокістки, аналізі отриманих даних.
Особистий вклад дисертанта полягає у розробці фіксуючого пристрою для остеосинтезу виростків великогомілкової кістки, оформлені документів до Інституту промислової власності.
Спосіб лікування порушень регенерації кісткової тканини: А.с. № 41708 А. Україна. МКВ А61В17/56 / В.О. Фіщенко, В.І. Кириченко, Ю.Л. Ладонько, А.А. Гамрецький, В.І. Грищенко, О.С. Прокопюк, О.В. Фіщенко, Алб Шалабі Алла (JO) - № 2001020796; Заявлено 05.02.2001; Опубліковано 17.09.2001, Бюл. № 8. - 2 с.
Особистий вклад дисертанта полягає в проведенні експерименту, аналізі отриманих результатів.
Спосіб визначення локального стану кісткової тканини і пристрій для його виконання: А.с. № 45795 А. Україна. МКВ А61В10/00 / А.А. Гамрецький, Ю.Л. Ладонько, В.В. Берко - № 2001074722; Заявлено 06.07.2001; Опубліковано 15.04.2002, Бюл. № 4. - 2 с. іл.
Особистий вклад дисертанта полягає в проведенні дослідження, оформлені документів для подання до Інституту промислової власності.
Фищенко В.А., Кириченко В.И., Гамрецкий А.А., Ладонько Ю.Л., Прокопюк О.С., Бессмертный Ю.А. Способ оптимизации регенерации костной ткани в эксперименте // Материалы научной конференции “Костная пластика в современной травматологии и ортопедии.- Москва.- 2001.- С.76-77.
Особистий вклад дисертанта полягає в проведенні аналізу даних літератури, оформленні статті та підготовці її до друку.