Галига Тарас Миколайович. Комплексне лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок, ускладненої трофічними виразками : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Галига Т. М. Комплексне лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок, ускладненої трофічними виразками. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.03 – хірургія. – Національний медичний університет імені О. О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2009.
Дисертація присвячена покращанню безпосередніх та віддалених результатів комплексного лікування пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок, ускладненою трофічними виразками. Дослідження основане на результатах комплексного обстеження та лікування 101 хворого з варикозними трофічними виразками.
На підставі аналізу проведених досліджень встановлено, що у хворих з варикозними трофічними виразками відбувається пригнічення реакцій запалення у рановій зоні у вигляді декомпенсації функцій нейтрофільних гранулоцитів – основної ланки антимікробної резистентності організму; інфіковані трофічні виразки є причиною виникнення ендотоксикозу, що зумовлює формування аутоімунних реакцій.
Впровадження розробленого методу ультразвукової діагностики дозволило одержати повну інформацію про порушення венозної гемодинаміки в зоні ранового дефекту, сприяло виявленню неспроможних пронизних вен.
Розроблений та впроваджений у клінічну практику спосіб закриття трофічних виразок з використанням біологічно активного поліуретанового пластиру з антимікробними, антимікотичними, знеболювальними властивостями, що дозволило застосовувати його в передопераційній підготовці до хірургічного втручання. У пацієнтів з тяжкими супутніми захворюваннями, яким виконання операції протипоказане, та за категоричної відмови від хірургічного втручання його можна використовувати самостійно для лікування трофічних виразок. Встановлено, що застосування пластиру „Біодерм” сприяло адекватній підготовці трофічних виразок до оперативного втручання та прискоренню їх загоєння.
Застосування запропонованого венекстрактора забезпечило обережне виконання операції завдяки його гнучкості, вільному проходженню, уникненню травмування вен. Використання розробленого дренажу дало можливість запобігти ускладненням (утворенню гематом, запальних інфільтратів, нагноєнню ран) в післяопераційному періоді.
У дисертаційній роботі представлене теоретичне узагальнення та практичне вирішення наукового завдання – покращання результатів комплексного лікування пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок, ускладненою трофічними виразками. Це завдання виконане шляхом створення та обґрунтування доцільності використання біосумісного ранового покриття на основі поліуретану, вдосконалення методу дуплексного ангіосканування венозної системи нижніх кінцівок, методів оперативного лікування та заходів профілактики гнійно-некротичних післяопераційних ускладнень.
Причинами незадовільних результатів лікування пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок, ускладненою трофічними виразками, являються: недосконалість методів ультразвукового дослідження в зоні трофічної виразки, недостатня санація інфікованої поверхні трофічної виразки під час проведення передопераційної підготовки, травматизація стінки вени при використанні стандартних жорстких венекстракторів з утворенням гематом, неадекватне дренування ранового каналу з подальшим утворенням інфільтратів та нагноєнням.
Здійснення ультразвукового дослідження безпосередньо в зоні трофічної виразки через запропонований поліуретановий пластир (патент України на корисну модель 27851) покращило результати діагностики завдяки додатковому виявленню неспроможних пронизних вен (у середньому до 1,9±0,9 в одного хворого) та підвищило ефективність хірургічного лікування .
Розроблений на основі поліуретану біосумісний пластир (патент України 68404) володіє вираженими антимікробними, антимікотичними та знеболювальними властивостями, його використання під час консервативного лікування трофічних виразок у пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок зменшило його тривалість на (4,3±0,3) дня – з (27,6±1,1) до (23,3±0,8) дня; тривалість передопераційної підготовки – на (3,2±0,1) дня – з (18,3±0,6) до (15,1±0,5) дня; збільшило частоту позитивних результатів на 22,8 %.
У хворих з варикозними трофічними виразками встановлене пригнічення реакцій запалення в рановій зоні у вигляді декомпенсації функцій нейтрофільних гранулоцитів – основної ланки антимікробної резистентності організму. Використання у хворих першої групи поліуретанового пластиру сприяло збереженню функціональної активності фагоцитуючих клітин ранової зони на рівні субкомпенсації. На відміну від хворих другої групи, у них відзначено оптимізацію ранового процесу з залученням в рану функціонально спроможних клітин, формуванням запально-регенераторного типу ранового процесу в строки до 12–15 діб, зниженням частоти виявлення мікроорганізмів у 2,5 разу.
Інфіковані трофічні виразки спричиняють ендотоксикоз, пов’язаний з накопиченням в плазмі крові вільно циркулюючих токсинів мікробного походження, продуктів деструкції тканин, та автоагресивних речовин прямої пошкоджуючої дії. Це зумовлювало зниження активності Т- і В-лімфоцитів в реакції бласттрансформації та накопичення циркулюючих імунних комплексів. Виражена декомпенсація регуляторних функцій Т-ліфоцитів, втрата толерантності В-лімфоцитів до власних антигенів спричиняли формування аутоімунних реакцій. Застосування в місцевому лікуванні хворих поліуретанового пластиру сприяло зниженню частоти виникнення аутоімунних ускладнень.
Впровадження в комплекс лікування пацієнтів з варикозною хворобою нижніх кінцівок, ускладненою трофічними виразками, методу оперативного втручання з використанням запропонованого венекстрактора (патент України на корисну модель 15367) сприяло зменшенню травматичності операції та загрози пошкодження стінки вени; застосування наскрізного перфорованого трубчастого дренажу (патент України на корисну модель 15369) забезпечувало адекватне дренування ран. Це дозволило покращити результати лікування: зменшити частоту післяопераційних ускладнень з 36 до 16 %, тривалість лікування хворих у стаціонарі після операції на (3,7±0,2) дня – з (14,1±0,4) до (10,4±0,2) дня, збільшити частоту позитивних результатів на 11,2 %.
Публікації автора:
Хірургічне лікування варикозної хвороби ускладненої утворенням трофічної виразки / Г. В. Буренко, Ю. О. Супрун, Т. М. Галига, А. Я. Козар // Клін. хірургія. – 2002. – № 11–12. – С. 14–15. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.
Буренко Г. В. Застосування поліуретанового пластиру „Біодерм” для лікування тривало існуючих ран / Г. В. Буренко, Т. М. Галига // Клін. хірургія. – 2002. – № 11–12. – С. 13–14. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.
Перший досвід застосування поліуретанового пластира „Біодерм” для лікування тривало існуючих ран / Г. В. Буренко, Н. А. Галатенко, Ю. О. Супрун, В. М. Меллін, Г. Г. Луговська, Т. М. Галига // Реконструктивна та пластична хірургія. – 2004. – № 2. – С. 66–70. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.
Комплексне лікування варикозних трофічних виразок із застосуванням біологічно активного поліуретану / Г. В. Буренко, Ю. О. Супрун, Т. М. Галига, В. М. Меллін, А. Я. Кобзар // Клін. хірургія. – 2005. – № 11–12. – С. 9. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.
Вплив пластиру „Біодерм” на перебіг ранового процесу у хворих на варикозну хворобу нижніх кунцівок, ускладнену трофічними виразками / Г. В. Буренко, Т. М. Галига, О. І. Осадча, А. М. Боярська, Ю. О. Супрун // Вісн. Укр. мед. стомат. академії. – 2006. – Т. 6, № 1–2 (13–14). – С. 159–161. Автором здійснені підбір літератури, збирання та аналіз клінічного і лабораторного матеріалу, статистична обробка, оформлення статті до друку.
Комплексне лікування варикозних трофічних виразок / Г. В. Буренко, Ю. О. Супрун, Т. М. Галига, В. М. Меллін // Клін. хірургія. – 2006. – № 11–12. – С. 93–94. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.
Особливості імунологічної реактивності у хворих з варикозними трофічними виразками / Г. В. Буренко, Т. М. Галига, О. І. Осадча, А. М. Боярська // Хірургія України. – 2007. – № 2. – С. 41–45. Автором здійснені підбір літератури, збирання та аналіз клінічного і лабораторного матеріалу, статистична обробка, оформлення статті до друку.
Комплексне лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок, ускладненої трофічними виразками / Г. В. Буренко, Ю. О. Супрун, Т. М. Галига, Р. О. Мельник, В. Г. Дубина // Хірургія України. – 2008. – № 4 (додаток № 1). – С. 36–37. Автором здійснені підбір літератури, збирання та аналіз клінічного і лабораторного матеріалу, статистична обробка, оформлення статті до друку.
Пат. України 68404, МПК А61L15/44, A61F13/00. Перев’язний плівковий засіб для лікування ран та опіків та спосіб його отримання // Н. А. Галатенко, Г. Г. Луговська, О. В. Починок, А. В. Руденко, Т. М. Галига (Україна). – 2001064049; заявл. 13.06.01 ; опубл. 16.08.04, Бюл. № 8. Автором проведений аналіз літератури, оформлення заявки на патент.
Деклараційний пат. України на корисну модель 15369, МПК A61F2/06. Спосіб лікування трофічних виразок при варикозній хворобі нижніх кінцівок // Галига Т. М. (Україна). – № U200602509 ; заявл. 07.03.06 ; опубл. 15.06.06, Бюл. № 6. Автор самостійно підготував заявку на патент.
Деклараційний пат. України на корисну модель 15367, МПК A61F2/06. Венекстрактор / Т. М. Галига (Україна). – U200602500 ; заявл. 07.03.06 ; опубл. 15.06.06, Бюл. № 6. Автор самостійно підготував заявку на патент.
Пат. України на корисну модель 27851, МПК A61B8/00. Спосіб проведення ультразвукового ангіосканування у хворих з великими варикозними трофічними виразками в зоні ранового дефекту / Т. М. Галига (Україна). – U200709778 ; заявл. 31.08.07 ; опубл. 12.11.07. Автор самостійно підготував заявку на патент.
Галига Т. М. Роль ультразвукового обстеження в діагностиці та лікуванні варикозної хвороби нижніх кінцівок, ускладненої утворенням трофічної виразки / Т. М. Галига // Актуальні проблеми сучасної медицини : матеріали 58-ї наук.-практ. конф. – К., 2003. – С. 159. Автором самостійно проведене дослідження проаналізований клінічний матеріал, оформлено до друку.
Профілактика гнійно-септичних ускладнень при хірургічному лікуванні хворих з хронічною венозною недостатністю / Г. В. Буренко, Ю. О. Супрун, Т. М. Галига, В. М. Меллін, П. О. Шпита, В. Г. Дубина, Р. О. Мельник // Актуальні проблеми в клінічній медицині : матеріали наук.-практ. конф. – К., 2005. – С. 28–29. Автором проведений аналіз літератури, зібраний та проаналізований клінічний матеріал, стаття оформлена до друку.