Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Бабко Андрій Миколайович. Комплексне ортопедичне лікування синовіту колінного суглоба у хворих на ревматоїдний артрит: Дис. канд... мед. наук: 14.01.21 / Інститут травматології та ортопедії АМН України. - К., 2002. - 168арк. - Бібліогр.: арк. 147-168.



Анотація до роботи:

Бабко А.М. Комплексне ортопедичне лікування синовіту колінного суглоба у хворих на ревматоїдний артрит. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 - травматологія та ортопедія.- Вінниць-кий національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України. – Вінниця, 2002.

Робота присвячена питанням оптимізації діагностики та підвищення ефективності комплексного ортопедичного лікування хворих на ранніх стадіях ревматоїдного артриту (РА) з ураженням колінного суглоба. Дослідження базується на аналізі результатів обстеження 159 хворих на І стадію та І фазу ІІ стадії РА (за класифікацією проф. Є.Т. Скляренка та проф. В.І. Стецули) з ураженням колінного суглоба, із яких 50 пацієнтам проведений курс комплексного консервативного ортопедичного лікування та 109 хворим виконані лікувально-профілактичні оперативні втручання по типу синовектомій та синовкапсулектомій.

На підставі власних клінічних спостережень за 50 хворими, яким окрім клініко-лабораторного обстеження виконували сонографічне дослідження з доплерографією, термографію, артрофонографію, імунологічне та біохімічне дослідження крові та синовіальної рідини визначені ранні діагностичні критерії РА, удосконалені існуючі, та запропоновані нові методи діагностики синовіту колінного суглоба ревматоїдного генезу. Керуючись уявленням про патогенез захворю-вання, автором запропонований симптом бімануальної діагностики синовіту запального походження. На основі клініко-рентгено-логічного, лабораторного та інструментального досліджень запропо-нований алгоритм ранньої діагностики синовіту колінного суглоба ревматоїдного походження. Вперше у вітчизняній літературі розро-блені диференційовані показання до консервативного та оперативного ортопедичного лікування синовіту колінного суглоба на ранніх стадіях РА.

Комплексне консервативне лікування включало в себе застосу-вання антигомотоксичного препарату “Traumeel S” та імунокоре-гуючої терапії. Оперативне лікування включало синовектомії та синовкапсулектомії.

Запропонована методика комплексного ортопедичного лікуван-ня синовіту колінного суглоба у хворих на РА дає можливість отрима-ти добрі результати у 73%, задовільні у 20% та незадовільні у 7% хворих в найближчі терміни спостереження та 71%, 19% і 10% відповідно у віддалені терміни спостереження.

Синовіт колінного суглоба є найбільш поширеним і раннім симптомом ревматоїдного артриту. В дисертації наведені засоби оптимізації діагностики та комплексного лікування синовіту колінного суглоба ревматоїдного генезу.

  1. При РА первинне ураження колінного суглоба спостерiгається у 74 % хворих, при цьому у 77,5 % iз них при відсутності адекватного лікування має місце постійне прогресування захворювання з розвитком контрактур, деформацiй та анкілозів.

  2. У процесі клінічного обстеження хворих вперше встановлено новий симптом синовіту колінного суглоба ревматоїдного генезу, який проявляється локальним болем у ділянці прикріплення чотирьохголового м’яза до надколінка при фіксації останнього з одночасним напруженням чотирьохголового м’яза, що може свідчити про запальний характер процесу в цій ділянці та використовуватися з діагностичною метою.

  3. При біохімічному дослідженні крові та синовіальної рідини виявлено, що в І стадії РА деградація колагену відбувається за рахунок підвищеної еластазної активності. При ІІ стадії РА, де на відміну від І стадії вже

значно переважають катаболічні процеси, основним ферментом, який обумовлює деградацію сполучної тканини, є катепсин В.

  1. За даними термографії та клінічної неврологічної діагностики в І стадії РА можна виділити дві фази: а) локальних нейротрофічних змін і б) регіонарних нейротрофічних змін.

  2. При імунологічному дослідженні крові та синовіальної рідини у хворих на РА з первинним ураженням колінного суглоба вже в І стадії захворювання виявлено значне зниження показників Т-клітинного імунітету з порушенням співвідношення регуляторних субпопуляцій.

  3. Встановлено, що артрофонографія з комп’ютерною обробкою даних дає можливість об’єктивно провести диференціальну діагностику уражень колінних суглобів на ранніх стадіях РА.

  4. При ультразвуковому дослідженні колінного суглоба виявлено, що по-товщення синовіальної оболонки понад 5 мм та капсули суглоба понад 4 мм, навіть при активному комплексному консервативному лікуванні, не має зворотного розвитку і може розглядатися як абсолютне показання до хірургічного лікування.

  5. Встановлено, що антигомотоксичний препарат “Traumeel S” знижує активність запального процесу в суглобі, позитивно впливає на показники імунного статусу та біохімічні зміни в синовіальній рідині і може застосовуватися в комплексному ортопедичному лікуванні хворих на ранніх стадіях РА.

  6. Запропонована методика комплексного ортопедичного лікування синовіту колінного суглоба у хворих на РА дозволяє отримати добрі результати у 73% хворих, задовільні - у 20% та незадовільні - у 7% в найближчі терміни спостереження та 71%, 19% і 10% відповідно у віддалені.

Публікації автора:

    1. Герасименко С.И., Бабко А.Н., Гужевский И.В., Громадский В.Н. Особенности диагностики остеопороза у боль-ных с синовиитом коленного сустава ревматоидного генеза // Пробле-мы остеологии.- 1998. - Т. 1, № 2-3.- С. 142-143.

    Особистий внесок автора полягає у проведенному аналізі рентгенологічних проявів остеопороза в залежності від стадії та фази захворювання.

      1. Герасименко С.І., Бабко А.М. Застосування артрофонографії для діагностики уражень колінного суглоба // Ортопедия, травматология и протезирование. – 1998. - №2. – С.98-100.

      Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, удосконаленні методики артрофонографії, проведенні досліджень та аналізі отриманих даних.

        1. Герасименко С.І., Бабко А.М. Применение антигомо-токсического препарата “Traumeel S” в лечении синовита коленного сустава ревматоидного генеза // Вісник орт., травм. та протезування. – 2001. - №1. – С. 73 - 75.

        Особистий внесок здобувача полягає у розробці методу лікування синовіту колінного суглоба за допомогою антигомо-токсичного препарата “Traumeel S”.

          1. Герасименко С.І., Бабко А.М., Гужевський І.В., Черняк В.П. Інстру-ментальні неінвазивні методи діагностики синовіту колінного суглоба ревмато-їдного генезу // Вісник орт., травм. та протезування. – 2001. - №3. – С. 75 - 77.

          Особистий внесок здобувача полягає у обгрунтуванні застосування інструментальних методів досліджень колінного суглоба на ранніх стадіях РА та аналізі результатів цих досліджень.

            1. Перфілова Т.М., Бочек М.Л., Бабко А.М. Зміни показників метаболізму колагена на ранніх стадіях ревматоїдного артриту // Вісник орт., травм. та про-тезування. – 2002. - №1. – С. 28 - 31.

            Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літера-тури, оформленні статті та підготовці її до друку.

              1. Скляренко Є.Т., Герасименко С.І., Гужевський І.В., Пашков Є.П., Полулях М.В., Бабко А.М. Сучасні принципи хірургічного лікування і медичної реабілітації хворих з ранніми стадіями ревма-тоїдних уражень колінного суглоба // Літопис травматології та орто-педії. – Збірник наукових праць. – К.: Ленвіт, 2000. - №2. – С. 9-12.

              Особистий внесок дисертанта полягає у аналазі літературних та клінічних даних стосовно результатів лікувально-профілактичних операцій та доповненні показань до оперативних втручань на ранніх стадіях ревматоїдного артриту.

                1. Герасименко С.І., Гужевський І.В., Вовченко Г.Я., Бабко А.Н. Ультрасонографія капсульнозв’зкового апарату колінного суглоба на ранніх стадіях ревматоїдного артриту // Лікарська справа. - 1999. - № 5.- С. 81 - 86.

                Особистий внесок здобувача полягає у розробці методики сонографічного дослідження синовіальної оболонки та капсули суглоба у хворих з синовітом колінного суглоба.

                  1. Герасименко С.И., Бабко А.Н. Артрофонография как новый метод диагностики заболеваний суставов // Вісник морської медици-ни. – 1998. - №2. – С. 17-19.

                  Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, удосконаленні методики артрофонографії, проведенні досліджень та аналізі отриманих даних.

                    1. Критерії ранньої ортопедичної діагностики ревматоїдного артриту // “Інформаційний бюлетень” додаток до “Журналу Академії медичних наук України”. – Випуск 15. – К., 2002. (Співавт.: Скляренко Є.Т., Герасименко С.І., Пашков Є.П., Полулях М.В., Гужевський І.В., Громадський В.М.).

                    2. Астахова В.С., Герасименко С.І., Бабко А.М. Особливості імунокорекції при ревматоїдному артриті // ІІ національний конгрес ревматологів України. – К., 1997. – С.81.

                    Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури та власних спостережень.

                      1. Герасименко С.И., Бабко А.Н. Система диагностики суставов (СДС) – 1 – новый метод диагностики заболеваний коленного сустава // Проблемы, диагностика и перспективы развития медикобиоло-гической науки. – Труды Крымского ГМУ. – Симферополь. – 1999. – С.166 – 169.

                      Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літератури, удосконаленні методики артрофонографії, проведенні досліджень та аналізі отриманих даних.

                        1. Герасименко С.І., Бабко А.М., Громадський В.М. Основні помилки при лікуванні хворих на ревматоїдний артрит на ранніх стадіях захворювання // Матеріали пленуму ортопедів-травматологів України. – К.- Одеса, 1998. – ч.2. – С.235 – 237.

                        Особистий внесок здобувача полягає у аналізі на підставі літературних даних і клінічного матеріалу помилок у лікуванні синовіту колінного суглоба на ранніх стадіях РА.

                          1. Герасименко С.І., Гужевський І.В., Вовченко Г.Я., Бабко А.Н. Ультрасонографічне дослідження колінного суглоба при його нестабільності на ран-ніх стадіях ревматоїдного артриту // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика до конфе-ренції, присвячений 10-річчю клінічної лікарні №8 м. Києва. – К., 1998. – С.40.

                          Особистий внесок здобувача полягає у розробці методики сонографічного дослідження синовіальної оболонки та капсули суглоба у хворих з синовітом колінного суглоба при його нестабільності.

                            1. Перфілова Т.М., Бочек М.Л., Бабко А.М. Біохімічна діагностика перебігу ранніх стадій ревматоїдного артриту // Матеріали ІІІ національного конгресу ревматологів України / Укр. ревмат. журнал. – 2001. – додаток. – С.50.

                            Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні аналізу даних літе-ратури, оформленні статті та підготовці її до друку.