Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Прохорова Марія Петрівна. Комплексне патогенетичне лікування дітей з бронхообструктивним синдромом.- : Дис... д-ра наук: 14.01.10 - 2005.



Анотація до роботи:

Прохорова М.П. Комплексне патогенетичне лікування дітей з бронхообструктивним синдромом.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія.- Національний медичний університет ім.. О.О.Богомольця, Київ,2005.

В роботі вивчені клінічні особливості, імунний статус, стан перекисного окислення ліпідів, вегетативний гомеостаз, мікробіологічний склад бронхіального вмісту, гіперчутливість бронхів у хворих з бронхообструктивним синдромом.

Вивчений стан імунної системи у дітей з БОС з визначенням чутливості лімфоцитів до імуномодуляторів, що дозволило адекватно і диференційовано призначити їх хворим і сприяло підвищенню ефективності імунореабілітації .

Встановлено, що при БОС має місце колонізація бронхолегеневої системи різноманітним мікроорганізмами, що є підставою для виникнення вторинного інфекційного процесу, який ускладнює перебіг БОС у 62% обстежених і потребує призначення антибактеріальної терапії. На підставі серологічного обстеження виявлено “атипові “ патогени: Chlamydia pneumoniae у 64,58% дітей з ОБ, 69,38% - з АБ, у 70,36% випадків з БАЛП, 72,9 % обстежених з БАСТП, 82,5% хворих з БАТП; Mycoplasma pneumoniae у 20,8 % дітей з ОБ, 26,53% - з АБ, у 44,4% випадків з БАЛП, 52 % хворих з БАСТП, 62,5% обстежених з БАТП.

Визначено клініко- параклінічні особливості респіраторної інфекції, яка викликана Chlamydia pneumoniae та Mycoplasma pneumoniae на фоні БОС. Доведено, що найважливішою ознакою бронхолегеневої інфекції, яка ускладнює БОС, є підвищення кількості нейтрофілів в бронхіальному вмісті, розвиток імунних розладів різного ступеня вираженості, що потребує призначення імунокоригуючої терапії.

Вперше вивчено особливості перекисного окислення ліпідів в конденсаті видихнутого повітря і поту у хворих з БОС і залежність його від перебігу та стадії захворювання. Обгрунтована клінічна ефективність застосування текому - препарату, який має антиоксидантну, протизапальну дії та впливає на ліпідний обмін при лікуванні БОС.

Вперше вивчено ефективність лікування в умовах КШМСШ на вільнорадикальні процеси в бронхолегеневій системі, місцевий імунітет, гіперреактивність та гіперчутливість бронхів у дітей з БОС.

Вперше на підставі отриманих результатів визначено критерії для призначення антибактеріальної терапії у хворих з БОС.

У дисертації наведено патогенетичні механізми виникнення бронхообструктивнвчуого синдрому при обструктивному і алергічному бронхітах, дерматореспіраторному синдромі, бронхіальній астмі легкого, середньотяжкого та тяжкого перебігу, теоретичне обгрунтування і сучасне вирішення наукової проблеми патогенетичного лікування хворих перелічених груп з бронхообструктивним синдромом завдяки розробці алгоритму діагностики та їх лікування. Алгоритм включає диференційоване призначення імуномодуляторів, корекцію вегетативного гомеостазу, перекисного окислення ліпідів, лікування в КШМСШ. Призначене лікування сприяє реабілітації хворих та зменшує вірогідність трансформації обструктивного та алергічного бронхіту в бронхіальну астму.

1. У патогенезі бронхообструктивного синдрому у дітей мають значення обтяжена спадковість у 89,8%, гіперпродукція ІgЕ, наявність респіраторної інфекції в бронхіальному дереві, зміни в імунному статусі (зниження показників клітинної, гуморальної та місцевої ланки імунітету), порушення процесів перекисного окислення ліпідів (виражені порушення метаболізму поліненасичених жирних кислот) та вегетативного гомеостазу. На тлі вихідної парасимпатичної та симпатикотонічної спрямованості вегетативного тонусу переважала гіперсимпатикотонічна , асимпатикотонічна і нормосимпатикотонічна реактивність.

2. Клінічними особливостями перебігу бронхообструктивного синдрому, що супроводжує обструктивний та алергічний бронхіти, бронхіальну астму у дітей є наявність сухого приступоподібного кашлю, який тривало утримується, а потім його трансформація у вологий з відходженням слизово-гнійного мокротиння. Подовженість клінічно вираженої обструкції у більшості випадків складає 4-5 днів при обструктивному та алергічному бронхітах, 7-10 днів при бронхіальній астмі та резистентність до призначеної базисної терапії.

3. У 81,5% хворих з бронхообструктивним синдромом спостерігається гіперчутливість та гіперреактивність бронхів, в основі якої лежить підвищення чутливості рецепторів бронхіального дерева внаслідок запального процесу бронхіального епітелію, порушення мембранно-рецепторного комплексу та розлади вегетативної регуляції бронхомоторного тонусу, повязані з підвищенням парасимпатичної активності. Найбільш виражені дані розлади у хворих з бронхіальною астмою середньотяжкого та тяжкого перебігу.

4. У 72,8 % хворих з бронхообструктивним синдромом виявлено порушення вегетативного гомеостазу. У дітей з обструктивним та алергічним бронхітами, дерматореспіраторним синдромом, бронхіальною астмою легкого перебігу переважала на тлі вихідної парасимпатикотонічної спрямованості вегетативного тонусу гіперсимпатикотонічна і нормосимпатиконічна реактивність. У хворих з бронхіальною астмою середньотяжкого та тяжкого перебігу спостерігалася симпатикотонія на тлі виснаження резервних можливостей симпатоадреналової системи і напруження адаптаційно-пристосовних механізмів, що потребує призначення вегетокоригуючої терапії.

5. У 97,5% хворих з бронхообструктивним синдромом спостерігаються зміни клітинної ланки імунітету, які проявляються вірогідним зниженням вмісту СD3+ , СD4+ , СD8+- клітин, Еа -РУК і функціональної активності лімфоцитів, фагоцитарної активності нейтрофілів та підвищення рівня СD16+,СD22+ – лімфоцитів; гумораль-ної - вірогідне зниженння рівня сироваткових імуноглобулінів ІgG, ІgА, ІgМ та місцевої - за рахунок зниження sIgA. Вище перераховане та підвищення концентрації ЦІК може свідчити про прояви імунних розладів різного ступеня вираженості і потребує призначення імунокоригуючої терапії.

6. Диференційоване призначення імуномодуляторів в залежності від чутливості до них лімфоцитів сприяє вірогідному підвищенню вмісту СD3+ - лімфоцитів, їх імунорегуляторних субпопуляцій - СD4+ та СD8+- клітин, Еа - РУК: функціональної активності лімфоцитів, рівня сироваткових імуноглобулінів ІgG, ІgА, ІgМ, що свідчить про ефективність застосованих нами методів імунореабілітації в комплексному лікуванні бронхообструктивного синдрому у дітей . (Патент 37068А, 16.04.2001. Бюл.№3).

7. Для хворих з бронхообструктивним синдромом характерно вірогідне підвищення насиченості ліпідного комплексу до 65,36 ± 2,31% за рахунок зростання вмісту пальмітинової (46,43 ± 2,41%) і стеаринової ЖК (18,5 ±2,91%). Зниження рівня олеїнової (25,1 ±2,91%) і лінолевої ЖК (5,35 ±1,33 %), яка є попередником арахідонової, а підвищений вміст останньої до 3,5 ± 0,90 % обумовлює стале порушення метаболізму поліненасичених жирних кислот на етапі утворення ейкозаноїдів, що свідчить про важкість перебігу та більш глибоку стадію захворювання.

8. Лікування хворих на бронхообструктивний синдром в камері штучного мікроклімату соляних шахт сприяє нормалізації жирнокислотного спектру ліпідів внаслідок вірогідного зниження насиченості ліпідного комплексу, вмісту поліненасичених жирних кислот у 98,5% дітей з обструктивним та алергічним бронхітами, а у хворих з бронхіальною астмою легкого, середньотяжкого та тяжкого перебігу в комбінації з текомом і призводить до подовження ремісії та поліпшення якості життя у 92,5% хворих. (Патент № 37072А, 16.04.2001. Бюл.№3).

9. Мікроклімат соляних шахт виявляє опосередковану позитивну дію на гіперчутливість бронхів до ацетилхоліну у 42,7% дітей після першого курсу лікування; у 82,4%- після повторних курсів та гістаміну - у 38,7% хворих після першого курсу лікування; у 78,6%- після повторних курсів, що сприяє зменшенню сенсибілізації організму та активності запального процесу.

10. При комплексному лікуванні дітей з бронхообструктивним синдромом в камері штучного мікроклімату соляних шахт спостерігається позитивний клінічний ефект у 82,7% випадків, при повторних курсах ефективність лікування складає 92,7%.

11. У дітей з бронхообструктивним синдромом виявлена інфікованість атиповими збудникамиChlamуdia pneumonia та Mycoplasma pneumoniae. У 16,66% хворих з обструктивним бронхітом, 12,24% дітей з алергічним бронхітом, 33,33% хворих з бронхіальною астмою легкого перебігу, 27,08% дітей з бронхіальною астмою середньотяжкого перебігу, 32,5% обстежених з бронхіальною астмою тяжкого перебігу, 35,2% дітей з дерматореспіраторним синдромом діагностована хламідійна інфекція; у 20,8% дітей з обструктивним бронхітом, 26,53% хворих з алергічним бронхітом, 44,4% дітей з бронхіальною астмою легкого перебігу, 52% хворих з бронхіальною астмою середньотяжкого перебігу, 62,5% обстежених з бронхіальною астмою тяжкого перебігу, 32,35% дітей з дерматореспіраторним синдромом –мікоплазменна інфекція; антигени до обох збудників виявлено у 14,58% хворих з обструктивним бронхітом, 18,36% дітей з алергічним бронхітом, 23,45% хворих з бронхіальною астмою легкого перебігу, 27% пацієнтів з бронхіальною астмою середньотяжкого перебігу, 37,5% обстежених з бронхіальною астмою тяжкого перебігу, 29,4% дітей з дерматореспіраторним синдромом, що є підставою для включення в комплексне лікування дітей з бронхообструктивним синдромом антибактеріальних препаратів групи макролідів.

12. Наявність високого прямого негативного кореляційного звязку між титром антитіл ІgG до Chlamуdia pneumonia і вмістом СD4+ -клітин, кількістю СD8+ - лімфоцитів, вмістом Т-“активних” лімфоцитів, концентрацією сироваткових ІgG, ІgА, ІgМ свідчить про імунні розлади в організмі дітей з бронхообструктивним синдромом і потребує додаткового включення в комплексну терапію імунокоригуючих засобів.

13. У дітей з бронхообструктивним синдромом після лікування в камері штучного мікроклімату соляних шахт спостерігалося підвищення рівня sIgA в 3 рази порівняно з даними до лікування, що сприяє подовженню ремісії і зменшенню кількості рецидивів у 92,7% хворих.

14. Розроблена схема реабілітації дітей з бронхообструктивним синдромом, яка включає базисну терапію, диференційовану імунокорекцію в залежності від ступеню імунних розладів, корекцію вегетативного гомеостазу, призначення антиоксидантів, лікування в камері штучного мікроклімату соляних шахт, дозволяє в 95,7% випадків подовжити ремісію, покращити якість життя та у 98 % випадків значно зменшити вірогідність трансформації обструктивного і алергічного бронхітів в бронхіальну астму.

Публікації автора:

По темі дисертаційної роботи опубліковано 50 робіт, основними з яких є наступні:

  1. Прохорова М.П., Срібний М.М., Брюзгіна Т.С., Хоменко В.Є. Особливості жирнокислотного спектру ліпідів конденсату видихуваного повітря у дітей з бронхітами // Педіатрія, акушерство і гінекологія.-1994.-№ 6.-С17-19. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження і здійснено статистичний аналіз отриманих результатів.

  2. Прохорова М.П. Влияние микроклимата соляных шахт на жирно-кислотный спектр липидов в КВВ у детей с БОС. Матеріали науково-практичної конференції , присвяченої 75-річчю Українського науково-дослідного інституту охорони здоровя дітей і підлітків. Харків,1997.-С.159-161. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та обґрунтування призначеної терапії.

  3. Прохорова М.П., Срібний М.М., Брюзгіна Т.С., Рибакова О.В. Лікування дітей з обструктивними та рецидивуючими бронхітами в КМСШ. Тези доповідей У конгресу СФУЛТ.-Дніпропетровськ,1994.-С.152. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та обґрунтування призначеної терапії.

  4. Прохорова М.П., Срібний М.М. Ефективність лікування бронхіальної астми у КМСШ Тези доповідей ІХ зїзду педіатрів України.-Одеса.-1996.-С.57. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та оцінка ефективності проведеної терапії.

  5. Прохорова М.П., Брюзгина Т.С., Уманец Т.Р., Соколова Я.В., Рева С.Н. Применение неинвазивных биологических сред в оценке липидов у детей// Клиническая лабораторная диагностика.-1998.-№7.-С.13-15. Здобувачем особисто проведено призначення комплексу обстеження і статистичний аналіз отриманих даних.

  6. Прохорова М.П., Брюзгина Т.С., Уманец Т.Р., Яковлева Н.Ю., Соколова Я.В., Рева С.Н. Перспективність використання неінвазивних обєктів при вивченні ліпідів у дітей. //Педіатрія, акушерство і гінекологія.-1998.-№ 1. –С.44-46. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження і здійснено статистичний аналіз отриманих результатів.

  7. Прохорова М.П., Соколова Я.В., Мінченко Л.П. Комплексне лікування дітей з атопічними захворюваннями //Педіатрія, акушерство і гінекологія.-1998.-№ 5. –С.34-35. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих та призначення терапії.

  8. Вплив мікроклімату соляних шахт на ліпідний обмін у дітей з БОС /Прохорова М.П., Соколова Я.В., Срібний М.М. // Тези доповідей Х зїзду педіатрів України. Київ, 1999.-С.145. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих , призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  9. Оценка липидного комплекса неинвазивных биологических сред методом газожидкостной хроматографии при различных патологических состояниях / Коляденко В.Г., Брюзгіна Т.С., Гичка С.Г., Андрашко Ю.В., Прохорова М.П., Сулима А.Г. //І Міжнародна електронна конференція “Високі технології в медицині”. Донецьк, 1999.-С.80. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих і здійснено статистичний аналіз отриманих результатів.

  10. Перспектива изучения липидов в неинвазивных биологических средах для оценки патологического состояния / Коляденко В.Г., Брюзгіна Т.С., Прохорова М.П., Сулима А.Г., Чугунова Л.В., Кравченко Е.В.// УІІ Междунородная конф. и научный дискус.клуб «Новые информационные технологии в медицине и екологии» .Киев,1999.-С.83-84. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих та статистичний аналіз отриманих результатів.

  11. Комплексне лікування дітей з дерматореспіраторним синдромом /Прохорова М.П., Соколова Я.В., Срібний М.М.// ІУ Українська науково-практична конференція з актуальних питань алергології та клінічної імунології.Київ,1999.-С.36. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, призначення терапії та статистичний аналіз отриманих результатів.

  12. Прохорова М.П. Порушення ліпідного обміну в дітей із бронхолегеневою патологією //Медична хімія.-2000.-Т.2, № 2.-С.56-58. Здобувачем особисто проведено призначення комплексу обстеження та статистичний аналіз отриманих результатів.

  13. Волосовець О.П., Прохорова М.П., Соколова Я.В. Лікування дітей з бронхообструктивним та дерматореспіраторним синдромами в умовах КШМСШ // Вестник физиотерапии и курортологии.-2000.-№ 4.С.23-25. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, призначення терапії та статистичний аналіз отриманих результатів.

  14. Эффективность дифференцированного назначения иммуномодуляторов у детей с бронхообструктивным синдромом / Прохорова М.П., Бычкова Н.Г., Соколова Я.В.// Материалы УІІ Международного конгресса по иммунореабилитации «Аллергия, иммунология и глобальная сеть: взгляд в новое тысячелетие» Нью-Йорк, США,2001.-С. 211. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих , призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  15. Диагностика и лечение бронхиальной астмы у детей, ассоциированной с Chlamydia pneumoniае / Прохорова М.П., Бычкова Н.Г., Соколова Я.В.// Европейский конгресс по астме. Москва, 2001.Т.2.№ 1.-С.120. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих , призначення терапії і статистичний аналіз отриманих даних.

  1. Прохорова М.П. Вплив мікроклімату соляних шахт на ліпідний обмін у дітей з бронхообструктивним синдромом // Медичні перспективи.-2000.-Т.5.-№ 3.-С.105-108. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, призначення терапії і статистичний аналіз отриманих даних.

  2. Диференційне призначення імуномодуляторів у дітей з БОС / Прохорова М.П., Бичкова Н.Г.// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.Київ,2001.-Книга 3.-Випуск 10.-С.1157-1160. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих , призначення терапії і статистичний аналіз отриманих результатів.

  3. Патент на винахід № 37072 А. Спосіб лікування бронхообструктивного синдрому у дітей. /Прохорова М.П., Брюзгіна Т.С.Бюл.2001.-№3.-ч.2.-С.1.158.Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, проводила математичну обробку отриманих результатів.

  4. Патент на винахід № 37068 А. Спосіб диференційного призначення імунокоректорів у дітей з бронхообструктивним синдромом. /Прохорова М.П., Бичкова Н.Г. Бюл.2001.-№3.-ч.2.-С.1.157. Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, аналіз літературних джерел, аналіз імунологічних показників, статистичний аналіз ефективності лікування.

  5. Патент на винахід №34970 А. Спосіб виявлення порушень ліпідного обміну при бронхообструктивному синдромі у дітей. /Прохорова М.П.Бюл.2001.-№2.-С.1. 105. Здобувачем особисто проведено клініко-лабораторне обстеження, статистична обробка результатів та оформлення результатів.

  6. Патент на винахід №37759 А. Спосіб лікування атопічного дерматиту у дітей. /Прохорова М.П., Соколова Я.В., Волосовець О.П., Брюзгіна Т.С. Бюл.2001.-№4.-С.1.63. Автором проведено клінічне обстеження, аналіз імунологічних показників, статистична обробка результатів та оформлення матеріалів.

  7. Волосовець О.П., Прохорова М.П., Царьова Н.М. Ефективність лікування дітей з бронхообструктивним синдромом в умовах мікроклімату соляних шахт. // Труды Крымского Государственного мед. университета им.С.И. Георгиевского. Симферополь, 2001.-Т.137.-Ч.1.-С.69-72. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, запропоновані терапевтичні схеми, проведено аналіз їх ефективності

  8. Волосовець О.П., Прохорова М.П., Бичкова Н.Г., Курганова Л.В. Лікування БОС у дітей, асоційованого з атиповими збудниками.// Матеріали конгресу педіатрів з міжнародною участю. Київ, 2001 . – С.156-157. Дисертантом особисто проведено клінічне обстеження, призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  9. Волосовець О.П., Прохорова М.П., Бичкова Н.Г. Імунний статус у дітей з бронхо-обструктивним синдромом і його корекція.// Матеріали наукових праць І зїзду алергологів України. Київ, 2002.-С.32. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, аналіз імунологічних показників.

  10. Андрашко Ю.В., Коляденко В.Г., Брюзгина Т.С., Прохорова М.П. Оценка жирнокислотного состава липидов пота у детей и взрослых при кожных заболеваниях //Клиническая лабораторная диагностика.-2002.-№ 1.-С.19-20. Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів.

  11. Прохорова М.П. Порушення імунітету та біоценозу кишківника у дітей з алергічними дерматитами, дерматореспіраторним синдромом і їх корекція // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика.Київ,2002.-Випуск 11.-Книга 2.-С.558-562. Автор повністю самостійно виконала роботу.

  12. Волосовець О.П., Прохорова М.П. Лікування і діагностика бронхообструктивного синдрому у дітей, асоційованого з атиповими збудниками // Інфекційні хвороби.-2002.-№ 2.-С.23-26. Автор забезпечувала аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів.

  13. Прохорова М.П. Ефективність препарату кошачий кіготь при лікуванні дітей з бронхообструктивним синдромом // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2003.-№ 4.-С.43-47. Автор повністю самостійно виконала роботу.

  14. Прохорова М.П., Кузьменко А.Я. Корекція функціональних порушень серцево-судинної системи у дітей з бронхообструктивним синдромом // Педіатрія,акушерство та гінекологія.-2003.-№ 5.-С.26-28. Автор забезпечувала аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів.

  15. Бичкова Н.Г., Прохорова М.П. , Сонькін В.М., Храмова Н.С., Циганюк І.О., Воронова О.С. Стан імунної системи у дітей з алергійними захворюваннями // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми клінічної пульмонології”.Київ,2003.-С.14-18. Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, проводила математичну обробку отриманих результатів.

  16. Прохорова М.П., Бичкова Н.Г. Сучасні підходи до лікування бронхообструктивного синдрому у дітей // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми клінічної пульмонології”. Київ, 2003.-С.72-74. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  17. Волосовець О.П., Прохорова М.П. Корекція вегетативної дисфункції у дітей з бронхообструктивним синдромом // Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№ 2.-С.88-89. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначення терапії та аналіз статистичних даних.

  18. Волосовець О.П., Прохорова М.П. Реабілітація дітей з БОС// Тези конференції з міжнародною участю “Актуальні проблеми реабілітації дітей із регіонів антропогенного забруднення”. Євпаторія, 2003.-С.57. Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, проводила математичну обробку отриманих результатів.

  19. Прохорова М.П. Сучасні підходи до лікування бронхіальної астми у дітей раннього віку.//Тези матеріалів науково-практичної конференції "Особливості бронхіальної астми у дітей раннього віку".Чернівці,2004.-С.53-54. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  20. Прохорова М.П., Волосовець О.П., Бичкова Н.Г. Ефективність диференційного призначення імуномодуляторів у дітей з БОС // Імунологія і алергологія.-2004.-№ 1.С.17-20. Автор здійснювала підбір та обстеження хворих, призначення терапії, проводила математичну обробку отриманих результатів.

  21. Волосовець О.П., Прохорова М.П., Бичкова Н.Г. Диференційне призначення імуномодуляторів у лікуванні дітей з бронхообструктивним синдромом // Інформаційний лист. Випуск 11.- №87.-2004.-С.1-4. Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, призначення терапії, проаналізовано терапевтичну ефективність.

  22. Прохорова М.П., Бичкова Н.Г. Цитокіновий і імунологічний статус у дітей з бронхообструктивним синдромом. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2004.-№ 6.-С.10-15. Автор забезпечувала аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів.