Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Семенюк Світлана Богданівна. Конюнктура ринку освітніх послуг вищих навчальних закладів. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Семенюк С.Б. Конюнктура ринку освітніх послуг вищих навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка торгівлі та послуг). Львівська комерційна академія Укоопспілки. – Львів, 2008.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню і розробці науково-методичних засад оцінювання, прогнозування та збалансування кон’юнктури ринку освітніх послуг ВНЗ. У роботі узагальнено основні підходи до визначення сутності кон’юнктури ринку, обґрунтовано системні зв’язки та охарактеризовано економічні категорії кон’юнктури ринку освітніх послуг ВНЗ.

Досліджено структуру кон’юнктури ринку та запропоновано систему показників для її оцінювання. Проведено діагностику стану та рівня збалансування кон’юнктури ринку освітніх послуг ВНЗ на мікро- та макрорівнях. Здійснено моніторинг чинників, що впливають на кон’юнктуру ринку. Проаналізовано діючу систему прогнозування та розроблено прогноз кон’юнктури ринку освітніх послуг ВНЗ за допомогою поєднання формалізованих та інтуїтивних методів прогнозування, що дало можливість розробки інтегрованого прогнозу.

Визначено напрями стратегічного розвитку кон’юнктури ринку освітніх послуг в умовах інтеграції та трансформації в міжнародний ринок освітніх послуг. Запропоновано організаційні заходи збалансування попиту та пропозиції на освітні послуги ВНЗ.

У дисертаційному дослідженні узагальнено теоретичні і практичні аспекти оцінювання, прогнозування кон’юнктури ринку освітніх послуг та запропоноване нове вирішення наукового завдання її збалансування, сформульовано основні напрями стратегічного розвитку кон’юнктури ринку освітніх послуг для прийняття управлінських рішень вищими навчальними закладами. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити висновки, які характеризуються науковою новизною та мають теоретичне та науково-практичне значення:

1. В сучасних умовах успішне функціонування ВНЗ на ринку освітніх послуг, які характеризуються збільшенням чисельності студентів, відкриттям нових навчальних закладів, дослідження та прогнозування кон’юнктури ринку освітніх послуг є єдиною і необхідною умовою в забезпеченні конкурентоспроможності та посилення на цій основі ринкових позицій ВНЗ. Узагальнення теоретичних та практичних підходів до розуміння економічної суті поняття «кон’юнктура ринку освітніх послуг» дозволяє трактувати його як фактичну та очікувану ситуацію на ринку освітніх послуг, яка формується під впливом кон’юнктуроутворюючих чинників – попиту і пропозиції – та активних дій ВНЗ, що створює передумови для її збалансування;

2. Доведено необхідність розглядати кон’юнктуру ринку освітніх послуг ВНЗ на різних рівнях: загальнодержавному, регіональному та галузевому (кон’юнктура ринку за певною галуззю знань). Виходячи із визначення кон’юнктура ринку включає такі структурні елементи: попит і пропозицію, оцінку яких здійснено на макро та мікрорівні, через що виділено суспільно-економічний та індивідуальний попит і пропозицію.

3. Запропоновано систему показників кон’юнктури, яка включає попит на освітні послуги (кількість поданих для вступу заяв, динаміку та еластичність попиту); пропозицію освітніх послуг (ліцензований набір; кількість ВНЗ, що функціонують на ринку; кількість та напрями підготовки фахівців, що пропонують ВНЗ на ринок праці); пропорційність та збалансованість ринку (співвідношення попиту та пропозиції, чисельність студентів, зарахованих на І курс, загальна чисельність студентів, рівень цін); циклічність, стихійність кон’юнктури (коливання кон’юнктури, форма кон’юнктурної хвилі, тренд, цикл та стихійність попиту). За допомогою запропонованої системи показників можна з достатньою точністю визначити сучасний стан та перспективи розвитку кон’юнктури ринку освітніх послуг.

4. Здійснено економічну оцінку стану та збалансування кон’юнктури ринку на макро- та мікрорівні, а також за галуззю знань «Економіка та підприємництво» та показано результати дослідження у формі кон’юнктурної хвилі. При дослідженні галузевої кон’юнктури встановлено значні диспропорції між обсягом випуску спеціалістів та потребою на ринку праці, а також визначено, що освітні послуги зорієнтовані не на потреби економіки, а на ажіотажний попит молоді на певні напрями підготовки.

    1. Для аналізу чинників, які впливають на кон’юнктуру ринку освітніх послуг, автором запропоновано методику визначення міри впливу цих чинників, що мають індивідуальний та суспільно-економічний характер. Такий підхід дозволить освітньому закладу провести аналіз ринку, визначити місце ВНЗ на ньому, а також розробляти різні сценарії його розвитку, і, відповідно до цього, формувати стратегію розвитку ВНЗ та більш ефективно формувати свою цінову політику.

    2. За допомогою оцінки системи прогнозування кон’юнктури встановлено, що діюча методика прогнозування кон’юнктури ринку освітніх послуг є не достатньо ефективною і не дозволяє в повній мірі виявляти диспропорції на ринку праці. Для розробки інтегрованого прогнозу кон’юнктури ринку освітніх послуг на макро- та мікрорівні запропоновано використовувати поєднання експертних та формалізованих методів прогнозування, що дасть можливість в умовах швидких змін в економічній системі України отримувати більш достовірну інформацію.

    3. Доведено, що роль регулятора на ринку освітніх послуг при збалансуванні кон’юнктури виконує ціна. Тому автором удосконалено методику розрахунку базової ціни, яка включає такі етапи: вибір цілей ціноутворення, аналіз витрат на освітні послуги, вивчення попиту та його еластичності, вибір методу ціноутворення, безпосередній розрахунок ціни з врахуванням беззбиткового обсягу надання освітніх послуг ВНЗ.

    8. На основі прогнозування визначено стратегічні напрями розвитку кон’юнктури ринку освітніх послуг ВНЗ в умовах трансформації у міжнародний освітній ринок: надання більшої самостійності та автономності ВНЗ, розвиток соціального партнерства на ринку освітніх послуг; підвищення конкурентоспроможності ВНЗ як на ринку освітніх послуг, так і на ринку праці;
    оптимізація мережі ВНЗ. Для оцінки конкурентоспроможності ВНЗ запропонована модель, що базується на значущих для споживача показниках, таких, як якість освітніх послуг, попит на випускників на ринку праці, доступність за фінансовою компонентою, відомість ВНЗ, соціальна привабливість із врахуванням їх питомої ваги.

    9. Розроблені рекомендації для збалансування попиту та пропозиції запропоновані:

    Міністерству освіти і науки України - для удосконалення механізму визначення розміру державного замовлення на підготовку фахівців шляхом впровадження тендерного принципу;

    Управлінню освіти і науки облдержадміністрації регіону - для створення Центрів регіональної освіти, діяльність яких буде зосереджена на вивченні потреб перш за все регіональної економіки в спеціалістах того чи іншого напряму підготовки фахівців;

    вищим навчальним закладам - для удосконалення організаційної структури служби маркетингу шляхом створення таких відділів як експертна рада, відділ сприяння працевлаштуванню та відділ зв’язків з потенційними споживачами.

Публікації автора:

- у фахових виданнях:

    1. Cеменюк С. Ринок освітніх послуг з точки зору маркетингу //Галицький економічний вісник, 2006.- №1(8).- С.114-120.

    2. Штефанич Д.А., Семенюк С.Б. Кон’юнктура ринку освітніх послуг та її складові елементи. Зб. наук. пр. Луцького державного технічного університету. Випуск 3(10)-Ч.2. – Луцьк, 2006.- С.214-221. [Особистий внесок: обґрунтовано доцільність поділу попиту та пропозиції освітніх послуг з позиції індивідуального та суспільно-економічного впливу].

    3. Cеменюк С. Ринок освітніх послуг: особливості дослідження кон’юнктури // Галицький економічний вісник, 2006.- №4(11). - С.87-91.

    1. Семенюк С.Б. Оцінка кон’юнктури ринку послуг вищої освіти в України: стан і проблеми // Економіка розвитку, 2007.- №1(41).- С.116-117.

    2. Семенюк С.Б. Оцінка кон’юнктури ринку освітніх послуг та шляхи її оптимізації // Галицький економічний вісник, 2007. - №3(14). – С.84-96.

    3. Семенюк С.Б. Аналіз факторів, які впливають на кон’юнктуру ринку освітніх послуг /Зб. наук. пр. аспірантів та молодих вчених «Наука молода», Тернопіль, 2007. – С.144-150.

    4. Семенюк С.Б. Моделювання попиту на освітні послуги на регіональному та загальнонаціональному ринку //Галицький економічний вісник, 2007.- №7(15).- С.133-142.

    - публікації в інших виданнях:

    1. Семенюк С. Маркетинг освітньої діяльності у процесі формування суб’єктів ринкової економіки. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. м. Тернопіль, 26-27 травня 2005 р. – Тернопіль, 2005.- C.101-103.

    2. Семенюк С. Маркетинг у вищих навчальних закладах: вітчизняні реалії / Соціально-економічні та політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Тернопіль, 2005. – С.228-231.

    3. Семенюк С. Ринок освітніх послуг: нові тенденції і перспективи розвитку / Соціально-економічні та політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали ІV Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Тернопіль, 2006 – С.136-138.

    4. Семенюк С.Б. Оцінка діючої методики прогнозування кон’юнктури ринку освітніх послуг / Матеріали другої всеукраїнської науково-практичної Інтернет - конференції «Соціум. Наука. Культура». – Київ, 2007.- С.45-47.

    5. Семенюк С. Трансформація ринку освітніх послуг в ринок праці / Соціально-економічні та політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Тези доповідей V Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Тернопіль, 2007. – С.330-332.

    6. Семенюк С.Б., Локтіонова І. Етапи стратегічного планування діяльності вищих навчальних закладів / Вісник наукових досліджень: Науковий журнал, №9: Частина 1. – Тернопіль, 2006. – С.142-144.[Особистий внесок: запропоновано етапи стратегічного планування діяльності вищих навчальних закладів].

    7. Штефанич Д.А., Семенюк С.Б. Становлення ринку освітніх послуг в Україні в контексті європейської інтеграції // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: Тези доп. ІV Між нар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. - С.532-534. [Особистий внесок: запропоновано основні шляхи стратегічного розвитку ринку освітніх послуг в Україні].

    8. Семенюк С.Б. Кон’юнктура ринку освітніх послуг та шляхи її оптимізації. Наукове видання. – Тернопіль, 2008. – 64 с.