Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів


Фесюк Василь Олександрович. Конструктивно-географічні засади формування і розвитку великих урбоекосистем північно-західної України. : Дис... д-ра наук: 11.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Фесюк В.О. Конструктивно-географічні засади формування і розвитку великих урбоекосистем північно-західної України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю 11.00.01 – конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2008.

Cформульовано та обґрунтовано теоретичні основи, розроблена концепція конструктивно-географічних досліджень урбоекосистем на основі системного підходу. Запропонована алгоритмічна модель конструктивно-географічного та геоекологічного аналізу довкілля великих міст і алгоритм реалізації процесу оптимізації екологічного стану міст.

Встановлено особливості природних умов формування міст даного регіону порівняно із іншими регіонами. Проаналізована ландшафтна структура території та її вплив на формування урбоекосистем, особливості антропогенного впливу як фактору формування екосистем з позиції функціонально-конструктивного та історико-генетичного підходу.

На основі розроблених методик здійснено оцінку сучасного екологічного стану міст. Проведено районування території міст за ступенем забруднення і трансформації природного середовища. Оцінено, змодельовано та картографовано стійкість ландшафтів до антропогенної трансформації та потенціал їх самоочищення.

Розроблено концептуальні засади оцінки рівня екологічної безпеки великих міст. Проведено еколого-географічне районування території міст за потенціалом техногенних навантажень, екологічної безпеки, сприятливістю для життя людини.

Оцінено ступінь гостроти екологічної ситуації у містах. Запропоновано комплекс заходів екологічної оптимізації стану компонентів ландшафту міст. Розроблено модель управління якістю міського середовища

У дисертації здійснено наукове узагальнення результатів конструктивно-географічного та інженерно-екологічного аналізу структури, властивостей, динаміки та стійкості урбоекосистем. Проаналізовано особливості сучасного екологічного стану міст, здійснено прогноз та оцінку тенденцій розвитку екологічної ситуації. Обґрунтовано підходи та запропоновано заходи для вирішення завдань раціоналізації природокористування у містах, оптимізації їх екологічного стану і формування ефективного механізму управління якістю міського середовища.

Як підсумкові можна виділити такі результати, одержані при проведенні дисертаційного дослідження:

1. Вибір сучасного екологічного стану великих міст північно-західної України як предмету регіональних еколого-географічних досліджень зумовлюється такими причинами:

винятковістю природних умов регіону, їх екологічно-стабілізуючим призначенням;

зосередженням у даних містах значної частки промислового виробництва (40-45%) та міського населення (35-40%) своїх адміністративних областей;

екологічними та конструктивно-географічними особливостями міських територій;

високою концентрацією виробничої та інженерної інфраструктури, ефективність роботи якої визначає ступінь напруження екологічної ситуації;

зосередженістю в даних містах основної частини наукового, технічного та фінансового потенціалу народного господарства областей, що може бути задіяний у комплексі заходів екологічної оптимізації природокористування.

2. Сучасний стан природного середовища міст не відповідає екологічним нормативам, зокрема, більша частина території знаходиться в градаціях забруднення Gзаг. = 1,5-2,0 (підвищений рівень), що вимагає здійснення невідкладних заходів для його оптимізації.

3. Основною причиною погіршення екологічного стану міст є прогресуючий вплив промисловості, транспорту і комунального господарства міст на довкілля, який проявляється у деградації природного середовища, забрудненні його компонентів, погіршенні умов проживання населення.

4. Внаслідок поліпшення економічної ситуації у країні і в даних містах, зокрема, підвищення обсягів виробництва продукції, відбувається збільшення забруднення довкілля, яке абсолютно невідкладно вимагає реалізації комплексу заходів підвищення екологічної безпеки міст. На основі еколого-географічного прогнозу встановлено тенденцію до збільшення забруднення, перш за все, атмосферного повітря, погіршення санітарного стану території, зменшення площі комплексної зеленої площі міста.

5. Протистоїть зростаючому антропогенному навантаженню і забрудненню міст геодинамічно-потенціальна стійкість ландшафтів та потенціал їх самовідновлення. Найвищою загальною стійкістю характеризуються ландшафти крупних масивів КЗЗ міст (крупні парки, приміські ліси та луки – індекс 0,5-0,6). Доведено існування досить тісного зв’язку між різними видами стійкості. Так, зокрема, якщо між геодинамічно-потенціальною стійкістю і потенціалом самовідновлення тіснота зв’язку невисока (r = 0,11 для Луцька і r = 0,26 для Рівного), то між загальною стійкістю і потенціалом самовідновлення – уже відчутніша (r = 0,45 і r = 0,83 відповідно), а між геодинамічно-потенціальною стійкістю і загальною стійкістю – значна (r = 0,94 і r = 0,58 відповідно). Це зумовлено зв’язком стійкості ландшафтів із не стільки природним станом і типом ландшафту, а, в більшій мірі, із функціональним використанням території. Іншими словами, ландшафт тим стійкіший, чим він менш змінений.

6. Для того, аби ефективно здійснювати міську екологічну політику, потрібно чітко уявляти масштаби сучасних змін навколишнього середовища міст. Це можна зробити, визначивши ступінь гостроти екологічної ситуації: за цим показником більша частина території міст (40% в Луцьку і 80% в Рівному) перебуває в межах від 0,2 до 0,7 (середовище, яке можна привести в нешкідливий стан звичайними, раніше освоєними засобами – фільтри для очистки газу і стандартні пристрої для очистки води і ґрунту), в т.ч. відповідно по містах 5% і 10% території знаходяться в межах 0,5-0,7 (середовище, яке можна привести в нешкідливий стан за допомогою системи спеціальних екотехнічних засобів захисту).

7. Для досягнення екологічного балансу системи “місто-регіон” необхідно здійснювати два основних напрямки екологічної діяльності:

заходи зниження антропогенного навантаження на навколишнє середовище;

заходи підтримки або збільшення екологічних ресурсів території.

Перший напрямок можна реалізувати за рахунок:

зниження матеріально- і енергоємності продукції;

уведення маловідходних технологій;

удосконалення очисних установок;

глибшої й повнішої утилізації виробничих та побутових відходів.

Другий напрямок передбачає проведення таких груп заходів:

природовідновлювальні;

природопідтримуючі;

природоутворюючі.

8. Необхідні заходи екологічної оптимізації стану атмосферного повітря, вод, ґрунтів, зелених насаджень та інших компонентів довкілля міст передбачають зменшення викидів, скидів, утворення токсичних відходів з однієї сторони, проведення фітомеліорації та заходів інженерного захисту і впорядкування території для підвищення стійкості ландшафтів міст з іншої.

9. Перед містами стоять складні і невідкладні екологічні проблеми. Більшість із них під силу вирішити на місцевому рівні. Найсерйознішими перепонами на цьому шляху є:

збереження споживацького і халатного ставлення до природних ресурсів, не-усвідомлення їх обмеженості, вразливості й складності наступного відновлення;

економічна криза в державі, коли дуже обмежені фінансові ресурси, що направляються на природоохоронну діяльність, недостатні навіть для компенсації, амортизації нинішнього негативного антропогенного впливу.

10. Для подолання перепон потрібно здійснювати ефективну і загальнодоступну політику інформування громадськості про існуючий екологічний стан та перспективи його зміни, всіляко сприяти діяльності громадських екологічних об’єднань громадян, проводити пропаганду еколого-моральних цінностей, формувати екологічний світогляд населення. Пріоритетними джерелами знаходження фінансових ресурсів для здійснення рекомендованих заходів на сьогодні є залучення господарюючих суб’єктів для благоустрою, очистки й упорядкування території міст, іноземних екологічних організацій для фінансової підтримки місцевих екологічних ініціатив.

Публікації автора:

Монографії

  1. Мольчак Я.О. Луцьк: сучасний екологічний стан та проблеми / Я.О.Мольчак, В.О. Фесюк, О.Ф. Картава – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2003. – 488 с.

  2. Мольчак Я.О. Рівне: природа, господарство та екологічні проблеми / [Я.О. Мольчак, М.О. Клименко, В.О. Фесюк, І.І. Залеський]. – Рівне, 2007. – 314 ст.

  3. Фесюк В.О. Конструктивно-географічні засади формування екологічного стану великих міст Північно-Західної України / В.О. Фесюк. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2008. – 344 с.

Навчальні посібники

  1. Мольчак Я.О. Еколого-економічні основи водокористуванння. Навчальний посібник. / Я.О.Мольчак, В.О. Фесюк. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2007. – 584 с.

Статті та тези доповідей

  1. Мольчак Я.О. Екологічні наслідки впливу сучасного етапу водокористування міст на стан водних ресурсів території України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Захист довкілля від анропогенного навантаження. – Вип. 4(6). – Кременчук. – ПП “Швидка”, 2001. – С. 131-137.

  2. Фесюк В.О. Аналіз сучасного стану використання водних ресурсів м. Луцька з метою захисту від виснаження і забруднення / В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Зб. наук.пр. – Т.3 – Київ, 2002. – С. 134-137.

  3. Мольчак Я.О. Еколого-гідрогеохімічна оцінка сучасного стану забруднення підземних вод території м. Луцька / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Гідрометеорологія й охорона навколишнього середовища – 2002. – Одеса: В-во ОДЕУ, 2002. – С. 296-297.

  4. Мольчак Я.О. Теоретико-методологічні основи дослідження екологічної оптимізації функціонування водогосподарських комплексів міст прикордонних територій / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк //Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія: Науковий збірник. – Київ-Луцьк: РВВ Луцького ДТУ, 2002. – Том 4. – С. 58-64.

  5. Фесюк В.О. Потенційна стійкість ландшафтів м. Луцька / В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія: Науковий збірник. – Київ-Луцьк: РВВ Луцького ДТУ, 2002. – Том 4. – С. 263-270.

  6. Фесюк В.О. Історичний аспект і сучасний стан водокористування м. Луцька / В.О. Фесюк // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк: “Вежа”, 2002. – С. 244-249.

  7. Мольчак Я.О. Історія господарського освоєння рік Волинської області та перспективи рекреаційного використання їх басейнів / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Науковий збірник – Київ, 2003. – Том 6. – С. 125-132.

  8. Мольчак Я.О. Еколого-географічна оцінка сучасного стану антропогенної трансформації природного середовища Волинської області / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Наукові записки Віннницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Географія – Вінниця, 2003. – Вип.5. – С. 147-151.

  9. Мольчак Я.А., Фесюк В.А., Мысковец И.Я. Современный этап антропогенной трансформации пойменно-русловых комплексов рек Волынской области / Я.А. Мольчак, В.А. Фесюк, И.Я. Мысковец // Восемнадцатое пленарное межвузовское координационное совещание по проблеме эрозионных, русловых и устьевых процессов: Доклады и краткие сообщения – Курск, 2003. – С. 170-171.

  10. Мольчак Я.О. Сучасний стан і наслідки прояву ерозійно-дефляційних процесів грунтів Волинської області / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Генеза, географія і екологія грунтів. Збірник наукових праць, присвячений 10-річчю кафедри грунтознавства і географії грунтів ЛНУ ім. Івана Франка. – Львів, 2003. – С.250-253.

  11. Мольчак Я.О. Формування заплавно-руслового комплексу річок Волині в умовах антропогенних змін / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Захист довкілля від анропогенного навантаження. Вип. 8 (10). – Кременчук. – ПП “Швидка”, 2003. – С.32-39.

  12. Фесюк В.О. Ландшафти м. Луцька та їх трансформація під впливом водокористування / В.О. Фесюк// Вісник Львівського університету. Серія географічна. – Львів: Вид. ЛНУ ім. Івана Франка, 2003. – Вип. 29. – Ч.2. – С. 254-259.

  13. Мольчак Я.О. Теоретичні та методичні аспекти дослідження еколого-географічних проблем водокористування міст / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Сучасні проблеми і тенденції розвитку географічної науки. Матеріали Міжнародної конференції до 120-річчя географії у Львівському університеті. – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2003. – С. 112-114.

  14. Мольчак Я.О. Гідроекологічна безпека водокористування міст на сучасному етапі розвитку економіки України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – Тернопіль. №2. – Ч.2. – 2004, С. 19-29.

  15. Мольчак Я.О. Ландшафтно-геохімічні передумови формування урбоекосистеми Луцька / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Том 2. – Київ: Видавництво географічної літератури “Обрії”, 2004. – 292-294.

  16. Мольчак Я.О. Ландшафтно-господарське районуваня території Волинської області / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Фізична географія та геоморфологія. – К.: ВГЛ “Обрії”, 2004. – Вип. 46. – Т 1. – С. 231-237.

  17. Мольчак Я.О. Рекреаційні та природозаповідні об’єкти м. Луцька – важлива складова частина природо-заповідного фонду Волинської області / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Шацький національний природний парк: наукові дослідження 1994-2004 р.р. Матеріали науково-практичної конференції до 20-річчя парку. – Луцьк: Видавництво Волинська обласна друкарня, 2004. – С. 19-21.

  18. Мольчак Я.А. Влияние басейнов малых рек на формирование пойменно-руслового комплекса / Я.А. Мольчак, В.А. Фесюк, И.Я. Мысковец // Девятнадцатое пленарное межвузовское координациооное совещание по проблеме эрозионных, русловых и устьевых процессов. – Белгород, 2004. – С. 170-171.

  19. Мольчак Я.О. Оцінка рекреаційної сприятливості об’єктів природно-заповідного фонду Волинської області / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Захист довкілля від антропогенного навантаження. Вип. 10 (12). – Кременчук: ПП “Швидка”, 2004. – С.118-123.

  20. Мольчак Я.О. Гідроекологічний стан поверхневих водних об’єктів м. Луцька / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. Матеріали науково-практичної конференції. – Луцьк: Вежа, 2005. – С. 56-64.

  21. Фесюк В.О. Водозабезпеченість м. Луцька ресурсами підземних вод / В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. Матеріали науково-практичної конференції. – Луцьк: Вежа, 2005. С. 64-72.

  22. Мольчак Я.О. Проблеми переробки та утилізації промислових відходів у м. Луцьку / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Захист довкілля від анропогенного навантаження. Вип. 11 (13). – Кременчук: ПП “Швидка”, 2005. – С.166-171.

  23. Мольчак Я.О. Гідрохімічний режим річок Волині в умовах антропогенних змін / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 318: Географія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 83-88.

  24. Мольчак Я.О. Якість довкілля та потенціал екологічної комфортності міст Північно-Західної України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 305: Географія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 137-142.

  25. Мольчак Я.О. Особливості прояву сучасних несприятливих геологічних процесів в містах Північно-Західної України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Актуальні екологічні проблеми Півдня України. Збірник наукових праць. – Херсон: ПП Вишемирський, 2006. – С. 104-108.

  26. Фесюк В.О. Поверхневий стік з території міст як фактор забруднення водних об’єктів урбоекосистем Північно-Західної України (на прикладі м. Луцька) / В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Зб. наук.пр. – Київ, 2006. – Т.11. – С. 282-287.

  27. Мольчак Я.О. Оцінка впливу господарської діяльності в межах зон санітарної охорони підземних водозаборів міст Північно-Західної України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Матеріали ІІІ Всеукраїнської наукової конференції. – К.: Ніка-центр, 2006. – С. 180-182.

  28. Фесюк В.О. Екологічні наслідки впливу осадів стічних вод очисних споруд м. Луцька на навколишнє середовище та шляхи їх мінімізації / В.О. Фесюк, С.Г. Панькевич // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Матеріали ІІІ Всеукраїнської наукової конференції. – К.: Ніка-Центр, 2006. – С. 197-199.

  29. Мольчак Я.О., Фесюк В.О., Мисковець І.Я, Панькевич С.Г. Показники екологічної стійкості ландшафтів міст Північно-західної України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець, С.Г. Панькевич // І Всеукраїнський з’їзд екологів. Тези доповідей. Вінниця: Універсум, 2006. – С. 223-224.

  30. Мольчак Я.О., Фесюк В.О., Мисковець І.Я. Розробка ефективної стратегії управління інтенсивністю ерозійно-акумулятивних процесів в долинах річок Волинської області в умовах антропогенних змін / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець // Ерозійно-акумулятивні процеси і річкові системи освоєних регіонів: Збірник наукових праць ІІІ українсько-польсько-російського семінару з вивчення флювіальних форм рельєфу і процесів у гірських височинних і низовинних регіонах. – Львів: ВЦ ЛНУ, 2006. – С. 120-128.

  31. Фесюк В.О. Ландшафтна структура території міст Північно-Західної України / В.О. Фесюк // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. Збірник наукових праць. №3. – Луцьк: Вежа, 2006. – С. 110-117.

  32. Фесюк В.О. Ландшафтно-географічні передумови розвитку урбоекосистем Північно-Західної України / В.О. Фесюк // Природа Західного Полісся та прилеглих територій. Збірник наукових праць. №3. – Луцьк: Вежа, 2006. – С. 106-110.

  33. Фесюк В.О. Проблеми екологічної безпеки міст України в контексті сталого розвитку і збалансованого природокористування / В.О. Фесюк, І.Я. Мисковець// Збірник наукових праць Подільського аграрно-технічного університету. – № 15. – Том 1. – Кам’янець-Подільський, 2007. – С. 317-321.

  34. Фесюк В.О. Конструктивно-географічні аспекти природоохоронних функцій та сучасного стану рекреаційних об’єктів міст Північно-Західної України / В.О. Фесюк // Наукові записки Віннницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Географія – Вінниця, 2007. – Вип. 13. – С. 109-117.

  35. Мельнійчук М.М. Забруднення атмосферного повітря міст Північно-Західної України та розробка заходів для його зменшення М.М Мельнійчук, В.О. Фесюк, І.І. Залєський // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк: Вежа, – №1. – 2007. – С. 265-273.

  1. Мольчак Я.О. Історико-географічні особливості формування екосистем великих міст Північно-Західної України / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк, С.Г. Панькевич // Наукові записки Віннницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Географія – Вінниця, 2007. – Вип.14. – С. 63-71.

  2. Фесюк В.О. Конструктивно-географічні та інженерно-екологічні особливості антропогенного впливу як фактору формування урбоекосистем Північно-Західної України / В.О. Фесюк // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. – Тернопіль. – №1. – 2007, С. 147-152.

  3. Мольчак Я.О. Історико-генетичний підхід у конструктивно-географічному аналізі формування та розвитку екосистем великих міст північно-західної україни / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Історія української географії. Всеукраїнський науково-теоретичний часопис. – Тернопіль, 2007. – Випуск 15. – С. 55-61.

  4. Фесюк В.О. Особливості геологічної будови та рельєфу міст північно-західної України та їх вплив на формування урбоекосистем / В.О. Фесюк // Проблеми Полісся. – Луцьк: РВВ ЛТДУ, 2007. Вип 1. – С. 143-152.

  5. Мольчак Я.О. Теоретичні основи конструктивно-географічного аналізу урбоекосистем / Я.О. Мольчак, В.О. Фесюк // Географія в інформаційному суспільстві. – К.: ВГЛ Обрії, 2008. – Т.3. – С. 121-123.

  6. Мольчак Я.А. Особенности экологического состояния городов Северо-Западной Украины / Я.А. Мольчак, В.А. Фесюк, С.Г. Панкевич // География в ХХІ веке: проблемы и перспективы: Материалы Междун. науч.-практ. конф. – Брест: Изд.-во БрГУ, 2008. – С. 103-104.

  7. Фесюк В.О. Теоретико-методологічні основи прогнозу та оптимізації екологічного стану урбанізованих територій / В.О. Фесюк, М.М. Мельнійчук// Науковий вісник Волинського національного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк: Вежа, – №1. – 2008. – С. 287-292.

  8. Фесюк В.О. Оцінка сучасного гідроекологічного стану малих річок урбоекосистем Північно-Західної України та конструктивно-географічний аналіз основних факторів його формування / В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Зб. наук. пр. – Київ: Ніка-Центр, 2008. – Том 14. – С. 163-170.

  9. Фесюк В.О. Місце інженерно-геоекологічного моделювання та прогнозування змін стану урбоекосистем при їх конструктивно-географічних дослідженнях / В.О. Фесюк // Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія. Зб. наук. пр. – Київ: Ніка-Центр, 2008. – Том 15. – С. 43-48.