Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Рековець Василь Михайлович. Контроль ефективності та адекватності антигіпертензивної терапії методом добового моніторування артеріального тиску : Дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / АМН України; Український НДІ кардіології ім. М.Д.Стражеска. — К., 2004. — 141арк. — Бібліогр.: арк. 121-141.



Анотація до роботи:

Рековець В.М. Контроль ефективності та адекватності антигіпертензивної терапії методом добового моніторування артеріального тиску. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – Кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена покращенню результатів терапевтичного лікування хворих на артеріальну гіпертензію шляхом покращення технологій оцінки якості антигіпертензивної терапії за рівнем артеріального тиску (АТ). Доведене взаємодоповнююче значення методів офісного вимірювання АТ, добового моніторування АТ та визначення АТ при дозованому фізичному навантаженні для оцінки ефективності та адекватності антигіпертензивної терапії. Чутливість офісного визначення підвищеного рівня АТ рутинним способом на фоні антигіпертензивної терапії виявилась значно нижчою в порівнянні з добовим моніторуванням АТ.

Метод парної велоергометрії пропонується як додатковий метод оцінки якості антигіпертензивної терапії у хворих на м’яку і помірну артеріальну гіпертензію. Добове моніторування АТ дає змогу оцінити адекватність терапії як візуально, в тому числі методом трикольорової оцінки антигіпертензивної терапії, так і за допомогою низки показників, у тому числі з використанням модифікованого індексу гладкості. Проведене дослідження обґрунтовує необхідність більш широкого впровадження добового моніторування АТ у клінічну практику.

Дисертаційна робота розв’язує наукову задачу, що передбачає покращення результатів терапевтичного лікування хворих на артеріальну гіпертензію за рахунок удосконалення контролю АТ методом добового моніторування АТ та при дозованому фізичному навантаженні і відповідно оптимальному призначенні антигіпертензивної терапії.

  1. Вимірювання офісного АТ не дозволяє адекватно оцінити ефективність антигіпертензивної терапії. У проведеному дослідженні визначено, що досягнення стандартного цільового офісного АТ (140/90 мм рт.ст. і нижче) при застосуванні монотерапії еналаприлом спостерігалось у 57,7% випадків, а при використанні комбінованої терапії еналаприлом з гідрохлортіазидом – у 77,7% пацієнтів. Разом з тим, за даними добового моніторування АТ, нормалізація середнього добового тиску спостерігалась лише у 29,5% і 33,2% відповідно.

  2. Результати проведеного дослідження показали, що жорсткий цільовий рівень офісного АТ (130/85 мм рт.ст. і нижче) при застосуванні комбінованої двокомпонентної терапії був досягнутий у 99 (45%) хворих (з них у 63% пацієнтів була м’яка і у 37 % – помірна артеріальна гіпертензія). При цьому навіть за умови більш жорсткого цільового рівня офісного АТ нормалізація середнього добового значення АТ відмічалась тільки у 56,6% випадків.

  3. Достовірна кореляція між систолічним середнім добовим та офісним артеріальним тиском, що спостерігалась на початку лікування, значно зменшувалась за рахунок пацієнтів, у яких терапія була ефективною, що свідчить про те, що досягнення цільового офісного рівня АТ не супроводжується нормалізацією АТ протягом доби і окрім цього може супроводжуватись епізодами гіпотонії.

  4. Чутливість методу офісного контролю ефективності антигіпертензивної терапії щодо виявлення підвищеного рівня АТ у порівнянні з методом добового моніторування була низькою, близько 50%, специфічність – задовільною, більше 80% при різних критеріях ефективності.

  5. Запропоновано новий критерій оцінки адекватності антигіпертензивної терапії – модифікований індекс гладкості, який дозволяє оцінити одночасно рівномірність зниження АТ та зміни його варіабельності на фоні лікування.

  6. На фоні ефективної антигіпертензивної терапії час педалювання та порогове навантаження при велоергометрії збільшились на 29% у порівнянні з початковим (р<0,005 для обох показників), та на 75% зменшилась доля хворих із гіперреакцією артеріального тиску при фізичному навантаженні, що характеризує підвищення толерантності до фізичного навантаження.

Публікації автора:

    1. Рековець В.М., Сіренко Ю.М., Радченко Г.Д. Особливості реакції артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію на різні види навантаження // Буковинський медичний вісник. – 2002. – №4. – С. 121 – 123. (Брав участь у клінічному обстеженні частини хворих, створенні бази даних дослідження, статистичній обробці, аналізі отриманих результатів, підготовці статті до друку).

    2. Сіренко Ю. М., Радченко Г.Д., Рековець В.М. Оцінка ефективності антигіпертензивної терапії: чи існує кореляція між показниками офісного та добового моніторування артеріального тиску // Ліки України. – 2002. – № 9. – С. 4 – 8. (Брав участь у клінічному обстеженні частини хворих, аналізі результатів дослідження всіх 205 хворих, що брали участь у дослідженні, створенні бази даних дослідження, статистичній обробці. Спільно зі співавторами сформовані висновки та підготовлена стаття до друку).

    3. Сіренко Ю.М., Радченко Г.Д., Рековець В.М., Гур’єва О.С. Рівень артеріального тиску і методи його контролю при призначенні антигіпертензивної терапії // Укр. кардіол. журн. – 2004. – № 2. – С. 9 –13. (Брав участь в обстеженні, аналізі результатів дослідження 230 хворих, що брали участь у дослідженні, створенні бази даних дослідження, статистичній обробці. Узагальнено отримані результати, спільно зі співавторами сформовані висновки та підготовлена стаття до друку).

    4. Сіренко Ю.М., Рековець В.М. Оцінка ефективності антигіпертензивної терапії. Чи потрібні додаткові методи контролю рівня артеріального тиску? // Укр. кардіол. журн. – 2004. – № 4. – С. 62 – 66. (Здобувачеві належить ідея проведення дослідження. Особисто лікував, клінічно та інструментально обстежував хворих, проводив добове моніторування АТ, велоергометрію. Провів аналіз та статистичну обробку даних, підготував статтю до друку).

    5. Сіренко Ю.М., Рековець В.М., Гур’єва О.С. Артеріальна гіпертензія: сучасні аспекти контролю антигіпертензивної терапії (Частина 1) // Укр. кардіол. журн. – 2002. – № 5. – С. 92 – 97. (Провів пошук бібліотечних джерел та доступних медичних ресурсів Інтернету на задану тему, аналіз наукової інформації та підготовку оглядової статті до друку).

    6. Сіренко Ю.М., Рековець В.М. Артеріальна гіпертензія: сучасні

    аспекти контролю антигіпертензивної терапії (Частина 2) // Укр. кардіол. журн. – 2002. – № 6. – С. 88 – 95. (Провів пошук бібліотечних джерел та доступних медичних ресурсів Інтернету на задану тему, аналіз наукової інформації та підготовку статті до друку).

      1. Рековець В.М., Сіренко Ю.М., Радченко Г.Д., Швидченко А.І. Вплив еналаприлу на добовий профіль артеріального тиску у хворих з м’якою та помірною артеріальною гіпертензією за даними тримісячного спостереження // Ліки. – 2000. – № 5. – С. 31–32. Тези наукових доповідей. (Особисто обстежував і лікував пацієнтів, провів аналіз та статистичну обробку, підготував тези до друку).

        1. Рековець В.М., Сидоренко П.І., Гур’єва О.С., Радченко Г.Д. Контроль гіпотензивного навантаження у хворих з м’якою та помірною артеріальною гіпертензією // Матеріали української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”. Тези наукових доповідей. – К.: Моріон, 2001. – С. 138–139. (Здобувач особисто лікував і обстежував пацієнтів, провів аналіз та статистичну обробку даних, підготував тези до друку).

        2. Рековець В.М., Радченко Г.Д., Сидоренко П.І., Поліщук С.А.

        Контроль ефективності і адекватності антигіпертензивної терапії у хворих з м’якою та помірною артеріальною гіпертензією // III українська конференція молодих вчених. Тези доповідей. – Київ, 2002. – С.157 – 158. (Самостійно проводив набір клінічного матеріалу, аналіз та статистичну обробку отриманих даних, підготував тези до друку).

          1. Рековець В.М. Особливості реакції артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію на різні види навантаження // Проблемы старения и долголетия. – 2002. – № 3 – С. 338 – 339. Тезисы докладов. (Особисто лікував, клінічно та інструментально обстежував хворих, проводив добове моніторування АТ, велоергометрію. Провів аналіз та статистичну обробку даних, підготував тези до друку)

          2. Рековець В.М. Артеріальна гіпертензія. Нове і старе в лікуванні // IV українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті акад. В.В.Фролькіса. Тези доповідей. – К,: Ін-т геронтології АМНУ. – 2003. – С.197. (Здобувачеві належить ідея проведення дослідження. Провів ретроспективний аналіз медикаментозного лікування при артеріальній гіпертензії в стаціонарі Чернігівського кардіологічного диспансеру, анкетування лікарів, аналіз отриманих даних, підготував тези до друку).

          3. Rekovets V.M, Radchenko G.D. Mild to moderate essential and renoparenchymal arterial hypertension: differences in heart and renal damage // Abstract book: Thirteenth European meeting on hypertension. – Milan (Italy). – June 13/17, 2003. – S336 – 337. (Участь в обстеженні частини хворих, аналіз отриманих результатів, участь у написанні тез).