Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Сопко Валерія Василівна. Концепція бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) в управлінні підприємницькою діяльністю : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Сопко В.В. Концепція бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) в управлінні підприємницькою діяльністю. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». Київ, 2008.

У дисертації здійснене комплексне дослідження проблем бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) як предметної сутності та його об’єкту. Висвітлено історичний аспект розвитку бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності). На основі дослідження історії розвитку економіко-правової сутності капіталу підприємницької діяльності сформульована концепція бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) в управлінні діяльністю підприємства, визначено методологічні та організаційні основи його побудови.

Запропоновано форму фінансової звітності підприємства №1 «Баланс» як інформаційну базу аналізу фінансового стану підприємства.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми щодо обґрунтування концепції бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності), вдосконалення методології, організації та його правового регулювання. Дослідження дає змогу сформулювати принципові положення, висновки та пропозицій теоретичного та практичного спрямування. Запровадження розроблених рекомендацій у практику створить необхідні умови для активізації в системі управління підприємством питань управління об’єктами пасивів (капіталу, власності); сприятиме підвищенню ефективності управління підприємством. Проведені автором дослідження дозволили сформулювати такі висновки концептуального, методологічного та науково-прикладного характеру.

1. Бухгалтерський облік в Україні в багатьох випадках й досі ґрунтується на традиційній методологічній основі, яка застосовувалась ще за часів колишнього СРСР, що суттєво впливає на його раціональність та результативність із погляду управління. Особливо це характерне при вирішенні питань стратегічного характеру.

2. Сьогодні система бухгалтерського обліку-будь якого суб’єкта господарювання містить у методичному та організаційному планах поточний бухгалтерський облік, який завершується складанням «Балансу періоду», на основі якого формується «Фінансова звітність».

3. У бухгалтерському обліку відсутній єдиний підхід до визначення сутності термінів «пасиви», «капітал» як власність, що негативно впливає на розвиток обліку як сфери економічної науки, господарської діяльності, інструмента управління та наукової професії.

4. Узагальнення теоретичних та практичних підходів до правильного розуміння основних понять дає змогу трактувати термін «пасиви» (капітал, власність) як право власності на ресурси (активи) суб’єктів економіки в межах господарської діяльності конкретного підприємства в грошовій, матеріальній та інтелектуальній формі з метою одержання прибутку або досягнення інших вигод, або як результат розрахункових операцій.

5. Метою повного та всебічного розкриття сутності бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) та враховуючи необхідність його відповідності потребам сучасного суспільства в дисертаційній роботі обґрунтовано доцільність застосування процесно-системного підходу до визначення в бухгалтерському обліку суті терміну «пасив» як капітал, власність.

6. Нечітко визначена національними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку термінологія та методика відображення в поточному обліку та фінансовій звітності пасивів (капіталу, власності) призводить до негативних наслідків як в обліковому процесі, так і в фінансовій звітності, і, зрештою, в системі управління господарською діяльністю.

7. Капітал підприємства формує основу ресурсного забезпечення. Дані про капітал відображають фактично проінвестовані кошти в актив (майно, ресурси) підприємства. Тому дослідження суті і природи капіталу за його видами дають змогу доходити висновків, які є властивими для інвестування.

8. Удосконалення бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) пов’язане з його поділом на три складові, які мають специфічні ознаки та завдання. В основу розмежування капіталу на підприємстві покладено поняття власності, тобто вкладений засновником, чи залучений зі сторони (чужий) капітал, та яким чином, чи утворений у процесі діяльності в результаті розподілу та перерозподілу доходу. Таке розмежування є істотним.

10. Доведено, що перевагами такого підходу до побудови бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності ) є те, що по-перше, бухгалтерський облік набув усіх ознак системності формування підсумкової інформації та прозорості, а по-друге, такий підхід забезпечує формування потрібної для управління деталізованої інформації для прийняття відповідних управлінських рішень.

11. Господарство як суб’єкт ринкової системи та його господарська діяльність у бухгалтерському обліку розглядається як економіко-правова двоїстість, котра формалізується, з одного боку, як сума ресурсів (активів), тобто, що є в господарстві, а з іншого, як сума пасивів (капіталу, власності), тобто кому належить на правах власності сума активів.

Кожний із названих аспектів уособлює концептуальний підхід з управління господарством та вимагає самостійного підходу побудови.

12. Обґрунтовано необхідність узгодження понятійного апарату господарського, цивільного та бухгалтерського законодавства, що сприятиме підвищенню правової бази таких бухгалтерських понять, як пасиви, капітал, активи, власність, фінансовий стан.

13. В основу розмежування залученого зі сторони капіталу (власності) покладено принцип добровільності (на основі домовленості, позичання) і обов’язкової платності (тимчасово використовуваного суспільного капіталу).

14. Важливим елементом побудови бухгалтерського обліку пасивів, залученого капіталу є часовий характер – термін повернення (платності).Тому рекомендується будувати систему рахунків за чотирма ознаками: поточні, короткострокові, середньострокові та довгострокові позики.

15. Запровадження на практиці запропонованої концепції бухгалтерського обліку пасивів (капіталу, власності) можливе лише за умов створення відповідного методологічного та організаційного забезпечення бухгалтерського обліку.

16. За результатами дослідження удосконалено діючий план рахунків бухгалтерською обліку пасивів (капіталу, власності).

17. З метою прийняття виважених управлінських рішень потрібно приділяти належну увагу побудові аналітичного обліку та фінансової звітності пасивів (капіталу, власності ).

18. З метою підвищення аналітичності обліку та відповідності його потребам управління запропоновано до діючих рахунків власного капіталу, розрахунків за соціальним забезпечення відкривати аналітичні субрахунки другого порядку. Це забезпечить отримання детальної інформації для управління капіталом.

19. У процесі дослідження були сформульовані основні функції та система загальних вимог до фінансової звітності. Удосконалено зміст та структуру діючої Форми № 1 «Баланс», у якому чітко виділені пасиви за формами власності та термінами вкладання та можливого використання.

20. Удосконалено методику аналізу фінансового стану підприємства. Розроблена удосконалена система показників фінансової стійкості, платоспроможності, ділової активності та рентабельності.

Слід зазначити, що в сучасних ринкових відносинах структура пасивів (капіталу) є важливим джерелом інформації як і для внутрішніх користувачів із метою управління діяльністю підприємства, так і для зовнішніх користувачів бухгалтерської інформації, які уважно і досконально вивчають структуру вкладеного у господарювання капіталу перш ніж вступати у відносини з підприємством.

Публікації автора:

Монографії, підручник, навчальні та практичні посібники:

  1. Cопко В.В. Бухгалтерський облік капіталу підприємства (власності, пасивів) : [Монографія] / Cопко В.В. - К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 312 с. (19,5 друк .арк.).

  2. Гуцайлюк Л.О. Бухгалтерський облік у бюджетних організаціях: первинні документи та облікові реєстри: навч. посіб. / Гуцайлюк Л.О., Cопко В.В., Іванечко Ю.М. - К. : Центр навчальної літератури, 2006. - 220 с. (загальний обсяг 13,5 д.а., особисто автору належить – 3,5 д.а.: Первинні бухгалтерські документи в системі облікового процесу).

  3. Cопко В.В. Бухгалтерський облік: первинні документи та порядок їх заповнення: навч. посіб. / Cопко В.В., Кім Г., Кім С.Г - К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 440 с. (загальний обсяг 27,5 д.а., особисто автору належить – 10,5 д.а.: Розділи 2. Облік бланків суворої звітності, розділ 5. Первинні документи з обліку запасів, розділ 6. Первинна документація з обліку праці та заробітної плати, розділ 13. Документальне оформлення інвентаризації активів, зобов’язань та розрахунків).

  4. А. с. Україна, Міністерство освіти і науки. Бухгалтерський облік: основи теорії: навч. посіб. у схемах / Cопко В.В.– № 23921; заяв. 11.01.2008; - 138 с. (5,75 д.а.)

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Сопко В.В. Економічна природа прибутку / Сопко В.В., Бенько М.М. // Наукові записки. Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу. - Вип. 10. - Тернопіль : Економічна думка, 2001. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,25 д.а., уточнення характеристики прибутку як складової власного капіталу).

  2. Сопко Василь. Концептуальні засади бухгалтерського обліку в ринковому середовищі / Сопко Василь, Сопко Валерія // Вісник Тернопільської Академії народного господарства. Вип. 3 - Тернопіль : Економічна думка, 2002. – С.145-149 - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а., уточнення сутності обліку як процесу).

  3. Сопко В.В. Власність: теоретичне розуміння для обліку / Сопко В.В. // Вчені записки. (Сер. «Економіка») – Вип. 11 // Відп. ред. І.Ф.Радіонова. – К. : Університет економіки та права «КРОК», 2004. С. 147150 (0,24 д.а.).

  4. Сопко В.В. Капітал та право: теоретичні аспекти взаємозв’язку / Сопко В.В., Мосіюк П.О. / Вчені записки . (Сер. «Економіка») – Вип. 12 // Відп. ред. І.Ф.Радіонова. – К. : Ун-т економіки та права «КРОК», 2005. – 153с. С. 2730 (0,24 д.а., особисто автору належить 0,2 д.а. – теоретичне обґрунтування структурування підприємницького капіталу та розробка схеми взаємозв’язку його складових частин).

  1. Сопко В.В. Сучасні проблеми категорійного визначення власного капіталу / Сопко В.В. // Галицький економічний вісник / – Тернопіль : Тернопільський державний технічний університет ім. Івана Пулюя, 2004. – № 1. – 2005. – С. 85-88 - 0,2 д.а.

  2. Сопко В.В. Основи побудови обліку власного капіталу. Загальна структура / Сопко В.В. // Фінанси, облік і аудит : Наук. зб. - Вип. 6 // Відп.ред. А.М.Мороз. – К. : КНЕУ, 2005. – С.334-341. - 0,33 д.а.

  3. Сопко В.В. Сутність позикового капіталу у формі залученої найманої робочої сили та облік його наявності та руху / Сопко В.В. // Економіка та підприємництво : Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Вип. 15 – К. : КНЕУ, 2005. – С. 199-207. - 0,45 д.а.

  4. Сопко В.В. Капітал у формі кредиту: німецький досвід / Сопко В.В. // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. – Тернопіль : Економічна думка, 2006. – С. 221-225. - 0,3 д.а.

  5. Сопко В.В. Бухгалтерський облік капіталу (пасивів) в управлінні підприємством / Сопко В.В. // Вчені записки – Вип. 8 – К. : КНЕУ, 2006. – С. 76-80. - 0,45 д.а.

  6. Сопко В.В. Структуризація власного капіталу підприємства з метою бухгалтерського обліку / Сопко В.В. // Економіка та підприємництво : Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Вип. 17 – К. : КНЕУ, 2006. – С. 144-150. - 0,29 д.а.

  7. Сопко В.В. Об'єкти капіталу (пасивів) у фінансовому аналізі / Сопко В.В. // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир : ЖДТУ, 2006. – № 3 (37). – С. 145-148. - 0,25 д.а.

  8. Сопко В.В. Таргет-костинг як метод контролю витрат і прибутку / Сопко В.В., Тринька Л.Я. // Наукові записки. Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль : Економічна думка. – Вип. 15. – 2006. – С. 306-310. - 0,45 д.а.(особисто автору належить 0,25 д. а. – особливості застосування методу таргет-костинг в управлінні підприємства).

  9. Сопко В.В. До питання обліку кредитів банку / Сопко В.В. // Галицький економічний вісник. – Тернопіль : Тернопільський державний технічний університет ім.Івана Пулюя, 2004. – № 1 (8). – 2006. – С. 146-150. - 0,34 д.а.

  10. Сопко В.В. Об'єкти капіталу (пасивів) у фінансовій звітності підприємства / Сопко В.В // Галицький економічний вісник – Тернопіль : Тернопільський державний технічний університет ім. Івана Пулюя, 2004. – № 4 (11). – 2006. – С. 137-144. - 0,45 д.а.

  11. Сопко В.В. Проблеми обліку власного капіталу підприємницької діяльності / Сопко В.В / Економіка: проблеми теорії та практики : Зб. наук. праць. - Вип. 214 / [В 4 т.] / Том ІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2006. – С. 528-533. - 0,28 д.а.

  12. Сопко В.В. Бухгалтерський і податковий облік вексельних операцій / Сопко В.В., Ромашко О.М. // Актуальні проблеми економіки : Науковий економічний журнал. – Вип. 11 – К. : НАУ, 2006. – С .200-204. - 0,35 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а. – вплив вексельної форми розрахунків на суму зобов’язань).

  13. Сопко В.В. Власний капітал акціонерних товариств: особливості визначення та обліку / Сопко В.В., Панченкова Ю.В. // Науковий вісник : Зб. науково-технічних праць. - Вип. 17.6. – Львів : НЛТУУ, 2007. – С. 246-253. - 0,4 д.а.(особисто автору належить 0,3 д.а. – уточнення характеристики терміну «власний капітал», особливості обліку його складових частин).

  14. Сопко В.В. Корпоративне недержавне пенсійне забезпечення: облікові проблеми / Сопко В.В., Тринька Л. // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. - Вип. 216 : [В 4 т.] / Том ІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С.135-142. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а., особливості обліку зобов’язань за пенсійним забезпеченням).

  15. Сопко В.В. Особливості організації оплати праці в будівельних організаціях / Сопко В.В., Ромашко О.М. // Вчені записки (Сер.»Економіка») – Вип. 16. // Відп. ред. М.Є. Шумило. – К.: Ун-т економіки та права «КРОК», 2007. - С. 179-184 :іл. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а., методика обліку зобов’язань з оплати праці будівельних організацій).

  16. Сопко В.В. Методологічні основи та проблеми обліку позикового капіталу підприємства / Сопко В.В. // Галицький економічний вісник. – Тернопіль : ТДТУ ім. Івана Пулюя, 2008. - № 3. - С.149-155. – 0,3 д.а.

  17. Сопко В.В. Оцінка пасивів підприємства: обліковий та економічний аспекти / Сопко В.В. // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. - Серія: економіка. - Вип. 22. - 2008. – С. 186-188. – 0,3 д.а..

  18. Сопко В.В. Аналіз фінансового стану підприємства та об’єкти пасиву балансу / Сопко В.В. // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Серія: економіка. Зб. наук. праць. - Вип. 4 (44). - Частина 4 – Рівне, 2008. – С. 503-509. – 0,3 д.а.

Публікації в інших виданнях:

  1. Сопко В.В. Проблеми бухгалтерського обліку пасивів підприємства / Сопко В.В. // Наукова робота – важлива складова діяльності сучасного університету. – К.: Університет економіки та права «КРОК», 2005. – 276 с. (Науково-практична конференція). - 0,25 д.а.

  2. Сопко В.В. Проблеми бухгалтерського обліку зобов’язань на підприємствах сфери послуг / Сопко В.В., Шаповалова А.П. / Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль. Науковий журнал ТДЕУ - Вип. 12 / за ред.. докт. економ. наук, проф.. І.Д.Фаріона/ Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу, контролю та аудиту у сфері надання послуг», 15-16 грудня 2005 р. – Тернопіль : Економічна думка, 2005. - 0,2 д.а.(особисто автору належить 0,15 д.а.).

  3. Сопко В.В. Суспільний капітал підприємства як основна складова державного бюджету / Сопко В.В. // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій: Збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників, 16-17 лютого 2006 р. Т.2 – Вінниця : Книга-Вега, 2006. – 289 с. - 0,2 д.а.

  4. Сопко В.В. Бухгалтерський облік власного капіталу в системі рахунків / Сопко В.В., Сопко О.В. // Сучасні наукові досягнення - 2006: Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції, 20-28 лютого 2006 р. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – 103 с. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  5. Сопко В.В. Забезпечення витрат і платежів підприємства в системі бухгалтерського обліку / Сопко В.В., Король С.Я. // Тези доповідей науково-практичної конференції «Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства». - Львів : Вид. Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – 276 с. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  6. Сопко В.В. Звітність за сегментами будівельного підприємства / Сопко В.В., Ромашко О.М. // Звітність підприємств як основа прийняття управлінських рішень. Міжнародна науково-практична конференція, 2007 р. – Дніпропетровськ, 2007. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  7. Сопко В.В. Внутрішній контроль за кредитними операціями / Сопко В.В., Ромашко О.М. // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків. Міжнародна науково-практична конференція, 15-16 листопада 2007 р. – Черкаси, 2007. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  8. Сопко В.В. Відповідальність за податкові правопорушення / Сопко В.В., Ромашко О.М. // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки. VII Міжнародна науково-практична конференція, 2007 р. – Донецьк, 2007. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  9. Сопко В.В. Організація обліку і аудиту фінансових інвестицій / Сопко В.В., Ромашко О.М // Актуальні проблеми економіки, 2007. Міжнародна науково-практична конференція, 2007 р. – К.: НАУ, 2007. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а.).

  10. Сопко В.В. Первичные документы в системе бухгалтерского учета / Сопко В.В., Ким Г. // Секретарь-референт. Журнал деловой женщины, 2003. - №7 - 0,4 д.а.(особисто автору належить 0,25 д.а.).

  11. Cопко В.В. Управлінський облік (внутрішньогосподарський облік, контролінг): Прак. посіб. / Cопко В.В. - Київський інститут інвестиційного менеджменту, часопис «Наша справа», випуск 2. - К. : Київська школа бізнесу, 2002. – 70 с. (2,7 д.а.).

  12. Cопко В.В. Бухгалтерський облік: Практич. посіб. / Cопко В.В. - Київський інститут інвестиційного менеджменту, часопис «Наша справа». - вип. 10. - К. : Київська школа бізнесу, 2002. – 76 с. (3,76 д.а.).

  13. Сопко В.В. Облік податків підприємств: теоретичні аспекти / Сопко В.В. / Ін-т економіки та права «КРОК». Вчені записки. (Сер. «Економіка»). / Відп. Ред. Радіонова І.Ф. – К., 1997. – Вип. 6. – 2002. С. 173175 (0,2 д.а.).

  14. Сопко В.В. Проблеми трансляції фінансової звітності комерційних банків / Сопко В.В., Бикова Т.М., Коновалова О.В. / Вчені записки . (Сер. «Економіка») / Ун-т економіки та права «КРОК»; Відп. ред. М.Є. Шумило. – К., 1997. – Вип. 13. – 2005. - 156 с. С. 1822 (0,3 д.а., особисто автору належить 0,2 д.а. – дослідження впливу різних факторів, що зумовлюють необхідність у валютній трансляції даних для складання звітів, у тому числі об’єктів пасивів, класифікація методів валютної трансляції).

  15. Сопко В.В. Бухгалтерський та податковий облік операцій за договорами комісії на продаж товарів / Сопко В.В. Шаповалова А.П., Веренич В.В./ Вчені записки. (Сер. «Економіка») / Ун-т економіки та права «КРОК»; Відп. ред. Радіонова І.Ф. – К., 1997. – Вип. 15. – 2006. С. 113117 (0,35 д.а., особисто автору належить 0,22 д.а. – формування прибутку як складової власного капіталу торговельного підприємства від діяльності по наданню послуг за договорами комісії).

  16. Сопко В.В., Бенько М.М. Сутність та класифікація фінансових результатів діяльності підприємств в бухгалтерському обліку / Сопко В.В., Бенько М.М. // Економічний аналіз / Тернопільський нац. економ. університет, Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – Вип. 1 (17). – С. 315-317. - 0,3 д.а.(особисто автору належить 0,2 д.а., - класифікація та уточнення характеристики прибутку як складової власного капіталу).

  17. Сопко В.В. «Бухгалтерський облік». Ч.I. : Навчальні завдання для практичних занять. / Сопко В.В. – К.: Університет економіки та права «КРОК», 2007. – 55 с. - 3,0 д.а.