Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Кровяк Анджей. "Концепція інтеграції Польщі й України в європейську економічну систему в умовах трансформації економіки" : Дис... д-ра наук: 08.05.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Кровяк Анджей. Концепція інтеграції Польщі й України в європейську економічну систему в умовах трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.05.01. – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2007.

У дисертаційній роботі в сукупності вирішується наукова проблема, що виявляється у визначенні концептуальних основ формування ефективної економічної політики держави на прикладі Польщі й України в контексті підвищення її конкурентноздатності в процесі інтеграції в систему світогосподарських зв’язків, що у свою чергу вимагає розробки нової, раціональної багаторівневої системи управління державною політикою трансформації до ринкових відносин.

Розглянуті й узагальнені теоретико-методологічні та методичні підходи до формування ефективної трансформаційної політики держави до ринкових відносин в умовах розширення європейського економічного простору. Визначені складові механізму державного інтервенціонізму в умовах розвитку інтеграційних процесів в європейському економічному просторі. Узагальнено економічні наслідки структурних трансформацій національної економіки Польщі для діяльності суб’єктів окремих секторів економіки. Здійснено порівняльну оцінку позицій Польщі й України в міжнародному конкурентному просторі на основі аналізу макроекономічних показників та еволюції трансформаційних процесів до ринкових відносин в цих країнах. Визначено наслідки впливу процесу глобалізації на економічні відносини східноєвропейських країн, зокрема Польщі та України. Окреслені рамки й основні напрями формування концепції трансформації національної економіки в умовах інтеграції. Запропоновано в рамках реалізації стратегії інтеграції України до європейського економічного простору секторну операційну програму зростання конкурентоспроможності підприємств. Визначено принципи формування концепції інтеграції країн з трансформаційними економіками, зокрема Польщі та України, в європейський економічний простір.

У роботі удосконалено PSM модель, що має за мету побудову п’ятикутника, вершини якого являють собою відповідно градуйовані параметри п’яти представлених макроекономічних перемінних. На підставі цього п’ятикутника обчислюється синтетичний показник РSM, що є мірою поверхні, визначеної вершинами, які відповідають величинам параметрів аналізованих макроекономічних співвідношень. З погляду зростання і стабільності економіки бажане формування цього показника на як можливо вищому рівні

Проведене у дисертації теоретичне узагальнення концептуальних підходів, наукових гіпотез і сучасних теорій процесу міжнародної економічної інтеграції країн світу, а також комплексний емпіричний аналіз основних тенденцій та особливостей розвитку траснформаційних процесів національних економік до ринкових умов, зокрема України та Польщі, послужили вихідною базою для вирішення важливої й актуальної науково-теоретичної задачі визначення концептуальних основ формування ефективної економічної політики держави в контексті підвищення її конкурентноздатності в процесі інтеграції в систему світогосподарських зв’язків та європейський економічний простір.

Головні науково-теоретичні, методологічні та практичні результати дисертації полягають у наступному:

1. Держава, особливо в період трансформації, не може відмовитися від проведення активної економічної політики. Економічна політика, за спрощеним визначенням, – це планована дія влади (правління, парламенту і центрального банку), мета якої полягає в захисті інтересів своєї економіки і добробуту громадян. Зважене проведення економічної політики ринкових трансформацій передбачає контроль процесів відкриття для трансграничного співробітництва, руху іноземного капіталу, визначення сфер і галузей приватизації, напрямів розвитку і національної спеціалізації в міжнародному поділі праці і т.і.

2. Запровадження політики державного інтервенціонізму передбачає певний вплив держави на економічні і суспільні процеси для здійснення визначених цілей через застосування важелів реальної та регулятивної сфери, умовами цілеспрямованості й ефективності якого є дотримання принципів паралельного застосування важелів ринкового механізму регулювання економіки; спрямованості на ті галузі, у яких він може бути більш ефективним, ніж використання ринкових механізмів; застосування в рамках ринкового середовища; забезпеченості певними установами і людськими кадрами високої кваліфікації; рівноваги між потребою в інтервенції і можливістю її ефективності; відкритості і прозорості.

3. Спираючись на результати проведеного аналізу досвіду трансформації Польщі, можна об’єктивно відзначити, що основна мета перетворення соціалістичної економіки в капіталістичну була цілком виконана. Проведено істотні зміни в структурі економічних суб’єктів на користь переваги приватного сектора. Цілком уведено ринкові правила і приведена до повного розкриття спрямованість польської економіки на міжнародне співробітництво.

4. Проведені процеси приватизації господарства, на кінець 2003 року, характеризуються дуже високим ступенем розвитку. Характерною рисою польського процесу економічних змін є виникнення дуже великої кількості малих, найчастіше одноособових економічних суб’єктів, яким властиві звичайно слабка економічна форма і не володіння засобами на розвиток.

5. Наслідком низьких особистих доходів багатьох суспільних груп є зниження динаміки зростання внутрішнього попиту. Конкуренцією для польських підприємців і виробників послуг в усе більшому ступені стає імпорт. При перманентно негативному, протягом всього періоду аналізу, сальдо поточних оборотів створюється бар’єр для динамічного розвитку рідної заповзятливості. Обмеження попиту на внутрішньому ринку на товари і послуги, виконувані внутрішніми підприємцями при низькорентабельному експорті, зумовлює виникнення згубної конкуренції, ефектом якої є низька економічна ефективність їх діяльності. В аналізі доведено, що вона була низькою, а іноді і зовсім фінансові результати приймали негативні значення. Наслідком обмеження внутрішньої підприємницької активності, у свою чергу, є обмежена потреба в створенні робочих місць, що не сприяє вирішенню проблеми безробіття.

6. Для узагальнених висновків, заснованих на детальному аналізі складової макроекономічної стабілізації й агрегатного показника макроекономічної стабілізації Польщі і України, можна зробити наступний, що з погляду аналізованих змінних, польська економіка характеризувалася спочатку динамічним зростанням, з максимумом у 1995 і 1997 роках, а потім стрімким регресом, який почався в 1998 і продовжувався до 2003 року. Динаміка змін в економіці України мала інший напрямок. Після серйозного регресу у 1993 році спостерігалося зростання, що продовжувалось до 1995 року. У 1995-1998 роках відзначалася спочатку стабілізація, а потім коливання макроекономічної стабілізації. Починаючи з 1998 по 2002 рік, спостерігалося динамічне зростання, a у 2002-2003 роках – стабілізація.

7. Загалом, співвідношення величин макроекономічних показників України протягом аналізованого періоду, крім інфляції, мають тенденцію до зростання. Динаміка зростання ВВП із 2000 року, співвідношення сальдо бюджету до ВВП із 1998 року, а також співвідношення балансу поточних оборотів до ВВП із 1997 року набувають позитивних значень. Тобто, в Україні динаміка цих величини є більш оптимальною, ніж у Польщі.

8. Низькі доходи багатьох підприємств спричиняють відсутність достатньої кількості фінансових коштів, спрямованих на розвиток. Відсутність грошей на сучасні машини і пристрої, а також нові технології викликає, як наслідок, зниження конкурентноздатності продуктів і послуг на глобальному ринку. Це, у свою чергу, зумовило у всьому періоді трансформації негативне сальдо поточних оборотів.

9. Сума внутрішнього попиту на вітчизняні товари (послуги) і експорту в Польщі, майже протягом всього аналізованого періоду, була нижче сукупного внутрішнього попиту. Це означало витіснення імпортом із внутрішнього ринку вітчизняних виробників і надавачів послуг, при відсутності відповідної компенсації у вигляді еквівалентної величини експорту, це призвело до обмеження вітчизняного підприємництва. В Україні з 1999 року ця сума була вище сукупного внутрішнього попиту, що створювало сприятливі умови для розвитку власного підприємництва.

10. Формування ефективної трансформаційної політики держави до ринкових відносин в умовах розширення європейського економічного простору повинно будуватися з урахуванням необхідності дотримання критеріїв оптимальності складових синтетичного показника макроекономічних параметрів PSM моделі, а саме співвідношення рівня зростання ВВП і рівня безробіття; показника стагфляції як співвідношення рівня безробіття і рівня інфляції; показника бюджету й інфляції як співвідношення рівня інфляції і сальдо бюджету держави; показника фінансової рівноваги як співвідношення сальдо бюджету держави і сальдо величини поточних оборотів до ВВП; показника зовнішнього сектора як співвідношення сальдо величини поточних оборотів до ВВП і рівня зростання ВВП.

12. Основним принципом формування положень концепції інтеграції економіки Польщі й України в європейський економічний простір є необхідність здійснення структурної трансформації економіки з метою поліпшення її якісно-технологічної галузевої структури.

Публікації автора:

Монографія автора за темою дисертації:

Кровяк А. Интеграция Польши и Украины в европейскую экономическую систему.- Донецк: ДонНУ, 2006.- 240 с.

Публікації автора за темою дисертації у наукових фахових виданнях:

  1. Кровяк А. Анализ динамики изменений макроэкономических параметров экономики Польши и Украины в 1991-2003 годах // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право.-№1/2006.- – С. 54-67.

  2. Кровяк A. Kondycja ekonomiczna polskich przedsiebiorstw w okresie transformacji gospodarczej w latach 1991-2003 // Вісник Львівської державної фінансової академії. - Збірник наукових статей. – Сборник научных статей. –2006. - С.211 – 223.

  3. Кровяк А. Модели экономических структур и направления их изменений и преобразований в современном мире // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. -Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2006. - С. 1141 – 1147.

  4. Krowiak A. Model analiz relacji ekonomicznych w gornictwie wegla kamiennego w Polsce. Katowice: Weglogryf, 2005. – 193 s.

  5. Кровяк А . Структурные изменения в польской экономике в годы 1990-2003 // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.- Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005. - С. 769 – 777.

  6. Кровяк А. Механизмы развития преприимчивости и конкурентоспособности польских предприятий в контексте вступления в Европейский Союз // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005. - С. 47 – 56.

  7. Кровяк А. Влияние процесса глобализации на экономические отношения в Польше (оценка динамики изменений, происходящих в Польше, в годы 1990-2003)// Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ.- - Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005. - С.76-81.

  8. Кровяк А. Новые организационные формы сотрудничества центров науки и внедрения научно-технического прогресса в Польше //Microwave and Telecommunication Technology.- Conference Proceedings.- Sevastopol, 2005.- P.99-102.

  9. Кровяк A. Analiza dynamiky zmian parametrow makroekonomicznych polskej gospodarki w liatach 1991-2003 // Вісник Львівської державної фінансової академії. - Збірник наукових статей, 2005.- С. 345 – 356.

  10. Krowiak A. Dynamisme de changements des parameters economiques de l’industrie Polonaise dans les annees de transformation 1991 – 2002// Technology & Economy in Industrial Reconversion.-Virton: ISI Pierrard, 2004.- P. 190–204.

  11. Krowiak A. Analyse du dynamisme des changements de paramиtres macroйconomiques de l`йconomie polonaise dans les annйes 1991 – 2003 // Finansowe I logistyczne aspekty funkcjonowania, Czкstonchowa: Sekcja Wydawnitstwa Wydzialu Zar№dzania Politechniki Czкstonchowskiej, 2004, p. 68–78.

  12. Кровяк А. Центр современных технологий как пример институционной формы поддержки инновационной экономики// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект.- Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2004. - С. 452 – 457.

  13. Кровяк А. Оценка реструктуризации польской угледобывающей промышленности в 1990 – 2002 годах (структуральные аспекты и ценовая политика) // Старопромышленные регионы Западной Англии и Восточной Европы в условиях интеграции. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2003.- С. 92–98.

  14. Кровяк A. Новое время – новое мышление и деятельность (вызовы, предстоящие перед местными органами самоуправления)// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність.- Збірник наукових праць. Випуск 6 (XXXVII). Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2003.- С. 539 – 551.

  15. Кровяк A. Разные аспекты экономической трансформации в Польше в 1990 – 2002 годах// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу і його адаптація до умов України.- Збірник наукових праць. Випуск 5 (XLIII) Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2003.- С. 78 – 91.

  16. Krowiak A. Makroekonomiczne i systemowe przyczyny wysokiego bezrobocia w Polsce // Ekonomiczne, spoleczne i srodowiskowe problemy fazy polikwidacyjnej przedsiebiorstw gornicznych – likwidacja i co dalej? Katowice: GIG, 2002.- S. 21-25.

  17. Krowiak A. Historyczne przyczyny «zapaci» finansowej gуrnictwa wegla kamiennego w Polsce z lat 1990 – 2000 //Zagadnienia surowcow energetycznuchi energii w gospodarce krajowej. Krakow: Istytut Gospodarki Surocumi Mineralnymi i Energia PAN, 2002.- S. 217 – 228.

  18. Krowiak A. Ocena restrukturyzacji gornictwa wegla kamiennego w Polsce w latach 1990-2000 (aspekty struturalne i polityka cenowa)// Szkola ekonomiki i zarzadzanian w gornitcwe. Krakow: Drukarnia Kopiorama, 2002, S. 263 – 274.

  19. Krowiak A. Institucjonalne zabezpieczenie wzrostu konkurencyjnosci MSP w Polsce w aspecie wspoldzialania w ramach V Programu ramowego Unii Europejskiej // Instytucjonalne dostowania polski do udzialu w piatym programie ramowym badan, rozwoju technologicznego i prezentacji Unii Europejskiej. Katomiche: Akademija Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, 2001 S. 39-49.

  20. Кровяк A. Глобализация мирового хозяйства и ее региональные аспекты. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспективи розвитку зовнішньоекономічних зв’зків України в контексті процесів глобалізації. – Збірник наукових праць. Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України.-2001.- Вип. (XXVIII). – С. 193-199.

  21. Krowiak A. Analiza porownawcza podstawowych relacji ekonomiczhych w Polsce i Unii Europejskiej oraz wynikow screeningu polskiej gospodarki przeprowadzonego przez UE // Instytucjonalne dostowania polski do udzialu w piatym programie ramowym badan, rozwoju technologicznego i prezentacji Unii Europejskiej. Katomiche: Akademija Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, 1999. - S. 11-37.

Інші видання:

  1. Krowiak А. Rola paсstwa w procesach restrukturyzacji gуrnictwa wкgla kamiennego w Polsce w latach 1990-2000, Katowice: GIG, 2003. - 82 s.

  2. Krowiak A. Propozycje wprowadzenia nowych regulatorуw rynku wкgla kamiennego w Polsce. Katowice: GIG, 2003.- 72 s.

  3. Krowiak A. Wykorzystanie analizu strumieni pienieznych w procesach decyzyjnych w gornictwe wegla kamiennego // Szkola ekonomiki i zarzadzanian w gornitcwe. Krakow: Drukarnia Kopiorama, 2004.- S. 261 – 268.

  4. Krowiak A. Wybranee aspekty nowoczsnego zarzadzania strukturami samorzadowymi // Inzynieria srodowiska. Katowice: GIG, 2001.- S. 19-23.

  5. Krowiak A., Nowakowska K. Strefa aktywnosci gospodarczej jako przyklad realizacji programu aktywizacji gospodarczej gmin// Prace naukowe Glownego Instytutu Gornictwa. -№37.-2001.- S.41-44.

Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо активізації діяльності гмін.

  1. Krowiak A. Kryteria ekonomiczne likwidacja kopaln wegla kamiennego // Likwidacja kopaln wegla kamiennego – aspekty bezpieczenstwa, problemy ekonomiczno-spoleczne,wykorzystanie terenow pogorniczych.- Ketowice: GIG, 2000.- S.57-76.