Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Малюга Наталія Михайлівна. Концепція розвитку бухгалтерського обліку в Україні: теоретико- методологічні основи : дис... д-ра екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 539арк. — Бібліогр.: арк. 370-396.



Анотація до роботи:

Малюга Н.М. Концепція розвитку бухгалтерського обліку в Україні: теоретико-методологічні основи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006

Дисертаційна робота присвячена науковому обґрунтуванню шляхів розвитку бухгалтерського обліку в Україні та розробці відповідних теоретико-методологічних основ.

У дисертації вирішується наукова проблема невідповідності сучасного теоретико-методологічного забезпечення розвитку бухгалтерського обліку економічним реаліям внаслідок суспільно-еволюційних змін та економіко-реформаторських перетворень, ускладненні бізнесу та відсутності концепції розвитку бухгалтерського обліку в Україні, що спричинено недостатністю облікової теорії; отримала розв’язок проблема обґрунтування шляхів розвитку бухгалтерського обліку в Україні на основі аналізу його еволюції як наукової та практичної діяльності, здобутків вчених української наукової бухгалтерської школи; розроблено відповідні теоретико-методологічні основи розвитку бухгалтерського обліку в Україні з урахуванням світових тенденцій і національних соціо-ментальних особливостей, методологічних засад уніфікації та усунення неконвенційності понятійно-категоріального апарату, що є основою гармонізації обліку на різних рівнях.

Вирішення наукової проблеми, яка полягає у невідповідності існуючих теоретико-методологічних основ бухгалтерського обліку сучасним економічним реаліям та необхідності розробки нової концепції розвитку бухгалтерського обліку в Україні, дозволило зробити висновки, які мають значення для євроінтеграційних процесів, соціалізації бухгалтерського обліку, регламентації та забезпечення його зв’язку з розвитком української економіки в контексті глобалізаційних процесів. Основні висновки, що підтверджують результати проведеного дослідження, мають наступне трактування.

1. Відсутність єдиного підходу до визначення сутності бухгалтерського обліку та меж його застосування негативно впливає на розвиток обліку як сфери наукової діяльності та професії. З метою повного й всебічного розкриття сутності бухгалтерського обліку та враховуючи необхідність його відповідності потребам сучасного суспільства в роботі обґрунтовано доцільність застосування процесно-системного підходу до визначення сутності бухгалтерського обліку, що нівелює наявні суперечності; доведено необхідність дослідження проблем бухгалтерського обліку на рівні науки, практики та навчальної дисципліни; виділено смислові дихотомії, що сприяє виявленню властивих обліку взаємозв’язків; обґрунтовано критерії визначення меж бухгалтерського обліку, що забезпечує розуміння функцій обліку в управлінні підприємством і ролі бухгалтера на підприємстві. Такий підхід дозволяє усвідомлювати сутність бухгалтерського обліку та предмет його вивчення користувачами економічної інформації.

2. Сучасний бухгалтерський облік, як форма прояву суспільного призначення, не виконує контрольну функцію, внаслідок чого облікова інформація втрачає соціальне значення. В роботі запропоновано шлях поєднання функцій обліку між собою визначеними взаємозв’язками. Це дозволить найбільш повно реалізувати завдання, поставлені суспільством перед бухгалтерським обліком, визначити напрями подальших наукових досліджень, вдосконалити нормативне регулювання та забезпечити захист суспільних інтересів.

3. Теоретичну основу бухгалтерського обліку складає економічна теорія, методологію обліку визначає найбільш впливова група користувачів. В роботі охарактеризовано рівні інтересів та обґрунтовано залежність користувачів, які виступають суб’єктами методологічного впливу, від рівнів економіки та обліку (підприємство, держава, міжнародний простір). З метою збалансування інтересів таких суб’єктів, соціалізації бухгалтерського обліку запропоновано заходи з реалізації Концепції його розвитку.

4. Вплив глобалізаційних процесів на розвиток бухгалтерського обліку в Україні проявляється в транснаціоналізації бізнесу, міжнародній стандартизації обліку. Наслідки такого розвитку виявились негативними. Бухгалтерський облік втратив достовірність, об’єктивність та соціальну спрямованість; на практичному рівні він не залишається єдиною системою, під впливом змін в економіці відбулося відокремлення внутрішньогосподарського (управлінського) обліку від фінансового. У зв’язку з цим в роботі доведено необхідність обґрунтування об’єктивності принципів бухгалтерського обліку на законодавчому рівні та доцільність застосування єдиного плану рахунків як центрального інструменту регламентації методології бухгалтерського обліку, що дозволить забезпечити макроменеджмент достовірною інформацією.

5. Критичний аналіз фінансового стану й результатів діяльності великих промислових підприємств України свідчить про відсутність відображення в обліку значної частини інтелектуального капіталу. Крім того, у фінансовій звітності України відсутня інформація про вплив функціонування підприємства на навколишнє середовище. Це призводить до неможливості проведення об’єктивного аналізу, вказує на невідповідність методології бухгалтерського обліку сучасним вимогам. Відповідно, теоретичне узагальнення практики організації обліку на підприємствах робить неможливим використання останніх наукових досліджень при вирішенні практичних завдань. Запропонована в дисертації систематизація облікових теорій виступає основою методології при її позитивному розвитку та нормативному закріпленні, що вирішує проблему невідповідності сучасного теоретико-методологічного забезпечення розвитку бухгалтерського обліку в Україні.

6. Теоретико-методологічні основи розвитку бухгалтерського обліку в Україні з урахуванням світових тенденцій та національних соціо-ментальних особливостей передбачають філософське підґрунтя розвитку теорії й методології. В роботі доведено, що для розвитку облікових теорій з метою формування методології бухгалтерського обліку в Україні західний позитивний напрям є неприйнятним. Головним напрямом розвитку вітчизняного бухгалтерського обліку повинна стати методологічна єдність, а тому необхідно дотримуватися нормативного характеру облікових теорій з метою їх методологічного сприйняття в українському суспільстві.

7. Методологія бухгалтерського обліку є важливим інструментом регулювання економіки на всіх рівнях. Сучасна методологічна ситуація в економіці України характеризується переходом від уніфікованої, одержавленої методології, до розмаїття методологічних засад. Відсутність досліджень з проблем удосконалення методології бухгалтерського обліку не дозволила надати відповідної методологічної спрямованості заходам з регулювання та розвитку бухгалтерського обліку в Україні. У зв’язку з цим в роботі запропоновано трирівневу методологію, яка полягає в обґрунтуванні наявності трьох якісно самостійних та взаємопов’язаних методологічних рівнів: предметно-концептуального, нормативного та логічного, на кожному з яких визначено перелік методологічних проблем, які підлягають вирішенню. Це дозволяє систематизувати уявлення про предмет, метод, принципи, правила і завдання бухгалтерського обліку з метою визначення обєктів регламентації.

8. Удосконалення теорії й методології бухгалтерського обліку в умовах новітніх досягнень у сфері інформаційних технологій та розвитку комп’ютерної техніки зумовлює застосування для його розвитку методу моделювання. В роботі запропоновано шляхи удосконалення моделювання господарських процесів у комп’ютерних програмах при формуванні облікової політики з метою прогнозування наслідків управлінських рішень.

9. Розвиток бухгалтерського обліку знаходиться під значним впливом господарського механізму, а теоретичні розробки в цій галузі визначаються потребами практики, у зв’язку з цим критерії періодизації доцільно поділяти на практичні – нерозривно пов’язані з історичним розвитком економіки та суспільства в цілому, і наукові – зумовлені виникненням певних теоретичних напрямів, зміною парадигм. На сучасний період припадає переломний етап в розвитку суспільства, що відповідно повинно спричинити і перехід до нової парадигми бухгалтерського обліку. В роботі обґрунтовано основні параметри нової парадигми бухгалтерського обліку як результату переломного етапу в розвитку суспільства і як визначального фактору вибору концепції розвитку бухгалтерського обліку в Україні.

10. Одним із першочергових завдань у сучасних умовах є формування концепції розвитку бухгалтерського обліку як державного документа. На основі обґрунтованої парадигми обліку, яка враховує вимоги сучасного суспільства в дисертації розроблено проект такого документа. Запропонована концепція спрямована на макроекономічний рівень і прозорість методик формування облікових показників, що сприяє соціалізації обліку шляхом зменшення ймовірності фальсифікації звітності через прозорість та контрольованість облікових методик, забезпеченню заінтересованих користувачів достовірною інформацією, формуванню адекватних макропоказників, уникнення непередбачених банкрутств, що захистить працівників і населення держави від негативних соціальних наслідків.

11. З метою гармонізації рівнів обліку, єдності методології формування показників як на мікро-, так і на макрорівнях, подолання суперечностей у його регламентації та забезпечення зв’язку з розвитком української економіки визначено шляхи реалізації концепції: спрямування облікової методології на макрорівень через гармонізацію мікро- та макрообліку та забезпечення методологічної єдності бухгалтерського спостереження; удосконалення бухгалтерської термінології та порядку бухгалтерського відображення нових об’єктів.

12. Система бухгалтерського обліку повинна бути адаптована до інформаційних й екологічних вимог суспільства. В дисертації обґрунтовано необхідність бухгалтерського відображення нових об’єктів обліку – інтелектуального капіталу, природно-ресурсного потенціалу та впливу антропогенної діяльності на нього, що полягає в уточненні змісту та складових таких об’єктів, порядку їх визнання, ідентифікації та оцінки, особливостей відображення інформації у звітності, сформовано пропозиції для удосконалення діючих положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Публікації автора:

Монографії

  1. Малюга Н.М. Бухгалтерський облік в Україні: теорія й методологія, перспективи розвитку: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 548 с. (позитивні рецензії в наукових журналах: “Економіст”, 2006, № 7; “Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки”, 2006, № 1 (35)).

  2. Малюга Н.М., Давидюк Т.В. Двойная запись в бухгалтерском учете: историко-теоретический аспект: Монография. – Житомир: ЧП “Рута”, 2003. – 512 с. (нагороджена грамотою Президії Національної Академії Наук, 2004 р.).

  3. Бутинець Ф.Ф., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Аудит: стан і тенденції розвитку в Україні та світі: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – 564 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Малюга Н.М. Значення досліджень Є. Сіверса для розвитку бухгалтерської науки // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. – 2001. – № 14. – С. 29-39.

  2. Малюга Н.М. Тема наукового дослідження: проблема вибору // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. – 2001. – № 15. – С. 40-50.

  3. Малюга Н.М. Судова бухгалтерія: проблеми термінології // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. – 2001. – № 17. – С. 32-35.

  4. Малюга Н.М. Чи є судово-бухгалтерська експертиза методом контролю? // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 19. – С. 180-182.

  5. Малюга Н.М. Критерії оцінки наукових праць // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. – 2002. – № 20. – С. 15-25.

  6. Малюга Н.М., Давидюк Т.В. Трактування подвійного запису національними бухгалтерськими школами // Вісник ЖІТІ. Серія: Економічні науки. – 2002. – № 21. – С. 136-141.

  7. Малюга Н.М. Еволюція форм бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2003. – № 1 (23). – С. 145-157.

  8. Малюга Н.М. Основи чи теорія бухгалтерського обліку? // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2003. – № 2 (24). – С. 130-137.

  9. Малюга Н.М. Актуальність розвитку методології бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2003. – № 3 (25). – С. 132-136.

  10. Малюга Н.М. Методологічні рівні бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2003. – № 4 (26). – С. 3-11.

  11. Малюга Н.М. Бухгалтерський облік: яким йому бути? // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2004. – № 1 (27). – С. 111-127.

  12. Малюга Н.М. Прибуток як економічна категорія та об’єкт бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2004. – № 2 (28). – С. 119-130.

  13. Малюга Н.М. Універсальний характер бухгалтерської подвійності // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2004. – № 3 (29). – С. 93-100.

  14. Малюга Н.М. Капітал як економічна категорія та об’єкт бухгалтерського обліку // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля – 2004. – № 3 (73) – С. 46-54.

  15. Малюга Н.М. Бухгалтерська термінологія в українській економічній енциклопедії // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2004. – № 4 (30). – С. 158-167.

  16. Малюга Н.М. Принципи обліку в нормативних актах: суперечності та їх пояснення // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Збірник наукових праць. – Рівне, 2004. – Випуск 4 (28). – 318 с. – С. 134-141.

  17. Малюга Н.М., Євдокимов В.В. Моделювання діяльності підприємства в комп’ютерних програмах з бухгалтерського обліку // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ,
    2005. – 304 с. – С. 124-131.

  18. Малюга Н.М. Аналітичні можливості бухгалтерського обліку в умовах комп’ютеризації // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2005. – № 1 (31). – С. 146-158.

  19. Малюга Н.М. Роль бухгалтерського обліку в макроекономічних методологіях (до проблеми гармонізації мікро- і макрообліку) // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2005. – № 2 (32). – С. 20-37.

  20. Малюга Н.М., Легенчук С.Ф. Розвиток бухгалтерського обліку в новій економіці: облікова інтерпретація синергетичних ефектів // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2005. – № 3 (33). – С. 20-37.

  21. Малюга Н.М. Позитивізм у розвитку облікових теорій // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2005. – № 4 (34). – С. 22-34.

  22. Малюга Н.М., Боримська К.П. План рахунків як методологічний прийом регулювання бухгалтерського обліку: ретроспективний погляд // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник праць. Випуск 2 / За ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 360 с. – С. 104-135

  23. Замула І.В., Малюга Н.М. Удосконалення обліку природно-ресурсного потенціалу // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3 / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 352 с. – С. 67-79.

  24. Малюга Н.М. Моделирование как инструмент обеспечения прогностической функции бухгалтерского учета // Вестник Национального технического университета “ХПИ”. Сборник научных трудов. Тематический выпуск “Развитие учета и аудита как основы информационно-аналитической системы предприятия”. – Харьков: НТУ «ХПИ», – 2005. – № 58. – 215 с. – С. 175-177.

  25. Малюга Н.М. Періодизація розвитку бухгалтерського обліку на основі зміни парадигм // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. – 2006. – № 1 (35). – С. 72-84.

Статті в інших українських виданнях

  1. Малюга Н.М. Значення курсу “Наукові дослідження в бухгалтерському обліку” в підготовці спеціалістів з обліку і аудиту // Вестник национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. Сборник научных трудов. Выпуск 24. – Харьков: НТУ «ХПИ». – 2001. – 280 с. – С. 42-44.

  2. Малюга Н.М. Дослідження теоретичних проблем бухгалтерського обліку // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал, тема номера: “Проблеми реформування бухгалтерського обліку в Україні”. – Полтава: ПКІ Укоопспілки, 2001. – С. 37-40.

  3. Малюга Н.М. Проблеми викладання теорії бухгалтерського обліку: види обліку // Регіональні перспективи: Науково-практичний журнал. – Полтава. – 2003. – № 2-3 (27-28). – С. 215-218.

  4. Малюга Н.М. Предметно-концептуальный уровень методологии бухгалтерского учета // Проблемы развития теории бухгалтерского учета, анализа и контроля: Монография. – Брест-Житомир: ЖГТУ, 2004. – 256 с. – С. 139-171

  5. Малюга Н.М., Евдокимов В.В. Моделирование в развитии бухгалтерского учета: проблемы и возможности // Очерки по бухгалтерскому учету и контролю. Результаты диссертационных исследований проблем бухгалтерского учета, анализа и контроля Житомирской бухгалтерской научной школы: Монография. – Житомир: ЧП “Рута”, 2005. – 444 с. – С. 85-149.

  6. Малюга Н.М. Конференція в Бресті // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 10. – С. 63

  7. Малюга Н.М. Периодизация развития бухгалтерского учета // Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: Монография. – Житомир-Краматорск: ЧП “Рута”, 2005. – 588 с. – С. 128-149.

  8. Малюга Н.М. Розвиток теорії бухгалтерського обліку: Монографія. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 388 с.

  9. Бухгалтерський облік: історичний аспект. Результати дисертаційних досліджень Житомирської наукової бухгалтерської школи: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 620 с. – С. 125-149; 183-212; 224-247.

Статті в іноземних виданнях

  1. Maluga N. The Impact of the Economy Globalization on the Accounting Organization // Strategies and Challenges in the Procession to the European Union: Research papers. – Bulgaria: Svishtov, 2003. – 342 p. – P. 272-276.

  2. Малюга Н.М. Определение методологических проблем бухгалтерского учета при европейской экономической интеграции // Предизвикателствата пред стопанската отчетност, анализа и одита в процеса на присъединяване към Европейския Союз: Международна научно-практическа конференция. – Свищов, 2004. – 518 с. – С. 69-75.

  3. Малюга Н.М., Замула И.В. Место операций по охране окружающей среды в системе бухгалтерського учета // Предизвикателствата пред аграрния сектор при присъединяването към Европейския Союз (Сборник доклади – том 1): Научно-практическа конференція с международно участие. – Свищов, 2004. – 321 с. – С. 185-190.

  4. Maluga N., Raboshuk A. Accounting Development Trends Under Conditions of Economy Globalization) // 5th International Scientific Conference “Business Options, Problems and Solutions Concerning Globalization”. – Riga, 23 April 2004. – 492 p. – P. 233-240.

  5. Maluga N., Davidyuk T. Double Entry in Accounting Theory: Control Function Provision. International Conference. General Accounting Theory: Towards Balancing the Society. – Warsaw: Leon Kozminsky Academy of Entrepreneurship and Management, 2004. – 536 p. – P. 121-130

  6. Maluga N., Legenchuk S. Kapita intelektualny na Ukrainie: aspekt rachunkowociowy // Kapita ludzki i intelektualny jako czynnik wzrostu gospodarczego i ograniczania nierwnoci spoecznych. – Uniwersytet Rzeszowski, 2004. – S. 483-491.

  7. Maluga N. Problemy metodologiczne rachunkowoci w kontekcie integracji gospodarczej z Uni Europejsk // Stosunki gospodarcze Unii Europejskiej handel, finanse i procesy integracyjne. Praca zbiorowa / Pod redakcj naukow Mieczysawa Dudka. – Zielona Gra, 2004. – 514 s. – S. 265-279.

  1. Maluga N., Legenchuk S. Сapital maintenance concepts: intellectual component // General accounting theory. Cracov University of Economics, 2005. – P. 505-512.

Тези доповідей на конференціях

    1. Малюга Н.М. Предмет та об’єкт наукових досліджень в бухгалтерському обліку // Тези доповідей четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта-2001”. Том 4. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 8-9.

    2. Малюга Н.М. Науковий підхід у вирішенні проблем бухгалтерського обліку // Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова”. Том 5. Економіка – Дніпропетровськ – Харків – Донецьк: Наука і освіта, 2002. – 52 с. – С. 42-44.

    3. Малюга Н.М. Задачі бухгалтерського обліку як науки // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта-2003”. Том 25. Економіка – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – 88 с. – С. 45-47.

    4. Малюга Н.М. Шляхи підвищення кваліфікації аудиторів в Україні // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Незалежний аудит в Україні та міжнародний досвід” – Київ, 2003 . – С. 38-39.

    5. Малюга Н.М. Бухгалтерські рахунки в новій системі обліку // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения: Материалы Всеукраинской науч.-метод. конф. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – 272 с. – С. 21-23.

    6. Малюга Н.М. Значення контрарних рахунків при складанні звітності // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень-2003”. Том 24. Економіка-Бухгалтерський облік. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – 45 с. – С. 29-31.

    7. Малюга Н.М. Бухгалтерська інтерпретація капіталу // Розвиток дорадництва в аграрній сфері економіки: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – 225 с. – С. 140-142.

    8. Малюга Н.М. Податковий контроль і податковий аудит: взаємозв’язок понять // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Розвиток методології і методики податкового аудиту”. – Ірпінь: НАДПСУ, 2004. – 422 с. – С. 302-309.

    9. Малюга Н.М. Завдання аудиту звіту про фінансові результати // Збірник текстів та тез доповідей III-ї міжнародної наукової конференції “Аудит: міжнародний досвід та національні особливості”, Житомир: 20-21.05.04 р. ЖДТУ, 2004. – С. 30-33.

    10. Малюга Н.М. Загальна теорія бухгалтерського обліку Прокопа Німчинова // Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним українським вченим І.В. Малишеву та П.П. Німчинову “Зимові читання”. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – 80 с. – С. 3-20.

    11. Малюга Н.М. До питання поділу бухгалтерського обліку на фінансовий, податковий та управлінський // Збірник текстів та тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Облік, аналіз та аудит у сучасному бізнесі”. – Львів: ЛКА, 2004. – С. 327-332.

    12. Малюга Н.М. Двоєдиний підхід до пояснення природи принципів бухгалтерського обліку // Збірник матеріалів міжнародної міжвузівської науково- практичної конференції “Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. – Тернопіль-Мукачево, 2004.– 438 с. – С. 194-198.

    13. Малюга Н.М. Основи оцінки в бухгалтерському обліку // Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним українським вченим І.В. Малишеву та П.П. Німчинова “Зимові читання”. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 120 с. – С. 40-43.

    14. Малюга Н.М. Розвиток методології бухгалтерського обліку в умовах міжнародної інтеграції // Міжнародна науково-практична конференція “Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції”: Тези доповідей (20-22 квітня 2005 р.). Частина 1 / Відп. ред. А.Д. Бутко. – К.: Київ.нац. торг.екон.ун-т, 2005. – 277 с. – С. 80-83.

    15. Малюга Н.М., Замула І.В. Біологічне різноманіття: обліковий аспект (до питання розробки національного стандарту) // Міжнародна науково-практична конференція “Облік і аудит екологічної діяльності в АПВ”. – Мелітополь, 2005. – С. 8-17.

    16. Малюга Н.М. Основи інвентаризації в бухгалтерському обліку // Друга науково-практична конференція “Соціально-економічні реформи у контексті європейського вибору України”: Доповіді. – Дніпропетровськ: НАЦ “Ера”, 2005. – 64. – С. 19-21.

    17. Малюга Н.М. Підходи до періодизації розвитку бухгалтерського обліку // Тезисы и тексты выступлений на IV-ой международной научной конференции «Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции» – Житомир-Краматорск: ЧП «Рута», 2005. – 240 с. – С. 121-125.

    18. Малюга Н.М. Підвищення кваліфікації професійних бухгалтерів: реалії та перспективи // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Майбутнє – аудит”. – Кривий ріг: Німе рал, 18 листопада 2005 р. – С.24-25.

    19. Малюга Н.М., Легенчук С.Ф. Облікове відображення інтелектуального капіталу // Всеукраїнська науково-практична конференція “Ефективність інвестиційного процесу в Україні: стан, проблеми і перспективи”. – Тернопіль: ТДЕУ, 17-18 листопада 2005 р. – С. 41-50.

    20. Малюга Н.М. Розвиток теорії бухгалтерського обліку: на шляху до методологічної єдності // Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції «Проблеми теорії і практики обліку, аналізу, аудиту та шляхи їх вирішення». – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 3-5 травня 2006. – 256 с. – С. 52- 54.

    21. Малюга Н.М. Розвиток бухгалтерського обліку: на шляху до нової парадигми // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти». – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 16-17 травня 2006 р. – Ч. 1. – С. 233-235.

    22. Малюга Н.М. Принципи бухгалтерського обліку: суперечності регламентації // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць, присвячений V-ій Міжнародній науковій конференції «Концепції розвитку бухгалтерської професії: теорія і практика»: Житомир, 18-19 травня 2006 р. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (4). // Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 400 с. – С. 112-127.

    Підручники та навчальні посібники

    1. Малюга Н.М. Теорія бухгалтерського обліку. Збірник задач і вправ. Вид. 4-е, перероб. і доп.: Навчальний посібник для студентів ВНЗ з грифом МОНУ. – Житомир: ПП “РУТА”, 2002. – 448 с.

    2. Малюга Н.М. Наукові дослідження в бухгалтерському обліку: Навчальний посібник для студентів ВНЗ з грифом МОНУ. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 476 с.

    3. Бутинець Ф.Ф., Виговська Н.Г., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Контроль і ревізія. Вид. 3-є, доп. і перероб.: Підручник з грифом МОНУ. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – 544 с.

    4. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. / 3-є вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 444 с.

    5. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник з грифом МОНУ / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця – 6-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 756 с.

    6. Бутинець Ф.Ф., Давидюк Т.В., Канурна З.Ф., Малюга Н.М., Чижевська Л.В. Бухгалтерський управлінський облік: Підручник з грифом МОНУ / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця; 3-є вид., перероб. та доп. – Житомир: ПП “РУТА”, 2005. – 480 с.

    7. Малюга Н.М., Легенчук С.Ф., Головко О.В. Лауреати Нобелівської премії з економіки: Навчальний посібник для студентів ВНЗ економічних спеціальностей. / За ред. д.е.н., проф., Заслуженого діяча науки і техніки України Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 208 с.