Чопчик Віталій Дмитрович. Концептуальні напрями розвитку організації стоматологічної допомоги дорослому населенню в системі державних амбулаторних закладів великих міст України : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 169арк. — Бібліогр.: арк. 141-165.
Анотація до роботи:
Чопчик В.Д. Концептуальні напрями розвитку організації стоматологічної допомоги дорослому населенню в системі державних амбулаторних закладів великих міст України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.03 – соціальна медицина. – Національна медична Академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2007.
Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню, розробці та запровадженню сучасних науково-методичних напрямів оптимізації стоматологічної допомоги дорослому населенню великих міст, оскільки існуюча система не забезпечує комплексність і достатній рівень стоматологічних послуг. Визначені основні недоліки в організації державної стоматологічної допомоги міста (на прикладі м. Києва).
У дослідженні встановлено, що стоматологічна допомога дорослому населенню в Україні значно відстає від більшості розвинених країн світу, є неадекватною і не відповідає вимогам ВООЗ та міжнародним стандартам.
Визначені статистично достовірні статево-вікові особливості показників відвідувань і коефіцієнтів споживання стоматологічних послуг в державних стоматологічних ЛПЗ. Здійснене соціологічне дослідження думки населення і лікарів про реальні обсяги та якість стоматологічної допомоги дорослому населенню.
У дослідженні розроблені концептуальні напрями розвитку стоматологічної допомоги в системі державних ЛПЗ, в основу яких покладені рекомендації ВООЗ, вимоги державних і галузевих нормативних актів, що дозволило об’єктивізувати планування надання стоматологічних послуг на основі договору-замовлення. Запропоновані алгоритми вдосконалення структури державних стоматологічних ЛПЗ великого міста, які сприяють інтеграції різнорівневих самостійних амбулаторно-поліклінічних стоматологічних ЛПЗ в єдину керовану міську стоматологічну систему.
Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням стану системи державної стоматологічної допомоги дорослому міському населенню встановлена її неадекватність сучасним вимогам, що засвідчило актуальність наукового обґрунтування концептуальних напрямів її розвитку, визначення нових науково-методичних підходів до її оптимізації.
Розроблені методичні підходи, які забезпечать реальне планування потреби населення в стоматологічній допомозі на основі вивчення поширеності стоматологічних захворювань, структури та вікових закономірностей частоти відвідувань лікарів-стоматологів, нормативу часу на одне відвідування за основними нозологічними формами.
Визначено, що частота відвідувань лікарів-стоматологів складає 1241,6±1,35 відвідувань на 1000 дорослого населення. Серед жінок цей показник є вищим, ніж серед чоловіків. Доведено, що потенційна потреба населення в стоматологічних послугах у три рази перевищує фактично реалізовану. За даними звернень, на одного жителя доводиться 2,54 УОП, а за даними поглибленого стоматологічного обстеження необхідний обсяг стоматологічної допомоги складає 7,55 УОП.
Встановлено, що серед пацієнтів державних стоматологічних ЛПЗ частка осіб працездатного віку склала 80% серед чоловіків і 70,5% серед жінок. 40,4% становили особи з низьким рівнем доходів. Максимальний рівень відвідувань припадає на вікові групи 20-29 років і 30-39 років, мінімальний – 60-69; 70 років і старше. У державних стоматологічних закладах вищою була частка пацієнтів, які звернулися з приводу гострого болю, хвороб пародонта, а в приватних закладах – з метою планового лікування, профілактичних оглядів і заміни пломб.
За даними звернень за стоматологічною допомогою визначена структура відвідувань, у якій на карієс припадає 45,9%, на пульпіт – 32,5%, на періодонтит – 16,8%, на інші захворювання – 4,8%. За матеріалами стоматологічного огляду встановлена висока поширеність карієсу (у 91,3% з числа обстежених) і хвороб пародонта (51,4% відповідно), визначено норматив часу на одне відвідування за основними нозологічними формами (карієс – 25,7 хв.; пульпіт – 58,0 хв.; періодонтит – 60,1 хв.).
Результати соціологічного дослідження серед лікарів показали, що 61,1% опитаних вважають рівень стоматологічної допомоги незадовільним; 89,8% не задовольняє фінансування стоматологічної служби з бюджету; 81,9 % не влаштовує оплата праці, 66,3% вважають, що назріла потреба реформування державних стоматологічних закладів шляхом надання їм юридичної самостійності; 79,7% вважають, що є потреба адаптувати підготовку лікарів-стоматологів у вищих навчальних закладах до роботи з новими технологіями, до роботи в ринкових відносинах, а також до економічних аспектів діяльності служб.
Аналіз матеріалів соціологічного вивчення думки населення показав, що в організації стоматологічної допомоги є ряд недоліків. Так задоволені стоматологічною допомогою в цілому 22,3% опитаних чоловіків і 21,4% жінок, 68,9% респондентів рекомендували запровадити більш сучасне стоматологічне оснащення та технології, 61,2% – зменшити навантаження на медичний персонал. Однак, при появі зубного болю, звернутися до платного стоматолога виявили бажання тільки 23,7% опитаних. Вартість платних послуг 79,7% респондентів оцінили як високу, 11% – помірною і лише 9,3% не визнали її високою.
Визначено, що державна система стоматологічного обслуговування населення функціонує в умовах украй обмеженого фінансування, із слабо вираженими економічними механізмами. У цих умовах зношується обладнання, основні фонди стоматологічних закладів, що негативно позначається на якості стоматологічної допомогита свідчить про неефективність існуючої системи державної стоматологічної допомоги.
Науково обгрунтовані концептуальні підходи до розвитку стоматологічної допомоги в системі державних закладів, які дозволяють реалізувати надання стоматологічної допомоги на основі договору-замовлення, що складається з використанням розроблених методичних підходів і є механізмом реалізації єдиної системи планування і фінансування медичної допомоги за рахунок міського бюджету.
Розроблена функціонально-організаційна схема державних стоматологічних закладів великого міста, яка забезпечує інтеграцію різнорівневих самостійних стоматологічних ЛПЗ в єдину керовану міську стоматологічну систему. Визначені функціонально-організаційні алгоритми управління системою державної стоматологічної допомоги міста, які забезпечують якість управління комплексом медичного, фінансово-економічного, інформаційно-аналітичного, адміністративно-господарського забезпечення.
Публікації автора:
Навчальний посібник:
1. Протоколи надання стоматологічної допомоги // За заг. ред. Ю.В. Опанасюка – К.: 2005. - 506 с., рекомендований ЦМК з вищої медичної освіти МОЗ України для лікарів і студентів стоматологічних факультетів медичних вузів.
У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:
1. Чопчик В.Д. Стоматологічні захворювання як соціальна проблема // Вісник стоматології. - Одеса, 2004. - №3. - С. 99-101.
2. Чопчик В.Д. Концептуальні напрямки оптимізації стоматологічної допомоги в поліклінічних комунальних закладах // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. - Київ-Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2007. - №1. - С. 86-91.
3. Чопчик В.Д., Голубчиков М.В. Характеристика потреби дорослого населення в стоматологічних послугах // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. Випуск 16, книга 2. - Київ, 2007. - С. 901-906.
В інших виданнях:
Чопчик В.Д. Аналіз стоматологічної допомоги дорослому населенню // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Епідеміологія основних стоматологічних захворювань”. - Київ, 2004. - С. 81-83.
Чопчик В.Д., Маланчук В.О. Результати соціологічних досліджень проблем стоматологічної допомоги серед населення м. Києва. // Матеріали II (IX) з’їзду Асоціації стоматологів України. - Київ, 2004. - С. 71-73.
Чопчик В.Д., Корецкий В.Л. Особенности стоматологической помощи взрослому населению в современных условиях Украины // Бюллетень НИИСГЭ и УЗ им. Н.А. Семашко. - М., 2004. - Вып. 7. - С. 163-165.
Чопчик В.Д. К вопросу о доступности стоматологической помощи // Бюллетень НИИСГЭ и УЗ им. Н.А. Семашко. - М., 2004. - Вып. 7. - С.171-172.
Чопчик В.Д. До питання про доступність стоматологічної допомоги // Матеріали конференції: Демографічна та медична статистика України у ХХ столітті. Медичні інформаційні системи у статистиці. - Київ, 2004. - С. 83-84.