Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Пенькова Інеса Вячеславівна. Концептуальні основи зовнішньоекономічної політики регіону : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Пенькова І.В. Концептуальні основи удосконалення зовнішньоекономічної політики регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України. - Донецьк, 2001.

Дисертацію присвячено дослідженню концептуальних основ і механізмів зовнішньоекономічної політики в умовах перехідної економіки України. На підставі аналізу історичних, еволюційних і сучасних економічних умов розроблено принципову схему появи і розповсюдження міжнародної комерції, яка здатна реально підвищити темпи економічного зростання за умов подальшого її впровадження. Зокрема вивчено сучасні проблеми зовнішньоекономічної політики регіону на підставі аналізу теоретичних передумов розвитку міжнародних торговельних зв’язків, що виникли у системі міжнародного розподілу праці. Дослідження, що виконано, уточнюють природу, особливості і шляхи удосконалення ЗЕД на регіональному рівні.

Обгрунтовано доцільність державного регулювання ЗЕД регіону; визначено засоби ефективного використання наукового потенціалу регіону з метою прискорення розвитку наукомістких виробництв; розроблено пропозиції по створенню сприятливих правових і економічних умов розширення мережі торговельних партнерів і диверсифікації експорту регіону.

Проведено критичний аналіз причин втрат при зовнішньоекономічних операціях і обгрунтовано можливі шляхи їх скорочення. Розроблено концепцію особливостей інфраструктури ЗЕД регіону.

На підставі положень дисертації, які викладено, було одержано такі висновки.

  1. Методологічні основи аналізу зовнішньоекономічної діяльності, які полягають у дослідженні історико-економічних і сучасних особливостей зовнішньоекономічної політики України та її місця у системі міжнародного розподілу праці, дали змогу визначити, що зовнішньоекономічні відносини України пройшли історично складний шлях. На час здобуття статусу незалежної держави вона мала чималі і активні зовнішньоекономічні зв’язки майже зі всіма країнами світу. За індустріальним спрямуванням економіки Україна по низці показників посідала одну з передових позицій. Однак, структура її зовнішньої торгівлі мала сировинний характер, який, на жаль, зберігається й на сьогодні, що в умовах діючих тенденцій розвитку світового ринку та світових цін негативно відбивається на зовнішньоторговельному обігу, торговельному і платіжному балансах країни. Певний злам у цьому напрямку лежить на шляху структурної перебудови економіки України.

  2. З точки зору сфер впливу на світовий ринок Україна входить до сфери взаємного впливу – як за своїм потенціалом і можливостями розширення і поглиблення зовнішньоекономічних відносин, так і у відповідності з традиціями таких зв’язків з країнами світу. Реальність входження країни у світове господарство та світовий ринок, у міжнародну валютну систему підтверджується наявністю значного потенціалу: вигідне геополітичне розташування, природно-кліматичні умови, науково-технічні, кадрові, економічні можливості.

  3. ЗЕД України та її регіонів здійснюється сьогодні переважно через торговельні відносини з іншими країнами в умовах недостатнього та епізодичного використання інших форм зовнішньоекономічних зв’язків. Дослідження цього напрямку дозволили обгрунтувати висновок про необхідність державного регулювання і контролю за ЗЕД. Таке регулювання охоплює, щонайменш, п’ять рівнів господарського і соціального життя країни і має певну структуру, яка повинна підлягати реформуванню у рамках як Мінекономіки, так і у рамках регіонального управління ЗЕД.

  4. Донецька область традиційно займає одне з провідних місць у соціально-економічному житті країни, забезпечує до 20-ти відсотків зовнішньоекономічного її обігу і має позитивне сальдо зовнішньоекономічного балансу, хоча й не відзначається такою стійкою тенденцією на перспективу, що обумовлено також сировинною структурою експорту та імпорту, а також недостатньою інформацією у сфері ЗЕД. Головними заходами активізації державного впливу на ЗЕД області повинні стати експортно-імпортні обмеження й одночасне заохочення суб’єктів-експортерів щодо зниження частки сировини у зовнішніх операціях і диверсифікації експорту.

  5. Виявлено, що поява в українській економіці міжнародної електронної комерції є закономірним фактом з точки зору зростання потреби в оперативній інформації, яку викликано загальносвітовою тенденцією НТП. Подальше впровадження і розповсюдження в Україні та по її регіонах міжнародної електронної комерції реально сприятиме зниженню втрат при ЗЕД і приведе до збільшення ВВП.

  6. У дисертації визначено низку проблем, які пов’язані з розвитком інфраструктури ЗЕД регіону та її інформаційного забезпечення; самі проблеми є наслідком недостатнього фінансування цього напрямку удосконалення ЗЕД.

СПИСОК