Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Голотюк Володимир Володимирович. Корекція дисфункції печінки в комплексному хірургічному лікуванні хворих на обструктивну непрохідність ободової кишки (клініко-експериментальне дослідження): Дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Івано-Франківська держ. медична академія. - Івано-Франківськ, 2002. - 218 арк. : іл. - Бібліогр.: арк.: 178-205.



Анотація до роботи:

Голотюк В.В. Корекція дисфункції печінки в комплексному хірургічному лікуванні хворих на обструктивну непрохідність ободової кишки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Тернопільська державна медична академія ім. І.Я.Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2002.

Дисертацію присвячено проблемі хірургічного лікування найбільш поширеної форми обструктивної непрохідності ободової кишки – обструктивного раку ободової кишки.

Узагальнено результати експерименту на 57 собаках з змодельованою обструктивною кишковою непрохідністю ободової кишки, та результати обстежень і комплексного хірургічного лікування 135 хворих на рак ободової кишки, ускладнений кишковою непрохідністю І-ІІІ ступенів. Встановлено, що стрімке наростання процесів ендогенної інтоксикації і погіршання показників антиоксидантного захисту в процесі прогресування захворювання і після його хірургічного лікування відбувалися на фоні розвитку виражених функціональних, патогістологічних і електронномікроскопічних змін в паренхімі печінки. Обґрунтовано доцільність застосування препарату церулоплазмін при комплексному хірургічному лікуванні хворих обструктивним раком ободової кишки з метою корекції морфофункціонального стану печінки, що в поєднанні з диференційованою хірургічною тактикою в залежності від ступенів кишкової непрохідності і ендогенної інтоксикації дозволило покращити безпосередні результати їх лікування: знизити частоту післяопераційних ускладнень в 1,3 разу, а рівень летальності – з 14,3% до 9,1% у радикально прооперованих хворих і з 37,5% до 27,8% у хворих, що перенесли симптоматичні операції.

Дисертаційна робота присвячена проблемі хірургічного лікування обструктивної непрохідності ободової кишки ракового генезу. В науковій праці обґрунтовано доцільність застосування препарату церулоплазмін при лікуванні хворих обструктивним раком ободової кишки з метою корекції морфофункціонального стану печінки, що в поєднанні з диференційованою тактикою хірургічного лікування хворих в залежності від стадії кишкової непрохідності і ступеня ендогенної інтоксикації дозволило покращити безпосередні результати їх лікування.

  1. Захворюваність і смертність від рака ободової кишки населення Івано-Франківської області за останні 10 років хоча є нижчими за відповідні показники в країні в цілому, проте вони характеризуються більшим темпом їх зростання. Так, за цей період кількість хворих з вперше виявленим раком ободової кишки зросла на 25,7%, а смертність збільшилась на 31,6% проти 15,8% та 20,7% відповідно по Україні. Серед хворих на рак ободової кишки, госпіталізованих в хірургічні відділення області, 83,3% приходиться на обструктивні форми захворювання.

  2. Перебіг і хірургічне лікування обструктивної непрохідності ободової кишки в умовах експерименту супроводжуються глибокими порушеннями морфофункціонального стану печінки, зниженням антиоксидантного потенціалу сироватки крові, наростанням активності процесів перекисного окислення ліпідів та ступеня ендогенної інтоксикації, показники яких на фоні застосування препарату церулоплазмін мали виражену тенденцію до нормалізації.

  3. У хворих на обструктивний рак ободової кишки значно погіршуються показники активності псевдохолінестерази, лужної фосфатази, аргінази і церулоплазміну в сироватці крові і об’єктивно відображають морфофункціональний стан паренхіми печінки, що дає підставу рекомендувати їх визначення в якості теста для оцінки морфологічного і функціонального стану печінки.

  4. Розвиток поліорганної недостатності у хворих на обструктивний рак ободової кишки зумовлюється інтенсивним наростанням активності процесів перекисного окислення ліпідів і ступеня ендогенної інтоксикації на фоні глибокого порушення морфофункціонального стану печінки і виснаження резервів антиоксидантної ланки детоксикації організму.

  5. Обструкція ободової кишки пухлиною супроводжується глибокими прогресуючими розладами гемодинаміки в печінці з наступним розвитком і прогресивним наростанням дистрофічних, некробіотичних і некротичних змін в гепатоцитах аж до повного руйнування цитоплазматичних органел, відповідальних за синтетичну і детоксикаційну функції, мітохондрій та ядер. Проведення хірургічних втручань з метою відновлення прохідності ободової кишки призводить до короткочасного подальшого погіршання структури і функції печінки, підвищення інтенсивності процесів перекисного окислення ліпідів і наростання рівня ендогенної інтоксикації, що вимагають відповідної корекції в післяопераційному періоді.

  6. В залежності від ступеня обструктивної кишкової непрохідності та рівня ендотоксикозу вважаємо доцільним у хворих з декомпенсованою чи тривалою субкомпенсованою непрохідністю ободової кишки ракового генезу проводити двохетапні хірургічні втручання з формуванням на першому етапі розвантажувальних колостом і наступною корекцією морфофункціонального стану печінки в поєднанні з церулоплазміном і тільки після стабілізації функціональних показників, через 3-4 тижні після першого етапу, проводити радикальне оперативне втручання.

  7. Включення препарату церулоплазмін в дозі 2 мг/кг в схему дезінтоксикаційної терапії у хворих на обструктивний рак ободової кишки в ранньому післяопераційному періоді сприяє покращенню морфофункціонального стану печінки, збільшенню функціональних резервів системи антиоксидантного захисту, що веде до зниження ступеня ендогенної інтоксикації і покращення безпосередніх результатів хірургічного лікування. Зокрема, у радикально прооперованих хворих призначення церулоплазміну супроводжувалось зниженням показника післяопераційної летальності з 14,3% до 9,1%, зменшенням частоти післяопераційних ускладнень з 42,9% до 31,8%, в тому числі поліорганної недостатності і гнійно-септичних у 2,1 рази. У хворих, що перенесли симптоматичні операції, летальність знизилась з 37,5% до 27,8%, а частота післяопераційних ускладнень – з 70,8% до 55,6%.

Публікації автора:

  1. Голотюк В.В. Можливість корекції церулоплазміном ендогенної інтоксикації, що зумовлена обструкцією ободової кишки // Онкологія.- 2001.- Т. 3, № 4.- С.286-289.

  2. Голотюк В.В. Ендогенна інтоксикація у генезі печінкової недостатності при гострій обтураційній непрохідності ободової кишки і корекція її препаратом “церулоплазмін” // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Медицина”.- 2001.- №14.- С.3-5.

  1. Голотюк В.В. Морфо-функціональний стан печінки та його корекція при обструктивній непрохідності ободової кишки в клініці та експерименті // Шпитальна хірургія. – 2002.- №1.- С.65-69.

  2. Рак ободової кишки в Івано-Франківській області: сучасний стан проблеми та шляхи покращення результатів лікування / А.І. Дацун., Є.М. Нейко., Є.М. Юркевич., В.Г. Гончар., В.В. Голотюк // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т. 8, № 1. – С.15 – 18.

  3. Результати діагностики та хірургічного лікування хворих на обструктивний рак ободової кишки (за матеріалами лікувальних закладів Івано-Франківської області протягом 1989-1999 рр.) / І.А. Голотюк., В.В. Голотюк., В.Г. Гончар., А.І. Дацун., І.Ю. Костинський., В.Р. Романчук., Є.М. Юркевич // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т. 8, № 2. – С.84 – 87.

  4. Особливості клінічного перебігу та діагностики раку ободової кишки / А.І. Дацун., Є.М. Нейко., І.Ю. Костінський., П.М. Семенів., В.В. Голотюк // Галицький лікарський вісник. – 2001. – Т. 8, № 4. – С.41-44.

  5. Голотюк В.В. Вплив печінки на вміст білкових фракцій, міді, заліза, активність церулоплазміну та насиченість трансферину плазми крові залізом при гострій кишковій непрохідності // Тези доповідей 66 підсумкової студентської наукової конференції.- Івано-Франківськ, 1997.- С.18.

  6. Голотюк В.В. Морфофункціональний стан печінки у собак при обтураційній кишковій непрохідності // Тези доповідей 68 студентської наукової конференції.- Івано-Франківськ, 1999.- С.22.

  7. Голотюк В.В., Решетило В.А. Результати хірургічного лікування хворих на обструктивний рак ободової кишки // Тези доповідей 69 студентської наукової конференції.- Івано-Франківськ, 2000.- С.17-18.

  8. Голотюк В.В. Механізми і корекція ендогенної інтоксикації церулоплазміном при обструкції ободової кишки пухлиною та в експерименті // Тези доповідей ІV Республіканської науково-практичної конференції молодих онкологів України “Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології” – Київ, 2001.- С.13.

  9. Голотюк В.В. Морфофункціональні зміни в печінці при обструктивному раку ободової кишки і корекція їх церулоплазміном // Матеріали Х з’їзду онкологів України. – Київ, 2001.- С.103.

  10. Golotyuk V. Influence of Operation for Intestinal Permeability Restoration on Liver Structure and Content of Iron, Cooper and Metalloproteidеs Connected With Them Activity // International Medical Conference For Students and Young Doctors: Abstract Book.- Lublin (Poland), 1998.- P.178.

  11. Golotyuk V., Reshetilo V. Surgical Treatment of Colonic Cancer Complicated by Obstruction // 5th World Wide International Medical Students’ and Young Doctors Congress: Congress Book.- Katowice (Poland), 2000.- P.80-81.