Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Радзієвська Лариса Валентинівна. Корекція гематологічних порушень та оптимізація якості життя хворих на солідні пухлини : дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 159, [4]арк. — Бібліогр.: арк. 136-159.



Анотація до роботи:

Радзієвська Л.В. Корекція гематологічних порушень та оптимізація якості життя хворих на солідні пухлини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07. - Онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім Р.Є. Кавецького НАН України, Київ - 2007.

Дисертація присвячена вивченню можливостей трансплантації гемопоетичних клітин ЕПЛ в корекції гематологічних порушень цитопенічного характеру та покращанню якості життя (ЯЖ) хворих на солідні пухлини. Використовували кріоконсерво-вані ЕКС, отримані з печінки абортивних ембріонів людини 6-12 тижнів гестації.

У хворих на різні солідні пухлини з анемією та прогресуючим схудненням, що перешкоджали проведенню протипухлинного лікування, трансплантація ЕКС сприяла проведенню протипухлинного лікування шляхом корекції даних порушень.

У хворих з цитостатичною гемосупресією доведено позитивний вплив трансплантації на відновлення кількості лейкоцитів, еритроцитів та тромбоцитів, що забезпечує краще дотримання режимів цитостатичного лікування, зниження частоти інфекційних ускладнень та покращання показників виживаності хворих. Не виявлено суттєвого впливу типу пухлини та програм лікування на строки та темпи відновлення гематологічних показників після трансплантації.

У онкологічних хворих з імунологічними порушеннями після завершення протипухлинного лікування із досягненням ремісії захворювання трансплантація ЕКС спричиняла імунокоригуючу дію та сприяла покращанню загального статусу хворих.

У інкурабельних хворих на рак підшлункової залози ІVст. виявлено позитивний вплив трансплантації ЕКС на ЯЖ хворих та показники виживаності.

Отримані результати дають підставу вважати трансплантацію ЕКС ефективним методом терапії супроводу при гематологічних порушеннях цитопенічного характеру і значному зниженні ЯЖ хворих на солідні пухлини та дозволяють рекомендувати її для використання в комплексному лікуванні хворих зі злоякісними новоутвореннями.

В дисертаційній роботі обґрунтовано доцільність застосування трансплантації ЕКС в якості методу терапії супроводу при гематологічних порушеннях цитопенічного характеру та прогресуючому схудненні у хворих на різні солідні пухлини з метою оптимізації протипухлинного лікування; показано можливості трансплантації для покращання якості життя інкурабельних хворих на рак підшлункової залози.

  1. У хворих на солідні пухлини органів черевної порожнини, жіночих статевих органів та нирки з анемією та прогресуючим схудненням до проведення цитостатичного лікування трансплантація ЕКС забезпечує можливість проведення протипухлинного лікування у вірогідно більшій кількості хворих (на 55%, р<0,01) шляхом корекції даних порушень.

  2. Трансплантація ЕКС при цитостатичній гемосупресії у хворих на остеогенну саркому та у хворих на нефробластому сприяє кращому дотриманню режимів цитостатичного лікування: вірогідно зростає кількість хворих, які можуть продовжувати повнодозне цитостатичне лікування (на 35,6% хворих на остеогенну саркому та на 40% - хворих на нефробластому (р<0,05); завдяки протекторній дії ЕКС на кровотворення знижується частота інфекційних ускладнень під час проведення цитостатичної терапії (на 29%, р<0,05).

  3. У хворих на нефробластому з цитостатичною гемосупресією трансплантація ЕКС при порівнянні з КСФ-Г має ширший спектр дії та спричиняє більш стійкий ефект по відновленню кровотворення: після трансплантації ЕКС відбувається відновлення як кількості лейкоцитів, так і еритроцитів, тоді як при застосуванні КСФ-Г клінічно значущого впливу на вміст еритроцитів не виявляється; позитивний гематологічний ефект, який забезпечує можливість проведення хворим оптимальної цитостатичної терапії, триває 92±6 діб у хворих з трансплантацією проти 35±4 доби в контролі (р<0,001).

  4. Не виявлено суттєвого впливу типу пухлини та програм цитостатичного лікування на строки та темпи відновлення показників крові після трансплантації ЕКС у хворих з цитостатичною гемосупресією: вірогідне зростання кількості лейкоцитів відбувається з 7-10 доби, кількості еритроцитів та тромбоцитів – з 15-20 доби після введення ЕКС.

  5. Трансплантація ЕКС у хворих на остеогенну саркому та у хворих на нефробластому сприяє зростанню строків загальної виживаності (у хворих на остеогенну саркому 2-річна загальна виживаність зростає на 7,9%, 3-річна - на 9,4% та 5-річна - на 14,3% з вірогідним зростанням медіани тривалості життя до 21,2 міс. проти 10,4 міс. (р<0,05); у хворих на нефробластому 2-річна виживаність зростає на 20%, 3-річна - на 16,7% та 5-річна - на 11,5%).

  6. У хворих на рак підшлункової залози ІV ст. трансплантація ЕКС забезпечує покращання якості життя з вірогідним підвищенням її рівня через 2 місяці дослідження відносно вихідних даних та через 6 місяців відносно контролю і сприяє зростанню строків тривалості життя до 9,4±0,6 міс. проти 6,9±0,5 міс. – в контролі (р<0,05).

  7. Трансплантація ЕКС у хворих на солідні пухлини викликає ряд імунологічних змін. У хворих на остеогенну саркому ІІ та ІІІ ст., яким проводиться цитостатична терапія, відбувається тимчасове (тривалістю 7-30 діб) вірогідне підвищення кількості CD3+, CD4+- лімфоцитів, титру ТСФ та кількості ВГЛ. У хворих з різними солідними пухлинами після завершення лікування з досягненням ремісії захворювання трансплантація ЕКС сприяє вірогідному підвищенню абсолютної кількості лімфоцитів, CD3+ та CD16+- субпопуляцій – через 2 міс. та кількості CD4+- лімфоцитів - в період з 6 до 12 міс. дослідження. У хворих на рак підшлункової залози ІV ст. відбувається тимчасове вірогідне зростання кількості НК через 1 міс. після трансплантації та абсолютної кількості лімфоцитів з тенденцією до підвищення кількості CD3+, CD4+ та CD8+- субпопуляцій - через 2 міс. дослідження.

Публікації автора:

  1. Радзієвська Л.В. Імунотерапія хворих остеогенною саркомою гемопоетичними клітинами ембріональної печінки людини // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2000. - №1. – С.61-64.

  2. Бендюг Г.Д., Гриневич Ю.Я., Смикодуб О.І., Храновська Н.М., Глуховська І.Ю., Іванкова В.С., Радзієвська Л.В., Снігирь Н.В. Вплив трансплантації клітин ембріональної печінки на деякі показники, що характеризують стан імунної системи онкологічних хворих в динаміці протипухлинного лікування // Гематологія і переливання крові. – 1998. – Вип. №29. – С. 214-220. (Особистий внесок дисертанта - проведення трансплантації ЕКС хворим на остеогенну саркому та хворим на нефробластому, аналіз показників периферичної крові після трансплантації).

  3. Смикодуб О.І., Радзієвська Л.В. Проблеми якості життя хворих онкологічного профілю та сучасні можливості їх вирішення // Онкология. - 2001. - Т.3, №2-3. - С. 220-226. (Особистий внесок дисертанта - огляд та аналіз літературних даних, написання статті.)

  4. Радзієвська Л.В., Снігир Н.В., Смикодуб О.І. Трансплантація гемопоетичних клітин ембріональної печінки людини до проведення протипухлинного лікування у хворих із солідними пухлинами, ускладненими анемією та схудненням // Трансплантологія. – 2004. - Т.7, №3. – С. 337-340. (Особистий внесок дисертанта - збір, аналіз та узагальнення клінічного матеріалу, проведення трансплантації хворим, підготовка роботи до друку).

  5. Застосування трансплантації кріоконсервованих гемопоетичних клітин ембріональної печінки в комплексному лікуванні хворих на злоякісні новоутворення: Метод. рекомендації. Автори: Гриневич Ю.Я., Смикодуб О.І., Бендюг Г.Д., Радзієвська Л.В., Снігир Н.В., Глухівська І.Ю., Іванкова В.С., Храновська Н.М. - Київ, 1999. - 9 с.

  1. Етичні питання та норми при роботі з ембріональними тканинами людини: Метод. рекомендації. Автори: Смикодуб О.І., Архипенко І.В., Бушнєва В.О., Демчук М.П., Новицька А.В., Радзієвська Л.В., Самусь Н.В., Смикодуб О.О. – Київ, 2004. – 20 с.

  2. Smikodub A.I., Grinevich Yu.A., Bendyug G.D., Radziyevskaya L.V., Snigir N.V., Khranovskaya N.N., Gluhovskaya I.Yu., Ivankova V.S. Transplantation of cryopreserved fetal liver hemopoietic cells in complex treatment of cancer patients // Abstr. of the XXV-th Anniversery meeting of the international society for oncodevelopmental biology and medicine. – Montreux (Switzerland), 1997. - Tumor biology. – 1997. - №18, suppl. 2. - P. 127.

  3. Радзієвська Л.В., Смикодуб О.І., Снігир Н.В., Бендюг Г.Д., Глуховська І. Ю., Іванкова В.С., Храновська Н.М. Імунотерапія злоякісних пухлин гемопоетичними клітинами ембріональної печінки людини // Матеріали науково-практичної конференції "Імунотерапія при лікуванні злоякісних новоутворень." – Київ, 1998. – С. 104-110.

  4. Smikodub A.I., Snigir N.V., Radzievskaya L.V., Grinevich Y.A., Bendug G.D. Experiense in Treatment of Patients Suffering from Leukoses and Solid Tumors by Fetal Stem Cells // Abstr. of the 10th International Symposium Supportive Care in Cancer. - San Antonio (USA), 1998. - Supportive Care in Cancer. – 1998. - Vol.6, №2. - P. 166.

  5. Smikodub A.I., Radzievskaya L.V. The Need to Apply Hemopoietic Cell Suspensions in Patients at the Beginning of Treatment of a Cancer Disease with Complicated Progress // Abstr. of the 11th MASCC International Symposium. – Nice (France), 1999. - Supportive Care in Cancer. – 1999. - Vol. 7, № 3. – P.105.

  6. Радзієвська Л.В. Застосування трансплантації ембріональних клітинних суспензій у лікуванні онкологічних хворих // Матеріали I Українського з'їзду сімейних лікарів. – Київ, Львів, 2001. – С.203.

  7. Радзієвська Л.В. Застосування ембріональних клітинних суспензій на різних етапах ведення онкологічних хворих в практиці сімейного лікаря // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сімейна медицина – досягнення і перспективи”.- Київ, Харків, 2002. – С.119.

  8. Радзиевская Л.В. Возможности лечения онкологических больных с цитостатической миелосупрессией эмбриональными стволовыми клетками // Матеріали ІІ з’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Харків, 2005. – С. 215-216.