Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


22. Біронт Надія Володимирівна. Корекція порушень антиоксидантної системи крові та клітин кісткового мозку нікотинамідом за умов стрептозотоцинового діабету: дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Біронт Н.В. Корекція порушень антиоксидантної системи крові та клітин кісткового мозку нікотинамідом за умов стрептозотоцинового діабету – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступення кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Інститут біології тварин, Львів, 2004.

Дисертація присвячена проблемі пошуку шляхів фармакологічної корекції оксидаційного стресу в крові, еритроїдному і гранулоцитарно-моноцитарному рядах кісткового мозку за експериментального стрептозотоцинового діабету у щурів. Уведення нікотинаміду щоденно впродовж двох тижнів попереджує зменшення клітин еритроїдного ряду, збільшує кількість еритроцитів, стійких до кислотного гемолітика і концентрацію креатину в них. Ці результати свідчать про стимуляцію еритропоезу щурів нікотинамідом за стрептозотоцинового діабету. Збільшення вмісту дієнових кон’югатів на фоні зменшення супероксиддисмутазної активності й активації каталази у всіх досліджуваних клітинах за стрептозотоцинового діабету підтверджує розвиток оксидаційного стресу як у крові, так і в кровотворній тканині. Введення нікотинаміду нормалізує дані показники, крім супероксиддисмутазної активності. За стрептозотоцинового діабету простежується збільшення вмісту відновленого глутатіону та глутатіонредуктазної активності в клітинах кісткового мозку. Введення нікотинаміду збільшує вміст відновленого глутатіону в клітинах кровотворної тканини і глутатіонредуктазну активність у клітинах еритроїдного ряду. Наведено експериментальні докази активації нітритредуктазної ланки утворення оксиду азоту дезоксигемоглобіном за стрептозотоцинового діабету. Уведення нікотинаміду зменшує активність відновлення нітрит-аніону до оксиду азоту, а також запобігає утворенню S-нітрозотіольних похідних гемоглобіну за його нітрозилювання in vitro.

  1. У дисертації наведено узагальнення і нове вирішення проблеми порушень гемопоезу за умов експериментального стрептозотоцинового діабету шляхом корекції змін в антиоксидантній системі крові та клітинах кісткового мозку.

  2. Виявлено, що введення нікотинаміду щурам із експериментальним діабетом у дозі 200 мг на кг маси щоденно впродовж двох тижнів стимулює еритропоез, про що свідчить збільшення відносного вмісту поліхроматофільних (на 21,7 %) та оксифільних (приблизно в 2 рази) нормоцитів у кровотворній тканині і поява в крові значної кількості еритроцитів з підвищеною стійкістю до кислотного гемолізу, а також вірогідного підвищення креатину в цих клітинах.

  3. З'ясовано розвиток оксидаційного стресу як у крові, так і в клітинах кісткового мозку за умов експериментального діабету, про що свідчить збільшення вмісту дієнових кон’югатів в еритроцитах на 83 %, у клітинах ЕР на 33,8 % та в клітинах ГМР – на 70,9 % і ТБК-позитивних продуктів у плазмі крові (на 42,2 %). Водночас простежується зростання каталазної активності в досліджуваних клітинах (на 53,5, 36,6 і 82,6%, відповідно) та глутатіонпероксидазної активності в клітинах ГМР, що можна розцінювати як компенсаторну реакцію на зменшення супероксиддисмутазної активності в досліджуваних клітинах (на 34, 36, і 28 %, відповідно).

Уведення нікотинаміду призводить до зменшення глутатіонпероксидазної активності в клітинах кісткового мозку, каталазної активності і вмісту дієнових кон’югатів у всіх досліджуваних клітинах, а також ТБК-позитивних продуктів у плазмі крові.

  1. Стрептозотоциновий діабет супроводжується підвищенням рівня відновленого глутатіону в клітинах кісткового мозку та глутатіонредуктазної активності в еритроцитах та клітинах ЕР. Уведення нікотинаміду призводить до вірогідного збільшення вмісту відновленого глутатіону в еритроцитах та клітинах ГМР кісткового мозку на відміну від умов експериментального діабету.

  2. Виявлено підвищення нітритредуктазної активності дезоксигемоглобіну на 87,5 % у крові тварин з експериментальним стрептозотоциновим діабетом. Під впливом нікотинаміду швидкість відновлення нітрит-аніонів дезоксигемоглобіном крові зменшується на 33,4 %.

  3. Визначено, що нітрозилювання in vitro дезоксигемоглобіну діабетичних щурів супроводжується утворенням S-нітрозотіольних похідних глобіну, про що свідчить гіперхромний ефект у типовому електронному адсорбційному спектрі при 334 нм. Уведення нікотинаміду запобігає модифікації гемоглобіну за його нітрозилювання in vitro.

Публікації автора:

  1. Нітритредуктазна активність дезоксигемоглобіну при діабеті та її корекція нікотинамідом / В.М. Коробов, Н.В. Біронт, А.М. Федорович, В.А. Бурда // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т.74, №6. – С.125-127.

(Дисертант визначила нітритредуктазну активність, виконала нітрозилювання гемоглобіну, брала участь у написанні та оформленні статті).

  1. Характеристика динамічного стану еритрону за умов експериментального стрептозотоцинового діабету / Бурда В.А., Біронт Н.В., Великий М.М., Сибірна Н.О., Клевета Г.Я., Федорович А.М // Труды научной конф. "Научное наследие академика И.Н. Буланкина и его развитие в современной биохимии". - Харьков: Харьков. нац. ун-т. - 2001. - С.24-25.

(Дисертант створила модель стрептозотоцинового діабету і виконала його корекцію нікотинамідом, виділила клітини кісткового мозку).

  1. Біронт Н., Бурда В., Великий М. Вміст продуктів перекисного окислення ліпідів і активність ферментів антиоксидантного захисту крові та кісткового мозку щурів за умов експериментального стрептозотоцинового діабету і введення нікотинаміду // Вісник Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2000. - Вип. 25. - С.11-17.

(Дисертант визначила продукти ПОЛ, каталазну активність, статистично опрацювала та проаналізувала результати).

  1. Вплив нікотинаміду на активність ферментів антиоксидантного захисту при експериментальному діабеті / Великий М.М., Бурда В.А., Біронт Н.В., Оліярник О.Д., Великий А.М. // Укр. біохім. журн. – 1996. – Т.68, №2. – С.109-114.

(Дисертант створила модель стрептозотоцинового діабету, визначила активність ферментів обміну глутатіону та його вміст).

  1. Корригирующий эффект никотинамида на процессы гликозилирования гемоглобина при стрептозотоциновом диабете у крыс / Великий Н.Н., Бурда В.А., Обросова И.Г., Биронт Н.В., Федык М.Я. // Вопр. мед. химии. – 1995. – Т.41, №1. – С.36-38.

(Дисертант створила модель стрептозотоцинового діабету і виконала його корекцію нікотинамідом, визначила глікозильований гемоглобін).

  1. Nitrosohemoglobin’s spectral рroperties of rats with streptozotosin-induced diabetes / V. Korobov, N. Biront, A. Phedorovуch, V. Burda // 4nd - Parnas conf. - Wroclav (Poland). - 2002. - Р.115.

(Дисертант виконала нітрозилювання дезоксигемоглобіну, статистично опрацювала та проаналізувала експериментальні дані).

  1. Спектральные свойства нитрозогемоглобина крыс с экспериментальным стрептозотоциновым диабетом / В.Н. Коробов, Н.В. Биронт, А.Н. Федорович, В.А. Бурда // 6-я Пущинская школа-конф. молодых ученых. - Пущино (Россия) – 2002. – Т.1. – С.97-98.

(Дисертант виконала нітрозилювання дезоксигемоглобіну, статистично опрацювала результати, брала участь у написанні тез).

  1. Біронт Н.В., Бурда В.А., Федорович А.М. Глюкозо-6-фосфатдегідрогеназна активність за стрептозотоцинового діабету // Матеріали VIII Укр. біохім. з’їзду. –Чернівці. – 2002. – С.113.

(Дисертант статистично опрацювала результати, проаналізувала їх, оформила тези доповіді).

  1. Креатин як індикатор ефективності еритропоезу за умов експериментального стрептозотоцинового діабету / Н.В. Біронт, В.М. Коробов, В.А. Бурда, Є.М. Голубій // Матеріали VI з’їзду ендокринологів України. - Київ. – 2001. - С.19.

(Дисертант визначила вміст креатину, статистично опрацювала та проаналізувала результати).

  1. Псевдоферментативні активності гемоглобіну хворих на ІЗЦД / Н.В. Біронт, В.М. Коробов, М.М. Великий, В.А. Бурда // Тез. докл. науч.-практ. конф. “Диабет – проблема общечеловеческая”. - Днепропетровск. – 2000. – Вып.5. – 58-59.

(Дисертант визначила псевдоферментативні активності гемоглобіну, опрацювала та проаналувала результати, оформила тези доповіді).

  1. Роль циклоспорина А и никотинамида в коррекции иммунных и метаболических нарушений при инсулинзависимом сахарном диабете (ИЗСД) / Е.Д. Олиярнык, Н.В. Биронт, Л.И. Солтыс, Н.Н. Великий // Рос. конф. посв. 100-летию со дня рожд. акад. СССР В.Г. Баранова. - Санкт-Петербург. – 2000. – С.83.

(Дисертант створила модель стрептозотоцинового діабету і виконала його корекцію нікотинамідом).

  1. Effect of nicotinamide’s treatment on ascorbate/dehydroascorbate pools and lipid peroxidation in tissues of streptozotocine diabetic rats / O.D. Oliyarnyk, N.V. Biront, T.L. Vygnan, M.M. Velyky // 17th Intern. Diab. Feder. Congr. - Mexico – 2000. – P.S154.

(Дисертант створила модель стрептозотоцинового діабету і виконала корекцію нікотинамідом, визначала продукти ПОЛ).

  1. Никотинамид в регуляции антиоксидантной системы организма / В.А. Бурда, Н.Н. Великий, Н.В. Биронт, М.Л. Барская, Н.А. Сибирная // V Междунар. конф. “Биоантиоксидант”. – Москва. – 1998. – С.116.

(Дисертант визначила активність ферментів обміну глутатіону та його рівень в еритроцитах, статистично опрацювала та проаналізувала результати).

  1. Біронт Н.В., Бурда В.А., Великий М.М. Антиоксидантна система захисту кісткового мозку при стрептозотоциновому діабеті у щурів // Тез. докл. конф. “Международные дни диабета в Украине”. - Днепропетровск. – 1998. – Вып.3. – С.87-88.

(Дисертант визначила рівень продуктів ПОЛ та активність ферментів антиоксидантного захисту, статистично опрацювала і проаналізувала результати,брала участь у написанні тез доповіді).

  1. Перекисне окислення ліпідів і фізико-хімічний стан плазматичних мембран еритроцитів при цукровому діабеті / В.А. Бурда, Т.Р. Махневич, Н.О. Сибірна, Н.В. Біронт //Тези доп. VII Укр. біох. з’їзду. – Київ. – 1997. – Ч.I. – С.56.

(Дисертант визначила рівень продуктів ПОЛ та активність ферментів антиоксидантного захисту).

  1. Біронт Н.В., Бурда В.А., Сибірна Н.О. Система антиоксидантного захисту в еритроцитах і кістковому мозку щурів при стрептозотоциновому діабеті // Тези доп. VII Укр. біохім. з’зду. – Київ. – 1997. - Ч. III. – С.9-10.

(Дисертант визначила рівень продуктів ПОЛ та активність ферментів антиоксидантного захисту, статистично опрацювала і проаналізувала результати,брала участь у написанні тез доповіді).