Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Омельченко Яніна Миколаївна. Корекція тривожних станів молодших школярів засобами кататимно- імагінативної психотерапії : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 247арк. : мал., табл. — Бібліогр.: арк. 194-209.



Анотація до роботи:

Омельченко Я.М. Корекція тривожних станів молодших школярів засобами кататимно-імагінативної психотерапії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07. – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню проблеми тривожності у дітей молодшого шкільного віку. Уточнено зміст понять тривога, страх, тривожність, особистісна тривожність, тривожні стани, ситуативна тривожність, адаптивні тривожні стани, дезадаптивні тривожні стани, психологічна корекція, психотерапія. Введено поняття глибинне почуття сталості, глибинний зміст тривожних переживань. Модифіковано діагностичні методики дослідження, що спрямовані на вивчення тривожних станів у шкільному оточенні та поза межами школи. Розроблено методику вивчення зовнішніх та внутрішніх характеристик тривожних станів. Встановлено, що тривожні переживання мають суттєве значення у онтогенезі дитини, а їх адаптивні форми необхідні для повноцінного розвитку особистості. Показано, що для успішної психокорекції дезадаптивних тривожних станів дітей доцільно працювати не лише із їх зовнішніми проявами, а і з їх внутрішніми характеристиками. Розроблено та апробовано психокорекційну програму, яка включає пропрацювання глибинної складової дезадаптивної форми тривожних станів молодших школярів.

Результати проведеного дослідження проблеми виникнення схильності до дезадаптивної форми тривожних станів у молодших школярів, їх прояву та психокорекції дають підставу для таких загальних висновків:

1. З’ясовано, що тривожні стани мають такий спектр зовнішніх характеристик: тимчасовість та епізодичність прояву, нестійкість у структурі особистості, наявність адаптивної та дезадаптивної форм, різного ступеня інтенсивності тривожних переживань; комбінування різного ступеня інтенсивності тривожних переживань у одних і тих самих дітей у різних соціальних ситуаціях; наявність поведінкового, когнітивного та емоційного компонентів, що можуть проявлятися безпосередньо або опосередковано через образ, прямо або символічно.

2. Встановлено, що внутрішні характеристики тривожних станів проявляються через глибинний зміст тривожних переживань, який змінюється відповідно до актуальних прагнень дитини, пов’язаних з віковими завданнями її розвитку. Якщо тривожні переживання на попередніх етапах розвитку не забезпечили адекватного втілення основних прагнень дитини, то їх зміст не втрачає свого значення і на наступних етапах розвитку, актуалізуючи більш ранні прагнення дитини. Тривожні стани набувають адаптивного значення, якщо вони пов’язані з адекватними вікові тривожними переживаннями, і, відповідно, дезадаптивного значення, якщо вони пов’язані з більш ранніми переживаннями.

3. Встановлено, що для молодших школярів глибинний зміст тривожних переживань, пов'язаний зі збереженням високих статусних позицій та компетентності в умовах навчальної діяльності, є адекватним. За адекватного рівня інтенсивності тривожних станів глибинний зміст тривожних переживань забезпечує ефективне функціонування дітей в умовах навчальної діяльності; за середнього та високого рівнів інтенсивності тривожних станів адекватний зміст тривожних переживань зберігається, але він не є домінуючим, відповідно, у таких дітей можуть час від часу виникати складнощі у навчальної діяльності; при зниженому рівні інтенсивності тривожних станів глибинний зміст тривожних переживань, адекватний вікові, не фіксується, відповідно, у цих дітей можуть виникати значні ускладнення у навчальній діяльності.

4. Показано, що існує зв'язок між внутрішніми та зовнішніми характеристиками тривожних станів. Зокрема, глибинний зміст тривожних переживань впливає на форму тривожних станів, їх інтенсивність, окреслює ситуації, в яких проявляється дезадаптивна форма переживань, організовує специфічним чином емоційні, когнітивні та поведінкові прояви дітей.

5. Дослідження етіології схильності молодших школярів до дезадаптивної форми тривожних станів показало, що її глибинним джерелом є несприятливі фруструючі моменти, пов’язані зі взаємодією з первинними об’єктами на ранніх етапах їх розвитку. Нинішній стиль взаємодії з партнерами комунікації відіграє роль зовнішніх стимулів тих фіксованих переживань, які у минулому стосувались первинних об’єктів. Взаємодія з дитиною, при якій враховуються її неусвідомлені прагнення стосовно первинних об’єктів і яка спрямована на перспективу розвитку, сприяє успішній компенсації більш ранніх переживань дитини.

6. Визначено, що адекватним методом пропрацювання внутрішньої складової дезадаптивної форми тривожних станів молодших школярів є метод глибинно зорієнтованої кататимно-імагінативної психотерапії. Психокорекційна робота з молодшими школярами за цим методом здійснюється завдяки символічній функції психічної діяльності, яка відкриває можливість для психокорекції глибинних утворень, дозволяє впливати на внутрішні характеристики тривожних станів, не залучаючи дітей до інтелектуального аналізу психодинамічних процесів.

7. Встановлено, що корекційна робота з молодшими школярами у рамках глибинно зорієнтованої психотерапії має свої особливості та потребує дотримання певних умов, пов’язаних з організацією, перебігом психокорекційного процесу та його завершенням. Основними принципами, на яких базується процес психокорекції дітей, є: врахування та використання символічної функції психічної діяльності людини, забезпечення уявної взаємодії дитини з важливими для неї об’єктами на основі механізмів перенесення та контрперенесення. Основними прийомами, які забезпечують успішний розвиток процесу психокорекції дітей, є: тлумачення символу психологом без інтелектуального аналізу з боку дитини, взаємодія психолога з дитиною на символічному рівні, тематичне спрямовування процесу символізації, цілеспрямований пошук та символічне завершення ключових моментів, які є вирішальними в утворенні та функціонуванні симптоматичного комплексу, побудова адекватної взаємодії психолога і дитини на основі почуттів її перенесення та почуттів котрперенесення психолога; спеціальні прийоми кататимно-імагінативної психотерапії: символічне примирення, годування і задобрювання, конфронтація, використання провідника.

8. Дослідження показало, що дитина проходить певні етапи у ході психокорекційного процесу, які змінюються відповідно до ступеня пропрацювання глибинного змісту тривожних переживань, пов'язаного з більш ранніми прагненнями дитини стосовно партнера взаємодії. Пропрацювання змісту тривожних переживань, неадекватного вікові дитини, сприяє наближенню до адаптивного значення ступеня інтенсивності її тривожних станів. Відповідно, змінюються зовнішні характеристики тривожних станів дитини. Успішна апробація програми психокорекції підтверджує доцільність застосування комплексу засобів кататимно-імагінативної психотерапії у роботі з молодшими школярами, які схильні до дезадаптивної форми тривожних станів.

Перспектива подальшого дослідження вбачається у розширенні уявлень про внутрішні характеристики тривожних станів та їх властивості, у детальному вивченні глибинного змісту тривожних переживань та його динаміки у дітей різного віку.

Публікації автора:

1. Омельченко Я.М. Глибинно орієнтований підхід до психокорекції тривожних станів молодших школярів// Зб. наук. праць Інституту психології
ім. Г.С. Костюка АПН України: Проблеми загальної та педагогічної психології /
За ред. Максименка С.Д., – К., 2002, т. IV, ч. 6. – С. 176-279.

2. Омельченко Я.М. Причини виникнення схильності дітей до тривожних станів // Актуальні проблеми психології. Том 3: Консультативна психологія і психотерапія: Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Кісарчук З.Г. – К.: Міленіум, 2003. – Вип. 2. – С. 152-161.

3. Омельченко Я.М. Особливості емоційного, когнітивного та поведінкового компонентів тривожних станів молодших школярів // Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка, т. IV, вип. 8. – К., 2004. – С. 222-233.

4. Омельченко Я.М. Проблема формування мотиву до корекційної роботи у рамках глибинно орієнтованої психотерапії при роботі з молодшими школярами // Наукові записки Інституту психології імені Г.С. Костюка АПН України / За ред. акад. С.Д. Максименка. – К.: Главник, 2005. – Вип. 26, Т. 3. – С. 260-264.

5. Омельченко Я.М. Вплив соціального оточення на розвиток схильності до тривожних станів у молодших школярів // Актуальні проблеми психології. Том 3: Консультативна психологія і психотерапія: Зб. наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д., Кісарчук З.Г. – К.: Міленіум, 2005. – Вип. 3. – С. 209-217.

6. Омельченко Я.М. Програма з дисципліни “Реабілітаційна психологія” // Зб.: Практична психологія: Комплекс типових навчальних програм. – К.: НПУ
ім. М.П. Драгоманова, ТОВ Основа, 2005. – Вип. 1. – С. 64-78.

7. Пов’якель Н.І., Омельченко Я.М. Програма з дисципліни “Основи психоаналізу (глибинна психологія)” // Зб. Практична психологія: Комплекс типових навчальних програм. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, ТОВ Основа, 2006. – Вип. 2. – С. 40-51.

8. Пов’якель Н.І., Бушуєва Т.В., Омельченко Я.М. Курсові роботи з практичної психології: методичні рекомендації / За ред. Пов’якель Н.І. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, ТОВ Основа, 2005. – 30 с.