Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Системний аналіз і теорія оптимальних рішень


Павлюк Олена Миколаївна. Короткотермінове прогнозування процесів споживання електричної енергії на основі нейронних мереж з неітераційним навчанням : дис... канд. техн. наук: 01.05.04 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Павлюк О. М. Короткотермінове прогнозування процесів споживання електричної енергії на основі нейронних мереж з неітераційним навчанням. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.04 - Системний аналіз і теорія оптимальних рішень, Національний університет "Львівська політехніка", Львів, 2005.

Дисертація присвячена вдосконаленню та розвитку методик системного аналізу процесів прогнозування споживання електричної енергії, заданих неповними, спотвореними та частково суперечливими даними. Вдосконалено та експериментально досліджено методику попередньої обробки вхідної інформації, яка виявляє й усуває 90-98% втрачених і частково суперечливих даних, а також додатково створює умови для здійснення прогнозу статистичними і нейромережними методами прогнозування із вищою точністю.

Застосовано і обґрунтовано метод „околу точки” на основі принципу "найближчого сусіда", який забезпечує розширення вимірності простору вхідних даних у два рази, що покращує якість коротко- та середньотермінового нейромережного прогнозу на 2-3%. Розроблено метод побудови та застосування нейромережних інформаційних моделей на основі принципу „ найближчих сусідів” для нейромоделі типу „функціонал на множині табличних функцій”. В цій нейромоделі штучно розширено простір реалізацій в раз (), що забезпечило покращення точності прогнозу на 2-5% і одночасно дозволило здійснити кластеризацію вхідних даних.

Вдосконалено архітектуру прогнозуючої штучної нейронної мережі типу „функціонал на множині табличних функцій” з розширенням кількості входів на основі фазифікації вхідних даних, що дозволило використовувати скорочені навчальні вибірки в темпі їх надходження і підвищило точність коротко- та середньотермінових прогнозів на 2-4%.

Адаптовано методику системного аналізу побудови ІАС до задач прогнозу споживання ЕЕ на основі застосування нейромережних засобів моделювання та прогнозування, що дозволило підвищити точність короткотермінового нейромережного прогнозу на 30-50%, середньотермінового на 20-30%, та дозволяє ефективно використовувати її в задачах “реального часу”. Створено програмну ІАС “Прогноз” і застосовано її в енергопостачальній компанії ВАТ „Львівобленерго”, що забезпечило підвищення точності управлінських рішень диспетчера за рахунок можливості опрацювання і представлення прогнозів споживання ЕЕ в режимі реального часу.

Публікації автора:

  1. Павлюк О. М. Верифікація даних у задачах прогнозування в електроенергетиці. // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №496. “Комп’ютерна інженерія та інформаційні технології”, Львів, 2004 р. – с. 189-194.

  2. Ткаченко Р. О. Павлюк О. М. Когут Р. М. Лінеаризація задач передбачення шляхом фазифікації // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №521. “Комп’ютерна інженерія та інформаційні технології”, Львів, 2004 р. – с. 214-219.

  1. Ткаченко Р. О., Павлюк О. М., Ткаченко П. Р. Особливості тренування нейромереж прямого поширення за методом „ найближчих сусідів”. // Міжвідомчий збірник статей ФМІ „Відбір і обробка інформації” №20(96), Львів, 2004р. – с. 121-126.

  2. Ткаченко Р. О., Павлюк О. М. Прогнозування споживання електричної енергії у Львівській області за допомогою штучних нейронних мереж. // Комп’ютерна інженерія та інформаційні технології. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №450. - Львів, 2002. - с. 76-80.

  3. Ткаченко Р., Павлюк О. Підходи до прогнозу споживання електричної енергії в енергопостачальних компаніях. // Комп’ютерна інженерія та інформаційні технології. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №468. - Львів, 2002. - с. 145-151.

  4. Данилюк О. В., Дяченко С. В., Майоров А. Ю., Павлюк О. М. Математична модель оцінювання стану електричних мереж електроенергетичних систем. // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №449 “Електроенергетичні та електромеханічні системи”, Львів, 2002 р. – с. 75 – 82.

  5. Юрчак І. Ю., Павлюк О. М. Застосування нейронних мереж для прогнозування чисел Вольфа. // Міжвідомчий збірник статей ФМІ „Відбір і обробка інформації” №17(93), Львів, 2002р. - с. 136 – 141.

  6. Юрчак І. Ю., Павлюк О. М. Швидке прогнозування чисел Вольфа за допомогою нейромереж з неітераційним навчанням. // Збірник тез доповідей XVII відкритої науково-технічної конференції молодих науковців і спеціалістів Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України КМН-2002 - Львів, 2002р. – с. 141-144.

  7. Павлюк О. М. Короткотермінове прогнозування споживання електричної енергії у Львівській області. // Збірник тез доповідей XVIII відкритої науково-технічної конференції молодих науковців і спеціалістів Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України КМН-2003. – 2003. -С. 263-266.

  8. Павлюк О. М. Побудова інформаційної моделі для задач прогнозування в енергетиці за допомогою апарату штучних нейронних мереж. // Збірник тез доповідей 60-тої студентської науково-технічної конференції Національного університету “Львівська політехніка”, Львів, 2002 р. – с. 75-76.