Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нічосова Тетяна Володимирівна. Корпоративні облігації на фінансовому ринку України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Нічосова Т.В. Корпоративні облігації на фінансовому ринку України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси та кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Досліджено актуальні питання, пов’язані з емісією та обігом корпоративних облігацій, що використовуються як інструмент залучення та інвестування вільних фінансових ресурсів на фінансовому ринку України. Визначено місце ринку корпоративних облігацій на фінансовому ринку.

Проведено порівняльний аналіз корпоративних облігацій з іншими інструментами залучення та вкладання вільних фінансових ресурсів на фінансовому ринку. Визначено економічне значення, особливості, переваги та недоліки корпоративних облігацій у порівнянні з аналогічними інструментами фінансового ринку. Ідентифіковано ключові характеристики, що дозволяють корпоративним облігаціям виступати ефективними інструментами залучення інвестиційних ресурсів.

На основі аналізу іноземного досвіду та процесу становлення та розвитку національного ринку корпоративних облігацій запропоновано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності національного ринку корпоративних облігацій.

Комплексне дослідження корпоративних облігацій як інструмента фінансового ринку України дозволило сформулювати узагальнюючі висновки теоретичного та практичного характеру, які розв’язують основні завдання дисертаційної роботи, а саме:

  1. Запропоновано визначення корпоративних облігацій у контексті їх основних функціональних властивостей. Корпоративна облігація – це емісійний цінний папір, який забезпечує емітента даного цінного паперу необхідними для проведення його подальшої діяльності фінансовими ресурсами на умовах строковості, платності та поверненості, якщо інше не передбачено умовами розміщення; це інвестиційний цінний папір, який є зобов’язанням емітента здійснити зворотну виплату грошової суми та відсотків за користування нею, якщо інше не передбачено умовами випуску; це цінний папір, який забезпечує перерозподіл фінансових ресурсів з метою їх ефективного використання і визначає відносини позики між власником цінного паперу та емітентом, а також умови реалізації цих відносин.

  2. Розроблена у роботі модель фінансового ринку дозволила показати місце ринку корпоративних облігацій у структурі фінансового ринку та виділити наступні фактори впливу на розвиток ринку корпоративних облігацій:

    • фактори нормативно-правового середовища функціонування ринку корпоративних облігацій;

    • фактори пропозиції (темпи росту та розмір ВВП; темпи інфляції; розвиток промисловості; інвестиційні потреби суб’єктів господарювання; попит на альтернативні інструменти залучення зовнішнього фінансування);

    • фактори попиту (наявність розвинутих інституційних інвесторів; розмір активів інституційних інвесторів; рівень доходів населення; попит на альтернативні інструменти інвестування);

    • інфраструктурні фактори (наявність організованого ринку, розвиненість інституту інвесторів та посередників на ринку облігацій, розвиток системи рейтингування емітентів облігацій тощо.).

  3. Визначено, що ступінь використання суб’єктами фінансового ринку корпоративних облігацій безпосередньо залежить від рівня розвитку ринку, на якому вони функціонують. На основі дослідження динаміки ринків корпоративних облігацій розвинених країн, та країн, що розвиваються, показано, що для становлення та розвитку вітчизняного ринку корпоративних облігацій досвід останніх має найбільшу цінність. Визначено, що до основних заходів по активізації розвитку ринку корпоративних облігацій, відносяться: створення рейтингових агентств; розвиток внутрішніх інституціональних інвесторів; розвиток державного сектору ринку облігацій; розвиток корпоративного управління; забезпечення прозорості емітентів корпоративних облігацій; стандартизація параметрів випусків.

  4. У роботі показано, що світова фінансова криза обумовила виникнення новітнього етапу розвитку ринку корпоративних облігацій – етапу «фільтрації» учасників, що дозволяє прогнозувати скорочення загальної чисельності емітентів, зменшення обсягів емісії, підвищення вимог до фінансової надійності та суттєву галузеву диференціацію емісій через скорочення питомої ваги емітентів, діяльність яких орієнтована на зовнішні ринки (через високі ризики негативних коливань кон’юнктури світових ринків, передусім продукції металургії) та відповідно підвищення частки емітентів, що, головним чином, працюють на внутрішній ринок.

  5. На основі групування емісій корпоративних облігацій за терміном та обсягом було встановлено, що незалежно від терміну емісії купонна ставка буде вищою для тих облігації, обсяг емісії яких менший, в той же час за однакових обсягів емісії купонна ставка короткострокових корпоративних облігацій буде меншою. Крім того, при найбільших обсягах емісії різниця між купонними ставками короткострокових та довгострокових облігацій є найбільшою, що відображає найбільші ризики інвесторів у такі цінні папери.

  6. Обґрунтовано, що успішному виходу підприємства на міжнародний фінансовий ринок передує виважена кредитна політика підприємства на національному ринку, яка дозволяє сформувати позитивний публічний кредитний рейтинг. Показано, що серійний випуск корпоративних облігацій не тільки забезпечує підприємство необхідними фінансовими ресурсами, а й формує його репутацію як надійного емітента, дозволяючи отримати можливість залучати інвестиції під менший відсоток на національному фінансовому ринку та досягти інвестиційної привабливості на міжнародному фінансовому ринку. Таким чином, виважена емісійна політика підприємства на ринку корпоративних облігацій та розробка механізму управління облігаційними позиками стають необхідною передумовою для успішної діяльності підприємства щодо залучення коштів не тільки на національному фінансовому ринку, а й за його межами.

  7. Виявлено, що поряд із беззаперечними позитивними ефектами від інтеграції українського ринку корпоративних облігацій до світового фінансового ринку існує низка системних ризиків, які можуть загрожувати стабільності функціонування українського облігаційного ринку, ключовим з яких є підвищення рівня його чутливості до кризових явищ і процесів на світовому фінансовому ринку мірою зростання ступеня його інтегрованості. Так, криза іпотечної системи в США негативним чином позначилась на всіх фінансових ринках, що тісно інтегровані до світового фінансового ринку.

  8. Розроблений у роботі механізм управління емісією облігацій на підприємстві передбачає попереднє дослідження можливостей підприємства щодо випуску облігацій; формулювання ключових етапів управління емісією, реструктуризацію підприємства з метою створення структурних одиниць, відповідальних за реалізацію емісійної політики, організацію поточного управління облігаційними позиками. Результатом впровадження запропонованого механізму управління емісією корпоративних облігацій є формалізація послідовності етапів управління емісією, завдань для підприємства на кожному з етапів та переліку відповідальних виконавців за кожним етапом та інформаційного забезпечення їх діяльності. Все це сприятиме залученню потрібних підприємствам фінансових ресурсів за найнижчою ціною, яку можливо досягти за існуючої кон’юнктури ринку та в обсязі, необхідному для фінансування інвестиційних потреб підприємства.

  9. Системне дослідження становлення та розвитку ринку корпоративних облігацій дозволило дійти висновку, що в перспективі український ринок боргових корпоративних цінних паперів буде розвиватись під впливом зміни трьох динамічних груп факторів: факторів макросередовища на українському ринку (нормативно-правова база, попит і пропозиція, інфраструктура фондового ринку); факторів внутрішнього середовища корпорацій-емітентів (загальна фінансова стратегія корпорацій, роль корпоративних облігацій у джерелах фінансових ресурсів корпорації, емісійна стратегія та емісійна політика компанії, модель емісійної політики корпорації та організаційне забезпечення управління емісійною політикою); факторів глобального фінансового середовища (інтернаціоналізація світового фінансового ринку, лібералізація доступу до ринку при існуючих обмеженнях на здійснення операцій з капіталами, глибоке взаємопроникнення фінансових ринків та зростання ризиків ланцюгової реакції на кризові явища в окремих сегментах світового фінансового ринку).

Публікації автора:

У монографії:

  1. Ринок боргових цінних паперів в Україні: суперечності та тенденції розвитку: Монографія / [Лютий І.О., Гриценко Т.В., Любкіна О.В., Мошенський С.З., Білик О.П., Рак Р.В., Буй Т.Г., Нічосова Т.В., Прімєрова О.К.]. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 432 с. – (22,81 друк. арк., – автора – 2,04 друк. арк.; розкрито тенденції розвитку ринків корпоративних облігацій).

У наукових фахових виданнях:

  1. Нічосова Т.В. Ринок корпоративних облігацій реального сектора економіки / І.О. Лютий, Т.В. Нічосова// Фінанси України. – 2006. – № 7. – С. 59-68. – (0,51 д.а., – автора – 0,25 д.а.; проведено всебічний структурний аналіз ринку корпоративних облігацій в Україні).

  2. Нічосова Т.В. Підприємства реального сектора економіки на ринку облігацій України / Т.В. Нічосова // Теоретичні та прикладні питання економіки. Збірник наукових праць. – 2006. – Вип. 10. – С. 171-180. (0,54 д.а.).

  3. Нічосова Т. Тенденції розвитку ринку корпоративних облігацій країн, що розвиваються / Т. Нічосова // Світ фінансів. – 2007. – Вип. 2 (11). – С. 42-51. (0,55 д.а.).

  4. Нічосова Т.В. Системні трансформації ринку корпоративних облігацій України / Т. Нічосова. // Банківська справа. – 2008. – №4. – С. 24-30. (0,5 д.а.)

  5. Нічосова Т.В. Формування механізму управління емісійною діяльністю підприємства на ринку облігацій / І.О. Лютий, Т.В. Нічосова// Фінанси України. – 2008. – № 6. – С. 1-10. – (0,68 друк. арк., – автора – 0,31 друк. арк.; представлено модель побудови механізму управління емісією корпоративних облігацій на підприємствах).

В інших виданнях:

  1. Ничёсова Т.В. Проблемы интеграции фондового рынка Украины в мировой рынок капиталов. / Т.В. Ничёсова // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції „Європейська наука ХХІ століття: стратегії та перспективи розвитку - 2006”. Том 10. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 63-70. (0,35 д.а.).

  2. Нічосова Т. Сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку ринку корпоративних облігацій в Україні. / Т. Нічосова // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. Ч.2 / За заг. ред. проф. В.Д. Базилевича. – К.: Логос, 2006. – С. 292-294. (0,11 д.а.).