Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Обозний Василь Васильович. Краєзнавча освіта в системі професійної підготовки вчителя: Дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2001. - 522арк. - Бібліогр.: арк. 389-424.



Анотація до роботи:

Обозний В.В. Краєзнавча освіта в системі професійної підготовки вчителя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2002.

Дисертація містить дослідження теоретико-методологічних, організаційних і навчально-методичних аспектів краєзнавчої підготовки студентів вищих педагогічних навчальних закладів.

На прикладі краєзнавчої педагогічної освіти проведена конкретизація загальної методології системного аналізу складних соціокультурних явищ. Визначення сутності, призначення, внутрішньої будови, тенденцій розвитку краєзнавчої педагогічної освіти дає можливість на практиці конструювати стратегію побудови її структурних компонентів та здійснювати ефективне управління ними.

Розробка теоретично і експериментально обгрунтованої моделі краєзнавчої підготовки вчителя дозволила з позицій особистісно-орієнтованого підходу створити зразок організаційно-методичної системи. Педагогічні фахівці, оволодівши технологіями цієї системи, зможуть розробляти власні підходи до вирішення проблем краєзнавчого навчання і виховання. В міру запровадження запропонованої системи краєзнавчого навчання у практику освітньо-виховної діяльності регіонально-педагогічна творчість стане базою для удосконалення конкретних напрямів краєзнавчо-туристичної роботи.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове практичне вирішення проблеми цілісного осмислення краєзнавчої освіти у загальнопроінтегрованій структурі спеціалізованих напрямів підготовки майбутнього вчителя.

  1. Проаналізований сучасний стан краєзнавчої освіти та виявлені суспільно-педагогічні передумови краєзнавчої підготовки майбутнього вчителя в умовах реформування національної школи та вищої педагогічної освіти. Констатовано, що зміст знань, позбавлений належного рівня краєзнавчого показника, не відповідає завданню входження України у світовий інтелектуальний простір, потребі забезпечення адаптації життєдіяльності особистості в конкретних та динамічно змінних умовах краю, регіону, розширення фону науково-світоглядного феномену. У змісті, методах і способах навчального процесу недостатньо використовуються можливості освітньо-пошукового краєзнавства з метою зменшення частки готових знань, що передаються у традиційно-лекційних формах. У навчальних планах не передбачено спецкурсів з метою підготовки фахівців-організаторів краєзнавчо-туристичної роботи; кількість навчальних годин, яка відводиться на курс туристсько-спортивного напрямку, не забезпечує відповідної туристичної підготовки; недосконало використовуються практики студентів туристсько-краєзнавчого спрямування.

  1. Конкретизація стосовно краєзнавчої педагогічної освіти загальної методології системного аналізу складних соціокультурних явищ дала змогу структурувати в організаційно-цілісну систему результати розроблених вузько-спеціалізованих досліджень такого багатовимірного освітньо-культурологічного, регіонально-суспільного феномену, яким є краєзнавча освіта. З’ясування сутності, місця, призначення, внутрішньої будови, тенденцій краєзнавчої освіти, як сфери загальноосвітніх знань і специфіки базової педагогічної підготовки, дозволило на практиці розбудувати її структурні компоненти та окреслити шляхи ефективного управління ними.

  2. Доповнення характерологічного і структурно-системного аналізу краєзнавчої педагогічної освіти історико-типологічними аспектами українського краєзнавства дозволило окреслити специфічні напрями краєзнавчої педагогічної освіти в Україні як феномену професійної підготовки. Проведене дослідження конкретизувало ознаки краєзнавчої підготовки і визначило сутність краєзнавчої освіти майбутнього вчителя. Його краєзнавча підготовка визначається як система змістово-теоретичного та організаційно-методичного забезпечення формування готовності до регіональної краєзнавчоспрямованої професійно-педагогічної діяльності. У розробленій концепції краєзнавчої освіти розгляд регіонально-особливого у контексті загальноукраїнського здійснено адекватно мети, яка полягає у цілеспрямованому використанні знань про специфіку регіону з метою формування всебічного розвиненої особистості, педагога-професіонала, патріота і громадянина, які виступають дієвим чинником модернізації українського суспільства.

  3. На основі положень педагогічної теорії проектування змісту освіти простежено процес формування моделі (проекту) змісту краєзнавчої освіти на трьох рівнях: на рівні загального теоретичного представлення, на рівні навчального предмету (на рівні інтеграції змісту навчальних дисциплін); на рівні навчального матеріалу з наступним етапом реалізації проекту в процесі навчання і його корегування фактичним засвоєнням навчального матеріалу студентами.

  4. Структуровано модель процесу краєзнавчого навчання у педагогічному університеті як керованої і відкритої системи, якій притаманна поступальність розвитку. З’ясовано, що сучасна методична система краєзнавчого навчання повинна функціонувати у складі трьох конкретно-методичних складових, побудованих на: інтеграційних засадах краєзнавчого феномену дисциплін загальноосвітнього і галузевого циклів; на основі базового навчального курсу “Краєзнавство і туризм”, інтегрованого з туристсько-краєзнавчою і педагогічною практиками; з врахуванням змісту спецкурсів, спецсеминарів та самостійної, зокрема, і науково-пошукової, роботи майбутніх вчителів.

  5. Запропонована система краєзнавчої освіти у контексті фахової підготовки характеризується єдністю компонентів: цільового (конкретизованого на рівні даної системи цілей навчання), суб’єктивного (студенти-викладач), змістового (змісту освіти на рівні навчального матеріалу) і процесуального (діяльності навчання). Вказані компоненти розглядаються як динамічні підсистеми, зміна стану будь-якої з них визначає конкретний напрям трансформації самої методичної системи й обумовлює його реалізацію в діяльності викладача.

  6. Використання інтегрованої системи краєзнавчих знань і вмінь (українознавчо-краєзнавчих; локально-регіональних та тих, що визначають особливості регіону України у масштабах планетарних краєзнавчих особливостей; музеєзнавчо-екскурсійних; оздоровчо-туристичних тощо) у формуванні професійно-краєзнавчої підготовки майбутнього вчителя дозволяє більш повно і комплексно репрезентувати у змісті навчального матеріалу компоненти необхідного регіонально-соціумного досвіду: основи відповідних наукових знань; узагальнені способи діяльності в отриманні цих знань і їх застосуванні; досвід емоційно-вольових зусиль досягнення результатів діяльності, зокрема і власний, досвід творчої діяльності. Впровадження у навчально-виховний процес педагогічного університету інтегрованої системи краєзнавчих знань (за умови їх побудови як за логікою предметних знань, так і з визначальною орієнтацією на реалізацію пізнавальних потреб студентів і формування у них наукового світогляду щодо оточуючого світу) реалізує суб’єкт-об’єктивний підхід до навчання, а отже й визначає впровадження гуманістично-світоглядних засад у навчально-виховний процес педагогічного університету.

  7. У новому базовому курсі “Краєзнавство” найважливішою складовою змісту навчального матеріалу виступає українознавча основа у контексті світового цивілізаційного процесу. Це є детермінацією механізму появи і розвитку більшості типових явищ регіональної традиційно-культурної спадщини українського народу, розуміння цілісності сучасного процесу національного відродження і на цій основі пошуку шляхів вирішення соціально-етнічних проблем і гармонізації регіональних зв’язків.

  8. В процесі експериментального навчання досліджено рівень засвоєння студентами основних блоків змісту краєзнавчої освіти, конкретизовано структуру і зміст запропонованих підручників. Визначена педагогічна ефективність розробленого змісту краєзнавчої освіти в умовах його експериментально-масового впровадження. Досліджена педагогічна ефективність вивчення інтегрованого навчального курсу “Краєзнавство” через застосування інноваційних технологій навчання, зокрема, модульно-рейтингової системи організації навчального процесу.

  9. Дослідження дозволяє здійснити узагальнення щодо використання в освітянській галузі систематизованих напрямів краєзнавчої діяльності, підпорядкованих парадигмі гуманістичних цінностей, надає можливість пронизати цими цінностями кожний навчальний план і навчальний предмет, що об’єктивно сприяє формуванню загального краєзнавчо-освітнього імперативу, коли визначена навчальна дисципліна взаємообумовлена і взаємодоповнена іншими. Певна річ, що йдеться не про міжпредметні зв’язки, а про масштабність загального пізнавального фактору. Краєзнавчий зміст навчальної дисципліни, означений доцільністю і функціональністю місця. Краєзнавчі знання навчальних предметів інтегруються у певну загальноосвітню і загальновиховну категорію знань і способів діяльності.

  10. Розробка теоретично і експериментально обґрунтованої моделі краєзнавчої освіти вчителя дозволила з позицій особистісно-орієнтованого підходу створити зразок організаційно-методичної системи, детермінованої завданнями знань про свій край, регіон тощо. Майбутні вчителі, оволодівши технологіями цієї системи, зможуть трансформувати набуті або розробляти власні підходи до вирішення проблем краєзнавчо-орієнтованого педагогічного процесу. В міру запровадження моделі краєзнавчої освіти у практику педагогічного процесу регіонально-педагогічна творчість стане базою для удосконалення конкретних напрямів пізнавально-пошукової краєзнавчо-туристичної роботи з студентською та учнівською молоддю.

  11. Дослідженням доведено, що запропоновані підручники з краєзнавства за науковим рівнем, характером подання навчального матеріалу, реалізацією методичної ідеї максимально наближені до вимог, які висуваються до підручників нового тисячоліття. Вони співвідносяться з сучасною філософією освіти щодо створення необхідних умов до подальшого самостійного здобування знань, виступають дискурсом пошукової, організаційно-рекомендаційної та управлінської діяльності.

  12. Підвищення ефективності краєзнавчої освіти вчителя запропоновано здійснювати шляхом забезпечення наступності у побудові організаційно-методичних систем краєзнавчої підготовки на довузівському рівні та рівні вищого навчального закладу за умови наявної відповідності та факту, що даний рівень виступає як прогностична ланка перебудови організаційно-методичної системи краєзнавчої підготовки у педагогічному університеті. З метою реалізації такого підходу у практику довузівського етапу підготовки майбутнього вчителя була розроблена і впроваджена організаційно-методична система краєзнавчо-орієнтованого і педагогічно-орієнтованого процесу для здібної учнівської молоді, зокрема, в шкільних наукових товариствах системи Малої академії наук України.

Таким чином, результатом дисертаційного дослідження стали концепція та модель системи краєзнавчої освіти майбутнього вчителя у педагогічному університеті відповідно до педагогічної кваліфікації “організатор краєзнавчо-туристичної роботи”; розроблений структурований зміст такої підготовки; теоретично обгрунтована й експериментально перевірена методична система краєзнавчого навчання на засадах інтегрованого підходу. Це дозволяє зробити висновок, що поставлена мета дослідження досягнута, основні завдання розв’язані, загальна і часткові гіпотези підтвердилися.

Викладене у дослідженні вважаємо результатом першого завершеного етапу роботи щодо обгрунтування, розробки, структурування та впровадження нового змісту краєзнавчої педагогічної освіти. Подальшу роботу, на наш погляд, доцільно здійснювати у напрямках дидактичних узагальнень, з метою формування цілісної теорії краєзнавчої освіти, вдосконалення діючих програм і підручників, створення комплексу необхідного методичного забезпечення циклу краєзнавчих дисциплін, розробки і удосконалення інструментарію психолого-педагогічного діагностування та програмних засобів обробки його результатів тощо.

Публікації автора:

І.Монографії, навчальні посібники, брошури

  1. Обозний В.В. Краєзнавча підготовка вчителя (теоретичні і організаційно-практичні аспекти). –К.: Вид-во НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2001. – 254с.

  2. Обозний В.В. Краєзнавство: Навчальний посібник-практикум. –К.: ТОВ “Міжн. фін. аген.”, 1997. – 265с.

  3. Обозний В.В. Туристсько-краєзнавча практика у педагогічному вузі. –К.: ТОВ “Міжн. фін. аген.”, 1998. – 237с.

  4. Костриця М.Ю., Обозний В.В. Шкільна краєзнавчо-туристична робота. –К.: Вища школа, 1995. – 223с. – 112 авт. с.

  5. Бабкова С.В., Обозний В.В. Географічне краєзнавство в Малій академії наук: навчання і пошукова робота. –К.: ТОВ “Міжн. фін. аген.”, 1998. – 337с. –250 авт. с.

  6. Костриця М.Ю., Обозний В.В., Чирка В.Г Природні і виробничі комплекси. –К.: Рад. школа, 1988. – 124с. –35 авт. с.

  1. Концепція краєзнавчої освіти та виховання (шкільної, позашкільної, вищої педагогічної) /Укл. Обозний В.В. –К.: Науковий світ, 2000. – 47с.

  2. Стандарт географічно-краєзнавчої освіти та туристської підготовки фахівця у педагогічному вузі / Укл. Обозний В.В. –К.: Науковий світ, 2000. – 61с.

ІІ. Статті у наукових та науково-методичних виданнях

  1. Обозний В.В., Бабкова С.В., Ковтун В.В. Туристсько-краєзнавча діяльність в системі “школа-вуз” // Методика викладання біології, хімії, географії: Респ. наук.-метод. зб. – Випуск 7. –К.: Рад. шк. – 1990. – С. 142 – 147. – 4 авт. с.

  2. Обозний В.В., Бабкова С.В., Нестерук О.І. Вивчення природних комплексів у початковому курсі географії // Методика викладання біології, хімії, географії: Респ. наук.-метод. зб. – Випуск 9. –К.: Освіта. 1992. С. 109 – 114.- 4 авт. с.

  3. Обозний В.В. Національно-державотворча ідея як чинник розвитку українського краєзнавства // Географія і сучасність: Зб. наук. праць НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. –2000. Вип. 3. – С. – 300 – 307.

  4. Ковтун В.В., Обозний В.В. Історико-географічні краї як об’єкти вивчення у курсі шкільної географії // Український географічний журнал. – 1997. № 4. –С. 61 – 63. – 2 авт. с.

  5. Обозний В.В. Концептуальні питання розвитку шкільної краєзнавчої освіти та виховання // Наукові записки: Зб. наук. сттей НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. 2000. част. 1. –С. 105 – 110.

  6. Обозний В.В. Сутність та генеза краєзнавчої освіти // Наука і сучасність: Зб. наук. праць НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: Логос. – 2000. – Вип. 1. – Част. 1. –С. 61 – 65.

  7. Обозний В.В. Системні функції та структура краєзнавчої підготовки педагога // Наукові записки: Зб. наук. статей НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. – 2000. – Част. 4. –С. 82 – 88.

  8. Обозний В.В. Концептуальні засади краєзнавчої освіти у педагогічному вузі // Наукові записки: Зб. наук. статей НПУ ім. М.П, Драгоманова. –К.: НПУ. 2001. – Вип. 38. – С. 95 – 101.

  9. Обозний В.В. Обгрунтування педагогічної ефективності навчання з інтегрованого курсу “Краєзнавство” // Наука і сучасність. Зб. наук. праць НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: Логос. – 2001. – Том ХХVІІ. – С. 101 – 107.

  10. Обозний В.В. Дослідження рівня засвоєння студентами географічних спеціальностей основних елементів змісту навчання з курсу “Краєзнавство” // Наукові записки: Зб. наук. праць НПУ ім. М.П. Драгоманова. – 2001. – Вип. 44. – С. 127 – 130.

  11. Обозний В.В. Використання модульно-рейтингової технології навчання при вивченні інтегрованого курсу “Краєзнавство” // Наукові записки: Зб. наук. праць НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. – 2001. – Том XXVI-С.73-79.

  12. Обозний В.В. Краєзнавство як засіб гармонізації міжрегіональних відносин та виховання культури міжетнічного спілкування // Наукові записки: Зб. статей НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. 2002.-Вип. 46-С. 104-108.

  13. Обозний В.В. Дидактична характеристика системи краєзнавчого навчання у педагогічному вузі // Наукові записки: Зб. наук. статей НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: НПУ. – 2002.-Вип. 47.-С. 149-152.

  14. Обозний В.В. Актуальні питання вдосконалення краєзнавчої підготовки фахівця у педагогічному вузі // Наука і сучасність: Зб. наук. праць. НПУ ім. М.П. Драгоманова. –К.: Логос. – 2002. Том ХХХ. – С. 87 – 92.

  15. Кузишина Н.П., Обозний В.В. Співдружність школи і вузу в позакласній краєзнавчо-туристичній роботі // Система виховання національної самосвідомості учнів загальноосвітньої школи. –К.: Вид-во НПУ ім. М.П. Драгоманова. – 1999. С. 119 – 126. -5 авт. с.

  16. Обозний В.В. Система безперервної географічно-краєзнавчої освіти і туристської підготовки педагогічних фахівців // Проблеми безперевної географічної освіти і картографії: Зб. наук. праць. –К.: Антекс. – 2000. – Вип. 1. –С. 14 – 15.

  17. Обозний В.В., Ворончук В.А. Науково-дослідницька робота в Малій академії наук // Вісник Малої академії наук України. –К.: Вид-во Укр. держ. центру туризму і краєзнавства учн. молоді. – 1998. – С. 42 – 55. -8 авт. с.

  18. Обозний В.В. Від історичної долі через діалог культур – шлях до порозуміння // Національні меншини Правобережної України: історія і сучасність. Наук. зб.: Серія “Праці Житомирського наук.-краєзн. тов-ва дослідників Волині.” –Том 18. – Житомир: Волинь. –1998. – С. 57 – 58.

  19. Костриця М.Ю., Обозний В.В. Географічний відділ шкільного краєзнавчого музею // Радянська школа. – 1987. № 1. –С. 60 – 62. – 2 авт. с.

  20. Обозний В.В., Бабкова С.В. Навчання та пошуково-дослідницька робота учнів в системі шкільних наукових товариств Малої академії наук // Проблеми безперервної географічної освіти і картографії: Зб. наук. праць. – Вінниця: Антекс. – 2001. Вип. 2. – С. 62 – 63. – 2 авт. с.

ІІІ. Навчальні програми, методичні рекомендації

  1. Школьная туристско-краеведческая работа: Программа для руководителей отделений факультетов общественных профессий Организаторы школьной туристско-краеведческой работы / Сост. В.В. Обозный, С.В. Бабкова, Н.Е. Кострица. –К.: РУМК. – 1989. – 16с. – 10 авт. с.

  2. Краєзнавство і туризм : Програма педагогічних інститутів для студентів спеціальності “Методика виховної роботи” / Укл. В.В. Обозний, М.Ю. Костриця. –К.: РУМК. 1991. – 20с. – 10 авт. с.

  3. Програми педагогічних інститутів. Шкільний краєзнавчий музей. Програма і методичні рекомендації для керівників відділень факультету громадських професій / Укл. В.В. Обозний, С.В. Бабкова. –К.: ІСДО. – 1993. – 40с. –35 авт. с.

  4. Програми педагогічних інститутів. Краєзнавство і туризм (для спеціальності 01.18.00 “Географія і біологія”) проект / Укл. В.В. Обозний. –К.: ІСДО. – 1993. –20с.

  5. Програми педагогічних університетів з краєзнавчого циклу навчальних дисциплін / Укл. В.В. Обозний. –К.: ТОВ “Міжн. фін. аген.”- 1998. –73с.

  6. Обозний В.В., Ковтун В.В. Методичні рекомендації по обладнанню географічної краєзнавчої експозиції. –К.: Вид-во КДПІ ім. О.М. Горького. – 1985. –35с. –25 авт. с.

  7. Школьная туристско-краеведческая работа. Методические рекомендации для руководителей отделений факультетов общественных профессий Организаторы школьной туристско-краеведческой работы / Сост. Обозный В.В., Бабкова С.В., Кострица Н.Е. –К.: РУМК. – 1989. – 35с. – 20 авт. с.

ІV. Статті у збірниках матеріалів конференцій

  1. Обозний В.В., Ковтун В.В. Напрями еколого-краєзнавчої роботи в системі “школа-вуз” // Проблеми охорони природи і відтворення природно-ресурсного потенціалу Зах. Поділля: Тези наук.-практ. конф. – Тернопіль. – 1990. – Част. 2. –С. 151 – 152.

  2. Корецький Л.М., Обозний В.В., Ковтун В.В., Онищенко Л.М. Напрями поглиблення зв’язків педвузу зі школами // Науково-педагогічні проблеми підготовки вчителя у вузі: Матер. міжвуз. наук.-практ. конф. “Науково-педагогічні проблеми підготовки вчителя у вузі”. –К. – 1991. –С. 105 – 106.

  3. Обозний В.В. Про організацію туристсько-краєзнавчої практики студентів ІV курсу природничо-географічного факультету // Наукові записки: Матер. звітн.-наук. конф. викладачів КДПІ ім. М.П. Драгоманова за 1991р. –К. – 1992.-С. 165 – 166.

  4. Обозний В.В., Ковтун В.В., Земледух Р.М. Про удосконалення краєзнавчо-туристичної підготовки вчителя географії // Проблеми географічної освіти в Україні: Тези наук.-практ. конф. –К. – 1993. – С. 53 – 54.

  5. Обозний В.В., Бабкова С.В. Упорядкування природних та історико-архітектурних заповідних територій і розвиток шкільної краєзнавчо-туристичної роботи // Подільський національний парк: доцільність і проблеми створення: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Кам’янець-Подільський. – 1993. –С. 50 – 52.

  6. Обозний В.В., Ковтун В.В. Напрями удосконалення екологічної підготовки фахівця у вищих навчальних закладах // Екологія і освіта: преблеми теорії і практики: Тези доп. наук.-практ. конф. – Умань. – 1994.–С. 3 – 4.

  7. Обозний В.В., Ковтун В.В., Хоменко Б.Г. Вивчення природних комплексів – інтегруючий фактор у змісті природничих дисциплін в середній школі // Інтеграція елементів змісту освіти: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава. – 1994. – С. 106 – 107.

  8. Обозний В.В., Бабкова С.В. Проблеми розвитку шкільної географії рідного краю // Сучасний стан та перспективи вивчення географії рідного краю: Тези доп. Міжн. наук.-метод. семін. –Харків. – 1994. –С. 5 – 7.

  9. Обозний В.В., Дегтярьов Л.В. Духовно-матеріальні скарби Поділля: творці історії краю: Матер. Міжн. наук.-практ. конф. –Хмельницький. – 1994. – С. 409 – 412.

  10. Обозний В.В. Особливості впровадження рейтингової системи оцінки навчальної роботи студентів у педагогічних вузах // Впровадження рейтингової системи оцінювання знань студентів вузу: Тези доп. міжвузів. наук.-практ. конф. –К. – 1994. –С. 26 – 27.

  11. Обозний В.В. Про формування національно-історичної самосвідомості молоді // Духовні скарби українського народу в житті молоді: Зб. стат. і матер. наук-практ. конф. – Тернопіль. – 1994. –С. 128 – 130.

  12. Обозний В.В., Бабкова С.В., Бобровицька Т.І. Напрями оновлення виховного процесу і проблеми підготовки педагогічних кадрів // Всеукр. наук.-практ. конф. з проблем середніх загальноосвітніх навч.-вихов. закладів нового типу. –К. – 1994. –Вип. ІІ. –С. 254 – 256.

  13. Обозний В.В., Бабкова С.В. Шляхи реформування позашкільного навчання і виховання // Позашкільна педагогіка: пошук і проблеми: Тези доп. наук.-практ. конф. –К. – 1994. –С. 106 – 108.

  14. Обозний В.В., Бабкова С.В. Проблеми розвитку національно-виховних закладів нового типу і їх організаційно-фінансове забезпечення // Житомир в історії Волині і України: Тези Всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир. – 1994. –С. 145 – 147.

  15. Земледух Р.М., Обозний В.В. Шляхи удосконалення вузівсько-шкільної картографо-топографічної освіти // Шкільна топографія та картографія: реалії і перспективи: Тези доп. наук.-метод семінару.- Харків. – 1995. –С. 14 – 15.

  16. Обозний В.В., Земледух Р.М., Резнікова Г.О. Духовно-культурне відродження і формування національно-історичної самосвідомості підростаючого покоління // Українська духовна культура в системі національної освіти: Тези наук.-практ. конф. – Харків. – 1995.-С. 8 – 9.

  17. Обозний В.В., Земледух Р.М., Дегтярьов Л.В. Краєзнавчо-народознавча діяльність і туризм за умов розбудови незалежної української держави // Наукові записки: Матер. зв. наук. конф. виклад. УДПУ ім. М.П. Драгоманова. –К. – 1995.-С. 66 – 68.

  1. Обозний В.В., Бабкова С.В. Організаційно-педагогічні основи підготовки студентів-географів до національного виховання учнівської молоді // Виховання національної самосвідомості у школярів: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. –К. –1996. –С. 131 – 132.

  2. Обозний В.В., Бабкова С.В. Інноваційні напрями у підготовці педагогічних кадрів // Вища освіта в Україні: реалії, тенденції, перспективи розвитку: Матер. наук.-практ. конф. Част. ІV. Інноваційні технології в навч.-вихов. процесі. –К.-1996. –С. 31 – 32.

  3. Обозний В.В., Щабельська В.Г. Особливості впровадження ступеневої підготовки фахівців на природничо-географічних факультетах педагогічних вузів // Ступенева система вищої освіти: досвід, проблеми, перспективи: Матер. наук.-метод. семінару. –К. – 1996. –С. 139 – 140.

  4. Обозний В.В., Волкова Л.В., Ільченко К.О. Літературно-краєзнавча практика студентів педагогічного вузу // Малинщина у просторі і часі: Тези доп. наук.-краєзн. конф. – Малин. – 1996. –С. 132 – 133.

  5. Обозний В.В., Бабкова С.В., Наливайко Г.В. Шляхи удосконалення географічної освіти у педагогічному вузі // Безперервна географічна освіта (дошкільна, шкільна, вузівська, післядипломна): нове у змісті і методиці: Матер. наук.-метод. семін. – Харків. – 1996. –С. 99 – 100.

  6. Обозний В.В., Тарасова Н.І. Освітня спадщина України в педагогічній бібліографії // Діяльність бібліотек по збереженню культурної спадщини і відродження духовності народу: Матеріали Всукр. науково-краєзнавч. конф. – Житомир. – 1996. –С. 37 – 38.

  7. Обозний В.В., Бабкова С.В. Туристична підготовка вчителя у педагогічному вузі // Теорія і вивчення природних дисциплін у вищій та середній школі: Тези доп. наук.-практ. конф. – Умань. – 1997.–С. 132 – 134.

  8. Обозний В.В. Краєзнавча підготовка як компонент стандарту вищої педагогічної освіти // Безперервна географічна освіта: інноваційні методи і технології: Тези наук.-метод. семінару. – Харків. –1998.–С. 111 – 112.

  9. Обозний В.В. Краєзнавча підготовка студентів-географів у педагогічному вузі // Матер. Всеукр. наук.-метод. семінару з питань змісту та методичного забезпечення викладання географічних українознавчих дисциплін у вищій школі. – Тернопіль. – 1998. –С. 50 – 52.

  10. Обозний В.В., Бабкова С.В. Про стандарт географічно-краєзнавчої вищої педагогічної освіти // Матер. першого Міжн. семінару з регіонального географ. краєзнавства. – Тернопіль. – 1999. –С.7 – 8.

  11. Обозний В.В., Дегтярьов Л.В. Безперервна система географічно-краєзнавчої підготовки педагогічних фахівців // Матеріали першого Міжн. регіон. семінару з теорії і практики регіонального географічного краєзнавства. – Тернопіль. – 1999. –С. 42 – 44.

Анотації