Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Всесвітня історія


Кіш Єва Бернатівна. Країни Центральної Європи в системі міжнародних євроінтеграційних процесів (1991-2007 роки) : Дис... д-ра наук: 07.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Кіш Є. Б. Країни Центральної Європи в системі міжнародних євроінтеграційних процесів (1991-2007 роки). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.02 – всесвітня історія. – Ужгородський національний університет. - Ужгород, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено аналізу теоретичних засад та розробці методологічних підходів стосовно формування системи міжнародного та міжрегіонального співробітництва в центральноєвропейському регіоні. У дисертації здійснено комплексне дослідження сутності, специфіки системи міжнародного та міжрегіонального рівнів співробітництва країн Центральної Європи в форматі Вишеградського об’єднання. Концептуально обґрунтовано засади єврорегіонального співробітництва країн регіону та України, визначені сучасні проблемні питання центральноєвропейського регіону, які виникли внаслідок східного розширення Європейського Союзу.

Розроблено авторську концепцію трансформації нового східного кордону ЄС; запропоновано авторське концептуальне узагальнення визначення нової Центральної Європи; визначена міжнародна, зовнішньополітична інтерпретація центральноєвропейського регіону із характеристикою його базових чинників.

У дисертації представлене нове розв’язання наукового завдання, що полягає у комплексному аналізі складових процесу міжнародної регіональної інтеграції держав Центральної Європи та України в контексті європейської інтеграції. Узагальнення теоретичного надбання, а також практики реалізації європейського інтеграційного процесу на міжнародному та міжрегіональному рівнях сприяло окресленню складових зовнішньої політики України у центральноєвропейському регіоні та формулюванню концептуальних узагальнень сучасного ефективного євро-регіонального співробітництва України.

Теоретико-методологічні та концептуальні узагальнення автора дисертації (викладені у монографіях, наукових вітчизняних та зарубіжних фахових виданнях, у вже діючих міжнародних регіональних програмах) є швидше підходом до висвітлення складних питань сутнісних змін в центральноєвропейському регіоні, ніж абсолютно повною і вичерпною відповіддю на всі сьогоднішні і майбутні проблеми розвитку країн Центральної Європи вже в складі Євросоюзу, що було б претензійним і некоректним з наукового погляду.

Глибоке переосмислення ролі і значення цього невеликого, але вкрай важливого регіону в центрі Європи, в контексті максимального врахування всієї сукупності факторів, більше того за умов виокремлення альтернатив історичного суперечливого за характером розвитку держав Центральної Європи, дає можливість формулювати нові підходи до вивчення Центральної Європи за умов поглиблення та розширення євроінтеграційного процесу.

У висновках дисертації викладено найбільш важливі результати та положення дисертаційного дослідження.

1. Науковому осмисленню проблем сучасного євроінтеграційного розвитку країн центральноєвропейського регіону протягом 1991-2007 років слугувало використання різноманітних за своїм походженням, інформаційною насиченістю та загальною спрямованістю архівних документів та документальних матеріалів. Порівнюючи історіографію дослідження науковців країн Вишеградського об’єднання, можна зробити наступні узагальнення. Переважна більшість наукових розвідок вчених Польщі по тематиці Вишеградського об’єднання має так званий східний вимір. Наявним є потужний масив історичної, політологічної та економічної літератури з питань історичних, торгово-економічних зв’язків Польщі та України, сучасних проблем нового кордону Європейського Союзу.

Виключно історико-філософську, історико-культурну та економічну спрямованість наукових досліджень по темі Вишеградської співпраці, розвитку ідеї Центральної Європи презентують угорські дослідники. Чеські наукові студії з центральноєвропейської тематики за кількістю з-поміж цих країн регіону - найменші, втім, наявними є монографічні видання суто політологічного характеру. Словацька історіографія проблемних питань співпраці Вишеградської групи країн має свої особливості. Зокрема, тут присутній і східний вимір – великий за обсягом масив сучасних узагальнень і розробка рекомендацій щодо розвитку двосторонніх відносин з Україною, а також і розвитку нового східного кордону ЄС.

Історіографія зарубіжних, включно і російських дослідників презентована великим масивом історичних та економічних праць по окремим країнам центральноєвропейського регіону, наявними є також і монографічні видання щодо аналізу системи двостороннього міждержавного співробітництва країн регіону.

Вивчення істориками питання діяльності Вишеградської четвірки як регіонального міжнародного об’єднання країн Центральної Європи – в Україні здійснюється епізодично в форматі публікацій, які здебільше мають інформаційний характер. Наявними є політологічні та краєзнавчі видання з окремих проблемних питань країн регіону. Відсутні серйозні порівняльні монографічні дослідження, монографії з проблемних питань міжнародного співробітництва країн Центральної Європи.

Отже, аналіз вітчизняних та зарубіжних історіографічних джерел засвідчує потребу в подальшому вивченні історії країн Центральної Європи в контексті євроінтеграційного та єврорегіонального розвитку, а також і впливу процесу розширення ЄС на взаємовідносини країн Центральної Європи з Україною.

2. Теоретико-методологічні засади дисертаційного дослідження базуються на міждисциплінарному підході, а також використання загальнонаукових принципів історизму, об’єктивності, порівняльно-історичних, проблемно-хронологічних методів аналізу і синтезу - дало можливість комплексно враховуючи дію чинників історичного, економічного, інституційного, політичного характеру, проаналізувати основні складові європейського інтеграційного процесу країн Центральної Європи. Використання системного підходу, який по суті і є основою методології дисертаційного дослідження, сприяло чіткій постановці наявних проблем і логічній характеристиці шляхів їх розв’язання.

Якісний новий рівень євроінтеграційного процесу в контексті радикальних геополітичних змін на континенті, рельєфно окреслив тенденцію пошуків теоретичних моделей чи новітньої модифікації традиційних теорій інтеграції для пояснення сучасних інтеграційних процесів включно. Проблеми пов’язані з формуванням чи власне визначенням теоретичних підвалин сучасного комплексного євроінтеграційного процесу мають об’єктивний характер, що пов’язано як із поглибленням, так і з розширенням ЄС в контексті зміни теоретичних підходів політичного реалізму (неореалізму) та політичного ідеалізму.

Формування нової Центральної Європи на зламі ХХ-ХХІ століть є багатовимірним процесом, функціонуючим за внутрішньою логікою розвитку - як розвиток цілісного організму, що знаходиться в постійній взаємодії з новим геополітичним та геоекономічним простором Європейського Союзу, який буде безперервно “звіряти” свої інтереси - “відповіді” із станом і реакцією своїх новітніх елементів – неофітів Центральної Європи.

3. Регіональна політика в структурі ЄС поступово виокремилася як один із важливих та пріоритетних напрямів політики Європейського Союзу. Концептуально, процес регіоналізації і відбувається здебільше на національному рівні і сприяє зміцненню субнаціональних зв’язків, а процес євроінтеграції відбувається на наднаціональному рівні, втім ці два процеси є взаємопов’язаними і в деякій мірі на сьогодні узгоджуються, наприклад, у досягненні консенсусу, що надає адекватну компенсацію інтересам окремих учасників, а також виявляється у конвергенції домовленостей в процесі формування єдиного економічного, монетарного союзу, оскільки потреби перерозподілу теж визначаються регіональною політикою.

Проблема формування діючої та ефективної системи міжрегіонального співробітництва за європейськими стандартами в Україні є актуальним питанням теорії і практики європейської інтеграції України. Принципово важливим є по-перше, системний підхід щодо необхідності розбудови ефективної єврорегіональної співпраці України і відмова від декларацій та імітації єврорегіонального співробітництва. По-друге, на сьогодні за умов “пробуксовування” євроінтеграції України, саме розбудова європейського рівня міжрегіонального співробітництва України може стати конкретною презентацією європейських намірів України.

4. Вишеградське об’єднання є одним з рідкісних прикладів координації дій країн регіону, який слугує своєрідною моделлю європейської та євроатлантичної інтеграції чотирьох (зазначимо, кожний з своїми особливостями) для України і що особливо важливо - має безпосередній вплив на Україну у різних вимірах, найважливішим з-поміж яких у найближчій перспективі є участь країн Вишеграду у формуванні східної політики Європейського Союзу, отже і по відношенню до України.

Здійснений аналіз історичного розвитку Вишеградського об’єднання засвідчує, що проблеми і конфлікти у Центральній Європі за характером і терміном мають широкий спектр – від актуалізації кривд минувшини (які певні партії в кожній з країн Вишеграду розігрують у сучасних міждержавних відносинах) до актуальних проблем сьогодення, які “піднімаються” на міждержавний рівень. Після вступу країн Вишеградської четвірки до ЄС, стійкі проблемні питання між ними мають ще один важливий аспект – до кого приєднатись всередині ЄС, щоб захистити чи реалізувати власні інтереси чи навпаки – в якій мірі підпорядковуватися ЄС в тих чи інших питаннях задля кращого позиціювання в регіоні.

Країни Вишеградського об’єднання вже з початку його створення прихильно ставилися до України в цілому, як не раз про це заявляли прем’єр-міністри Угорщини та Польщі, підкреслюючи, що Вишеградське об’єднання не є ізольованою структурою і воно відкрите для співробітництва з іншими країнами, в тому числі і з Україною.

5. Масштабне східне розширення Європейського Союзу протягом 2004-2007 років сприяло трансформації нового східного кордону ЄС, кордонів країн Центральної Європи та кордонів України. Одним з останніх найважливіших етапів еволюційних змін сутності так званого українсько-єесівського кордону стало приєднання 21 грудня 2007 року країн Центральної Європи – сусідів першого порядку України до Шенгенської зони і виконання ними Шенгенських acguis. По суті, це означає завершальний етап скасування внутрішніх кордонів між країнами Центральної Європи та іншими країнами-членами Євросоюзу, а також і посилення охорони та підвищення безпеки на новому східному зовнішньому кордоні ЄС, що створює проблеми для України.

Формування нового східного кордону ЄС – у площині взаємовідносин: держави Центральної Європи та Україна, визначає низку принципово важливих наслідків для України. Перший і головний наслідок для України – це закінчення більш ніж десятирічного періоду ліберального режиму перетину кордонів між Україною та країнами Центральної Європи та формування зони територіальної стабільності вздовж західних кордонів України. Другий важливий наслідок для України - система перетину на новому міжнародному кордоні радикально змінилася внаслідок введення візового режиму. Прийняття Шенгенських acquis у 2007 році новими державами-членами Європейського Союзу є свідченням здатності прийняти зобов’язання членства, введення Шенгенськиї acquis має на меті захист своїх, насамперед, економічних інтересів, посилення саме економічної безпеки держав-членів Євросоюзу. Третім, важливим наслідком формування нового східного кордону ЄС для України, є питання керування ситуацією з питань безпеки. Позаяк Україна вже давно перетворилася не тільки в транзитну державу, але і в накопичувач для нелегальних мігрантів. За умов, коли жодна з країн Центральної Європи не має територіальних претензій одна до одної та до України включно, питання безпеки зосереджується не на питаннях перегляду наявних кордонів, а на проблемі захисту нового східного кордону ЄС.

6. В контексті європейського вибору України, власне пошуків загальноцивілізаційного вибору, окреслились і досить сумні факти непорозуміння ключової ролі єврорегіональної співпраці в контексті просування України в руслі процесу європейської інтеграції. Маємо на увазі, по-перше, відсутність в України ефективної системи транскордонного/міжрегіонального співробітництва. По-друге, причини такого становища, на нашу думку, “криються” у хибних уявленнях представників влади стосовно меншовартості регіонального, міжрегіонального чинника в загальній системі міжнародних відносин.

Принципи субсидіарності і децентралізації, відповідальності і дієздатності регіонів України не набули тої ваги, яку демонструють хоча би наші сусіди “першого порядку” – Польща, Угорщина, Словаччина. Ключову роль у розбудові системи міжрегіонального співробітництва України мають відіграти органи місцевого самоврядування.

7. Теоретичні розробки і концептуальні положення автора дисертаційної роботи (викладені також у міжнародних програмах: Програма розвитку транскордонного співробітництва Закарпатської області на 2003 рік, Концепція спільного розвитку прикордонних територій України та Угорщини; Стратегія розвитку транскордонного співробітництва у Карпатському регіоні “Карпати 2004-2011 рр.”; Концепція створення логістичного кластеру на Закарпатті) підтверджують необхідність розбудови якісно нової, європейського рівня системи міжрегіонального, транскордонного співробітництва України.

Обґрунтовано, що важливою складовою зовнішньої політики України має стати активізація розвитку якісно нових взаємовідносин у площині Україна – країни Вишеградського об’єднання, динамічна розбудова ефективної регіональної системи міжнародного співробітництва – з країнами Центральної Європи (членами Євросоюзу) за якісно нових умов на європейському континенті.

Публікації автора:

Індивідуальні монографія та наукові видання:

  1. Кіш Є. Центральна Європа в сучасній системі єврорегіональної інтеграції / Єва Кіш. – Ужгород : Ліра, 2008. – 440 c.

  2. Кіш Є. Українсько-угорське транскордонне співробітництво: можливості та пріоритети у ХХІ столітті / Єва Кіш. – Ужгород : Ліра, 2003. – 124 с.

  3. Кіш Є. Наслідки розширення Європейського Союзу. Методика розробки стратегій та концепцій з єврорегіонального територіального розвитку на угорсько-українському прикордонні / Єва Кіш. – Ужгород : Ліра, 2005. – 160 с.

Розділи у колективних монографіях, наукових виданнях

та навчальних посібниках:

  1. Кіш Є. Транскордонне співробітництво та регіональна політика Європейського Союзу / Єва Кіш // На шляху до Європи. Український досвід Єврорегіонів. Інститут Схід-Захід. – Київ : Логос, 2000. –
    С. 13-34.

  2. Кіш Є. Регіональна політика Європейського Союзу: стратегічні імперативи для України / Єва Кіш // Регіональна політика в країнах Європи. Інститут Схід-Захід. – Київ : Логос, 2000. – С. 28-61.

  3. Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичний і прикладний аспекти / [Кол.моногр. / ред. Ф.М. Рудич]. – К. : МАУП, 2002. – 488 с. - Особистий внесок дисертанта - С. 293-308 - аналіз угорського досвіду європейської інтеграції.

  4. Основи демократії : [Навчальний посібник для студентів вищ. навч. закладів / ред. А.Колодій]. – К. : Ай-Бі, 2002. – 684 c. - Особистий внесок дисертанта – С. 67-82, 88-92 - аналіз поширення демократії в глобальному контексті.

  5. Кіш Є. Форми, моделі та механізми агентств регіонального розвитку держав Центральної Європи / Єва Кіш // Агентства регіонального розвитку в Україні : становлення та перспективи. Наукове видання. – Київ : Міленіум, 2002. – С. 83-107.

  6. Kish Eva. Schengen and the Hungarian-Ukrainian Border. A Ukrainian Perspective // Carpathian Euroregion and External Borders of the Enlarged European Union confronting the effects of Schengen. – Kosice : 2003. – Р. 116-159. (Єва Кіш. Шенген і українсько-угорський кордон. Українські перспективи // Карпатський Єврорегіон і зовнішні кордони розширеного Європейського Союзу: оцінка впливу режиму Шенгену (наукове видання англійською мовою. - Кошіце, Словаччина, 2003).

  7. Розширення Європейського Союзу: вплив на відносини України з центральноєвропейськими сусідами. Інститут регіональних та євроінтеграційних досліджень “ЄвроРегіо Україна”. – Київ : КІС, 2004. - 357 с. - Особистий внесок дисертанта - С. 126-132,183-193, 220-222, 238-245 - аналіз українсько-угорського аспектів співробітництва та проблемних питань розширення ЄС.

Статті у наукових фахових виданнях України:

  1. Кіш Є. Європейський вибір соціуму Угорщини на зламі ХХ-ХХІ століть / Єва Кіш // Людина і політика. – 1999. - № 3. – С. 15-18.

  2. Кіш Є. Спроба дослідження тоталітаризму / Єва Кіш // Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки. – Київ : Інститут історії України НАН України. - 1999. - Випуск 8. – С. 197-205.

  3. Кіш Є. Політико-правові засади українсько-угорського кордону в контексті розширення ЄС / Єва Кіш // Людина і політика. – 2003. - № 6 (30). – C. 15-21.

  4. Кіш Є. Українсько-польський кордон в контексті розширення Європейського Союзу / Єва Кіш // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. – 2003. - Випуск 42, Ч. І. – C. 55-61.

  5. Кіш Є. За стандартами транскордонної взаємодії / Єва Кіш // Політика і час. – 2003. - № 10. – С. 79-84.

  6. Кіш Є. Кордони та їх значення за умов євроінтеграційних процесів / Єва Кіш // Дослідження світової політики. Проблеми і судження Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2003. - № 24. - C. 148-157.

  7. Кіш Є. Питання безпеки на нових східних кордонах Європейського Союзу / Єва Кіш // Стратегічна панорама. – 2004. - № 1. – С. 44-50.

  8. Кіш Є. Політико-правова основа нового європейського кордону: історичний досвід та сучасні проблеми / Єва Кіш // Персонал. – 2004. - № 3. – С. 8-14.

  9. Кіш Є. Візовий режим Шенгена. Наслідки для Європейського Союзу та України / Єва Кіш // Віче. – 2004. - № 3. – С. 60-64.

  10. Кіш Є. Пошуки теоретичних моделей європейської інтеграції / Єва Кіш // Політичний менеджмент. – 2004. - № 6 (9). – C. 103-114.

  11. Кіш Є. Новий кордон – нова модель відносин. Інтеграція країн Центральної Європи до ЄС: геополітичні наслідки для України / Єва Кіш // Політика і час. – 2004. – № 6. – C. 65-72.

  12. Кіш Є. За програмою сусідства / Єва Кіш // Політика і час. - 2004. - № 12. – С. 27-34.

  13. Кіш Є. Транскордонне співробітництво України у новій системі європейської політики / Єва Кіш // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інститут регіональних досліджень. - 2005. - Випуск 2(52). – С. 299-308.

  14. Кіш Є. Новий статус на нових кордонах / Єва Кіш // Політика і час. – 2005. - № 4. – С. 82-90.

  15. Кіш Є. Геополітичні наслідки інтеграції країн Центральної Європи в Європейський Союз / Єва Кіш // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: історія. – 2005. – Випуск 12. – C. 18-24.

  16. Кіш Є. Проблеми транскордонного співробітництва України і Євросоюзу / Єва Кіш // Політичний менеджмент. – 2006. - № 5 (20). – C. 131-144.

  17. Кіш Є. Україна – Угорщина: сучасні пріоритетні напрями співробітництва / Єва Кіш // Персонал. – 2006. - № 10. – C. 13-18.

  18. Кіш Є. Вплив розширення Європейського Cоюзу на “транспарентність” кордонів країн Центральної Європи та України / Єва Кіш // Міжнародні зв’язки України. – Київ : Інститут історії України НАН України. – 2006. - Випуск 15. – C. 322-333.

  19. Кіш Є. Центральна Європа як складова Європейського Союзу / Єва Кіш // Carpatica - Карпатика. Ужгородський університет. НДІ карпатознавства. – 2006. – Випуск 35. – C. 48-57.

  20. Кіш Є. Міжнародна регіональна інтеграція країн Центральної Європи в форматі Вишеградської четвірки після вступу до Європейського Союзу / Єва Кіш // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: історія. – 2006. - Випуск 16. – С. 120-130.

  21. Кіш Є. Регіони Європи на початку ХХІ століття / Єва Кіш // Політика і час. - 2007. - № 1. – C. 33-35.

  22. Кіш Є. Конвергенція - регіональна парадигма Європейського Союзу / Єва Кіш // Стратегічна панорама. – 2007. - № 1. – C. 89-94.

  23. Кіш Є. Україна - ЄС: особливості та пріоритети політики єврорегіонального розвитку / Єва Кіш // Трибуна. – 2007. - № 5-6. – C. 31-33.

  24. Кіш Є. Стратегічний вимір співробітництва між прикордонними регіонами в Центральній Європі / Єва Кіш, Шолох Юлія // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Міжрегіональне співробітництво: стан та перспективи. Інститут регіональних досліджень. – 2007. - Вип.4(66). – Особистий внесок дисертанта – С. 113-123 - аналіз історії розвитку Карпатського єврорегіону.

  25. Кіш Є. Політика Євросоюзу щодо транскордонного співробітництва з Україною після розширення ЄС / Єва Кіш // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: історія. – 2008. – Випуск 20. – С. 168-172.

  26. Кіш Є. Проблеми нових східних кордонів Євросоюзу / Єва Кіш // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. Рівненський державний гуманітарний університет. - 2008. - № 13. – C. 220-225.

  1. Кіш Є. Регіональний вимір зовнішньої політики України / Єва Кіш // Українознавство. Науково-дослідний інститут українознавства. – 2008. - № 1. – C. 105-109.

  2. Кіш Є. Система міжрегіонального співробітництва України з країнами Центральної Європи / Єва Кіш // Історія науки і біографістика. – 2008. - № 1. - Режим доступу до журн.:

  3. Кіш Є. Розширення безвізового “шенгенського” європейського простору: проблемні питання для України / Єва Кіш // Історія науки і біографістика. – 2008. - № 2. - Режим доступу до журн.:

  4. Кіш Є. Геополітичний вимір зміни характеру кордонів ЄС та України / Єва Кіш // Сучасна українська політика. – 2008. - №12. – С. 312-324.

  5. Кіш Є. Проблеми розширення Європейського Союзу на Схід / Єва Кіш // Міжнародні зв’язки України: наукові пошуки і знахідки. – Київ : Інститут історії України НАН України. - 2008. - Випуск 17. – С. 362-383.

  6. Кіш Є. Методологічні аспекти системи єврорегіонального співробітництва / Єва Кіш // Ефективність державного управління. Львівський регіональний інститут державного управління УАДУ при Президентові України. - № 14-15. - 2008. Демократичне врядування: Науковий вісник ЛРIДУ НАДУ. - № 1. – 2008. – С. 63-70.

  7. Кіш Є. Проблеми регіонального лідерства Вишеградської четвірки у центральноєвропейському регіоні / Єва Кіш // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. - 2008. - № 38. – C. 156-166.

  8. Кіш Є. Історіографія проблемних питань центральноєвропейського регіону / Єва Кіш // Студії з архівної справи та документознавства. – 2008. – Т. 16. - С. 64-72.

  9. Кіш Є. Концептуальні засади міжрегіонального співробітництва України / Єва Кіш // Вісник Львівського університету. Серія: міжнародні відносини. – 2008. - № 23. – С. 220-226.

Статті у наукових зарубіжних фахових виданнях:

  1. Kish E. Ukrajna Eurpai Unis kapcsolatai / Eva Kish // А Magyar Tudomnyos Akadmia. Szabolcs-Szatmr-Bereg megyei tudomnyos testlete tudomnyos lsnek elads-sszefoglali. Nyregyhza, 1999. – P. 67 (Кіш Є. Взаємовідносини між ЄС та Україною // Угорська Академія Наук. Вісник виступів наукового засідання Саболч-Сатмар-Берегського наукових зборів Угорської Академії Наук, Ніредьгаза, Угорщина, 1999).

  2. Kish E. Euroregional cooperation of the Central-European countries / Eva Kish // A Magyar Tudomnyos Akadmia. Szabolcs-Szatmr-Bereg megyei tudomnyos testlete tudomnyos lsnek elads-sszefoglali. Nyregyhza, 2000. – P. 84 (Кіш Є. Єврорегіональне співробітництво країн ЦСЄ // Угорська Академія Наук. Вісник виступів наукового засідання Саболч-Сатмар-Берегського наукових зборів Угорської Академії Наук, Ніредьгаза, Угорщина, 2000).

  3. Kiss . European Union Enlargement and the Impact of Schengen Visa on Creation of New Frontiers in Central Europe / va Kiss // Borders and Cross-border Co-operation in the Central European transformation countries. A Debreceni Egyetem. - Debrecen: Kossuth, 2002. – P. 129-136. (Кіш Є. Розширення ЄС та вплив Шенгенської візи на створення нових кордонів в Центральній Європі // Кордони та транскордонне співробітництво в країнах Центральної Європи. - Дебреценський університет, Дебрецен, Угорщина, 2002).

  4. Kiss . A Schengeni joganyag ukrn szemszgbl / va Kiss // Eredmnyek s kihvsok. – 2002. - Bp.: B.EST. – P. 43-48. (Кіш Є. Шенгенські acquis з точки зору України // Результати і виклики. - Будапешт, Угорщина, 2002).

  5. Kiss ., Kovcs K. Medzietnick vsahy v nrodnostnzmeanch oblastiach Karpatskho euroregionu. Stav a moznosti ich monitorovania. - Preov: PSEI, 2002. – P. 44-59 (Єва Кіш, Крістіна Ковач. Міжетнічні відносини у національнозмішаних областях Карпатського єврорегіону. Стан та можливості моніторингу. Словацька Академія Наук. Інститут суспільних наук. Пряшів, Словаччина. - Особистий внесок дисертанта – С.44-53. - аналіз політико-правових засад етнічного моніторингу).

  6. Kiss . Regionlis egyenltlensgek cskkentsnek problmi s a Schengeni acquis krdse a Kzp s Kelet-Eurpai rgiban / va Kiss // A hatrmenti egyttmkds lehetsgei s korltai Magyarorszg s Ukrajna kztt. Debreceni Akadmiai Bizottsg Magyar Tudomnyos Akadmia, 2004. – P. 13-27 (Кіш Є. Проблеми зменшення регіональних диспропорцій і питання Шенгенських acquis в регіні ЦСЄ // Можливості та перешкоди транскордонного співробітництва. Дебреценський відділ Угорської Академії Наук, Дебрецен, Угорщина, 2004).

  7. Kiss . Az Eurpai Uni „keleti bvitsnek” hatsa Ukrajna hatron tvel egyttmkdsi rendszernek kialaktsra / va Kiss // A hatron tvel egyttmkds perspektvi. A Nyregyhzi Fiskola. - Nyregyhza, 2005.- P.151-159. (Кіш Є. Вплив “східного розширення” ЄС на формування системи транскордонного співробітництва України // Перспективи транскордонного співробітництва. Ніредьгазький Інститут, Ніредьгаза, Угорщина, 2005).

  8. Kiss . Cross-Border Cooperation between Ukraine and Hungary in View of EU Enlargement / va Kiss // Inventrium. A Nyregyhzi Fiskola. – Nyregyhza, 2005. – P.96-103 (Кіш Є. Транскордонне співробітництво між Україною та Угорщиною в контексті розширення ЄС // Інвентаріум. Ніредьгазький Інститут, Ніредьгаза, Угорщина, 2005).

  9. Kiss . Logisztikai klaszter ltesitsnek koncepcija Krptaljn / va Kiss // Magyar-ukrn hatrrgi. Egyttmkds az Eurpai Uni kls hatrn. Magyar Tudomnyos Akadmia. Debrecen, 2008. – P.173-165 (Кіш Є. Концепція формування логістичного кластеру на Закарпатті // Угорсько-український транскордонний регіон. Співробітництво на зовнішньому кордоні ЄС. Угорська Академія Наук. Дебрецен, 2008).

  10. Kiss . Az Eurpai Uni regionlis politikjnak jelenlegi prioritsai / va Kiss // A hatron tvel egyttmkds perspektvi. A Nyregyhzi Fiskola. - Nyregyhza, 2008. - P. 15-27 (Кіш Є. Сучасні пріоритети регіональної політики ЄС // Перспективи транскордонного співробітництва. Ніредьгазький Інститут, Ніредьгаза, Угорщина, 2008).

Матеріали міжнародних наукових конференцій:

  1. Кіш Є. Сучасні тенденції єврорегіональної політики держав Центрально-Східної Європи / Єва Кіш // Людина і влада. – 1999. - № 8-10. – С. 62-64.

  2. Кіш Є. Регіоналізм в Центрально-Східній Європі в контексті європейської інтеграції: мрії та реалії / Єва Кіш // Регіони Східної Європи: інтеграційні очікування та конфронтаційні небезпеки. Матеріали міжнар. конф. (Чернівці, 18-20 вересня 2000 р.) / Чернівці : БУРЕК, 2000. – С. 23-39.

  3. Кіш Є. Проєвропейський зовнішньополітичний курс України / Єва Кіш // Матеріали міжнародної наукової конференції [“Розвиток демократії та демократична освіта в Україні”], (Київ, 29 вересня–1 жовтня 2000 р.) / Канадсько-Український Проект “Розбудова демократії”. Режим доступу:

  4. Кіш Є. Роль регіонів Європи в процесі європейської інтеграції / Єва Кіш // Державне управління та місцеве самоврядування в Україні : шляхи реформування. - Матеріали міжнар. конф. (Ужгород, 17-20 вересня 2000 р.) / Ужгород, 2000. – С. 125-139.

  5. Кіш Є. Щодо питання введення візового режиму між Україною та Угорщиною // Угорщина на шляху до Шенгену. Виклики для України. - Матеріали міжнар. конф. (Мукачево, 1-3 листопада 2001 р.) / Ужгород, 2001. – С. 110-113.

  6. Kiss E. Carpathian Euroregion: Prospects and Challenges - Role of the Carpathian Euroregion in Strengthening Security and Stability in Central and Eastern Europe, Preov-Uzhgorod, 2001. - 84 pp. (Єва Кіш. Карпатський Єврорегіон: Роль Карпатського Єврорегіону у посилені безпеки та стабільності в ЦСЄ) - Матеріали міжнар. конф. (Мукачево, 23-25 листопада 2000 р.) / Пряшів, 2001. – С. 59-60.

  7. Кіш Є. Роль Карпатського єврорегіону у розвитку транскордонного співробітництва держав Центрально-Східної Європи // Регіон : стратегія та пріоритети. – Харків, 2002. - № 1-2. – С. 12-15.

  8. Кіш Є. Субсідіарність – на шляху до європейського місцевого самоврядування / Єва Кіш // Кращий досвід місцевого самоврядування та розвитку. - Матеріали міжнар. конф. (Ужгород, 16-17 серпень 2001 р.) / Ужгород, 2001. – С. 124-133.

  9. Кіш Є. Вплив “східного” розширення ЄС на транскордонне співробітництво України з державами ЦСЄ – “приреченість” на безпосереднє сусідство / Єва Кіш // Безпосереднє сусідство України з ЄС: закриті кордони чи нові імпульси до співпраці? - Матеріали міжнар. конф. (Ужгород, 7-9 листопада 2002 р.) / Ужгород, 2002. – C. 79-83.

  10. Кіш Є. Регіональна політика Європейського Союзу // Незалежний культурологічний журнал Ї. - №23. - Львів, 2002. – С. 133-157.

  11. Кіш Є. Приклади конструктивної співпраці України з країнами Вишеградської четвірки / Єва Кіш // Досвід країн Вишеградської четвірки на шляху до ЄС: можливості для України. - Матеріали міжнар. конф. (Мукачево, 30-31 жовтня, 2003 p.) / Ужгород, 2003. – С. 74-80.

  12. Кіш Є. Регіональна політика Європейського Союзу після його розширення / Єва Кіш // Регіональна політика Європейського Союзу після його розширення. – Матеріали міжнар. конф. (Мукачеве, 9-10 червня 2004 р.) / Ужгород, 2004. – С. 72-76.

  13. Кіш Є. Концептуальні засади єврорегіональної політики / Єва Кіш // Шляхи і можливості консолідації українського суспільства. Матеріали “круглого столу” (Мукачево, 21-22 квітня 2005 р.) / Ужгород, 2005. - C. 101-105.

  14. Kiss E. Policy of European Community towards European integration and cross-border cooperation with Ukraine after the expansion of European Union // New challenges and priorities in trans-border regional cooperation of the enlarged European Union. (Кіш Є. Політика Європейської Комісії щодо європейської інтеграції і транскордонного співробітництва між Україною та розширеним ЄС // Нові виклики і пріоритети в транскордонному регіональному співробітництві в умовах розширеного ЄС. / Матеріали міжнар. конф. - Ужгород, 2006. – С. 36-50.

  15. Кіш Є. Транскордонне співробітництво України та Угорщини у ХХІ столітті / Єва Кіш // Україна-Угорщина: спільне минуле та сьогодення. Матеріали міжнар. конф. (Київ, 14-16 квітня 2005 р.) / Київ, 2006. – C. 241-251.

  16. Кіш Є. Геополітична сегментація Центральної та Східної Європи: наслідки для України / Єва Кіш // Науковий Вісник УжНУ. Матеріали міжнар. конф. (Ужгород, 2-3 листопада 2006 р.) / 2007. - Випуск 5-6. – С. 40-48.

  1. Kiss . Logisztikai klaszter koncepcija a magyar-ukrn hatrrgiban // A hatron tvel egyttmkds perspektvi. - Nyiregyhza, 2008.- P.17-21 (Кіш Є. Концептуальне обґрунтування логістичного кластеру на угорсько-українському прикордонні // Перспективи транскордонного співробітництва (Ніредьгаза, 28 квітня 2007 р.) / Ніредьгазький Інститут, Угорщина, 2008).

  2. Кіш Є. Геокультурна проблематика Центральної та Cхідної Європи. Питання європейської ідентичності. Україна – дихотомія Схід-Захід / Єва Кіш // Матеріали міжнародної наукової конференції [“Розвиток демократії та демократична освіта в Україні”], (Київ, 27-29 вересня 2007 р.) / Канадсько-Український Проект “Розбудова демократії”. Режим доступу: