Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Пересада Олена Анатоліївна. Кредитування міжнародними фінансово-кредитними організаціями українських підприємств: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Пересада О.А. Кредитування міжнародними фінансово-кредитними організаціями українських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Київський національний економічний університет. – Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням вдосконалення відносин українських позичальників з міжнародними кредиторами шляхом запровадження нових підходів у практиці кредитування.

Дисертаційне дослідження містить нові теоретичні та методичні підходи стосовно політики співробітництва з міжнародними банками. Враховуючи історичні обставини, що сталися в Україні за останні роки та використовуючи досвід європейських країн щодо співпраці із світовими кредитними організаціями, в дисертації доведено, що кредити міжнародних банків є найбільш реальним джерелом фінансування економічних програм в Україні на сьогоднішній день.

Значну увагу при підготовці дисертації було приділено таким питанням як стандарти укладання міжнародних кредитних угод, гарантування кредитів, фактичний стан як проектів, що фінансуються міжнародними кредитними організаціями безпосередньо, так і проектів, що гарантовані урядом України, проведення моніторингу інвестиційних проектів.

В дисертації було проаналізовано державну політику України щодо іноземного інвестування. В процесі дослідження було доведена необхідність вдосконалення системи державного контролю в сфері міжнародного кредитування.

З метою підвищення ефективності співпраці з МВФ, СБ та ЄБРР були сформульовані основні рекомендації для українських підприємств-позичальників, банків-агентів та державних установ, що контролюють процес кредитування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в дослідженні діяльності всіх учасників процесу міжнародного кредитування в Україні, а також надані рекомендації щодо удосконалення цього процесу.

Проведення дисертаційного дослідження дозволило автору зробити ряд послідовних висновків теоретико-методологічного та науково- практичного характеру, що відображає вирішення основних завдань відповідно до поставленої мети дисертації:

1. Діяльність міжнародних фінансових інституцій в Україні в основному представлена Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку. У процесі дослідження основ діяльності цих організацій конкретизовано їх економічну сутність і запропоновано більш досконале визначення таких установ як політико-економічних організацій.

2. Співпраця з міжнародними фінансово-кредитними установами дала змогу Україні вийти з глибокої економічної кризи і досягти певного економічного зростання починаючи з 2000 року. За рахунок іноземних кредитів з’явилася можливість безперебійно працювати багатьом галузям економіки країни: енергетиці, промисловості, сільському господарству та ін. На нашу думку, відмова від кредитування МФКО призведе до ситуації, коли зменшаться субсидії держави в сільському господарстві, промисловому виробництві, соціальній сфері і це неминуче призведе до падіння рівня життя в Україні. Крім того, на наш погляд, ще й досі має місце неспроможність кредитування великих інвестиційних проектів українськими комерційними банками.

3. Позитивні результати від діяльності МФКО в Україні можна вважати суттєвими тільки за умови розгляду макроекономічної стабілізації на тривалий період, а не в моменти отримання кредитних коштів, тобто результати повинні бути сталими і підтримуватися під впливом ринкових регуляторів. На сьогоднішній день політика України спрямована на підтримку кредитних відносин з МВФ, оскільки надання позик іншими світовими кредиторами та обсяг іноземних інвестицій залежать в першу чергу від стану відносин уряду України з Міжнародним валютним фондом.

4. Найвагомішу фінансову підтримку українських підприємств здійснюють Світовий банк та ЄБРР. У практиці кредитування цими міжнародними установами українських підприємств можна відзначити галузеву спрямованість позик. В кредитному портфелі Світового банку основні акценти зроблено на розвиток ринку електроенергії, реабілітацію гідроелектростанцій, розвиток насінництва, реабілітацію та розширення теплопостачання в Києві, розвиток вугільної промисловості тощо. Частка приватних проектів в кредитному портфелі Євробанку становить 63 %, при цьому основними галузями кредитування є фінансово-банківський сектор, сільське господарство, нафтові та газові підприємства, транспорт, деякі галузі промисловості. Державний сектор в кредитному портфелі ЄБРР відповідно займає 37%, а фінансова підтримка здебільшого надається підприємствам енергетики, зв’язку, транспорту, тощо.

5. Однією з центральних проблем подальшого розвитку міжнародного кредитування є недосконалість фінансування проектів МФКО з використанням державних гарантій. Шляхами вирішення проблем навколо кредитування під гарантії КМУ, на нашу думку, є спрощення механізму отримання позик, збільшення повноважень Міністерства фінансів України як єдиного регулюючого органу, лімітування суми під гарантії уряду в державному бюджеті, залучення відомих вітчизняних та іноземних аудиторських і консалтингових компаній для аналізу фінансового стану потенційних позичальників, впровадження уніфікованих стандартів методики оцінення кредитоспроможності клієнтів.

6. З метою розвитку та покращання результатів діяльності МФКО в Україні запропоновані рекомендації для вдосконалення державної політики в сфері міжнародного кредитування, розроблено пропозиції покращання роботи міжнародних банків та банків-агентів, надано конкретні рекомендації українським позичальникам щодо успішного впровадження проектів та зменшення можливих витрат при отриманні іноземних позик.

7. Повна відмова від іноземних позик неможлива, оскільки призведе до кризової ситуації в країні, проте подальше кредитування МФКО необхідно поступово скорочувати. Можливим вирішенням цієї проблеми може стати новий системний підхід для погашення боргів українськими підприємствами, які отримали позики під гарантії КМУ і скорочення державного боргу, а в майбутньому – поступова відмова від іноземних кредитів з одночасним розвитком внутрішнього кредитування.

Публікації автора:

Монографія:

1. Пересада О.А. Кредитування міжнародними фінансово-кредитними установами українських підприємств: Монографія. – К.: Лібра, 2001. – 128 с. – 6,78 д.а.

У наукових фахових виданнях:

2. Пересада О.А. Моніторинг інвестиційних проектів // Фінанси України. – Квітень 2001. - № 04 (65). – С. 85 – 89. – 0,25 д.а.

3. Пересада О.А. Особливості кредитування міжнародними банками проектів під гарантію уряду України // Вісник Національного банку України. – Листопад 2001. - № 11 (69). – С. 46 – 48. – 0,31 д.а.

4. Пересада О.А. Українські банки та банки з іноземним капіталом на ринку України: деякі порівняння / Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 5/ Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2000, с. 146 – 151. – 0,26 д.а.

В інших виданнях:

5. Енциклопедія банківської справи України/ Редкол.: В.С. Стельмах (голова) та ін. – К.: Молодь, Ін Юре, 2001, (особисто автором Пересада О.А. Портфель цінних паперів. – С. 433-434 (0,05 д.а.), Реінвестиції. – С. 458 (0,01 д.а.), Ринок цінних паперів. – С. 464 (0,05 д.а.), Сертифікат.- С. 476 (0,05 д.а.)

6. Пересада О.А. Міжнародні кредитні організації на ринку України. Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІ Всеукраїнської науково – практичної конференції: Черкаси, 23 – 25 жовтня 2001 р. / Відп. ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С. 163. – 0,06 д.а.

7. Пересада О.А. Обслуговування комерційними банками зовнішньоекономічної діяльності клієнтів / Збірник виробничих ситуацій з навчальної дисципліни “Банківські операції” / Керівник авт. кол. А.М. Мороз. – К.: КНЕУ, 1998, с. 287 – 290. – 0,30 д.а.