Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Дем'яненко Юлія Іванівна. Кримінальна відповідальність за порушення недоторканності приватного життя. : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Дем’яненко Ю. І. Кримінальна відповідальність за порушення недоторканності приватного життя. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 — кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. — Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. — Харків, 2008.

У дисертації досліджені проблеми кримінальної відповідальності за порушення недоторканності приватного життя (ст. 182 КК України): підстава відповідальності (незаконні дії з конфіденційною інформацією про особу), системні зв’язки ст. 182 з іншими статтями КК, складні питання кваліфікації цього злочину, диференціація відповідальності, а також питання вдосконалення кримінального законодавства. Запропоновано нову редакцію ст. 182 КК, а також доповнити Кримінальний кодекс України статтею 1821, в якій передбачити загальну норму про кримінальну відповідальність за злочинне втручання в особисте чи сімейне життя особи.

Ключові слова: недоторканність приватного життя, конфіденційна інформація про особу, невтручання в особисте та сімейне життя.

Результати дисертаційного дослідження розв’язують проблему тлумачення ст. 182 КК, її відмежування від суміжних злочинів та правил кваліфікації цих злочинів. Крім того, вирішене завдання усунення прогалини в кримінальному законі та його вдосконалення, що виражається в наступних пропозиціях про внесення змін до КК:

1. Статтю 182 КК пропонується викласти в наступній редакції:

Ст. 182 Порушення прав на інформацію про особу з обмеженим доступом

1. Незаконне збирання, зберігання, використання або поширення конфіденційної інформації про фізичну особу без її згоди або таємної інформації про таку особу, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, або умисне знищення такої інформації, - карається…

2. Ті самі дії, вчинені з використанням будь-яких спеціальних технічних засобів для негласного отримання, фіксації або передачі інформації, або поширення такої інформації про особу без її згоди у публічному виступі, творі, що публічно демонструється, матеріалах, що розповсюджуються, чи в засобах масової інформації, або вчинені організованою групою, або якщо вони спричинили втрату такої інформації чи інші тяжкі наслідки, - караються…

3. За згодою потерпілого звільняється від кримінальної відповідальності судом особа, яка без застосування насильства вилучила у іншої особи її особисті папери (фотографії, щоденники, інші записи, особисті архівні матеріали тощо) і до притягнення до кримінальної відповідальності добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула інформацію власнику та повністю відшкодувала завдану шкоду.

Примітка. Дія цієї статті поширюється й на випадки, коли у зв’язку з смертю фізичної особи або її нездатністю здійснювати право на конфіденційну інформацію, повноваження давати згоду на збирання, зберігання, використання та поширення такої інформації відповідно до закону набули інші особи, але такої згоди не давали.

2. Доповнити Кримінальний кодекс України статтею 1821:

Ст. 1821 Незаконне втручання в особисте і сімейне життя особи

1. Незаконне втручання в особисте і сімейне життя іншої особи, тобто умисне грубе порушення права іншої особи самій визначати своє особисте та сімейне життя і можливість ознайомлення з ним інших осіб, - карається…

2. Ті самі дії, поєднані з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або вчинені з використанням будь-яких спеціальних технічних засобів для негласного отримання, фіксації або передачі відомостей про особисте чи сімейне життя іншої особи, або поширення таких відомостей у публічному виступі, творі, що публічно демонструється, матеріалах, що розповсюджуються, чи в засобах масової інформації, або вчинені за попередньою змовою групою осіб, - караються…

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, поєднані з насильством, яке є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або вчинені організованою групою осіб, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, - караються…

3. Частину 2 ст. 330 КК доповнити після слів «тяжкі наслідки для інтересів держави» словами «або охоронюваних законом інтересів окремих фізичних чи юридичних осіб».

Публікації автора:

1. Дем’яненко Ю. І. Об’єкт злочину, передбаченого ст. 182 КК України «Порушення недоторканності приватного життя» / Ю. І. Дем’яненко // Проблеми законності: респ. міжвідом. наук. збірник / відповід. ред. В. Я. Тацій. - Х.: Нац. юрид. академія України, 2007. - Вип. 87. - С. 105-111.

2. Демьяненко Ю. И. О некоторых вопросах предмета нарушения неприкосновенности частной жизни (ст. 182 УК) / Ю. И. Демьяненко // Проблеми законності: респ. міжвідом. наук. збірник / відповід ред. В. Я. Тацій. - Харків: Нац. юрид. академія України. 2003. Вип. 59. - С. 121-127.

3. Дем’яненко Ю. І. Проблема визначення інформації як предмета злочину, передбаченого ст. 182 КК України «Порушення недоторканності приватного життя» / Ю. І. Дем’яненко // Проблеми законності: респ. міжвідом. наук. збірник / відповід. ред. В. Я. Тацій. — Х.: Нац. юрид. академія України, 2007. — Вип. 89. — С. 132—138.

4. Дем’яненко Ю. І. Про деякі питання кримінально-правової охорони приватного життя // Сучасні проблеми юридичної науки і правозастосовчої діяльності: Тези наук. доповідей та повідомлень учасн. наук. конф. молодих учених (м. Харків, 20-21 грудня 2001 р.). — Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. — С. 135—137.

5. Дем’яненко Ю. І Приватне життя як об’єкт кримінально-правової охорони за ст. 182 КК України // Проблеми розвитку юридичної науки у новому столітті: Тези наук. доповідей та повідомлень учасн. наук. конф. молодих учених (м. Харків, 25-26 грудня 2002 р.). — Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. — С. 147—149.