Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Неорганічна хімія


Василечко Леонід Орестович. Кристалохімія та фазові перетворення складних оксидів рідкісноземельних елементів зі структурою перовскиту : Дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2004. — 343арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 244-289.



Анотація до роботи:

Василечко Л.О. Кристалохімія та фазові перетворення складних оксидів рідкісноземельних елементів зі структурою перовскиту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 – неорганічна хімія; Львівський національний університет ім. І. Франка; Львів, 2005.

Дисертація присвячена кристалохімічному аналізу та вивченню умов існування алюмінатів та галатів РЗЕ із перовскитними та перовскитоподібними структурами, твердих розчинів на їх основі, а також твердих розчинів титанатів-хромітів лантану та кальцію в широкому діапазоні температур 12–1300 К, встановленню взаємозв’язку між особливостями кристалічних структур, характером фазових перетворень та деякими фізичними властивостями цих сполук. Синтезовано та встановлено кристалічні структури понад 160 зразків сполук та твердих розчинів, що належать до 14 різних типів перовскитних структур. Виявлено існування дванадцяти температурно- та концентраційно-індукованих фазових перетворень різних типів. Побудовано фазові діаграми псевдобінарних систем CeAlO3–RAlO3 (R=La, Nd), LaGaO3–RGaO3 (R=Ce, Pr, Nd, Sm), узагальнені діаграми систем RAlO3–R'AlO3 та RGaO3–R'GaO3, а також ізотермічні перерізи квазітернарних систем CaCrO3–CaTiO3–LaCrO3 та La2/3TiO3–CaTiO3–LaCrO3.

  1. Методами in situ низько- та високотемпературної порошкової дифракції високого розділення з використанням синхротронного випромінювання вперше проведено прецизійне дослідження кристалічних структур алюмінатів та галатів РЗЕ зі структурою перовскиту в широкому діапазоні температур 12–1300 К. При кімнатній температурі структури сполук RAlO3 та їх твердих розчинів належать до чотирьох різних типів деформованих перовскитних структур, а саме: LaAlO3 (ПГ Rc, R= La, Pr, Nd), GdFeO3 (ПГ Pbnm, R= SmLu, Y), SrZrO3-ВТ (ПГ I4/mcm, CeAlO3) та BaPbO3-НТ (ПГ Imma, деякі склади ТР Ce1-xRxAlO3). Крім того, серед низькотемпературних модифікацій ТР Ce1-xNdxAlO3 виявлено моноклінну структуру типу BaPbO3 (ПГ I2/m). Ідеальна кубічна структура перовскиту (ПГ Pmm) спостерігається лише при високих температурах в LaAlO3, CeAlO3, PrAlO3, NdAlO3 та в деяких ТР на їх основі.

  2. Всі сполуки RGaO3 та їх тверді розчини при КТ мають ромбічну структуру; їх особливістю є різне співвідношення параметрів елементарних комірок в межах структурного типу GdFeO3: ap>cp>bp в LaGaO3, ap>bp>cp в CeGaO3 та bp>cp>ap в структурах інших сполук RGaO3. Інші типи структур серед галатів РЗЕ, а саме BaPbO3-НТ (ПГ Imma) та Pr0.4Sr0.4MnO3 (ПГ I2/a) знайдені при КТ лише серед аніон-дефіцитних сполук на основі LaGaO3 з гетеровалентним заміщенням катіонів. При високих температурах LaGaO3 та CeGaO3, а також ТР на їх основі мають ромбоедричну структуру типу LaAlO3. Ще один тип ромбоедричної структури, а саме BiFeO3 (ПГ R3c) виявлено серед ВТ модифікацій сполук La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-d.

  3. Вперше встановлено межі існування твердих розчинів, що утворюються в псевдобінарних системах CeAlO3–RAlO3 та RGaO3–R'GaO3 (R, R'=РЗЕ) та повністю досліджено їх структуру. В залежності від складу, існує три типи твердих розчинів Ce1-xRxAlO3 із тетрагональною, ромбічною та ромбоедричною структурами. Структура всіх твердих розчинів R1-xR'xGaO3 є ромбічною типу GdFeO3. Для ТР на основі LaGaO3 спостерігається наявність чотирьох областей із різним співвідношенням параметрів елементарної комірки, і як наслідок, утворення при певних складах розмірно тетрагональних структур. Протяжність твердих розчинів La1-xRxGaO3 залежить від різниці іонних радіусів РЗЕ, Dr: при Dr<0,085 утворюються неперервні тверді розчини (R=CeSm), при 0,085<Dr<0,11 вони існують в діапазоні концентрацій x0,60,5 (R=Eu, Gd), а при Dr>0,11 (R-РЗЕ підгрупи Ітрію) їх області гомогенності не перевищують 25 ат. % R.

  4. Для всіх сполук RAlO3 та RGaO3, а також ТР на їх основі встановлені кореляційні залежності між структурними параметрами та радіусами катіонів R3+. Показано, що з ростом середнього радіусу катіонів РЗЕ відбувається закономірне зростання об’ємів елементарних комірок при одночасному зменшенні ступеня деформації перовскитної структури, що проявляється у зменшенні напружень зв’язків в поліедрах, зменшенні кутів нахилу октаедрів [BO6] та у зростанні спостережуваних значень толеранс-факторів. Як новий критерій для оцінки ступеня деформації сполук ABO3 зі структурою перовскиту запропоновано співвідношення індивідуальних та середніх міжкатіонних віддалей, (АB)max/(AB)min та (AA)6/(BB)6, які систематично спадають із зменшенням ступеня деформації, наближаючись до одиниці при переході від ромбічної до ромбоедричної структури. В ідеальній кубічній структурі перовскиту обидва ці співвідношення рівні 1.

  5. Серед досліджених алюмінатів та галатів РЗЕ виявлено десять типів температурно-індукованих фазових перетворень. В LaGaO3, CeGaO3, PrGaO3, а також в алюмінатах Sm, Gd та Eu спостерігається стрибкоподібний перехід першого роду PbnmRc, тоді як для перших членів ряду сполук RAlO3 (R=La, Ce, Pr, Nd) характерний плавний перехід RcPmm. Обидва ці переходи визначаються геометричним фактором, а їх температури лінійно спадають внаслідок зменшення ступеня деформації перовскитної структури із збільшенням радіусів катіонів РЗЕ. Подібні кореляційні залежності знайдені також серед ТР R1-xR'xAlO3 та R1-xR'xGaO3. На відміну від двох попередніх, низькотемпературні ФП, які спостерігаються в CeAlO3 та твердих розчинах Ce1-xRxAlO3 (R=La, Nd), а саме, RcImma, ImmaI4/mcm, ImmaI2/m та I2/mI4/mcm, не пов’язані із ступенем деформації перовскитної структури, а їх температури систематично спадають із зменшенням концентрації Церію у відповідних ТР. Ще чотири типи структурних ФП: PbnmImma, ImmaI2/a, I2/aR3c та R3cRc виявлено серед аніон-дефіцитних кристалів на основі LaGaO3. Виходячи із отриманих результатів та аналізу літературних даних побудовано фазові діаграми псевдобінарних систем CeAlO3–RAlO3 (R=La, Nd), LaGaO3–RGaO3 (R=CeSm), а також узагальнені діаграми стану багатокомпонентних систем RAlO3–R'AlO3 та RGaO3–R'GaO3.

  6. Комплексні дослідження аніон-дефіцитних сполук La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-d дозволили встановити кореляційні залежності між характером термічної поведінки цих кристалів, структурними особливостями різних фаз та параметрами електричної провідності даних матеріалів. Виявлено анізотропію електропровідності в різних кристалографічних напрямках, причому характер температурних залежностей провідності в діапазоні температур 300-1273 К відображає послідовність фазових перетворень, що відбуваються в досліджених кристалах. Мінімальна енергія активації провідності кристалів La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-d із x=0,05 та 0,10 спостерігається в діапазонах температур 720-970 та 770-1020 К, відповідно, що в цілому співпадає із областями існування високотемпературних фаз цих кристалів із нецентросиметричними ромбоедричними структурами.

  7. Показано, що термічне розширення алюмінатів та галатів РЗЕ має нелінійний та анізотропний характер. Зокрема, для сполук із ромбічною структурою типу GdFeO3 відносне видовження в напрямках a та c є приблизно вдвічі меншим порівняно із напрямком b. Коефіцієнти об’ємного термічного розширення сполук із ромбоедричними структурами типу LaAlO3 є вищими порівняно із відповідними значеннями для ромбічних сполук. Ще вищі значення a(V) спостерігаються для кубічних модифікацій структур RAlO3. Серед ізоструктурних сполук значення коефіцієнтів термічного розширення для алюмінатів РЗЕ є дещо нижчими порівняно із відповідними галатами. В PrGaO3 та в деяких твердих розчинах на його основі виявлені аномалії термічного розширення, які проявляються у стисненні комірки в напрямках [010] та [100] та в негативному об’ємному розширенні в інтервалі температур 12–80 К. Негативне розширення в напрямку [001] в області низьких температур виявлено також в CeAlO3 та твердих розчинах Ce1-xRxAlO3 (R=La, Nd).

  8. Показано, що сполуки AA'BO4 із тетрагональними структурами типу K2NiF4 утворюються в квазітернарних системах A2O3A'O–B2O3 (А=РЗЕ, А'=Ca, Sr; B=Ga, Al) при оптимальному співвідношенні радіусів катіонів 1,92<rA(A')/rB<2,4. При менших його значеннях спостерігається ромбічна деформація структури за типом La2CuO4. Встановлено, що додатковою необхідною умовою для утворення сполук AA'BO4 зі структурою типу K2NiF4 є співвідношення радіусів катіонів A/A', яке повинно знаходитись в межах 0,88<rA/rA'<1,031.

  9. Методами порошкової дифракції високого розділення з використанням рентгенівського та синхротронного випромінювання вперше досліджено взаємодію компонентів в системі La1-xCaxCr1-yTiyO3 в діапазоні температур 298–1170 К. Встановлено, що в даній системі спостерігається два різних механізми компенсації надлишкового заряду, що виникає при гетеровалентному заміщенні, а саме: зміна ступеня окислення Хрому в зразках із Ca/Ti>1 та утворення вакансій в підгратці А-катіонів в зразках із Ca/Ti<1.

  10. За результатами рентгенофазових та структурних досліджень побудовані ізотермічні перерізи діаграм стану псевдотернарних систем CaTiO3–LaCrO3–CaCrO3 та CaTiO3–LaCrO3–La2/3TiO3. Показано, що в обидвох випадках картина фазових рівноваг визначається характером взаємодії в псевдобінарних системах, що обмежують відповідні потрійні системи. В системі CaTiO3–LaCrO3–CaCrO3 утворюється твердий розчин заміщення із структурою типу GdFeO3 і широкою областю гомогенності, що сягає 0,500,65 мол. часток CaCrO3, тоді як в системі La2/3TiO3–CaTiO3–LaCrO3 існує п’ять типів твердих розчинів La1/3(2-2x+y)CaxTi(1-y)CryO3 із різними А-катіон дефіцитними структурами. Встановлено, що для структур ТР із низьким та проміжним рівнем дефектності (ПГ Pbnm, Imma та I4/mcm) притаманний статистичний характер розподілу вакансій по вузлах катіонної підгратки, тоді як в структурах із великою концентрацією катіонних вакансій (ПГ Cmmm та P2/m) спостерігається чергування шарів, повністю та частково заповнених А-катіонами. Для всіх твердих розчинів, що існують в системах CaTiO3–LaCrO3–CaCrO3 та CaTiO3–LaCrO3–La2/3TiO3, спостерігаються монотонні залежності їх структурних параметрів від складу, у відповідності із зміною середніх радіусів як А-, так і В-катіонів.

  1. Показано, що структура метастабільної сполуки La2/3TiO3 може стабілізуватися за рахунок часткового заміщення катіонів як в А-, так і у В-положеннях. В усіх випадках механізм стабілізації пояснюється зменшенням ступеня дефектності структури внаслідок гетеровалентного заміщення La3+Ca2+ та Ti4+Cr3+. Екстраполяцією концентраційних залежностей параметрів елементарних комірок твердих розчинів в системах La2/3TiO3–LaCrO3 та La2/3TiO3–CaTiO3 вперше одержані значення параметрів комірки для структури La2/3TiO3 при кімнатній температурі.

  2. Серед досліджених стехіометричних титанатів-хромітів виявлено два типи структурних фазових перетворень, а саме: Pbnm-Rc та Pbnm-Imma. В катіон-дефіцитних зразках La1/3(3-2x-y)CaxCr1-yTiyO3 знайдено ще чотири типи переходів: Imma-I4/mcm, I4/mcm-Pmm, CmmmP4/mmm та P2/mP4/mmm. Відносне об’ємне термічне розширення більшості досліджених зразків при 1200 К знаходиться в межах 2,73% і добре узгоджується із відповідним значенням для La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-d, що робить можливим їх спільне використання в твердотілих оксидних паливних елементах. Заміщення Лантану Кальцієм в ряду La0.5Ca0.5Cr0.5Ti0.5O3–La0.25Ca0.75Cr0.5Ti0.5O3–CaCr0.5Ti0.5O3 веде зростання коефіцієнтів об’ємного термічного розширення.

Публікації автора:

  1. Vasylechko L., Senyshyn A., Pivak Ye., Berkowski M., Vashook V., Ullmann H., Bhtz C., Bismayer U. LSGM Single Crystals: Crystal Structure, Thermal Expansion, Phase Transitions and Conductivity // Mixed Ionic Electronic Conducting (MIEC) Perovskites for Advanced Energy Systems. NATO Science Series. – Boston/Dordrecht/London: Kluwer Academic Publishers. – Vol. 173. – 2004. – P. 223-229.

  2. Senyshyn A., Oganov A.R., Vasylechko L., Ehrenberg H., Bismayer U., Berkowski M., Matkowskii A. The crystal structure and thermal expansion of the perovskite-type Nd0.75Sm0.25GaO3: powder diffraction and lattice dynamical studies // J. Phys.: Condens. Matter. – 2004. – Vol. 16. – P. 253-265.

  3. Vasylechko L., Vashook V., Savytskii D., Senyshyn A., Niewa R., Knapp M., Ullmann H., Berkowski M., Matkovskii A., Bismayer U. Crystal structure, thermal expansion and conductivity of anisotropic La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-y (x=0.05, 0.1) single crystals // J. Solid State Chem. – 2003. – Vol. 172(2). – P. 396-411.

  4. Savytskii D., Vasylechko L., Senyshyn A., Matkovskii A., Bhtz C., Sanjuan M.L., Bismayer U., Berkowski M. Low-temperature structural and Raman studies on rare-earth gallates // Phys. Rev. B. – 2003. – Vol. 68. – P. 024101-1–024101-8.

  5. Vashook V., Vasylechko L., Knapp M., Ullmann H., Guth U. Lanthanum doped calcium titanates: synthesis, crystal structure, thermal expansion and transport properties // J. Alloys Compd. – 2003. – Vol. 354(1-2). – P. 13-23.

  6. Vashook V., Vasylechko L., Zosel J., Guth U. Synthesis, crystal structure and transport properties of La1-xCaxCr0.5Ti0.5O3-d // Solid State Ionics. – 2003. – Vol. 159(3-4). – P. 279-292.

  7. Vashook V., Vasylechko L., Ullmann H., Guth U. Synthesis, crystal structure, oxygen stoichiometry and electrical conductivity of La1-aCaaCr0.2Ti0.8O3-d // Solid State Ionics. – 2003. – Vol. 158. – P. 317-325.

  8. Matkovskii A.O., Savytskii D.I., Sugak D.Yu., Solskii I.M., Vasylechko L.O., Zhydachevskii Ya.A., Mond M., Petermann K., Wallrafen F. Growth and properties of YAlO3:Tm single crystals for 2-mm laser operation // J. Cryst. Growth. – 2002. – Vol. 241. – P. 455-462.

  9. Vashook V., Vasylechko L., Ullmann H., Guth U. Synthesis, crystal structure, oxygen stoichiometry, and electrical conductivity of La1-aCaaCr0.8Ti0.2O3-d solid solutions // J. Alloys Compd. – 2002. – Vol. 340. – P. 263-269.

  10. Vasylechko L., Savytski D., Matkovski A., Berkowski M., Knapp M., Bismayer U. Room and high temperature crystal structures of La1-xNdxGaO3 (x=0.27 and 0.37) using synchrotron data // J. Alloys Compd. – 2001. – Vol. 328(1-2). – P. 264-271.

  11. Aleksiyko R., Berkowski M., Byszewski P., Dabrowski B., Diduszko R., Fink-Finowicki J., Vasylechko L.O. Common Features of Gallium Perovskites // Cryst. Res. Techn. – 2001. – Vol. 36(8-10). – P. 789-800.

  12. Vasylechko L., Niewa R., Borrmann H., Knapp M., Savytskii D., Matkovski A., Bismayer U., Berkowski M. RcPbnm phase transition of La1-xSmxGaO3 (0

  13. Василечко Л. Структурні особливості твердих розчинів La1-xPrxGaO3 // Вісник Львівського Університету. Серія хім. – 2001. – Вип. 40. – С. 98-103.

  14. Berkowski M., Fink-Finowicki J., Byszewski P., Diduszko R., Kowalska E., Aleksijko R., Piekarczyk W., Vasylechko L.O., Savytskij D.I., Perchu L., Kapuniak J. Czochralski growth and structural investigations of La1-xPrxGaO3 solid solution single crystals // J. Crystal Growth. – 2001. – Vol. 222. – P. 194-201.

  15. Savytski D.I., Vasylechko L.O., Berkowski M., Fink-Finowicki J., Aleksijko R., Byszewski P., Matkovskii A.O. Domain structure in La(Pr)GaO3 solid solutions // Ferroelectrics. – 2000. – Vol. 254. – P. 121-134.

  16. Savytskii D.I., Berkowski M., Vasylechko L.O., Fink-Finowicki J., Matkovskii A.O. Twin Structure of (La,Nd)GaO3 Solid Solution // Cryst. Res. Techn. – 2000. – Vol. 35(1). – P. 53-63.

  17. Berkowski M., Fink-Finowicki J., Piekarczyk W., Perchuc L., Byszewski P., Vasylechko L.O., Savytskii D.I., Mazur K., Sass J., Kowalska E., Kapusniak J. Czochralski growth and structural investigations of La1-xNdxGaO3 solid solution single crystals. // J. Cryst. Growth. – 2000. – Vol. 209. – P. 75-80.

  18. Savytski D.I., Vasylechko L.O., Matkovskii A.O., Solskii I.M., Suchocki A., Sugak D.Yu., Wallrafen F. Growth and properties of YAlO3:Nd single crystals // J. Cryst. Growth. – 2000. – Vol. 209. – P. 874-882.

  19. Vasylechko L., Berkowski M., Matkovskii A., Piekarczyk W., Savytskii D. Structure peculiarities of the La1-xNdxGaO3 solid solutions // J. Alloys Compd. – 2000. – Vol. 300-301. – P. 471-474.

  20. Vasylechko L., Kodama N., Matkovskii A., Zhydaczevski Ya. Crystal structure and optical spectroskopy of CaGdAlO4:Er single crystal // J. Alloys Compd. – 2000. – Vol. 300-301. – P. 475-478.

  21. Vasylechko L., Berkowski M., Matkovski A., Savytskii D., Fink-Finowicki J. Crystal structure of La1-xNdxGaO3 single crystals (0

  22. Vasylechko L., Akselrud A., Morgenroth W., Bismayer U., Matkovskii A., Savytskii D. The crystal structure of NdGaO3 at 100 K and 293 K based on synchrotron data // J. Alloys Compd. – 2000. – Vol. 297. – P. 46-52.

  23. Vasylechko L., Matkovskii A., Savytskii D., Suchocki A., Wallrafen F. Crystal structure of GdFeO3-type rare earth gallates and aluminates // J. Alloys Compd. – 1999. – Vol. 292(1-2). – P. 57-65.

  24. Berkowski M., Fink-Finowicki J., Piekarczyk W., Pyrhuc L., Mazur K., Sass J., Vasylechko L.O., Savytskij D.I. Design oh solid solutions with perovskite and KNiF4 structures as substrate with tunable lattice parameters for HTSC and CMR epitaxy // Proceeding SPIE. – 1999. – Vol. 3724. – P. 2-9.

  25. Vasylechko L., Matkovski A., Suchocki A., Savytskii D., Syvorotka I. Crystal structure of LaGaO3 and (La,Gd)GaO3 solid solutions // J. Alloys Compd. – 1999. – Vol. 286. – P. 213-218.

  26. Vasylechko L., Akselrud L., Savytskii D., Syvorotka I., Matkovskii A. Synthesis and Crystal structure of NdCaGaO4 // Cryst. Res. Techn. – 1998. – Vol. 33(5). – P. 841-846.

  27. Vasylechko L., Akselrud L., Matkovskii A., Sugak D., Durygin A., Frukacz Z., Lukasiewicz T. Crystal Structure of Y0.5Er0.5AlO3 compound // J. Alloys Compd. – 1996. – Vol. 242(1-2). – P. 18-21.

  28. Василечко Л.О., Федорчук А.А., Савицкий Д.B., Матковский А.О., Убизский С.Б. Кристаллическая структура LaCaGaO4 и NdSrGaO4 // Неорганические материалы. – 1995. – Т. 31, № 9. – С. 1234-1237.

  29. Ubizskii S.B., Vasylechko L.O., Savytskii D.I., Matkovskii A.O., Syvorotka I.M. The crystal structure and twinning of neodymium gallium perovskite single crystals // Supercond. Sci. Technol. – 1994. – №7. – P. 766-772.

  30. Савицкий Д.И., Убизский С.Б., Василечко Л.О., Матковский А.О., Сыворотка И.М. Исследование двойниковой структуры монокристаллов LaGaO3 // Функциональные материалы. – 1994. – Т. 1, № 2. – С. 55-59.

  31. Сенишин А.Т., Півак Є.В., Василечко Л.О., Матковський А.О., Берковскі М. Фазовий перехід PbnmRc в La0.92Sr0.08Ga0.92Ti0.08O3 // Вісник НУ “Львівська Політехніка”. Електроніка. – 2003. – № 482. – С. 13-23.

  32. Василечко Л.О., Матковський А.О., Савицький Д.І., Берковський М., Бісмайєр У., Сольський І.М., Вальрафен Ф. Кристалічна та доменна структура рідкісноземельних галатів та алюмінатів // Вісник НУ “Львівська Політехніка”. Електроніка. – 2002. – № 459. – С. 61-75.

  33. Василечко Л.О., Фадєєв С.В., Редько Н., Берковський М. Кристалічна струкутра SmGaO3 та твердих розчинів Nd1-xRExGaO3 (RE=Pr, Sm) // Вісник НУ “Львівська Політехніка”. Електроніка. – 2002. – № 455. – 21-28.

  34. Василечко Л.О., Редько Н.А., Савицький Д.І., Фадєєв С.В. Кристалічна структура твердих розчинів La1-xSmxGaO3 // Вісник НУ “Львівська політехніка”. Електроніка. – 2000. – № 401. – С. 57-62.

  35. Кривчиков А.И., Городилов Б.Я., Колобов И.Г., Эренбург А.И., Савицкий Д.И., Убизский С.Б., Сыворотка И.М., Василечко Л.О. Структура, скорость звука и теплопроводность NdGaO3 перовскита // Физика низких температур. – 2000. – Том. 26, №5. – С. 503-508.

  36. Vasylechko L., Matkovskii A., Senyshyn A., Savytskii D., Knapp M., Bhtz C. Crystal structure and thermal expansion of orthorhombic perovskite–type RE aluminates // HASYLAB Annual Reports. – 2003. – Vol. 1. – P. 251-252.

  37. Vasylechko L., Pivak Ye., Senyshyn A., Savytskii D., Berkowski M., Niewa R., Knapp M., Bhtz C. Crystal structure, phase transitions and thermal expansion of La1-xSrxGaO3-y (x = 0.04, 0.12) single crystals // HASYLAB Annual Reports. – 2003. – Vol. 1. – P. 253-254.

  38. Vasylechko L., Fadyeev S., Trots D., Senyshyn A., Niewa R., Schnelle W., Knapp M. Crystal structure, phase transitions and thermal expansion of Ce0.5RE0.5AlO3 (RE=La, Nd) // HASYLAB Annual Reports. – 2003. – Vol. 1. – P. 255-256.

  39. Vasylechko L., Fadeyev S., Niewa R., Schnelle W., Knapp M., Bismayer U. Phase diagrams of the CeAlO3 – REAlO3 (RE=La, Nd) systems // HASYLAB Annual Reports. – 2003. – Vol. 1. – P. 399-400.

  1. Senyshyn A., Vasylechko L., Knapp M., Bismayer U., Berkowski M., Matkovskii A. Thermal expansion of perovskite–type NdGaO3, La0.4Pr0.6GaO3 and La0.63Nd0.37GaO3 // HASYLAB Annual Reports. – 2003. – Vol. 1. – P. 503-504.

  2. Vasylechko L., Vashook V., Knapp M., Ullmann H., Guth U. Crystal structure and thermal expansion of the La1-xCaxTiO3 and La2(1-x)/3CaxTiO3 solid solutions // HASYLAB Annual Reports. – 2002. – Vol. 1 – P. 219-220.

  3. Vasylechko L., Niewa R., Senyshyn A., Pivak Y., Savytskii D., Knapp M., Bhtz C. Crystal structures, thermal expansion and phase transitions of CeAlO3 and CeGaO3 // HASYLAB Annual Reports. – 2002. – Vol. 1. – P. 223-224.

  4. Senyshyn A., Vasylechko L., Savytskii D., Bhtz C., Knapp M., Bismayer U., Berkowski M. PbnmRc phase transition in La0.9Gd0.1GaO3 // HASYLAB Annual Reports. – 2002. – Vol. 1. – P. 355-356.

  5. Vasylechko L., Borrmann H., Berkowski M., Senyshyn A., Savytskii D., Knapp M., Bhtz C., Bismayer U., Matkovskii A. Thermal expansion of PrGaO3 in the temperature range 10–1253 K // HASYLAB Annual Reports. – 2002. – Vol. 1. – P. 433-434.

  6. Vasylechko L., Savytskii D., Schmidt H., Bismayer U., Matkovskii A., Loutts G., Paulmann C. Structure Investigation of the Mn-doped YAlO3, YbAlO3 and GdAlO3 Single Crystals // HASYLAB Annual Reports. – 2000. – Part 1. – P. 599-600.

  7. Vasylechko L., Savytskii D., Schmidt H., Bismayer U., Matkovskii A., Berkowski M.. The Crystal Structure PrGaO3 Single Crystal // HASYLAB Annual Reports. – 2000. – Part 1. – P. 615-616.

  8. Vasylechko L., Vashook V., Guth U. CaTiO3–LaCrO3–CaCrO3 and CaTiO3–LaCrO3–La2/3TiO3 quasi-ternary systems // NATO ARW “Fuel Cell Technologies: State & Perspectives”. – Kyiv (Ukraine). – 2004. – P. 76.

  9. Vasylechko L., Senyshyn A., Knapp M., Berkowski M., Paulmann C., Bismayer U., Matkovskii A. Crystal structure and thermal expansion of PrGaO3 in the temperature range of 10–1253 K // Book of Abstr. European Research Society Fall Meeting, E-MRS 2003. – Warsaw (Poland). – 2003. – P. 88.

  10. Vasylechko L., Niewa R., Schnelle W., Senyshyn A., Knapp M. Crystal Structures, Thermal Expansion and Phase Transitions of CeAlO3 and CeGaO3 // 9th European Conference on Solid State Chemistry, ECSSC-9. – Stuttgart (Germany). – 2003. – P049.

  11. Vashook V., Vasylechko L., Zosel J., Mller R., Ahlborn E., Guth U. Lanthanum-Calcium Chromites-Titanates as possible anode materials for SOFC // Extended Abstr. 14th International Conference on Solid State Ionics, SSI-14. – San-Diego (USA). – 2003. – P. IP13.

  12. Vashook V., Vasylechko L., Zosel J., Ullmann H., Guth U. Perovskite-type lanthanum-calcium chromites-titanates: synthesis, crystal structure and electrical conductivity // NATO ARW “Mixed Ionic Electronic Conducting (MIEC) Perovskites for Advanced Energy Systems”. – Kyiv (Ukraine) – 2003. – P. 55.

  13. Vashook V., Vasylechko L., Ullmann H., Zosel J., Mller R., Guth U. Influence of crystal and defect structure on electrical and catalytic properties of compounds in the system LaACaaCrBTibO3-x // 11th Conference of GDCh Division for Solid State Chenistry and Materials research “Non-stoichiometric Solids – Principles and Applications”. – Dresden (Germany). – 2002. Z. Anorg. Allgem. Chem. – 2002. – Vol. 628(9-10). – P. 2213.

  14. Vasylechko L., Senyshyn A., Savytskii D., Red’ko N., Matkovskii A., Bhtz C., Berkowski M. Crystal structure and thermal expansion of the La1-xSrxGa1-2xMg2xO3-y (x=0.05, 0.1) using synchrotron powder diffraction data // Book of Abstr. European Materials Research Society Spring Meeting, E-MRS 2002. – Strasbourg (France). – 2002. – P. I-25.

  15. Senyshyn A., Vasylechko L., Savytskii D., Bhtz C., Bismayer U., Berkowski M., Matkovskii A. Low-temperature structures and thermal expansion of rare earth gallates // Coll. Abstr. 8th European Powder Diffraction Conference, EPDIC-8. – Uppsala (Sweden). – 2002.– P. 156.

  16. Matkovskii A., Vasylechko L., Sugak D., Savytskii D., Berkowski M. Structure and optical properties of ABO3 rare earth gallates and aluminates // Book of Abstr. 20th European Crystallographic Meeting (ECM 20). – Krakow (Poland). – 2001. – P. 184.

  17. Василечко Л. Структурні особливості твердих розчинів на основі LaGaO3 // Збірник наукових праць Восьмої наукової конференції «Львівські хімічні читання-2001”. – Львів (Україна). – 2001. – C. П1.

  18. Vasylechko L., Fadyeev S., Savytskii D., Matkowskii A.O., Redko N. Interaction in LaGaO3– SmGaO3 pseudobinary system // Progr. and Abstr. XIVth International Symposium on the Reactivity of Solids. – Budapest (Hungary). – 2000. – P. 206-207.

  19. Vasylechko L., Bismayer U., Morgenroth W., Matkovskii A., Savytskii D. The peculiarities of NdGaO3 structure at 100K and 293 K // Book of Abstr. VIIth European Conference on Solid State Chemistry (ECSSC’99). – Madrid (Spain). – 1999. – Vol. II. – P. 210.

  20. Vasylechko L., Kodama N., Matkovskii A., Zhydachevski Ya. Crystal Structure and Optical Spectroscopy of CaGdAlO4:Er Single Crystal // Abstr. 3rd International Winter Workshop on Spectroscopy and Structure of Rare Earth Systems. – Szklarska Poreba (Poland). – 1999. – P. 47.

  21. Vasylechko L., Akselrud L., Matkovskii A., Syvorotka I. Syntesis and Crystal Structure of NdCaGaO4 // Book of Abstr. 5th International Workshop “High-Temperature Superconductors and Novel Inorganic Materials Engineering (MSU HTSC-V). NATO ARW. – Moskow (Russia). – 1998. – P. F-30.

  22. Vasylechko L., Akselrud L., Matkovskii A., Savytskii D., Syvorotka I. Crystal structures of LaGaO3 and (La,Gd)GaO3 solid solutions // Progr. and Abstr. 4th International School and Symposium on Synchrotron Radiation in Natural Science (ISSRNS'98). – Ustron'-Jaszowiec (Poland). – 1998. – P. A9.

  23. Vasylechko L., Savytskii D.I., Ubizskii S.B., Matkovskii A.O., Syvorotka I.M., Komashko V.A., Ukhanov S.A., Pajaczkovska A. Obtaining and properties of the YBa2Cu3O7-x films on LaSsAlO4 substrates // Coll. Abstr. VIII Trilateral German-Russian-Ukrainian Seminar on High-Temperature Superconductivity. – Lviv (Ukraine). – 1995. – P. 4-5.

  24. Vasylechko L., Savytskii D., Ubizskii S., Matkovskii A. Synthesis and crystal structure of CaLaGaO4 and SrNdGaO4 // Abstr. 35th IUPAC Congress. – Istanbul (Turkey). – 1995. Abstr.-II, – Sections 4-6. – P. 1218.

  25. Василечко Л.О., Матковский А.О., Савицкий Д.И., Сыворотка И.М., Убизский С.Б., Федорчук А.А. Поиск новых подложечных материалов для пленок ВТСП // Материалы 1 Межгосударств. конф. “Материаловедение высокотемпературных проводников”. – Том 4. – Харьков (Украина). – 1993. – С. 13.