Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Жуковська Вікторія Вікторівна. Лексико-семантичні та граматичні характеристики англійського дієслова у художньому тексті: лінгвостатистичний аспект (на матеріалі популярних політичних романів) : дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Київський національний лінгвістичний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Жуковська В.В. Лексико-семантичні та граматичні характеристики англійського дієслова у художньому тексті: лінгвостатистичний аспект (на матеріалі популярних політичних романів). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2006.

Дисертація є лінгвостатистичним дослідженням системних та функціональних характеристик англійського дієслова в художніх творах жанру популярного політичного роману. Дані дослідження дозволяють стверджувати, що лексико-семантичні, морфологічні та синтаксичні властивості дієслова взаємодіють у мовленні. Ця взаємодія проявляється у взаємозв’язку лексико-семантичних і морфологічних, лексико-семантичних і синтаксичних, морфологічних і синтаксичних характеристик дієслова; взаємозалежність частот є одним із проявів цієї взаємодії. Встановлено зв’язок між семантикою дієслова та частотою груп його словозмінних форм; між семантикою дієслова та типом і частотою моделей його граматичної сполучуваності; між частотою груп словозмінних форм дієслова та типом і частотою моделей його граматичної сполучуваності.

Доведено, що дієслова та іменники суспільно-політичної семантики мають жанротвірний потенціал і забезпечують реалізацію прагматичної спрямованості творів жанру популярного політичного роману. Встановлено залежність між жанром твору, його темою та авторським використанням дієслівної та іменникової лексики певної семантики.

Аналіз системних і функціональних властивостей англійського дієслова в сучасних художніх творах свідчить, що різноаспектні дієслівні характеристики активно взаємодіють у мовленні. Ця взаємодія проявляється у взаємозв’язку та взаємозалежності лексико-семантичних і морфологічних, лексико-семантичних і синтаксичних, морфологічних і синтаксичних характеристик дієслова. Одним із проявів цієї взаємодії є взаємозалежність їх частот.

Розгляд взаємодії лексико-семантичних і морфологічних дієслівних характеристик у досліджуваних художніх творах показав наявність взаємозв’язку між реалізацією груп словозмінних форм англійського дієслова та його семантикою. Встановлено, що висока частота дієслів деяких лексико-семантичних груп у певних групах словозмінних форм зумовлюється близькістю семантики дієслова і граматичного значення групи словозмінних форм, а також типом викладу тексту (авторське мовлення, мовлення персонажів).

Вплив семантики англійського дієслова на реалізацію його сполучувальних властивостей проявляється в різному наборі ядерних моделей граматичної сполучуваності досліджуваних ЛСГ й у вищій частоті певних моделей у текстах. Взаємозв’язок лексико-семантичних і граматичних характеристик англійського дієслова на синтаксичному рівні визначається такими чинниками: 1) типовістю моделі для дієслів конкретної семантики; 2) переважним уживанням високочастотних дієслів певної семантики в певній моделі граматичної сполучуваності; 3) індивідуальною сполучуваністю певного дієслова; 4) типом викладу художнього твору (авторське чи персонажне мовлення).

У результаті дослідження встановлено взаємозв’язок між морфологічними та синтаксичними характеристиками англійського дієслова. Цей взаємозв’язок проявляється в тому, що певні моделі граматичної сполучуваності характерні для дієслів лише у певних словозмінних формах. Крім того, дані дослідження підтверджують, що реалізація граматичних властивостей англійського дієслова на синтаксичному рівні залежить від його семантики. На зв’язок групи словозмінних форм дієслова та моделі його граматичної сполучуваності впливають такі чинники: 1) переважне вживання дієслів певної семантики у групі словозмінних форм у конкретній моделі граматичної сполучуваності; 2) типовість моделі для дієслів усіх досліджуваних ЛСГ у певній словозмінній формі; 3) індивідуальна сполучуваність певних дієслів у конкретній словозмінній формі; 4) тип викладу (мовлення автора чи персонажів).

Як показало дослідження, жанрова специфіка популярного політичного роману зумовлює значну кількість тематично об’єднаних дієслів та іменників суспільно-політичного характеру, а також іменників-власних назв у творах Т.Кленсі “Debt of Honor” та Ф.Форсайта “Icon”, а розподіл суспільно-політичної лексики за тематичними групами підпорядковується сюжетно-тематичним особливостям аналізованих творів.

Вивчення взаємозв’язку дієслівних характеристик у художньому творі, що полягає в системному описі особливостей функціонування дієслівної одиниці на трьох мовних рівнях (семантичному, морфологічному та синтаксичному), здійсненому за допомогою статистичних методів, має перспективи подальших досліджень. Насамперед, перспективною вважаємо спробу інтеграції апробованої у дослідженні методики із підходами до вивчення мовних одиниць, що використовуються у когнітивних, психолінгвістичних та типологічних дослідженнях. Отримані результати дозволять вийти на рівень типологічних узагальнень при порівнянні різних стилів мовлення та визначення особливостей функціонування різних частин мови в них. Дані дисертаційного дослідження можуть бути використані для створення лексичної граматики англійської мови.