867. Ященко Антоніна Михайлівна. Лектини як гістохімічні маркери в нормі і патології: дис... д-ра мед. наук: 14.03.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Ященко А.М. Лектини як гістохімічні маркери в нормі і патології
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.09.-гістологія, цитологія, ембріологія. Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця. Київ. 2004.
Дисертація присвячена вивченню ролі глікокон’югатів у патогенетичних механізмах патологічних процесів та ролі рецепторів лектинів як селективних гістохімічних маркерів окремих клітин, клітинних популяцій і екстрацелюлярних структур органів тварин і людини.
На основі методів лектиногістохімії з використанням нових лектинів одержаних із сировини Карпатського регіону мічених пероксидазою і колоїдним золотом (САВА-1 (NAcDGal), САВА-2 (NAcDGal, DGal), PMRL+ (DMan) і PMRL– (NAcDGlc), PFA i LABA, LFuc, SSA, L-арабіноза, DGal) встановлена специфічність зв’язування із структурними компонентами досліджуваних органів у порівнянні з іншими відомими лектинами, встановлені їх доцільність використання в якості селективних гістохімічних маркерів окремих типів клітин і клітинних популяцій, екстрацелюлярних структур. Показана важлива роль глікокон’югатів у патогенезі таких процесів як пародонтит, змішані пухлини слинних залоз, патологія плаценти при слабості пологової діяльності, менінгоенцефаліти, хвороба Гіршпрунга, встановлена модифікація рецепторів лектинів при екзогенному гіпертироїдизмі у сім’яниках щурів. Вивчена цитотопографія рецепторів лектинів в слинних і підшлунковій залозі тварин і людини у порівняльно-видовому авспекті.
Досліджена роль рецепторів лектинів як сигнальних молекул в механізмах апоптозу. Показана перспективність використання лектинів для об’єктивізації критеріїв діагностики ряду захворювань людини і тварин.
В дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова проблема – досліджена специфічна спорідненість лектинів (у тому числі вперше очищених з сировини Карпатського регіону) до певних різновидів глікополімерів, з метою селективного гістохімічного виявлення окремих типів і субпопуляцій клітин, тканинних екстрацелюлярних структур. Досліджені механізми гетерогенності зв’язування високомолекулярних глікополімерів у складі близьких за своїми морфофункціональними параметрами клітинах з різними лектинами, а також різної гістохімічної реактивності близьких за своєю вуглеводною специфічністю лектинів до морфологічних структур, можливості ідентифікації і фракціонування близьких за своїми морфофункціональними ознаками субпопуляцій клітин. Продемонстрована роль глікокон’югатів у патогенетичних механізмах розвитку деяких форм патології.
1. Досліджена гістохімічна специфічність взаємодії нових та маловивчених препаратів лектинів з сировини Карпатського регіону (PMRL+, PMRL–,CABA-1, CABA-2, STA, SSA, LVA, PFL, LABA) із структурними компонентами ряду органів (підщелепна залоза, підшлункова залоза, тонка кишка, плацента, сім’яники), що дозволяє рекомендувати їх як селективні гістохімічні маркери окремих типів і субпопуляцій клітин екстрацелюлярних структур.
На основі проведених лектиногістохімічних досліджень підщелепних слинних залоз білих нелінійних щурів в динаміці онтогенезу встановлено, що процес диференціації клітин ацинусів на сероцити і мукоцити відбувається на 20-ту добу постнатального онтогенезу, що підтверджується експресією NAcDGlc-специфічного лектину WGA у одній із популяцій ациноцитів.
Експресія рецепторів DMan-специфічного лектину ConA у цитоплазмі ендокриноцитів гранулярних вивідних проток і нейроцитів інтрамуральних гангліїв підщелепних слинних залоз щурів може свідчити про спільний гістогенез цих клітин.
У складі посмуговинх проток підщелепної слинної залози мурчаків, кролів, собак і людини нами виявлені клітини з альдегідфуксинофільною зернистістю та з одночасною експресією D-манозогліканів (рецепторів лектинів ConA, LCA), що може свідчити про ендокринну функцію цих клітинних елементів протокової системи (здатність до продукції інсуліноподібного фактора росту).
За експресією рецепторів лектинів SNA (залишків Neu5Ac/2-6Gal), SBA (залишків NAcDGal), STA (залишків NAcDGlc) нами вперше встановлена функціональна і видова специфічність келихоподібних клітин протокової системи підщелепних слинних залоз морських свинок, кролів, собак і людини.
У підщелепних слинних залозах білих щурів, морських свинок, кролів, собак та людини виявлена експресія рецепторів лектинів LABA (залишків L-Fuc), SNA (залишків Neu5Ac/2-6Gal), ConA (DМan), LCA (DМan), RCA (DGal) на апікальному полюсі епітеліоцитів протокової системи, що вказує на високу функціональну активність цих клітин.
Вперше виявлена видова специфічність сероцитів підщелепної слинної залози різних видів тварин за експресією рецепторів лектинів WGA (залишків NAcDGlc) для щурів і собак, НРА (NAcDGal) для мурчаків, LABA (LFuc) для людини, кролів.
У підшлунковій залозі експериментальних тварин і людини експресія рецепторів лектинів PNA (DGal), SNA (Neu5Ac/2-6Gal), SBA (NAcDGal), LABA (LFuc) нами виявлена у складі зимогенних гранул панкреатоцитів, що вказує на залучення вуглеводних детермінант до процесів перетворення проферментів у активну форму.
Вперше у практиці української морфології препарати лектинів, мічені колоїдним золотом, використані нами для дослідження вуглеводних детермінант клітин на рівні електронної мікроскопії після заливки матеріалу у Ловікрил К4М. Це дало можливість на ультраструктурному рівні локалізувати окремі етапи глікозування у келихоподібних клітинах тонкої кишки.
Вивчено закономірності перерозподілу рецепторів лектинів в клітинах у залежності від стадії секреторного циклу (клітини слинних залоз), ступеня зрілості (келихоподібні клітини товстої кишки), органної специфічності (келихоподібні клітини тонкої і товстої кишки).
Виявлена гетерогенність зв’язування лектину НРА (специфічний до NAcDGal) з субпопуляціями келихоподібних клітин дванадцятипалої кишки, що вказує на участь вуглеводних залишків NAcDGal у формуванні секреторних муцинів і у процесах диференціації келихоподібних клітин.
На основі гістотопографії рецепторів лектинів у клітинних елементах змішаних пухлин привушних слинних залоз підтверджена гіпотеза морфогенезу пухлин з епітеліальних і міоепітеліальних клітин.
Редукція рецептрів лектину арахісу (DGal) бузини чорної (Nau5Ac/2-6Gal) на поверхні епітелію слизової оболонки ясен у пацієнтів з пародонтитом дає додаткову інформацію стосовно ролі глікокон’югатів у патогенетичних механізмах та морфогенезі запальних процесів слизової оболонки ясен.
Проведені лектиногістохімічні дослідження плаценти, сім’яників, кори великих півкуль мозку в нормі і в умовах патології виявили високу спорідненість лектинів SNA (Neu5Ac/2-6Gal), CABA-1 (NAcDGal), MLE (DGal), LABA (LFuc), HPA (NAcDGal), PNA (DGal) до клітин макрофагічної системи (клітини Кащенка-Гофбауера, мікроглія), високоспеціалізованих клітин (пірамідні нейроцити) або продуцентів біологічно-активних речовин (децидуальні клітини, ендокриноцити яєчка), що вказує на участь цих вуглеводних детермінант у процесах синтезу і секреції біологічно активних речовин і ферментивних систем цих клітин.
Експресія та модифікація рецепторів лектинів підпорядкована певним закономірностям, встановлення яких може сприяти розробці нових гістохімічних, діагностично-прогностичних критеріїв, розширенню існуючих уявлень про патогенетичні механізми різних нозологічних форм патології людини і тварин.
Публікації автора:
Статті опубліковані в журналах або збірниках:
А.Д.Луцик, А.М.Ященко, Е.С.Детюк. Связывание лектинов структурами поднижнечелюстных слюнных желез в постнатальном онтогенезе при тиреоидной патологии (статья). Архив анатомии, гистологии и эмбриологии. 1987. Т.112, №2. С. 40-47. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.Д.Луцик, А.М.Ященко, Е.С.Детюк. Влияние тиреоидных гормонов на гистотопографию рецепторов лектинов в слюнных железах крыс. Бюллетень экспериментальной биологии и медицины. 1987. Т.103, №4. С. 492-495. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.М.Ященко, А.Д.Луцик, Е.С.Детюк. Сравнительное гистохимическое исследование гликоконъюгатов больших слюнных и поджелудочной желез человека. Архив анатомии, гистологии и эмбриологии. 1989. Т.97. №7. С. 70-80. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
A.M.Yashchenko, A.D.Lutsyk. Comparative lectin histochemistry of human salivary gland and pancreas. Lectins Biology, Biochemistry, Clinical Biochemistry. Sigma. USA, 1990. V. 2, P. 373-377. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Б.Д.Луцик, А.М.Ященко, А.Д.Луцик. Лектинпероксидазные маркеры микроглии в парафиновых срезах. Архив патологии. 1991. Т.53. №4, c. 60-63. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, описані гістологічні препарати.
Є.С.Детюк, А.М.Ященко, Л.Д.Вишемирська. Морфофункціональні особливості плаценти при слабості родової діяльності. Педіатрія, акушерство, гінекологія. 1991. №7, C. 43-44. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.М.Ященко, А.Д.Луцик, Детюк Е.С. Лектиногистохимия плаценты человека в норме и при слабости родовой деятельности. Архив анатомии, гистологии и эмбриологии. 1991, Т.100, №4, 8. С. 9-14. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.Д.Луцик, А.М.Ященко, Е.С.Детюк, Б.В.Биров. Устройство для заливки гистологических проб тканей в парафин. Авторское свидетельство №147739 от 18.03.1989. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст авторського свідоцтва.
А.Н.Яцковский, А.Д.Луцик, А.М.Ященко. Способ выявления сиаловых кислот в гистологических срезах. Авторское свидетельство №1809386 от 10.10.1992. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та, оформлено текст авторського свідоцтва.
Ю.В.Макєєва, В.І.Ковалишин, А.М.Ященко. Морфофункціональні особливості підщелепних слинних залоз при зміні функції щитовидної залози. Новини стоматології. 1995, №3(4). C. 31-34. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
В.A.Антонюк, А.М.Ященко. Конъюгирование лектинов с пероксидазой хрена: усовершенствование методики. Клиническая лабораторная диагностика. С.Петербург. – 1996. - №4. – C. 102-106. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Ковалишин В.І., Гордій П.Д., Панасюк Є.М., Чаговець Є.Ф., Ковалишин С.В., Ященко А.М. Електронномікроскопічний атлас зиготи, сперматозоїда і яйцеклітини білих щурів. Книга наукових статей. Актуальні проблеми медицини, біології, ветиринарії і сільського господарства. Львів. 1998. ;3. С. 268-275. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи і опис гістологічного матеріалу.
А.М.Ященко. Вуглеводні детермінанти слинних і підшлункової залоз за даними лектиногістохімії. Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. 1999, №2, C. 18-20.
А.М.Ященко. Вплив гіпертироїдизму на характер глікокон’югатів підщелепних слинних і підшлункової залоз. Acta medica leopoliensia. – 1999. - V.5. - № 2. - C. 32-35.
А.М.Ященко. Селективність зв’язування лектину карагани дерев’янистої із структурними ком-понентами підщелепних слинних залоз у порівняльно-видовому аспекті. Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 1999. - №1. - C. 40-44.
А.М.Ященко, В.А.Антонюк. Лектин коры караганы древовидной – маркер миоэпителиоцитов слюнных желез. Морфология.– 1999. - Т.116, №4. C. 48-51. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Ященко А.М. Цитотопографія рецепторів лектинів у привушних слинних залозах у нормі і при змішаних пухлинах. Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. 2000, №1. С. 39-41.
O.В.Смолькова, А.М.Ященко, О.В.Наконечна, О.Д.Луцик.Ультраструктурна організація гістогенезу тканин зубів у плода від жінок з артеріальною гіпотонією. Буковинський медичний вісник. 2001, 5, №3-4, С. 239-240. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.М.Ященко, О.В.Смолькова, О.Д.Луцик. Рецептори фукозоспецифічних лектинів у структурних компонентах окремих органів. Таврический медико-биологический вестник. 2002, т.5 №3, С. 174-176. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
А.М.Ященко, В.В.Дудок, О.В.Смолькова. Селективність зв’язування фукозоспецифічних лектинів із структурними компонентами деяких органів. Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія. 2003, №2. С. 37-40. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Зубачик В.М., Ященко А.М., Смолькова О.В., Федун І.Р., Луцик О.Д. Селективність зв’язування лектинів із структурними компонентами слизової оболонки ясен у хворих на пародонтит //Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Запоріжжя 2003. В. ХІ. С. 56-60.Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Стойка Б.Р., Ященко А.М., Фітьо Ю.С., Луцик О.Д. Лектиногістохімічне дослідження спермальних клітин при подружньому неплідді. Acta medica leopoliensia. 2003. T. 9. №2. С. 69-73. Здобувачем особисто проведено опис гістологічного матеріалу, сформульовані висновки.
Ященко А.М., Смолькова О.В., Стойка В.Р., Наконечна О.В., Луцик О.Д. Гіпотетична роль рецепторів лектинів як маркерів апоптозу в клітинах сім’яника при тироїдній патології. Таврический медико-биологический вестник. 2003. Т. 6. №3. С. 153-155. Здобувачем особисто виконана практична частина роботи, сформульовано висновки та оформлено текст статті.
Тези доповідей та інше:
A.M.Yashchenko, A.D.Lutsik, E.S.Detjuk. Comparative lectin histochemistry of human large salivary glands and pancreas. Interlec-10. Prague, July 3-8. 1988. p.77.
А.М.Ященко, Е.С.Детюк, А.Д.Луцик. Лектиногистохимия плаценты человека в норме и при слабости родовой деятельности. Таллинн. 1989, 1.
B.D.Lutsik, A.M.Yashchenko, A.D.Lutsik. The Investigation of human brains in Meningoencephalitis using lectin histochemistry. Interlec-12 Abstracts. September 9-14. 1990, p. 68.
A.M.Yashchenko, A.D.Lutsik. Lectin histochemistry of submandibular salivary gland and pancreas of guinea pig. Interlec-13 Abstracts. Berlin. 1991, p. 69.
А.М.Ященко, А.Д.Луцик. Лектиногістохімія слинних і підшлункової залоз морської свинки. В кн.: Медична діагностика. Львів. 1991, С. 52-53.
А.М.Ященко. Гістотопографія рецепторів лектинів в піднижньощелепних слинних залозах собак. В кн.: Медична діагностика. Львів. 1992, С. 103.
А.М.Ященко, Л.М.Ященко. Метод виявлення тканинних базофілів в гістологічному препараті. В кн.: Медична діагностика. Київ.-Львів. 1992, С.148.
А.М.Ященко, Л.И.Амбарова, Л.Д.Вышемирская. Лектинохимическая характеристика некоторых органов (почка, поднижнечелюстная и поджелудочная железа) человека и животных. XI-й съезд анатомов, гистологов и эмбриологов. Полтава. 1992, С. 42.
A.M.Yashchenko, B.I.Bilynsky, A.D.Lutsik. Histotopography of lectin-binding glycoconjugates i normal human parotid gland and in its mixed tumors. 15th International lectin Meeting. Szeged, August 22-28. - 1993. P. 65.
J.B.Dovhiy, A.M.Yashchenko, A.D.Lutsik. Lectin Histochemistry of the gingival mucosa in periodontitis. Interlec. 15th International lectin meeting. Szeged. Hungary. 1993. P. 66.
Матлашевський, В.М.Беседін, О.Д.Луцик, А.М.Ященко.Функціональні особливості плаценти та міометрію при слабості родової діяльності. 10 конференція акушерів-гінекологів. Одеса, 1993, C. 34.
А.М.Ященко, В.В.Дудок, О.Д.Луцик. Гістотопографія рецепторів лектинів у підщелепних слинних і підшлунковій залозі кролів. І Національний конгрес анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України. Актуальні питання морфології. І.Франківськ. – 1994. – C. 201-202.
J.V.Makeyeva, A.M.Yashchenko. Histochemical study of lectin-receptors in the submandibular salivary glands and pancreas. European journal of physiology. The Netherlands. 1995, V.430, №4. P. 324.
А.М.Ященко. Глікокон’югати слизової оболонки ясен при періодонтитах. Актуальні проблеми функціональної анатомії судинної системи. Львів, 1995. С.85.
А.М.Ященко, Ю.В.Макєєва. Гістохімічні особливості підщелепних слинних залоз у порівняльно-видовому аспекті. Актуальні проблеми ортопедичної стоматології. Львів. - 1996. C. 35.
Matlashevsky L.P., Lutsik A.D., A.M.Yashchenko. Status of placenta and myometrium in contraction failure. 11th Congress of European association of gynecologists and obstetricians (EAGO). Budapest, Hungary, 1996. P. 6.
A.M.Yashchenko, O.A.Antonjuk, A.E.Zavadka, A.D.Lutsyk. Binding of lectins, isolated from Polygonatum multiflorum rhizome, in submandibular salivary gland of different animal species. Interlec-18 Abstracts. 1999, University of Portsmouth. P. 76.
A.M.Yashchenko, O.V.Smolkova, O.V.Nakonechna, A.D.Lutsyk. Histochemical detection of endocrine cells in submandibular salivary gland by means of lectins with different carbohydrate affinities. 3-rd Parnas Conference. Lviv, 2000. October 14-18. P. 81.
A.M.Yashchenko, V.A.Antoniyk, O.V.Smolkova, L.D.Vyshemyrska, L.I.Ambarova, A.D.Lutsyk. Isolation and histochemical properties of two isolectins from Caragana arborescens. Abstracts of 19 International Lectin Meeting. Fortaleza, Brasil, March 25-30, 2001, P. 53.
A.M.Yashchenko, V.O.Antoniyk, O.V.Smolkova, O.V.Nakonechna, A.D.Lutsyk. Lectin receptor glycoconjugates in rat testes in normal stage and during exogenic hyperthyroidism. XV National Congress of Bulgarian Anatomical Society. Stara Zagora, Bulgaria, June 1-3, 2001, P. 37.
E.S.Varyvoda, O.V.Smolkova, A.M.Yashchenko, O.M.Pretsel, V.A.Antoniuk, A.D.Lutsyk. Lectin histochemistry of large intestine in Hirschsprung’s disease. Abstracts of 20 International Lectin Meeting. Copenhagen, May 25-30, 2002. P. 65.
Є.С.Варивода, О.В.Смолькова, А.М.Ященко, О.М.Прецель, В.О.Антонюк, О.Д.Луцик. Лектиногістохімія товстої кишки при хворобі Гіршпрунга. Матеріали Х конгресу СФУЛТ. Луганськ, 2002, С. 239.
О.Д.Луцик, В.Ф.Макеєв, А.М.Ященко, О.Є.Завадка, Ю.В.Макеєва, Ю.Я.Кривко. Атлас мікроанатомії органів ротової порожнини. Львів, “Наутілус”, 1999, 208 c.
О.В.Смолькова, А.М.Ященко, О.В.Наконечна. Вплив мінерального обміну у вагітних з артеріальною гіпотонією на гістогенез тканин плода. Зб. наукових праць “Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства”. (сер. Медицина і біологія). 2001, С. 23-25.
А.М.Ященко, В.В.Дудок, Л.І.Амбарова, Л.Д.Вишемирська, О.В.Наконечна, О.В.Смолькова, О.Д.Луцик. Лектиногістохімічні характеристики окремих органів в нормі і при деяких патологічних процесах. Матеріали ІІІ Національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів. Київ, 21-23 жовтня 2002. С. 373-374.