Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Чепурна Віта Сергіївна. Лікувальна фізична культура у фізичній реабілітації школярів 11-13 років з хронічними бронхітами та пневмоніями в умовах загальноосвітньої школи : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Харківська держ. академія фізичної культури. — Х., 2003. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 171-183.



Анотація до роботи:

Чепурна В.С. Лікувальна фізична культура у фізичній реабілітації школярів 11-13 років з хронічними бронхітами та пневмоніями в умовах загальноосвітньої школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Харківська державна академія фізичної культури, м. Харків, 2003.

Дисертація присвячена питанням оптимізації функцій основних систем організму школярів середньої загальноосвітньої школи з хронічними захворюваннями органів дихання. У дисертації визначено рівень фізичного розвитку, функціонального стану кардіореспіраторної системи і загальної фізичної підготовленості школярів 11-13 років. На основі одержаних результатів розроблено і експериментально обґрунтовано методику лікувальної гімнастинки з використанням єлементів гімнастики Хатха-Йога для школярів спеціальних медичних груп з хронічними бронхітами та пневмоніями. Під впливом занять по запропонованій методиці в експериментальній групі визначено більш позитивні зміни функціональних показників дихальної та серцево-судинної системи, а також показників загальної фізичної підготовленості та результатів Гарвардського степ-тесту ніж у контрольній групі. Основні результати дослідження впроваджені в практику роботи середніх загальноосвітніх шкіл м. Харкова.

1. Аналіз і узагальнення даних літературних джерел дозволили зробити висновок, що є методики лікувальної гімнастики, які базуються на йогівських асанах і пранаямі і відзначають позитивний вплив гімнастики Хатха-Йога на рівень

Рис. 1. Динаміка та моделювання досліджених показників дівчат експериментальної групи

діяльності різних систем організму. Але нами не знайдено наукових праць із вивченням впливу гімнастики Хатха-Йога на функціональний стан організму та фізичну підготовленість школярів 11-13 років з хронічними бронхітами та пневмоніями.

2. Учні, які віднесені до спеціальної медичної групи, при складанні рухових тестів (біг на 60 м, стрибки у довжину з місця та розбігу, гнучкість) показали при первинному обстеженні недостатню фізичну підготовленість; мали знижені показники зовнішнього дихання (ЖЄЛ, ПТХМ, гіпоксичні проби Штанге і Генчі, ЧД); в межах норми були показники фізичного розвитку (довжина тіла, маса тіла, окружність грудної клітки); тенденція до збільшення спостерігалась у показниках функціонального стану серцево-судинної системи (ЧСС, АТ); швидкість відновлення організму після навантаження можна оцінити як незадовільну (Гарвардський степ-тест). Дослідженні показники учнів основної групи не відповідали нормам.

3. Проведений педагогічний експеримент підтвердив, що розроблена та впроваджена методика лікувальної гімнастики, з використанням елементів гімнастики Хатха-Йога є ефективним засобом лікувальної фізичної культури у фізичному вихованні школярів з хронічними бронхітами та пневмоніями.

Порівнюючи результати учнів експериментальної і контрольної групи, зазначено достовірну перевагу в експериментальній групі з таких показників:

збільшення показників ЖЄЛ на 15,1 %;

зростання часу затримки дихання на вдиху на 17,6 % та часу затримки дихання на видиху на 12,0 %;

результати педагогічного тесту “гнучкість хребетного стовпа” зросли на 99,8 %;

збільшення показників коефіцієнта індексу Гарвардського степ-тесту на 6,1 %.

4. Методика ЛФК на основі йогівських асан сприяла нормалізації стану бронхіальної прохідності у хлопців 13 років експериментальної групи на відміну показників дівчат 11 років контрольної групи. При первинному обстеженні швидкість вдиху у хлопців 13 років складала 4,81±0,16 лсек – 1, при повторному – 5,88±0,15 лсек – 1; швидкість видиху при первинному – 4,56±0,20 лсек – 1, при повторному – 6,00±0,21 лсек – 1.

5. Аналіз трендових моделей показав, що з перевірених лінійних, степенних, логарифмічних, поліноміальних та експоненційних моделей найбільш точно описують дані педагогічного експерименту лінійні, поліноміальні і логарифмічні типи рівнянь.

6. В результаті математичного моделювання встановлено, що рівняння логарифмічного, поліноміального типу можна використовувати для побудови номограми, оцінки впливу гімнастики Хатха-Йога на функціональний стан організму і загальну фізичну підготовленість школярів.

7. Існує потреба подальшого вивчення впливу йогівських асан, дихальної гімнастики, елементів релаксації і аутогеного тренування на організм школярів з хронічними бронхітами та пневмоніями, як одного з напрямків сучасних нетрадиційних заходів, для розробки більш детальної характеристики впливу лікувальної фізичної культури.

Публікації автора:

  1. Чепурна В.С. Методика правильного дихання при хронічних захворюваннях бронхо-легеневої системи // Слобожанський науково-спортивний вісник: Зб. наукових праць. – Вип.1. – Харків: ХаДІФК, 1998. – С.103-104.

    Чепурна В.С. Вплив нетрадиційної методики лікувальної гімнастики на функцію зовнішнього дихання підлітків з хронічними захворюваннями дихальної системи // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. - №11. – С.12-18.

    Чепурна В.С. Педагогічні аспекти фізичної реабілітації підлітків з хронічними бронхітами та пневмоніями в умовах загальноосвітньої школи // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. – Харків: ХХПІ, 1999. - №17. – С.8-12.

    Чепурна В.С. Використання лікувальної фізичної культури у підлітків з хронічними захворюваннями дихальної системи в умовах загальноосвітньої школи // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту. – Вип. 4. – Львів: ЛДІФК, 2000. – С.278-280.

    Чепурна В.С. Заняття спеціальної медичної групи лікувальною фізичною культурою в умовах загальноосвітньої школи // Тез. допов. ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. студентів і аспіраетів “Фізична культкра, спорт та здоров'я”. – Харків: ХаДІФК, 2000. – С.96-97.

    Чепурна В.С. Порівняльний аналіз показників кардіореспіраторної системи під впливом нетрадиційних методів лікування школярів 11-13 років // Матер. V міжнародної наук. конф. “Молода спортивна наука України”: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту. – Вип. 5. – Львів: ЛДІФК, 2001. – Т. 2. – С.293-295.

    1. Чепурна В.С. Вплив нетрадиційної лікувальної фізичної культури на загальну фізичну підготовленість школярів з хронічними бронхітами та пневмоніями // Вісник Харківського університету № 506. Серія: “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова”. – Харків: Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, 2001. – Ч. 2. – С.307-309.

    2. Чепурна В.С. Використання асан Хатха-Йоги для дітей з хронічними бронхітами та пневмоніями // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. –Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2002. - №19. – С.13-18.

    3. Чепурна В.С. Дослідження впливу нетрадиційних методів лікування на показники школярів з хронічними бронхітами та пневмоніями // Матер. ІІІ міжнародної наук.-практ. конф. студентів і аспірантів “Фізична культкра, спорт та здоров'я”. – Харків: ХДАФК, 2001. – С.100.