Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


Курик Олена Георгіївна. Лікувальний патоморфоз злоякісних пухлин травного тракту: дисертація д-ра мед. наук: 14.03.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Курик О.Г. Лікувальний патоморфоз злоякісних пухлин травного тракту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена розробці комплексного підходу оцінки структурних змін злоякісних пухлин травного тракту (ЗПТТ) при застосуванні сучасних методів передопераційної антибластомної терапії (лікувальний патоморфоз) з морфологічним визначенням їх переваг та недоліків.

Матеріали дослідження базуються на гістологічному, ультраструктурному, морфометричному аналізі 884 хворих на ЗПТТ (лікувальний патоморфоз 638 карцином органів ротової порожнини, ротоглотки, стравоходу, шлунка, лімфоми шлунка, карцином ободової та прямої кишки у співставленні з 246 пухлинами відповідного контролю).

Проведено комплексний (якісно-кількісний) аналіз лікувального патоморфозу ЗПТТ за найбільш інформативними його критеріями – некроз, патологічні мітози, апоптоз; отримані морфометричні показники вмісту пухлинної паренхіми ЗПТТ після передопераційного використання променевої терапії, селективної внутрішньоартеріальної, ендолімфатичної хіміотерапії, локальної гіпертермії, штучної гіперглікемії, лазерного опромінення крові в різних режимах та схемах, що дозволяє безпосередньо встановлювати їх клінічну результативність. Створений алгоритм морфологічної оцінки антибластомного впливу на ЗПТТ на підставі розробленої уніфікованої схеми-шкали їх лікувального патоморфозу з визначенням ступенів ефективності протипухлинної терапії, що дозволяє на підставі морфологічного аналізу операційного матеріалу коригувати подальшу тактику лікування і визначати прогноз хвороби.

  1. Комплексне морфологічне (якісно-кількісне) дослідження злоякісних пухлин ротової порожнини, ротоглотки, стравоходу, шлунка, ободової і прямої кишки дозволило узагальнити результати аналізу їх лікувального патоморфозу, проведеного за структурними ознаками девіталізації пухлинних клітини (некроз, апоптоз, патологічні мітози) зі створенням уніфікованої схеми-шкали мікроскопічної оцінки пухлин для визначення ефективності передопераційних методів терапії хворих на злоякісні пухлини травного тракту.

  2. При передопераційному лікуванні хворих на рак слизової оболонки порожнини рота і ротоглотки при використанні променевої терапії вміст резидуальної життєздатної пухлинної паренхіми складає 54,0±6,0%; а при променевій та хіміотерапії – 30,0±4,4% (Р<0,05). Отже метод поєднаної радіохіміотерапії на передопераційному етапі лікування цього контингенту онкохворих є найбільш ефективним, оскільки дозволяє досягти більш значної девіталізації пухлинної паренхіми.

  3. При передопераційному лікуванні хворих на рак стравоходу використання променевої терапії дозволяє зменшити вміст пухлинної паренхіми у порівнянні з контролем в 1,6 рази (54,2±4,3% і 32,8±3,8% відповідно), а при використанні опромінення в поєднанні з внутрішньосудинним лазерним опроміненням крові вміст резидуальної життєздатної пухлинної паренхіми становить 15,8±2,8 (в 3,4 рази менше у порівнянні з контролем), тобто ВЛОК вірогідно підвищує чутливість пухлинних клітин до опромінення, що на етапі передопераційного лікування призводить до більш значної девіталізації пухлини.

  4. При передопераційному лікуванні хворих на рак шлунка при використанні променевої терапії у поєднанні з селективною внутрішньоартеріальною поліхіміотерапією зменшується вміст резидуальної життєздатної пухлинної паренхіми до 13,5±2,8 %, що в 4,5 рази менше в порівнянні з контролем (64,6±4,5 %), в 3 рази – у порівнянні з лише опрміненням (42,8±4,2) і в 2,5 рази менше у порівнянні з селективною ВАПХТ (33,1±5,3%).

  5. При передопераційному лікуванні хворих на рак шлунка використання селективної ВАПХТ у поєднанні з штучною гіперглікемією дозволяє втричі зменшити вміст життєздатної пухлинної паренхіми у порівнянні з контролем (з 64,6±4,5 % до 19,2±6,6%).

  6. Передопераційне лікування хворих на рак шлунка завдяки променевій терапії у поєднанні з локальною гіпертермією пухлин дозволяє двократно зменшити вміст життєздатної пухлинної паренхіми (31,0±3,2%) перед операціями у порівнянні з контролем (64,6±4,5%), і в 1,5 рази у порівнянні з використанням лише ПТ (42,8±4,2).

  7. При передопераційному лікуванні хворих на рак шлунка інтратуморальна хіміотерапія на тлі локальної гіпертермії призводить до множинних парціальних некрозів пухлини, а при додатковому використанні променевої терапії – до субтотальних і тотальних незворотніх змін пухлини, що дозволяє у осіб похилого віку з важкою супутньою патологією не виконувати резекції шлунка.

  8. При передопераційній терапії хворих на злоякісні лімфоми шлунка використання променевої терапії зменшує вміст життєздатної пухлинної паренхіми до 13,9±5,1 (в контрольній групі 62,3±8,2%), тобто до виконання хірургічного втручання досягається 4–х кратний ефект девіталізації пухлини.

  9. При передопераційному лікуванні хворих на рак ободової кишки селективна внутрішньоартеріальна поліхіміотерапія з додатковим використанням верапаміла (модифікатора для подолання пухлинної хіміорезистентності) дозволяє в 3 рази зменшити вміст життєздатної пухлинної паренхіми аденокарцином у порівнянні з контролем.

  10. При ультраструктурному дослідженні слизової оболонки ободової кишки на відстані 4-5см від первинного пухлинного її осередка реєструються атипові клітини епітелію, які за сукупністю ультраструктурних ознак є неопластичними при збереженні базальної мембрани (cancer in situ); що є морфологічною підставою для оперативного видалення ободової кишки з РОК з максимально можливими межами резекції.

  11. При передопераційному лікуванні хворих на рак прямої кишки використання селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії дає можливість досягти зниження вмісту життєздатної пухлинної паренхіми в 3 рази у порівнянні з контролем (21,8±3,8 і 64,3±12,4% відповідно), тобто селективна ВАПХТ є ефективним методом девіталізації первинного пухлинного осередку і метастичних вогнищ в регіонарних лімфатичних вузлах, де реєструються субкапсулярні некрози в третині випадків.

  12. При передопераційному лікуванні хворих на рак прямої кишки ендолімфатичної поліхіміотерапії у поєднанні з локальною гіпертермією пухлин дозволяє зменшити вміст життєздатної пухлинної паренхіми в 4 рази у порівнянні з контролем і в 1,6 рази при порівнянні з самостійною ЕЛПХТ; тобто поєднання ЕЛПХТ і ЛГТ дозволяє досягнути найбільш ефективної протипухлинної дії.

Публікації автора:

  1. Галахин К.А., Курик Е.Г. Лечебный патоморфоз злокачественных опухолей пищеварительного тракта. – Киев, “Книга плюс”, 2000. – 176с.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати злоякісних пухлин слизової оболонки ротової порожнини, стравоходу шлунка, ободової і прямої кишки з проведенням морфометрії та виготовленням мікрофотографій.

  1. Василенко И.В., Садчиков В.Д., Галахин К.А., Сургай Н.Н., Сидорова Ю.Д., Садчиков М.В., Фоменко П.Г., Курик Е.Г. Предрак и рак желудка. Этиология, патогенез, морфология, лечебный патоморфоз. – Киев, “Книга плюс”, 2001. – 229с. Особисто дисертантом виконана морфометрія ракових пухлин шлунка, зроблені мікрофотографії.

  2. Щепотин И.Б., Галахин К.А., Курик Е.Г. Перспективы лечения рака желудка // Лікарська справа. – 2002. - №1. – С.3-8.

Особисто дисертантом зроблено сучасний огляд літератури з питань оцінки методів лікування рака шлунка в співставленні з розробками Інституту онкології АМН України.

  1. Галахин К.А., Югринов О.Г., Курик Е.Г., Мельник Н.Н., Кошубарова М.В., Полякова Т.В., Баздырев В.В. Химиотерапевтический патоморфоз злокачественных опухолей // Український хіміотерапевтичний журнал. - 2000. - № 4. - С. 8 - 12.

Особисто дисертантом проведено співставлення сучасних досліджень в науковій літературі з питань механізмів протипухлинної дії хіміопрепаратів та власних результатів хіміотерапевтичного патоморфозу злоякісних пухлин травного тракту.

  1. Галахин К.А., Процык В.С., Лунгу В.И., Кошубарова М.В., Курик Е.Г. Лечебный патоморфоз карцином слизистой оболочки рта и языка при регионарной гипергликемии и внутриартериальной полихимиотерапии // Український хіміотерапевтичний журнал. - 2000. - №3. - С.54-56.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати ракових пухлин слизової оболонки ротової порожнини в умовах хірургічного лікування (контроль) та протипухлинного лікування з використанням методів штучної гіперглікемії і поліхіміотерапії.

  1. Курик Е.Г., Кикоть В.А., Приймак В.В. Орел В.Э., Югринов О.Г., Галахин К.А. Морфологическая оценка эффективности предоперационной регионарной внутриартериальной полихимиотерапии рака ободочной кишки // Український медичний альманах. - 2001. - №2.- С.158-161. Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати ракових пухлин ободової кишки та зроблена їх морфометрія при застосуванні катетерної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  2. Курик Е.Г., Колесник Е.А., Галахин К.А. Морфологическая характеристика этапов лечебного патоморфоза рака прямой кишки при использовании предоперационной эндолимфатической полихимиотерапии и локальной СВЧ- гипертермии // Український медичний альманах. - 2001. - №3. - С.93-96.

Особисто дисертантом на підставі мікроскопічного аналізу встановлена динаміка структурних змін карциноми прямої кишки при застосуванні лімфотропної хіміотерапії і локального прогрівання пухлин.

  1. Курик О.Г., Сорокін Б.В., Браун Е.М., Югринов О.Г., Кікоть В.О. Морфологічний аналіз рака прямої кишки при використанні неоад’ювантної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії // Український медичний альманах. - 2002. - Т.5. -№1.- С.87- 89.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати ракових пухлин прямої кишки та встановлені морфометричні показники при застосуванні селективної внутрішньоартеріальної хіміотерапії.

  1. Курик О.Г., Щепотін І.Б., Галахін К.О. Лікувальний патоморфоз рака шлунка // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. - Вип.13. - 2001. - С.90-92.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином шлунка при застосуванні у хворих селективної поліхіміотерапії та при її поєданні з штучною гіперглікемією.

  1. Курик О.Г., Кікоть В.О., Сорокін Б.В., Приймак В.В., Колесник О.А., Галахін К.О. Лікувальний патоморфоз колоректального раку при передопераційному використанні вибіркової внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. – 2002. - вип.17. - С.156-158.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином ободової та прямої кишок при застосуванні передопераційної селективної хіміотерапії.

  1. Курик О.Г. Лікувальний патоморфоз раку шлунка при використанні інтратуморальної хіміотерапії і локальної гіпертермії // Шпитальна хірургія. – 2001. - №3.- С.156-158.

Особисто дисертантом проведено морфометричний аналіз мікропрепаратів карцином шлунка при використанні двох методів лікування - хіміотерапії і локальної гіпертермії.

  1. Курик О.Г., Галахін К.О, Кікоть В.О., Приймак В.В., Зотіков Л.О. Ультраструктура пухлинного поля ободової кишки // Шпитальна хірургія. – 2001. - №4.- С.92-93.

Особисто дисертантом з’ясовані електронномікроскопічні перитуморальні зміни в слизовій оболонці ободової кишки, яка при світловій мікроскопії не мала ознак пухлинного ураження.

  1. Курик О.Г., Щепотін І.Б., Галахін К.О. Лікувальний патоморфоз рака шлунка при використанні передопераційної інтенсивної променевої терапії у поєднанні з локальною гіпертермією // Галицький лікарський вісник. – 2001. - Т.8. - №2. - С.96-97.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином шлунка при використанні неоад’ювантної протипухлинної терапії, підсиленої ад’ювантною локальною гіпертермією.

  1. Курик О.Г., Кікоть В.О., Приймак В.В., Галахін К.О. Патогістологічні зміни і лікувальний патоморфоз карцином ободової кишки при використанні неоад’ювантної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії // Галицький лікарський вісник. - 2001. - Т.8. - №3. - С.61-63.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати ракових пухлин товстої кишки при застосуванні передопераційної селективної хіміотерапії і верапамілу.

  1. Курик О.Г. Лікувальний патоморфоз лімфом шлунка // Вісник морфології. - 2000.- №2. - С.295-296.

Особисто дисертантом проаналізована сукупність морфологічних змін лімфосарком шлунка при передопераційній променевій терапії.

  1. Щепотин И.Б., Галахин К.А., Курик Е.Г. ТNM - классификация рака желудка // Вісник морфології.- 2001.-Т.7. - №1. - С.156-157.

Особисто дисертантом зроблено аналіз сучасних аспектів класифікаційних схем карцином шлунка за даними огляду зарубіжної літератури та їх співставлення з вітчизняними поглядами на проблему.

  1. Курик О.Г., Колесник Е.О., Галахін К.О. Лікувальний патоморфоз рака прямої кишки при використанні передопераційної ендолімфатичної поліхіміотерапії з локальною СВЧ гіпертермією // Вісник морфології.- 2001.- Т.7. - №2. - С.189-190.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином прямої кишки при передопераційній лімфотропній хіміотерапії та при її поєднанні з прогріванням пухлин.

  1. Курик О.Г., Кошубарова М.В. Порівняльна морфологічна оцінка ефективності протипухлинних методів лікування рака язика // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2000. - №2.- С.396-397.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати ракових пухлин язика в контролі (хірургічне лікування).

  1. Курик О.Г., Зайцев С.Л., Галахін К.О., Гройсман Д.Л. Лікувальний патоморфоз раку стравоходу при використанні внутрішньосудинного лазерного опромінення в комбінованому лікуванні хворих // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001.-Т.5. - №1.- С.159-161. Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати пухлинних клітин раку стравоходу та їх зміни при передопераційному лазерному опромінюванні крові.

  2. Курик О.Г. Порівняльна морфологічна оцінка ефективності передопераційної ендолімфатичної поліхіміотерапії та її поєдання з СВЧ – терапією у комплексному лікуванні хворих на рак прямої кишки // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2001. - №2.- С.460-462.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином прямої кишки при передопераційному впливі лімфотропної хіміотерапії та при її поєднанні з локальним прогріванням пухлин.

  1. Курик О.Г., Розумій Д.О., Валецький В.Л., Чорний В.О. Лікувальний патоморфоз раку шлунка при використанні селективної внутрішньоартеріальної хіміотерапії та інтенсивної променевої терапії // Буковинський медичний вісник. – 2001.- Т.5. - №1.- С.78-81.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати раку шлунка при передопераційному застосуванні внутрішньоартеріальної хіміотерапії в поєднанні з променевою терапією.

  1. Курик О.Г. Патоморфоз раку шлунка з поширенням на стравохід при використанні передопераційного внутрішньосудинного лазерного опромінення крові // Буковинський медичний вісник. – 2001.- Т.5. - №2.- С.101-103. Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати раку шлунка, який поширюється на стравохід, при застосуванні передопераційного внутрішньосудинного лазерного опромінення крові.

  2. Курик О.Г. Ультраструктурні зміни раку шлунка при використанні інтратуморальної хіміотерапії, променевої терапії та локальної СВЧ-гіпертермії // Буковинський медичний вісник. – 2002.- Т.6. - №1.- С.75-77.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати раку шлунка, при використанні інтратуморальної хіміотерапії, променевої терапії та локальної СВЧ-гіпертермії.

  1. Курик О.Г., Сорокін Б.В. Морфологія раку прямої кишки при використанні модифікованої внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії // Буковинський медичний вісник. – 2002.- Т.6. - №1.- С.75-77.

Особисто дисертантом проаналізовані мікропрепарати карцином шлунка та визначені морфометричні показники при використанні модифікованої внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  1. Галахин К.А., Черный В.А., Кикоть В.А., Югринов О.Г., Ковальчук Э.Н., Троицкая И.Н., Скорода Л.В., Курик Е.Г., Тарасова Т.А. Количественная гистостереометрия злокачественных новобразований пищеварительного канала в оценке эффективности противоопухолевой терапии // II съезд онкологов стран СНГ. Тез. докл. – Киев. – 2000.- С.598.

Особисто дисертантом запропоновано раціональний методичний підхід при застосуванні морфометрії злоякісних пухлин травного тракту при визначенні їх лікувального патоморфозу.

  1. Галахин К.А., Курик Е.Г., Ковальчук Э.Н., Скорода Л.В., Троицкая И.Н., Мельник Н.Н., Баздырєв В.В., Полякова Т.В., Башинский С.Н., Гройсман Д.Л. Закономерности лечебного патоморфоза злокачественных опухолей // Тези доп. X з’їзду онкологів України. - Ялта, 2001. - С. 296-297.

Особисто дисертантом визначено певну закономірну морфологічну стадійність лікувального патоморфозу злоякісних пухлин травного тракту.

  1. Галахин К.А., Курик Е.Г., Мельник Н.Н., Кошубарова М.В., Баздырев В.В., Полякова Т.В., Башинский С.Н., Гройсман Д.Л. Морфологическая оценка эффективности противоопухолевой терапии // Тези доп. X з’їзду онкологів України. - Ялта, 2001. - С. 297.

Особисто дисертантом зроблена морфологічна оцінка ефективності лікування пухлин різних локалізацій на підставі визначення ступенів лікувального патоморфозу.

  1. Курик О.Г. Оцінка лікувального патоморфозу злоякісних пухлин // ІХ Конгрес світової федерації українських лікарських товариств. Тез. доп. – Луганськ. – 2002. – С.405-406.

Особисто дисертантом на основі власних отриманих результатів обгрунтована доцільність визначення морфологічної оцінки лікувального патоморфозу на передопераційному етапі лікування хворих на злоякісні пухлини травного тракту.