Манойло Тетяна Володимирівна. Лікування аметропій високого ступеня з астигматизмом шляхом рефракційної заміни кришталика з наступною ексимер-лазерною хірургією рогівки : дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 152арк. — Бібліогр.: арк. 137-152.
Анотація до роботи:
Манойло Т. В. Лікування аметропій високого ступеня з астигматизмом шляхом рефракційної заміни кришталика з наступною ексимер-лазерною хірургією рогівки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.18 – офтальмологія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупіка МОЗ України . – Київ, 2007.
У дисертаційній роботі вивчено результати розробленого методу лікування аметропій високого ступеня з астигматизмом, що складався з рефракційної заміни кришталика (РЗК) методом факоемульсифікації з імплантацією розрахункової ІОЛ з наступною ексимер-лазерною хірургією (ЕЛХ) рогівки для максимального приведення ока до еметропії методом лазерного „in situ” кератомільоза (LASIK) та лазерної субепітеліальної кератектомії (LASEK) (деклараційний патент України на винахід № 56966А від 15.05.2003). Було визначено показання до проведення комбінованого рефракційного втручання. Встановлено, що перший етап втручання (РЗК) дозволяє значно зменшити ступінь аметропії високого ступеня, покращити гостроту зору. Було встановлено оптимальні терміни проведення другого етапу втручання - ЕЛХ рогівки після РЗК при імплантації гнучких та жорстких ІОЛ. Визначено показання для проведення методики LASEK у випадку, коли є протипоказання до застосування LASIK.
Порівняння одержаних рефракційних та візометричних показників після проведення другого етапу втручання методами LASІK та LASEK, застосованих за показаннями, не виявило достовірних розбіжностей між одержаними результатами, що обґрунтовує застосування LASEK на другому етапі втручання у випадках, коли є протипоказання до LASІK.
У результаті застосування запропонованого комбінованого рефракційного втручання було досягнуто рефракцію по сфероеквіваленту у межах ± 0,00–0,5 дптр у 86,1 % випадків, у межах ±0,51–1,0 дптр – 13,9 % випадків. НКГЗ >0,5 визначалася в 100% випадків, НКГЗ >0,8 визначалася в 64,7 % випадків, НКГЗ >1,0 визначалася в 20 % випадків. Показники НКГЗ та рефракційні показники були стабільними протягом 24 місяців спостереження.
1. Сучасні рефракційні втручання для корекції аметропій високого ступеня з астигматизмом не забезпечують досягнення еметропії, стабільних рефракційних результатів, що не дозволяє досягти максимальних показників зору. Тому існує потреба в розробці нового комбінованого методу лікування аметропії високого ступеня з астигматизмом, що є актуальним науковим завданням рефракційної офтальмохірургії.
2. Розроблене комбіноване рефракційне втручання складається з двох етапів і може застосовуватися для лікування хворих з аметропіями високого ступеня та астигматизмом. Перший етап включає корекцію сферичної аметропії високого ступеня шляхом проведення РЗК методом факоемульсифікації з імплантацією розрахункової ІОЛ через рогівковий тунель по вісі сильного меридіана, на заплановану післяопераційну рефракцію – складний міопічний астигматизм. Вперше встановлено оптимальні терміни проведення другого етапу втручання – ексимер-лазерної хірургії рогівки (у випадку імплантації жорстких ІОЛ – не раніше 4 місяців після РЗК, у випадку імплантації гнучких ІОЛ – не раніше 2 місяців після РЗК) для корегування астигматичного компонента і залишкової аметропії методами LASEK та LASІK.
3. Встановлено достовірне зменшення сили астигматичного компонента рефракції на 1,54±0,29 дптр після РЗК з імплантацією ПММА ІОЛ. Визначено коливання рефракції: сферичного компонента в межах 0,25±0,15 дптр від запланованої післяопераційної рефракції та циліндричного компонента в межах 0,4±0,16 дптр протягом 4-х місяців. Одержані результати дозволили виконувати другий етап втручання ЕЛХ рогівки в оптимальні терміни (через 4 місяці після РЗК з імплантацією ПММА ІОЛ).
4. Встановлено достовірне зменшення сили астигматичного компонента на 0,67±0,21 дптр після РЗК з імплантацією гнучких ІОЛ. Виявлено коливання середнього сферичного компонента рефракції в межах 0,13±0,17 дптр від запланованої рефракції та циліндричного компонент рефракції в межах 0,12±0,16 дптр протягом 2-х місяців. Одержані результати дозволили виконувати другий етап втручання ЕЛХ рогівки в оптимальні терміни ( через 2 місяці після РЗК з імплантацією гнучких ІОЛ).
5. Вперше показана ефективність застосування методики LASEK на другому етапі комбінованого втручання (зменшення сферичного компонента з –1,34±0,12 дптр до –0,18±0,13 дптр і циліндричного компонента з –2,59 ±0,16 дптр до –0,5±0,15 дптр, НКГЗ покращилася з 0,26±0,02 до 0,79±0,02). Порівняння одержаних параметрів рефракції та гостроти зору після проведення другого етапу втручання методами LASЕK та LASІK не виявило достовірних розбіжностей між одержаними результатами, що обґрунтовує застосування LASEK на другому етапі втручання у випадках, коли є протипоказання до LASІK.
6. Обґрунтовані показання до застосування LASEK на артифакічних очах для зменшення залишкової аметропії з астигматизмом, як другого етапу втручання: рогівковий астигматизм більше як 2,5 дптр; пахіметрія в центрі рогівки менше як 500 мкм; діаметр рогівки менше 10 мм; середня заломлювальна сила рогівки 39 дптр і менше або 47 дптр і більше.
7. Розроблене комбіноване рефракційне втручання дозволило достовірно зменшити ступінь аметропії та астигматизму, досягти показників рефракції по сфероеквіваленту у межах ± 0,00–0,5 дптр у 86,1 % випадків, у межах ±0,51–1,0 дптр – 13,9 % випадків. НКГЗ >0,5 визначалася в 100% випадків, НКГЗ >0,8 визначалася в 64,7 % випадків, НКГЗ >1,0 визначалася в 20 % випадків. Показники НКГЗ та рефракційні показники були стабільними протягом 24 місяців спостереження, що є ефективнішим порівняно з проведенням ЕЛХ рогівки у разі аметропій високого ступеня з астигматизмом.
Публікації автора:
Манойло Т.В., Пархоменко Г.Я. До питання комбінованих рефракційних втручань у випадку аметропії з астигматизмом високого ступеню // Збірник наукових праць „Актуальні питання медичної науки та практики”. Випуск 69 (2). Запоріжжя. – 2006. – С. 337–343.
Манойло Т.В. Вибір методу ексимер-лазерної корекції рогівки після рефракційної заміни кришталика // Офтальмол. журн. – 2006. – №3 (II).– С. 22–25.
Жабоєдов Г.Д., Пархоменко Г.Я., Манойло Т.В. Динаміка показників рефракції та гостроти зору у хворих з аметропією та астигматизмом високого ступеня після рефракційної заміни кришталика з наступною ексимер-лазерною хірургією рогівки // Офтальмол. журн. – 2006. – №1.– С. 30–35.
Жабоедов Г.Д., Пархоменко Г.Я., Манойло Т.В. Рефракционная замена хрусталика (РЗХ) с последующей эксимер-лазерной коррекцией (ЭЛК) роговицы в лечении аметропий с астигматизмом высокой степени // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2004. – С. 70–77.
Деклараційний патент № 56966А Україна, МПК 7: А61В10/00. Спосіб лікування аметропії з астигматизмом високого ступеня / Пархоменко Г.Я., Жабоєдов Г.Д., Манойло Т.В. – № 2003021703; Заявл. 26.02.2003; Опубл. 15.05.2003 // Промислова власність. – Офіційний бюлетень. № 5. – 1.– С 4.22.
Жабоєдов Г.Д., Пархоменко Г.Я., Манойло Т.В. Динаміка клініко-функціональних показників у хворих з аметропією та астигматизмом високого ступеня після рефракційної заміни кришталика з наступною ексимер-лазерною хірургією рогівки // Тези доп. 4-го симпозіуму з офтальмохірургії в Україні „Сучасні досягнення в хірургії переднього та заднього сегментів ока” з практичним семінаром „Жива хірургія” за участю міжнародних спеціалістів. – Київ, 2005. – С. 57–58.
Жабоедов Г.Д., Пархоменко Г.Я., Манойло Т.В. Метод коррекции аметропий састигматизмом высокой степени // Тези доп. 3-го симпозіуму з катарактальної та рефракційної хірургії. – Київ, 2003. – С. 32–33.
Жабоедов Г.Д., Пархоменко Г.Я., Манойло Т.В. Метод коррекции сложного гиперметропического астигматизма высокой степени путем рефракционной замены хрусталика с последующим проведеним эксимер-лазерной коррекции роговицы // Тези доп. ювілейної науково-практичної конференції офтальмологів, з міжнародною участю, присвяченої 100-річчю кафедри та клініки очних хвороб „Досягнення та перспективи розвитку сучасної офтальмології”. – Одеса, 2003. – С. 98–99.
Parkhomenko G, Manoylo T. Combined surgery (refractive lens exchange with following excimer laser correction) for high hyperopia with astigmatism // XXII Congress of the ESCRS. – Paris. – 2004. – P. 197.
Parkhomenko G, Manoylo T. Surgery of high ametropia with astigmatism includes refractive lens exchange followed with excimer laser surgery // XXIII Congress of the ESCRS. – Lisbon. – 2005. – P. 194–195.
Parkhomenko G, Manoylo T. Comparing LASIK and LASEK for correction of residual ametropia after refractive lens exchange // XXIV Congress of the ESCRS. – London. – 2006. – P. 237.