Кобіцький Михайло Михайлович. Лікування хворих на хронічний катаральний риніт з використанням нестероїдного протизапального препарату та імуномодуляторів : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2005.
Анотація до роботи:
Кобіцький М.М. Лікування хворих на хронічний катаральний риніт з використанням нестероїдного протизапального препарату та імуномодуляторів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія – Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України. – Київ, 2005.
Дисертаційна робота присвячена питанням підвищення ефективності лікування хворих на хронічний катаральний риніт і базується на результатах обстеження та лікування 100 хворих на хронічний катаральний риніт, 30 практично здорових людей, а також даних експериментальних досліджень, проведених на 195 білих щурах породи “Wistar”.
Дослідження, проведені на інтактних, імунодефіцитних тваринах і щурах із змодельованим катаральним ринітом, показали, що використання для експериментальної терапії ереспалу найбільш ефективно в поєднанні з поліоксидонієм. Таке поєднане застосування відновлює реакції гуморального та клітинного імунітету і швидше нормалізує сан слизової оболонки носової порожнини тварин при експериментальному риніті.
Проведені дослідження клінічно-імунологічної ефективності лікування хворих на ХКР із застосуванням ереспалу та поліоксидонію показали, що за сумою позитивних клінічних результатів і тривалості їх зберігання воно перевищує терапію з використанням полідекси з фенілефрином як при ХКР, так і при ХКР з наявністю супутніх захворювань інфекційно-запального характеру. Застосування ереспалу у поєднанні з поліоксидонієм забезпечує нормалізацію рівнів місцевого та системного імунітету при ХКР і зберігає їх тривалий час.
Хронічний риніт за основними клінічними ознаками (тривалість перебігу та ремісій, частота рецидивів) у своєму перебігу суттєво залежить від наявності супутніх захворювань в області верхніх дихальних шляхів, які підсилюють тяжкість перебігу ХР.
У клінічно-імунологічній характеристиці хворих на ХКР переважають явища порушення місцевого імунітету, а при поєднанні із супутніми захворюваннями інфекційно-запального характеру в області верхніх дихальних шляхів – і деяких ланок системного імунітету. Дані імунологічних досліджень узгоджуються з результатами клінічних спостережень.
В умовах експерименту визначена імуномодулююча активність ереспалу, який здатний інгібувати антитілогенез і не впливати на реакції клітинного типу та імуногенез імунодефіцитних тварин. Обґрунтовано використання ереспалу разом з імуномодулятором нового покоління поліоксидонієм і визначено синергізм у дії цих препаратів.
Експериментальна терапія змодельованого пролонгованого катарального риніту була ефективною при сумісному застосуванні ереспалу та поліоксидонію, що дозволило активувати реакції імунітету та знижувати рівень прозапальних білків у слизовій оболонці порожнини носа експериментальних тварин.
Сумісне використання ереспалу та поліоксидонію в клініці супроводжувалось нормалізацією локальних і системних механізмів імунітету, включаючи співвідношення про- та протизапальних цитокінів, на протязі більш тривалого часу, ніж у групі порівняння.
Включення вказаних препаратів до комплексної терапії хворих на ХКР справило високий терапевтичний ефект, який проявився в зниженні кількості рецидивів захворювання, поліпшенні клінічного перебігу супутніх захворювань, зниженні захворюваності на ГРЗ на протязі року.
Публікації автора:
Мельников О.Ф., Заболотная Д.Д., Тимченко С.В., Кобицкий М.М., Калиновская Л.П., Левандовская В.И. Клинико-патофизиологические основы создания экспериментальной модели хронического ринита // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2003. – 5-с. - С. 46.
Мельников О.Ф., Самбур М.Б., Тимченко С.В., Заболотна Д.Д., Кобицкий М.М., Калуцкий И.В., Заяц Т.А., Добриди М.Г. Значение количественных и функциональных характеристик системного иммунитета у больных воспалительными и аллергическими заболеваниями верхних дыхательных путей // Ринологія. - 2003. - №3. - С. 12-18.
Мельников О.Ф., Кобицкий М.М., Казанец И.В., Кунах Т.Г., Калуцкий И.В., Бондарчук А.Д. Определение иммуноглобулинов методом радиальной иммунодиффузии в зоне низких концентраций // Імунологія та алергологія. – 2003. - №3. - С. 13-15.
Заболотный Д.И., Мельников О.Ф., Кобицкий М.М., Тимченко С.В. Обоснование использования препаратов «Эреспал» и «Полиоксидоний» для терапии хронического ринита // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2004. - №5-с. - С. 22-23.
Заболотний Д.І., Мельников О.Ф., Кобіцький М.М. Спосіб діагностики вторинного імунодефіциту // Деклараційний патент на винахід. - Україна ( UA). 66273А, А 61К39/00, 15.04.2004. Бюл. №4.