Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Салієва Заріна Сейранівна. Лікування хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки з використанням препаратів Гентаксан та Траумель- С: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Салієва З. С. Лікування хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки з використанням препаратів Гентаксан та Траумель-С. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена розробці та обґрунтуванню методу комплексного лікування хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями щелепно-лицевої ділянки із застосуванням препаратів Гентаксан і Траумель-С. Проведено обстеження і лікування 152 хворих, що знаходилися у відділенні щелепно-лицевої хірургії з приводу одонтогенних абсцесів і флегмон. Всіх пацієнтів було розподілено на 4 клінічні групи обстеження в залежності від діагнозу та методу лікування. Контроль за перебігом запальної реакції і відновних процесів у рані здійснювали шляхом проведення клінічних, лабораторних та спеціальних методів дослідження. З цією метою вперше використано розроблений нами цифровий метод оцінки клінічної ефективності проведеного лікування.

Позитивна динаміка загальноклінічних змін, зниження рівня ендогенної інтоксикації, відновлення показників перекисного окислення ліпідів та антиоксидантої системи, прискорення очищення гнійної рани та репаративних процесів свідчать про переваги лікування хворих з використанням препаратів Гентаксан і Траумель-С.

Ефективність запропонованого лікувального комплексу підтверджена скороченням строків перебування у стаціонарі хворих з одонтогенними абсцесами до 7,10±0,29 ліжко/днів та до 8,50±0,25 ліжко/днів хворих з одонтогенними флегмонами.

  1. У дисертації вирішена актуальна стоматологічна задача – підвищення ефективності комплексного лікування хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки шляхом включення до комплексу лікування препаратів Гентаксан і Траумель-С.

  2. Запропонована та апробована методика кількісної оцінки в балах ступеню вираженості місцевих симптомів запалення і відновлення тканин щелепно-лицевої ділянки, що дозволяє дати сумарну клінічну оцінку стану осередку гострого гнійного запалення, об’єктивно оцінити тяжкість і динаміку перебігу захворювання, контролювати ефективність лікування.

  3. Комплексна оцінка характеру змін основних показників перекисного окислення ліпідів (ПОЛ), що відбуваються в плазмі крові, мембранах еритроцитів і сироватковому альбуміну, свідчить про те, що до початку лікування, у хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки, спостерігається інтенсифікація процесів ПОЛ у всіх трьох субстратах (у хворих з одонтогенними абсцесами малоновий діальдегід в плазмі крові збільшувався на 60,7%, в мембранах еритроцитів на 83,1% і в сироватковому альбуміні на 72,1%; у хворих з одонтогенними флегмонами малоновий діальдегід збільшувався відповідно на 117,8%; 142,8%; 45,9%). Підвищення вмісту продуктів перекисного окислення ліпідів в сироватковому альбуміні носить компенсаторно-пристосувальний характер, відображаючи його функціональну (антиоксиданту) активність. Причому функціональна активність сироваткового альбуміну знижується у хворих з флегмонами більше, ніж у хворих з одонтогенними абсцесами.

  4. У процесі лікування нормалізація процесів перекисного окислення ліпідів, в першу чергу, відбувається в мембранах еритроцитів, в плазмі крові, а в сироватковому альбуміні настає пізніше (із затримкою на 2,4±0,2 доби у хворих з одонтогенними абсцесами і на 4,8±0,3 доби у хворих з одонтогенними флегмонами).

  5. Метаболічні порушення, пов’язані з інтенсифікацією процесів перекисного окислення ліпідів, сприяють розвитку ендогенної інтоксикації і росту рівня сорбційнної здатності еритроцитів на 31,3% у хворих з одонтогенними абсцесами і на 63,1% – з одонтогенними флегмонами. Використання препаратів Гентаксан і Траумель-С в комплексному лікуванні сприяє швидшому усуненню ендогенної інтоксикації у хворих з одонтогенними абсцесами на 5,0±0,3 доби лікування, і у хворих з одонтогенними флегмонами на 7,0±0,4 доби.

  6. Введення в комплекс лікування хворих з одонтогенними абсцесами препаратів Гентаксан і Траумель-С сприяє очищенню гнійної рани від гнійно-некротичних тканин протягом 3,0±0,1 доби (контроль 4,80±0,29), появі грануляцій в рані на 2,90±0,11 доби (контроль 4,50±0,27). У пацієнтів з одонтогенними флегмонами очищення гнійної рани настає на 5,0±0,1 доби (контроль 7,0±0,4), грануляції з’являються на 3,80±0,13 доби лікування (контроль5,70±0,28). Середні строки перебування хворих в стаціонарі з одонтогенними абсцесами склали 7,10±0,29 ліжко/днів (контроль 10,1±0,5), з одонтогенними флегмонами лікування тривало 8,50±0,25 ліжко/днів (контроль 12,4±0,6).

Публікації автора:

  1. Салиева З.С. Результаты изучения микрофлоры очагов гнойного воспаления в челюстно-лицевой области методом газожидкостной хроматографии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохрения :Тр. Крым.мед. ин-та. –Том.133. –Симферополь. –1997. –С.199-204.

  2. Салиева З.С. Результаты лечения больных с острыми гнойно-воспалительными заболеваниями в челюстно-лицевой области с применением препарата “Траумель-С” // Таврический медико-биол. вестн. –1999. –№1-2. –С.23-27.

  3. Салиева З.С. Применение препарата “Traumeel-S” в комплексном лечении больных с гнойно-воспалительными заболеваниями в челюстно-лицевой области // Вісник стоматології. –1999. –№3. –С.82-83.

  4. Салієва З.С. Клінічне обгрунтування застосування препарату “Траумель-С” в комплексному лікуванні хворих з гострими гнійно-запальними захворюваннями щелепно-лицевої ділянки // Вісник стоматології. – 1999. –№4. –С.42-44.

  5. Салієва З.С., Безруков С.Г. Оцінка ефективності включення препарату “Траумель-С” в комплекс лікування хворих з важким плином гострих гнійних запальних процесів тканин обличчя і шиї // Вісник стоматології. –2000. –№5. –С.65-66. (Здобувачем виконано клінічні спостереження, проведено аналіз одержаних результатів).

  6. Салиева З.С., Безруков С.Г., Кручинин С.Н. Биохимические критерии эффективности лечения больных с острыми гнойными воспалительными заболеваниями в челюстно-лицевой области // Вісник стоматології. –2001. –№2. –С.31-32. (Здобувачу належать клініко-лабораторні дослідження, аналіз ефективності розробленого засобу лікування).

  7. Безруков С.Г., Салиева З.С. Опыт применения препарата “Traumeel-S” в комплексном лечении больных с флегмонами и абсцессами тканей в челюстно-лицевой области // Биологическая терапия. –1999. –№2. –С.20-22. (Здобувачу належать клініко-лабораторні дослідження, їх узагальнення та висновки).

  8. Салиева З.С. Traumeel-S в коррекции процессов нарушения перекисного окисления липидов при тяжелом течении гнойно-воспалительных процессов в челюстно-лицевой области // Биологическая терапия. –2000. –№1. –С.38-41.

  9. Салиева З.С. Результаты полярографического исследования у больных с острыми гнойно-воспалительными заболеваниями в челюстно-лицевой области с применением в комплексном лечении антигомотоксического препарата Traumeel S // Биологическая терапия. –2001. –№ 1. –С.41-43.

  10. Патент 47081 А Україна, МПК 7 А61В17/02, А61К35/02. Спосіб лікування гострих гнійно-запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки: Пат. 47081 А Україна, МПК 7 А61В17/02, А61К35/02 /Безруков С.Г., Салієва З.С. № 2001075064; Заявл. 17.07.2001. Опубл. 17.06.2002; бюл. №6. - 2с. (Здобувачу належить оригінальна методика лікування, набір і формування груп пацієнтів, обгрунтування та вибір методик дослідження, порівняльна оцінка, аналіз отриманих результатів досліджень).