Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Сорокін Богдан Вікторович. Лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки : дис... д-ра мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. — К., 2006. — 279арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 250-279.



Анотація до роботи:

Сорокін Б.В. Лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.07 – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки шляхом удосконалення та оптимізації застосування променевої терапії, внутрішньоартеріальної хіміотерапії, кріогенної деструкції. З метою підвищення ефективності лікування хворих з резектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, удосконалено методику неоад’ювантної променевої терапії, за рахунок зменшення сумарної вогнищевої дози з 30 до 20 Гр, що у порівнянні із застосуванням суто хірургічного лікування зменшило кількість повторних рецидивів раку прямої кишки, збільшило 3-х та 5-ти річну виживаність і залишило сталим кількість післяопераційних ускладнень. Для підвищення ефективності лікування хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки розроблені методики хіміопроменевої терапії – послідовне застосування 2-х курсів внутрішньоартеріальної та дистанційної променевої терапії, як самостійно так і у супроводі індометацину, що у порівнянні із застосуванням тільки дистанційної променевої терапії дозволило суттєво збільшити кількість випадків знеболення, запобігти явищам констипації, збільшити кількість випадків регресії та стабілізації хвороби, збільшити медіану виживаності та час до прогресування хвороби, покращити якість життя хворих. На додаток до симптоматичного лікування розроблено метод кріогенної деструкції у хворих з промежинними місцевими рецидивами раку прямої кишки в стадії прогресування, після променевої чи хіміопроменевої терапії. Завдяки його застосуванню досягнуто збільшення медіани виживаності, покращена якість життя хворих. Вивчено вміст фактора росту ендотелія судин, як основного медіатора ангіогенезу, в сироватці крові хворих в процесі хіміопроменевої терапії. Визначено кореляцію між зменшенням рівня цього фактора та часом до прогресуванням хвороби. Створено метод контроля за ефективністю захворювання – прогнозування часу до прогресування хвороби. Вивчені морфологічні аспекти впливу різних методів лікування на неоваскуляризацію, обґрунтоване поєднання внутрішньоартеріальної хіміотерапії та променевої терапії. Розроблено алгоритм лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки.

  1. Комбіноване лікування хворих з резектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки із використанням неоад’ювантної променевої терапії сумарною вогнищевою дозою 20 Гр, збільшує 3-х та 5-ти річну виживаність на 35 % (р<0,01) і 23,5 % (р<0,05) відповідно, не збільшує кількість післяопераційних ускладнень (р>0,1), а кількість повторних рецидивів раку прямої кишки зменшує в 2,2 рази (р<0,05) у порівнянні з використанням лише хірургічного лікування.

  2. Локальне висічення місцевих рецидивів раку прямої кишки із застосуванням післяопераційної дистанційної променевої терапії сумарною вогнищевою дозою 45-60 Гр є методом лікування з низьким радикалізмом, через велику кількість повторних місцевих рецидивів - до 60 %.

  3. Застосування розроблених методів хіміопроменевої терапії, які включають внутрішньоартеріальну хіміотерапію та дистанційну променеву терапію самостійно та у супроводі терапії індометацином, у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, збільшує кількість випадків знеболення на 29,8 % та 32,4 % у порівнянні із застосуванням лише променевої терапії (р<0,05 та р<0,01).

  4. Застосування хіміопроменевої терапії у супроводі індометацину у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки зменшило кількість колостомій на 20 % у порівнянні з використанням лише променевої терапії (р< 0,01).

  5. Внаслідок проведення хіміопроменевої терапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки задовільний характер якості життя (0-2 бали) за шкалою ECOG через 12 місяців після початку лікування мали у 3,6 та 4,8 разів більше хворих, ніж після застосування тільки променевої терапії (р<0,05).

  6. Проведення хіміопроменевої терапії шляхом послідовного застосування внутрішньоартеріальної хіміотерапії та дистанційної променевої терапії самостійно або у супроводі індометацину у хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки збільшує кількість випадків регресій пухлин в порівнянні з використанням лише променевої терапії у 2,2 та 2,6 разів (р<0,05).

  7. Морфологічні дослідження змін, що виникли в рецидивних пухлинах прямої кишки під дією променевої терапії та внутрішньоартеріальної хіміотерапії, продемонстрували переважний вплив променевої терапії на паренхіму пухлини, а внутрішньоартеріальної хіміотерапії - на строму, зокрема на новоутворені мікросудини, що обґрунтовує доцільність поєднання цих методів в комплексному лікуванні хворих на місцеві рецидиви раку прямої кишки.

  8. Медіани виживаності після застосування хіміопроменевої терапії з послідовним застосуванням внутрішньоартеріальної хіміотерапії та дистанційної променевої терапії самостійно або у супроводі індометацину є більшими ніж медіана виживаності після застосування лише променевої терапії на 8,5 та 12,5 місяців, медіани часу до прогресування - на 7,5 та 10 місяців, медіани виживаності від моменту встановлення діагнозу на 12 та 20 місяців (р<0,05).

  9. Базовий середній рівень фактора росту ендотелія судин в сироватці крові хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки є підвищеним в середньому у 8,2 рази у порівнянні із таким у практично здорових людей. В процесі проведення хіміопроменевої терапії відбувається зниження рівня цього показника в середньому в 1,8 рази (із вираженим зниженням на протязі перших 3 курсів та поступовим - потягом наступних 3 курсів лікування). Ступінь зниження цього показника тісно корелює з ефективністю лікування – часом до прогресування хвороби і дозволяє прогнозувати тривалість ремісії.

  10. Після 2-3 курсів хіміопроменевої терапії, після досягнутого зниження фактора росту ендотелія судин, у 23,5 % хворих відбувається його стрімке підвищення, що свідчить про активізацію пухлинного процесу до клінічних симптом і є показанням для проведення ще 2-4 курсів внутрішньоартеріальної хіміотерапії.

  11. Застосування кріогенної деструкції у хворих з промежинними нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, у яких спостерігається прогресування хвороби після променевої чи хіміопроменевої терапії, не викликає ускладнень і є простим та економічним методом лікування, який забезпечує медіану виживаності 12 місяців з медіаною часу до прогресування 6 місяців, позитивно впливає на якість життя хворих.

Практичні рекомендації.

  1. Лікування хворих з резектабельними МР РПК повинно бути комбінованим з використанням неоад’ювантної променевої терапії сумарною вогнищевою дозою 20 Гр у вигляді інтенсивного курсу опромінення з разовою дозою 5 Гр та наступним оперативним втручанням через 24-72 години, що дозволяє мінімізувати кількість післяопераційних ускладнень, зменшує кількість повторних рецидивів та покращує показники 3-х та 5-річної виживаності хворих.

  2. У хворих з невеликими розмірами місцевих рецидивів раку прямої кишки (до 2 см, екзофітного росту) необхідно використовувати в якості хірургічної операції черевно-анальну резекцію або екстирпацію прямої кишки. Не слід виконувати трансанальне висічення пухлини навіть з ад’ювантною променевою терапією, через високий відсоток повторних місцевих рецидивів раку прямої кишки.

  3. У хворих з нерезектабельными місцевими рецидивами раку прямої кишки у віці до 70 років без виражених супутніх захворювань, що супроводжуються серцево-судинною, нирковою, печінковою та дихальною недостатністю 2-3 ступеня, а також при відсутності генералізованого атеросклерозу та судинних захворювань нижніх кінцівок показане проведення двох курсів хіміопроменевої терапії: внутрішньоартеріальної хіміотерапії за схемою FAP протягом 4-5 діб у внутрішні здухвинні артерії та дистанційної променевої терапії СВД 60 Гр з наступним проведенням ще 2-4 курсів внутрішньоартеріальної хіміотерапії.

  4. Дистанційну променеву терапію по подрібненій методиці (СВД 60 Гр) слід застосовувати хворим на місцеві рецидиви раку прямої кишки старше 69 років та з вираженими супутніми захворюванням, як то цукровий діабет, бронхіальна астма, генералізований атеросклероз, захворюваннями, які супроводжуються серцево-судинною, нирковою, печінковою та дихальною недостатністю 2-3 ступеня.

  5. Для зменшення проявів токсичності хіміопроменевої терапії необхідно проводити терапію супроводу, що включає прийом антиеметиків, лопераміду, прегідратацію та церулоплазмін, який вводиться в дозі 0,1-0,2 г, внутрішньовенно, крапельно, щодобово, будучи попередньо розчинений в 200 мл фізіологічного розчину із швидкістю 20-30 крапель на хвилину 5 діб.

  6. Для прогнозування тривалості ремісії (часу до прогресування хвороби) у хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки, що отримали хіміопроменеву терапію, рекомендується визначення фактора росту ендотелія судин в сироватці крові.

  7. У хворих з вичерпаними можливостями променевої та хіміопроменевої терапії при наявності таких ознак місцевого прогресування хвороби, як кровотеча, розпад пухлини, показане проведення кріогенної деструкції пухлини за допомогою універсальної кріохірургічної установки „Кріо-Пульс” з відповідним набором кріоаплікаторів.

Публікації автора:

1. Сорокін Б.В. Результати хірургічного та комбінованого лікування хворих з локальними рецидивами раку прямої кишки: реальність та перспективи // Онкологія. – 2003. –Т.5, №4. – С.323 – 328.

2. Сорокін Б.В. Хірургічне лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки // Клінічна хірургія. – 2005. – №3 – С. 28-30.

3. Сорокін Б.В. Результати паліативного лікування з приводу нерезектабельних рецидивів раку прямої кишки // Онкологія. – 2005. –Т.7, №2. – С. 168-171.

4. Сорокін Б.В., Лісняк І.О., Гуніна Л.М., Кикоть В.О., Чорний В.О., Коробко В.Б. Рівень в крові фактора росту ендотелія судин під час хіміопроменевої терапії хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки // Онкологія. – 2003. –Т.5, №1. – С.26-29. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури щодо проблеми ангіогенезу. Проведене лікування хворих. Здійснено збір та аналіз клінічного та лабораторного матеріалу. Співставлені дані лабораторних аналізів з клінічними даними).

5. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Югринов О.Г., Чорний В.О. Результати застосування нових лікувальних технологій у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки // Онкологія. – 2004. – Т.6, №4. – С. 24-27. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, розроблені методи лікування хворих. Проведене лікування хворих. Проаналізовані результати лікування хворих після використання хіміопроменевої терапії).

6. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Чорний В.О. Порівняльний аналіз результатів хірургічного і комбінованого лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки // Онкологія. – 2005. –Т7, №1. – С. 59-65. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, лікування хворих, збір та аналіз клінічного матеріалу, проаналізовані результати лікування).

7. Шалімов С.О., Литвиненко О.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Югринов О.Г. Можливе стандартне лікування місцевих рецидивів раку прямої кишки // Український медичний альманах. – 2005. –Т.8, №3. – С. 120-125. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, збір та аналіз клінічного матеріалу, узагальнені результати досліджень, сформульовані можливі стандарти лікування рецидивів раку прямої кишки).

8. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Іванкова В.С., Кикоть В.О., Родзаевський С.О., Удатова Т.В., Хруленко Т.В., Лялька І.Ю. Лікування хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки за допомогою променевої терапії // Променева діагностика. Променева терапія. – 2005. –№1. – С.67-70. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури та аналіз результатів застосування променевої терапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки)

9. Шалімов С.О., Галахін К.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Югринов О.Г., Супруненко А.А. Оцінка патоморфологічних змін та неоваскуляризації в рецидивних пухлинах прямої кишки при комплексному лікуванні // Доповіді національної академії наук України. – 2005. – №9 – С. 196-202. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, клінічного матеріалу, результатів дослідження співставлення клінічних і лабораторних показників).

10. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Югринов О.Г. Лікування хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки // Вісник наукових досліджень. – 2005, №1. – С. 170-174. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури збір клінічного матеріалу, аналіз результатів лікування – променевої та хіміопроменевої терапії).

11. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Іванкова В.С., Удатова Т.В. Результати локального висічення рецидивних пухлин прямої кишки з післяопераційною променевою терапією // Онкологія. – 2005. –Т.7, №3. – С. 246-249. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, збір та аналіз клінічного матеріалу).

12. Шалімов С.О., Литвиненко О.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Лялькін С.А., Гренюк С.В., Кикоть В.В. Можливості використання паліативної кріодеструкції для лікування хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки // Клінічна хірургія –2005. –№8. – С. 12–14. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, лікування хворих, збір та аналіз клінічного матеріалу, аналіз результатів апробації методу кріогенної деструкції).

13. Гуніна Л.М., Сорокін Б.В., Лісняк І.О. Деякі прогностичні фактори ефективності неоад’ювантної поліхіміотерапії у хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки // Доповіді національної академії наук. – 2002. – №12. – С. 151-156. ( Особистий внесок дисертанта: лікування хворих, співставлення клінічних та лабораторних даних у хворих, які отримали хіміопроменеву терапію).

14. Шалімов С.О., Кикоть В.О., Чорний В.О., Сорокін Б.В., Гренюк С.В., Хворостовський Р.Р., Кикоть В.В., Хруленко Л.Т., Губська В.З. Результати хірургічного та комбінованого лікування хворих на локальні рецидиви раку прямої кишки // Хірургія України. – 2003. – Т.1, № 5. – С. 4-7. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, проведене лікування хворих, проаналізовані результати хірургічного та комбінованого лікування хворих з резектабельними рецидивами раку прямої кишки).

15. Шалімов С.О., Кикоть В.О., Чорний В.О., Сорокін Б.В. ,Югринов О.Г., Хворостовський Р.Р., Кикоть В.В. Комбіноване і комплексне лікування місцевих рецидивів раку прямої кишки // Клінічна хірургія. –2003. –№11. – С. 127-129. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, збір та аналіз клінічного матеріалу).

16. С.О. Шалімов, Б.В. Сорокін, В.О. Чорний, Р.К. Тащієв, С.В. Гренюк, В.В. Кикоть. Лікування резектабельных рецидивів раку прямої кишки // Хірургія України. – 2005. –Т. 4., №16. – С. 8-12. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, лікування хворих, аналіз клінічного матеріалу, особистого хірургічного досвіду).

17. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Литвиненко О.О. Сучасний стан проблеми місцевих рецидивів раку прямої кишки // Онкологія. – 2005. –Т.4., – № 4 – С. 270-275. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, співставлення даних літератури та результатів власних досліджень).

18. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Чорний В.О., Тащієв Р.К., Гренюк С.В., Кикоть В.В. Лікування нерезектабельных рецидивів раку прямої кишки // Хірургія України. – 2005. –Т. 4, №17. – С. 9-14. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, лікування хворих, аналіз результатів застосування розроблених лікувальних технологій зокрема особистого досвіду застосування внутрішньоартеріальної хіміотерапії).

19. Литвиненко О.О., Сорокін Б.В., Лялькін С. А. Лікування хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки за допомогою кріогенної деструкції // Хірургія України. – 2006. – Т.3, № 19. – С. 70-74. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури, розробка та апробація методу кріогенної деструкції, лікування хворих).

20. Гуніна Л.М., Бердинських Н.К., Гоголь С.В., Сорокін Б.В., Олійник С.А. Застосування церулоплазміну при хіміотерапії злоякісних новоутворень в експерименті та клініці // Онкологія.

– 2001. – Т.3, №1. – С.48-50. (Особистий внесок дисертанта: проведене лікування хворих за допомогою хіміопроменевої терапії та застосування церулоплазміну в якості препарату супроводу, вивчені прояви токсичності).

21.Гуніна Л.М., Кабан О.П., Бердинських Н.К., Литвиненко О.О., Гоголь С.В., Коробко В.Б., Сорокін Б.В., Чорний В.В., Лялькін С.А. Антианемічна активність церулоплазміну під час хіміотерапії у хворих на рак шлунка та прямої кишки // Укр. хіміотер. журнал. – 2001. – №1.

– С.55-57. (Особистий внесок дисертанта: проведене застосування церулоплазміну в клініці у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, які отримували хіміопроменеву терапію, співставлені клінічні і лабораторні дані).

22. Гуніна Л.М., Кабан О.П., Сорокін Б.В., Гуменюк Р.С. Вплив мембранопротекторів на ступінь агрегації еритроцитів і структурно-функціональний стан їх мембран у хворих на рак прямої кишки // Онкологія. – 2004. – Т.6, №1. – С.31-35. (Особистий внесок дисертанта: проведене лікування хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки із застосуванням церулоплазміну).

23. Гуніна Л.М. Кабан О.П., Сорокін Б,В., Гуменюк Р.С., Парфенюк Н.С. Засоби супроводу при хіміотерапії злоякісних новоутворень травного каналу // Вісник наукових досліджень. – 2004. -№3. – С. 71-72 . (Особистий внесок дисертанта: проведене застосування церулоплазміну в якості засобу супроводу у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, які отримували хіміопроменеву терапію).

24. Литвиненко О.О., Кабан О.П., Гуніна Л.М., Сорокін Б.В., Єгоров І.В., Жуков Ю.О., Лещук Л.А., Литвиненко О.О. (мол). Застосування церулоплазміну для профілактики ускладнень комплексного лікування хворих онкологічного профілю // Український хіміотерапевтичний журнал. – 2005. – №1-2. – С.69-72. (Особистий внесок дисертанта: проведене застосування церулоплазміну в клініці у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, які отримували хіміопроменеву терапію, проаналізовані клінічні показники ефективності лікування).

25. Югринов О.Г., Родзаевский С.А., Супруненко А.А., Сорокин Б.В. Технология комплексного химиолучевого лечения больных с местнораспространенным раком прямой кишки (методические рекомендации) // Променева діагностика. Променева терапія. – 2004. – №3. – С.11-18. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, аналіз результатів лікування у хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки, які отримували хіміопроменеву терапію).

26. Сорокін Б.В., Югрінов О.Г., Супруненко О.А. Можливості використання хіміопроменевої терапії для лікування хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки // Променева діагностика, Променева терапія. – 2005. – № 4. – С. 73-75. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, лікування хворих та моніторинг за ними, проведення клінічних досліджень, аналіз та статистична обробка результатів досліджень)

27.Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Чорний В.О., Югрінов О.Г., Родзаєвський С.О., Гренюк С.В. Спосіб лікування нерезектабельних рецидивів раку прямої кишки // Патент України №51278. –З. №2002021179. Заявл. 13.02.2002. Опубл. 15.11.2002. Бюл. №11. (Особистий внесок дисертанта: розробка методу хіміопроменевої терапії у хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки, аналіз наукової літератури та результатів клінічної апробації).

28.Вінницька А.Б., Сорокін Б.В., Югрінов О.Г., Воробйова Л.І., Кикоть В.О. Спосіб лікування тазових рецидивів колоректального та генітального раку // Патент України №58145. –З. №20022108063. Заявл. 10.10.2002. Опубл.15.07.03. Бюл. №7. (Особистий внесок дисертанта: розробка методу хіміопроменевої терапії у хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки, аналіз наукової літератури та результатів клінічної апробації методу).

29. Шалімов С.О., Чехун В.Ф., Гуніна Л.М., Кабан О.П., Сорокін Б.В., Бердинських Н.К., Мхитарян Л.С., Данцкер Г.Б. Спосіб профілактики та лікування анемії при хіміотерапії хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки // Патент України № 62582 –З. № 2003043271. Заявл. 11.04.03. Опубл. 15.12.03. Бюл. №12. (Особистий внесок дисертанта: розробка методу профілактики анемії при хіміотерапії у хворих з рецидивами раку прямої кишки, аналіз наукової літератури та проведення клінічної апробації).

30. Шалімов С.О.,Чехун В.Ф., Сорокін Б.В., Лісняк І.О., Кикоть В.О., Чорний В.О., Югринов О.Г., Гуніна Л.М., Усіков Ю.І., Данцкер Г.Б. Спосіб прогнозування тривалості ремісії при лікуванні хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки // Патент України № 63288. –З. №2003032704. Заявл. 28.03.03. Опубл. 15.01.04. Бюл №1. (Особистий внесок дисертанта: розробка методу прогнозування тривалості ремісії, клінічна апробація методу, аналіз наукової літератури).

31. Шалімов С.О., Кикоть В.О., Сорокін Б.В., Чорний В.О. Гренюк С.В., Губська В.З., Удатова Т.В. Спосіб лікування резектабельних рецидивів раку прямої кишки // Патент України № 71332 –З. №20031212104. Заявл. 23.12.03. Опубл. 15.11.04. Бюл №11. (Особистий внесок дисертанта: розробка комбінованого методу лікування хворих з резектабельними рецидивами раку прямої кишки, клінічна апробація методу, аналіз літератури).

32. З. № 2004120565. Україна. 7 МПК 61 В 18/02. Спосіб лікування хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки / Інститут онкології АМН України. Шалімов С.О., Литвиненко О.О., Сорокін Б.В., та інші. (UA). З. № 20041210565. Заявл. 21.12.2004. Позитивне рішення від 02.09.2006. (Особистий внесок дисертанта: розробка методу лікування, клінічна апробація методу кріогенної деструкції, аналіз наукової літератури).

33. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Чорний В.О., Югрінов О.Г., Гренюк С.В. Комплексне лікування хворих на місцеві рецидиви раку прямої кишки // Методичні рекомендації. –К., 2004. – 15с. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової інформації, лікування хворих, аналіз клінічного матеріалу, формулювання практичних рекомендацій).

34. Кабан О.П., Шалімов С.О., Гуніна Л.М., Литвиненко О.О. Єгоров І.В., Чорний В.В., Сорокін Б.В., Коробко В.Б., Гуменюк Р.С., Парфенюк Н.С. Детоксикаційна терапія в комплексному лікуванні хворих на місцево-поширений рак органів черевної порожнини // Методичні рекомендації. –К.;– 2004 – 11 с. (Особистий внесок дисертанта: клінічна апробація методів детоксикаційної терапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки під час проведення хіміопроменевої терапії).

35. Кабан О.П., Гуніна Л.М., Курищук К.В., Литвиненко О.О., Сорокін Б.В. Застосування препарату “Церулоплазмін” в комплексному лікуванні хворих на місцево-поширені злоякісні пухлини травного каналу // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – №139. –2002. –2с. (Особистий внесок дисертанта: проведення клінічної апробації – застосування церулоплазміну під час хіміопроменевої терапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки).

36. Шалімов С.О., Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Чорний В.О., Югринов О.Г., Губська В.З. Застосування хіміопроменевої терапії у лікуванні хворих на нерезектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки // Інформаційний лист. Київ. – 2004. – 3с. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, лікування хворих, моніторинг за хворими, аналіз клінічного матеріалу по застосуванню променевої та хіміопроменевої терапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки).

37. Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Чорний В.О., Югринов О.Г., Колесник О.О. Комплексне лікування хворих з нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки // Мат. Х з’їзду онкологів України. -2001. - С. 131. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, лікування хворих, аналіз клінічного матеріалу).

38. Кикоть В.А., Браун Е.М., Сорокин Б.В., Колесник Е.А., Гренюк С.В., Горлушко Н.Н., Малигонов П.А., Прыймак В.В. Комбинированное и комплексное лечение распространенного рака прямой кишки его рецидивов и метастазов. // I съезд онкологов СНГ. Тез. докл. Москва. –1996. – С. 354-355. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, аналіз клінічного матеріалу по застосуванню внутрішньоартеріальної хіміотерапії у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки).

39. Югринов О.Г., Розумий Д.А., Сорокин Б.В., Захарычев В.Д. Гипоксическая оклюзионно-инфузионная селективная и регионарная внутриартериальная химиотерапия местно-распространенных опухолей. Український конгрес радіологів України (м. Київ, 15 – 18 травня 2000 р.): Тези доп. // Променева діагностика, променева терапія: Збірка наук. робіт Асоціації радіологів України. –К., 2000. Вип. 8. – С. 76. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, аналіз клінічного матеріалу по застосуванню внутрішньоартеріальної хіміотерапії у хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки).

40. Гоголь С.В., Гуніна Л.М., Сорокін Б.В. Застосування церулоплазміну як препарату супроводу при хіміотерапії злоякісних новоутворень в експерименті та клініці // Мат. Х з’їзду онкологів України. – 2001. – С. 37. (Особистий внесок дисертанта: проведена апробація застосування церулоплазміну в клініці у хворих з нерезектабельними місцевими рецидивами раку прямої кишки, які отримували хіміопроменеву терапію, проведене співставлення клінічних і лабораторних показників).

41.Гуніна Л.М., Сорокін Б.В., Бердинських Н.К. Антианемічний та антиоксидантний вплив церулоплазміну при хіміотерапевтичному лікуванні рецидивів раку прямої кишки // Мат. VІІ з’їзду Всеукраїнських лікувальних товариств. Тернопіль. 17.05.2003. Тез. доп. – С. 35. (Особистий внесок дисертанта: проведене лікування хворих з місцевими рецидивами раку прямої кишки за допомогою хіміопроменевої терапії з терапією супроводу церулоплазміном, проведене співставлення клінічних та лабораторних показників).

42. Шалимов С.А., Кикоть В.А., Чорный В.А., Сорокин Б.В., Югринов О.Г., Губская В.З., Хворостовский Р.Р. Лечение местных рецидивов рака прямой кишки // Матер. ІІІ съезда онкологов и радиологов стран СНГ. 25-28 мая Минск. Часть II. – С. 179. (Особистий внесок дисертанта: проведене лікування хворих, приведені результати застосування нових лікувальних технологій).

43.Сорокин Б.В., Гунина Л.М., Лисняк И.А. Прогностические факторы при лечении местно-распространенного рака прямой кишки // Матер. ІІІ съезда онкологов и радиологов стран СНГ. 25-28 мая Минск. Часть II. – С. 165. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, лікування хворих, моніторинг за хворими, співставлені результати клінічних показників ефективності лікування та кількісні показники фактора росту ендотелія судин).

44. Сорокін Б.В., Лісняк І.О. Зміни рівнів фактора росту ендотелія судин у хворих на локальні рецидиви раку прямої кишки в процесі хіміопроменевої терапії // Матер. ХІ з’їзду онкологів України 29 травня - 02 червня 2006 року Судак. – 2006. – С. 157. (Особистий внесок дисертанта: проведене лікування хворих, аналіз клінічного та лабораторного матеріалу).

45. Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Литвиненко О.О., Югрінов О.Г., Чорний В.О., Тащієв Р.К., Супруненко О.О. Лікування локальних рецидивів раку прямої кишки // Матер. ХІ з’їзду онкологів України 29 травня - 02 червня 2006 року Судак. – 2006. – С. 157. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, лікування хворих, аналіз та узагальнення клінічного матеріалу, співставлення з даними літератури).

46. Сорокін Б.В., Кикоть В.О., Хруленко Л.Т., Гренюк С.В., Кикоть В.В., Гриневич П.Ю., Хворостовський Р.Р. Використання дистанційної променевої терапії для лікування хворих на нерезектабельний рак прямої кишки. Збірка наукових робіт “Злоякісні новоутворення” // Мат. наук.-практ. конф. “Лікування онкологічних хворих похилого віку” –К. 26-27. 09.2002р. – С. 74-76. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, збір клінічного матеріалу, обробка результатів лікування).

47. Шалімов С.О., Кикоть В.О., Сорокін Б.В., Югринов О.Г., Кикоть В.В., Хворостовський Р.Р. Сучасні підходи до лікування місцевих рецидивів раку прямої кишки // Мат. наук. практ. конф. з міжнародною участю “Онкологія-ХХІ” Київ, 9-10 жовтня 2003 р. – С. 17-18. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, апробація розроблених в клініці методів лікування, проаналізовані результати апробації методів лікування хворих з рецидивами раку прямої кишки).

48. Кикоть В.О., Сорокін Б.В. Чорний В.О. Лікування хворих на резектабельні місцеві рецидиви раку прямої кишки // Мат. наук.-практ. конф. “Нове в діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань органів травлення” Київ, 10-12 вересня 2003 р. – С. 35. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, збір та аналіз клінічного матеріалу, проведення діагностичних та статистичних досліджень, представлені результати лікування хворих з резектабельними та нерезектабельними рецидивами раку прямої кишки).

49. Сорокін Б.В., Лісняк І.О., Кикоть В.О., Югринов О.Г., Гуніна Л.М. Інформативність визначення фактора росту ендотелію судин та раково-ембріонального антигену при хіміо-променевій терапії хворих на нерезектабельні пухлини прямої кишки // Мат. наук.-практ. конф. “Нове в діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань органів травлення” Київ, 10-12 вересня 2003 р. – С. 67. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літератури, лікування хворих, співставлені клінічні результати лікування хворих та лабораторні показники).