Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Кисців Володимир Орестович. Ліпідний склад та процеси пероксидації ліпідів у тканинах перепелів за різного рівня ліпідів і вітаміну Е у раціоні : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кисців В. О. Ліпідний склад та процеси пероксидації ліпідів
у тканинах перепелів за різного рівня ліпідів і вітаміну Е у раціоні. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільсько–господарських наук за спеціальністю 03.00.04 — біохімія. — Інститут біології тварин УААН, Львів, 2008.

Робота присвячена вивченню впливу оптимальних доз добавок соняшникової олії та вітаміну Е до раціонів різних за складом кормових інгредієнтів (традиційного та кукурудзяно-бобового) для японських перепелів на вміст загальних ліпідів, ліпідний та жирнокислотний склад тканин, інтенсивність у них процесів перекисного окиснення ліпідів, несучість та якість яєць.

Встановлено, що збільшення кількості обмінної енергії у стандартному раціоні для японських перепелів з 287,7 ккал до 314,7 ккал та в кукурудзяно-бобовому з 287,1 ккал до 300,6 ккал за рахунок додавання соняшникової олії
і підвищення вмісту вітаміну Е до 40 г/т комбікорму сприяють підвищенню рівня фосфоліпідів, есенціальних жирних кислот у тканинах, знижують у них інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів, підвищують несучість та покращують харчову і біологічну цінність яєць за рахунок збільшення у жовтку рівня фосфоліпідів, лінолевої, арахідонової жирних кислот та вітаміну Е.

Вперше вивчено органо-тканинні особливості вмісту загальних ліпідів, їх класів, жирнокислотного складу в японських перепелів та процесів перекисного окиснення ліпідів.

З метою зменшення витрат на виробництво перепелиних яєць запропоновано кукурудзяно-бобовий комбікорм такого складу: кукурудза – 43,8 %; макуха соняшникова — 16 %; кормові боби екструдовані — 20 %; дріжджі кормові — 8 %; крейда — 6 %; олія соняшникова — 4,5 %; сіль кухонна — 0,4 %; трикальційфосфат — 1,8 %; премікс — 1 %, що містить 40 г/т комбікорму вітаміну Е.

У дисертації відповідно до поставленої мети і завдань отримано нові дані про вплив різного рівня обмінної енергії та кількості вітаміну Е у раціонах різного складу для японських перепелів на ліпідний і жирнокислотний склад, процеси перекисного окиснення ліпідів, вміст жиророзчинних вітамінів
у тканинах, а також на їх продуктивність та якість яєць.

1. Дослідженнями органо-тканинних особливостей вмісту загальних ліпідів, співвідношення окремих ліпідних фракцій та жирнокислотного складу встановлено, що вміст тотальних ліпідів у тканинах японських перепілок зростає у такій послідовності: плазма крові, 12-пала кишка, підшлункова залоза, м’язи стегна, печінка, жовток яйця. Ліпіди всіх досліджуваних тканин за винятком м’язів стегна і плазми крові характеризуються високим рівнем фосфоліпідів (21,93–27,54 %) і триацилгліцеролів (30,05–36,43 %). Найнижчий вміст фосфоліпідів при найвищій кількості триацилгліцеролів виявлено
у м’язах стегна, відповідно 10,28 % і 50,23 %. Сумарний вміст ненасичених жирних кислот є найбільшим у 12-палій кишці, підшлунковій залозі, м’язах стегна і жовтках яєць, а вміст поліненасичених жирних кислот найбільший у 12-палій кишці та підшлунковій залозі.

2. Інтенсивність процесів ПОЛ у тканинах, судячи з концентрації гідроперекисів ліпідів, пов’язана з рівнем фосфоліпідів і вільних жирних кислот. Найвища концентрація гідроперекисів ліпідів простежувалась у тканинах печінки та підшлункової залози, а малонового діальдегіду — у м’язах стегна.

3. Підвищення рівня сирого жиру в стандартному раціоні для японських перепілок за рахунок додавання 3 % соняшникової олії або такої ж кількості соняшникової олії й одночасному збільшенні кількості вітаміну Е до 40 г/т комбікорму, призводить до підвищення вмісту фосфоліпідів у тканинах 12-палої кишки (р<0,05), м’язах стегна (р<0,001) і жовтку яйця (р<0,05). При цьому зберігається зворотний зв’язок між вмістом фосфоліпідів і триацил–гліцеролів у печінці і жовтках яєць.

4. Введення до раціону 3 % соняшникової олії окремо або разом з 20 г/т комбікорму вітаміну Е, призводить до зменшення кількості олеїнової кислоти
у тканинах 12-палої кишки, підшлункової залози, печінки та жовтку
і збільшення вмісту поліненасичених жирних кислот, в основному, за рахунок лінолевої та ліноленової жирних кислот.

5. Додавання до стандартного раціону японських перепілок 3 % соняшникової олії або такої ж кількості соняшникової олії та збільшення
в ньому кількості вітаміну Е до 40 г на 1 т комбікорму сповільнює інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів у тканинах 12-палої кишки, печінки і м’язів стегна, що проявляється у зменшенні концентрації гідроперекисів ліпідів (р<0,001) та малонового діальдегіду (р<0,01–0,001).

6. Згодовування перепілкам стандартного комбікорму, що містить соняшникову олію у кількості 3 % і вітаміну Е 40 г/т комбікорму, сприяє зростанню вмісту вітаміну Е у печінці на 79,34 %, (р<0,001) та жовтках яєць на 15 % (р<0,001).

7. Порівняльний аналіз впливу різного складу раціону (стандартного та кукурудзяно-бобового з добавкою 3 % соняшникової олії) показав, що при згодовуванні кукурудзяно-бобового комбікорму зростає кількість моно- і диацилгліцеролів на 56,2 % (р<0,001), вільних жирних кислот на 58,78 % (р<0,001) та зменшується рівень триацилгліцеролів на 33,37 % (р<0,001) у печінці перепілок. У жовтках яєць при цьому зростає кількість моно- і диацилгліцеролів на 20,38 % (р<0,05), триацилгліцеролів на 12,43 % (р<0,05) та зменшується відносний вміст вільного холестеролу на 30,29 % (р<0,001), вільних жирних кислот на 22,19 % (р<0,01) та етерифікованого холестеролу на 24,47 % (р<0,01).

8. Згодовування перепілкам кукурудзяно-бобового комбікорму з до–бавкою 3 % соняшникової олії, у порівнянні зі стандартним, викликало зменшення у ліпідах плазми крові і тканин печінки вмісту пальмітоолеїнової кислоти (р<0,05–0,01), у складі ліпідів жовтка пальмітоолеїнової (р<0,01)
і олеїнової кислот (р<0,001) та збільшення у печінці та жовтках яєць лінолевої
і гадолеїнової кислот (р<0,05–0,001).

9. У перепілок, яким кількість соняшникової олії у кукурудзяно-бобовому комбікормі збільшували з 3 % до 4,5 %, а вітаміну Е з 20 до 40 г/ т комбікорму в ліпідах печінки зростав вміст поліненасичених жирних кислот за рахунок ліноленової та ейкозатриєнової жирних кислот. У складі ліпідів жовтків яєць при цьому підвищувався рівень арахідонової кислоти на 42,77 %.

10. Згодовування перепілкам кукурудзяно-бобового комбікорму з вмістом 4,5 % соняшникової олії, а також вітаміну Е у кількості 40 г/т комбікорму, в порівнянні зі згодовуванням кукурудзяно-бобового комбікорму, що містив 3 % соняшникової олії і 20 г/т комбікорму вітаміну Е, зменшувало інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів у їх організмі та покращувало стан неферментативної системи антиоксидантного захисту, про що свідчить зменшення вмісту гідроперекисів ліпідів (р<0,001), і малонового діальдегіду (р<0,05–0,001), в тканинах печінки та жовтках яєць і зростання вітаміну Е у печінці на 80 % (р<0,001), а у жовтках яєць — на 16,25 % (р<0,001).

11. Додавання до стандартного раціону перепілок 3 % соняшникової олії підвищувало їх продуктивність на 4,2 %, а при згодовуванні перепілкам комбікорму з добавкою 3 % соняшникової олії і вмістом вітаміну Е у кількості 40 г/т комбікорму несучість зросла на 5,8 %. Чистий прибуток при цьому становить 1,1 грн. з розрахунку на 100 перепілок за один день. Згодовування перепілкам кукурудзяно-бобового комбікорму з добавкою 4,5 % соняшникової олії та з вмістом 40 г/т вітаміну Е підвищувало їх несучість на 3,7 %,
у порівнянні з перепілками, що отримували стандартний комбікорм. Чистий прибуток при цьому становить 1,18 грн. з розрахунку на 100 перепілок
за один день.

Публікації автора:

1. Кисців В. О., Ратич І. Б. Ліпідний склад жовтка яєць, плазми крові та печінки у японських перепілок при додаванні соняшникової олії та вітаміну Е до їх раціону // Біологія тварин. — 2006. — Т. 8, № 1–2. — С. 181–185. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, брав участь у написанні тексту статті).

2. Кисців В. О. Ліпідний склад жовтка яєць та несучість японських перепелів за різного рівня ліпідів у раціоні // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Гжицького. — 2006. — Т. 8, № 2 (29), Ч. 2. — С. 73–77.

3. Кисців В. О. Вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів у тканинах японських перепелів за різного рівня ліпідів та вітаміну Е у раціоні
// Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин та ДНДКІ вет. преп. та корм. доб. — Львів, 2006. — Вип. 7, № 1, 2. — С. 270–273.

4. Кисців В. О. Вплив рівня жиру і вітаміну Е у раціоні японських перепелів на жирнокислотний склад ліпідів тканин і жовтка яєць // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Гжицького. — 2007. — Т. 9, № 1 (32). — С.286–291.

5. Кисців В. О., Ратич І. Б. Органо-тканинні відмінності ліпідного складу та вмісту продуктів перекисного окиснення ліпідів в японських перепелів
// Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин та ДНДКІ вет. преп. та корм. доб. — Львів, 2006. — Вип. 7, № 3, 4. — С. 37–41. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, брав участь у написанні тексту статті).

6. Кисців В. О., Ратич І. Б. Вплив рівня жиру і вітаміну Е
у кукурудзяно-бобовому раціоні на жирнокислотний склад ліпідів тканин і жовтка яєць японських перепелів // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин та ДНДКІ вет. преп. та корм. доб. — Львів, 2008. —
Вип. 9, № 1, 2. — С. 101–106. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, брав участь у написанні тексту статті).

7. Ратич І. Б., Кисців В. О. Вплив складу раціону для японських перепелів на ліпідний та жирнокислотний склад тканин і жовтка яєць
// Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин та ДНДКІ вет. преп. та корм. доб. — Львів, 2007. — Вип. 8, № 1, 2. – С. 101–106. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, брав участь у написанні тексту статті).

8. Пат. на корисну модель № 19369, Україна, МПК 2006 А01К67/02. Спосіб покращення харчової цінності та біологічних властивостей перепелиних яєць / І. Б. Ратич, В. О. Кисців, Л. І. Галущак, А. В. Гунчак; заявлено 13.06.2006 ; опубл. 15.12.2006, Бюл. № 12, 2006. — 4 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, оформлення матеріалів заявки виконано у співавторстві).

9. Пат. на корисну модель № 25722, Україна, МПК 2006 А01К39/00. Комбікорм для японських перепелів-несучок / І. Б. Ратич, В. О. Кисців, Галущак Л. І.; заявлено 18.12.2006 ; опубл. 27.08.2007, Бюл. № 13, 2007. — 4 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження, аналіз результатів, оформлення матеріалів заявки виконано у співавторстві).

10. Ратич І. Б., Кисців В. О., Галущак Л. І. Метаболічні процеси в тканинах японських перепелів за різного рівня ліпідів і вітаміну Е в їх раціоні
// Матер. ІХ Укр. біохім. з’їзду. Харків. 24–27.10. 2006. Т. 1. — С. 169.