Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


22. Альшаріф Ясер А. М. Ефективність медикаментозної корекції відновлювального потенціалу нікотинамідаденіндінуклеотідфосфату в комплексній терапії вікової катаракти: дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Ясер А.М. Альшаріф. Ефективність медикаментозної корекції відновлювального потенціалу нікотинамідаденіндинуклеотідфосфату в комплексній терапії вікової катаракти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні хвороби. – Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена актуальній проблемі підвищення ефективності лікування хворих на вікову катаракту шляхом стимуляції утворення відновленої форми нікотинамідаденіндінуклеотідфосфату в кришталику та організмі при цьому захворюванні. В експерименті та у клініці вперше встановлена роль зниження відновлювального потенціалу НАДФ та інтенсивності пентозо-фосфатного шляху (ПФШ) в кришталику та організмі як при віковій катаракті людини, так і при експериментальному помутнінні кришталика у тварин. Знайдено зниження в крові рівня цього кофактору в межах 25,5-39,9 відсотків при різних формах початкової вікової катаракти, поєднане з гальмуванням початкового етапу ПФШ. Аналогічні зрушення мали місце не тільки в крові, внутрішньоочній рідині та кришталиках тих пацієнтів, яким було виконано екстракцію катаракти, але й у кроликів з модельованою катарактою. Якщо останню відтворювали на фоні введення в організм “Коензим композитуму”, то розвиток помутніння гальмувався. Внаслідок проведених клінічних досліджень ступеня помутніння кришталика хворих на вікову катаракту шляхом визначення відносного розсіяння світла усередині ока і на підставі біохімічних даних крові у тих самих хворих доведена можливість стабілізації патологічних змін у кришталику препаратом “Коензим композитум” при початковій стадії розвитку вікової катаракти.

1. Вікова катаракта залишається головною причиною сліпоти в світі. Це пояснюється недоступністю лікування для багатьох пацієнтів в країнах, що розвиваються, і прогалинами в уявленнях про її патогенез. З останньою обставиною зв'язана і недосконалість існуючих методів її терапевтичного лікування. Одною з таких прогалин є низький рівень знань про нікотинамидні коферменти в кришталику і організмі хворих віковою катарактою. Тому дослідження в цьому напрямку актуальні.

2. При розвитку світлової катаракти у тварин в кришталику відбувалося зниження інтенсивності прямого окислення глюкози внаслідок зниження рівня Г-6-Ф ( на 28,1%) і активності Г-6-ФДГ ( на 22,11%), що привело до зменшення на третину утворення відновлених форм НАДФ і глютатиона . Ці зміни поєднувалися із зниженням рівня названих речовин в камерній волозі на чверть і більше при одночасному зростанні в ній ГSSГ на 57,1%.

3. Процес помутніння кришталика у кроликів з світловою катарактою гальмується завдяки нормалізації інтенсивності прямого окислення глюкози і підвищенню відновного потенціалу нікотинамідаденіндінуклеотідфосфата в кришталику, крові і камерній волозі після курсового застосування препарату «Коензім композитум».

4. При початковій віковій катаракті в організмі хворих знижується пряме окислення глюкози і відновний потенціал НАДФ. Рівень НАДФ.Н2 в крові виявився зниженим в межах від 25,5% при повільно прогресуючій ядерній формі, до 39,9% при швидко прогресуючій змішаній формі. Активність Г-6-ФДГ в ній знижена від 27,1% при швидко прогресуючій задній субкапсулярной формі, до 47,9% при швидко прогресуючій змішаній.

5.В крові, камерній волозі і кришталику хворих, прооперованих з приводу вікової катаракти, знижений відновний потенціал НАДФ. Про це свідчить зниження рівня НАДФ.Н2 в цих об'єктах в межах від 25,6% до 44,8% при не зміненому або мало зміненому рівні окисленої форми даного кофактора.

6. Парентеральне курсове введення препарату «Коензім композитум» хворим початковою віковою катарактою привело у них до стимуляції прямого окислення глюкози, на що вказує збільшення рівня Г-6-Ф і активності Г-6-ФДГ крові на 29 %, а рівня відновленого НАДФ на 25,4 %.

7. Об'єктивно показано, що курсове застосування «Коензім композитума» гальмує розвиток помутніння кришталика у хворих початковою віковою катарактою. Тому показник відносного розсіяння світла в оці у них був знижений через 12 місяців від початку лікування на 23,5 %, а через 18 місяців – на 19,7 %.

8. Запропоновано новий спосіб гальмування прогресування початкової вікової катаракти за допомогою препарату «Коензім композитум», який нормалізує пряме окислення глюкози і підвищує відновний потенціал нікотинамідаденіндінуклеотідфосфата кришталика, що приводить до стабілізації процесу його помутніння протягом 18 місяців спостереження.

Публікації автора:

1. Мальцев Э.В., Багиров Н.А., Аль Шариф Ясир. Перспективы развития медикаментозного лечения катаракт // Офтальмол. журн. – 2002, №2. – С.46-50.

2. Мальцев Э.В., Ясир А.М. Альшариф, Коломийчук С.Г., Жупан Б.Б., Багиров Н.А. Система генерации восстановительного потенциала никотинамидных коферментов хрусталика, камерной влаги и крови в условиях катарактогенного воздействия световой радиации. Сообщение I. Хрусталик // Офтальмол. журн. – 2003, №5. – С. 70-75.

3. Мальцев Э.В., Ясир А.М. Альшариф, Коломийчук С.Г, Багиров Н.А. Система генерации восстановительного потенциала никотинамидных коферментов хрусталика, камерной влаги и крови в условиях катарактогенного воздействия световой радиации. Сообщение II. Камерная влага и кровь // Офтальмол. журн. – 2003, №6. – С. 73-78.

4. Мальцев Э.В., Ясир А.М. Альшариф, Коломийчук С.Г., Иванова О.Н, Кравченко Л.И. Коррекция восстановительного потенциала никотинамидадениндинуклеотидфосфата и прямого пути окисления глюкозы в медикаментозном лечении возрастной катаракты. // Офтальмол. журн. – 2004, №1. – С.42-47.

5. Мальцев Э.В., Метелицина И.П., Аль Шариф Ясир. Терапия катаракт: методологические подходы, состояние и перспективы // Тези доповідей Х-го з’їзду офтальмологів України. - Одеса, 2002. – С. 102.

6. Я.А.М. Альшариф, Коломийчук С.Г., Мальцев Э.В. Коррекция коферментного статуса при световой катаракте // Актуальные вопросы современного естествознания: Тезисы Всеукраинской конференции молодых учёных. Симферополь, 2003. – С.13.

7. Ясир А.М. Альшариф. К вопросу о патогенетических механизмах и терапевтическом лечении световой и возрастной катаракт //Тези доповідей 5 Української конф. молодих вчених, присвяч. пам’яті академіка В. В. Фролькіса. – К., 2004. – С. 217-218.