Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Романець Ореста Володимирівна. М.Ф.Кащенко - вчений, педагог, організатор науки (1855-1935): дисертація канд. іст. наук: 07.00.07 / НАН України; Центр досліджень науково- технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Романець О. В. М. Ф. Кащенко – вчений, педагог, організатор науки (1855-1935). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07. – Історія науки і техніки. – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г. М. Доброва НАН України. – Київ, 2003.

У дисертації представлено історико-науковий аналіз творчої спадщини академіка, доктора медицини, зоології М. Ф. Кащенка. Висвітлено внесок вченого у розвиток мікроскопічної техніки, ембріології, гістології, зоогеографії, практичної зоології, селекції рослин, еволюційного вчення. Вперше цілісно викладено наукові ідеї в галузі екології та геронтології.

Показано подальший розвиток започаткованих ученим напрямків наукових досліджень. Висвітлено значення науково-організаційної діяльності для становлення та структурування Української академії наук.

Вперше здійснено детальний аналіз педагогічної спадщини вченого. Висвітлено його просвітницьку діяльність: участь у діяльності наукових товариств, внесок у розвиток музейної справи.

  1. Вперше здійснений комплексний історико-науковий аналіз наукової спадщини М. Ф. Кащенка показує, що його наукові ідеї були новітніми для свого часу, і, водночас, мали прогностичне значення. Вченому належать пріоритети, що спричинили розвиток нових напрямків біологічної науки. Його ім’я увічнено в історії науки. Виявлені ним “безликі елементи” в патологічних ембріонах отримали назву клітин Кащенка-Гофбауера. На його честь названо сорти плодових культур виведені на основі зібраного ним генофонду рослин. Відкритий ним вид сибірської слєпушонки отримав назву Ellobіus kastschenkoi.

  2. Вперше висвітлено оригінальні теорії щодо смерті, старіння, довголіття та покращання людського роду, котрі досі цілісно не було висвітлено, вочевидь, з огляду на їх неоднозначність.

  3. Вперше структуровано екологічну спадщину. Про прогностичну інтуїцію свідчать погляди щодо переробки органічних решток (1927), котрі корелюють з сучасними розробками в цій галузі.

  4. Показано, що за безпосередньої участі М. Ф. Кащенка як одного з перших академіків Української академії наук відбулося становлення біологічної галузі академічної науки в Україні. Історія Інституту зоології НАНУ, Зоологічного та Палеонтологічного музеїв Центрального науково-природничого музею НАНУ сягає корінням створеного з ініціативи М. Ф. Кащенка у 1919 році Зоологічного музею УАН. Відділ акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАНУ має історичні зв’язки зі створеним ученим Київським акліматизаційним садом, котрий був однією з перших наукових установ Української академії наук.

  5. У низці біографічних видань зустрічаються фактичні помилки. Вказано роки перебування М. Ф. Кащенка на посаді ректора Томського університету з 1894 р. до 1912 р. Насправді він працював на цій посаді півтора року (1894-95). Помилковими є дані про перебування вченого на посаді директора Київського акліматизаційного саду до 1935 р. Офіційно він обіймав цю посаду до 1933 р.

  6. Вперше опрацьовано педагогічну спадщину М. Ф. Кащенка, показано, що вона не втратила свого значення, рекомендовано впроваджувати її в навчальний процес. Методи, запропоновані М. Ф. Кащенком для формування екологічної свідомості дітей, нині використовує Спілка охорони птахів Росія, котра поновила в. Томську діяльність природоохоронної організації “Травневі спілки”.

  7. З огляду на визначний внесок ученого в розвиток сучасної біологічної науки в Україні рекомендовано поновити клопотання (№ 110/91 від 24.09.1968 року) про встановлення премії імені М. Ф. Кащенка в галузі ембріології, систематики та зоогеографії тварин, селекції плодових рослин.

Публікації автора:

  1. Визначні біологи-викладачі Київського політехнічного інституту // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К.: Молодь України, 1999. – Вип. 1. – С. 261-263.

  2. М. Ф. Кащенко – вчений, педагог, організатор науки (1855-1935) // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К.: Молодь України, 2000. – Вип. 3. – С. 191-198.

  3. Академік М. Ф. Кащенко – один із засновників Української академії наук // Нариси з історії природознавства і техніки: Зб. наук. пр. – К.: Фенікс, 2000. – № 43. – С. 29-35.

  4. Проблеми організації науки в Україні в 20-30-ті рр. ХХ ст. // Наука та наукознавство. – 2000. – № 1-2. – С. 200-204.

  5. Внесок академіка М. Ф. Кащенка у розвиток музейної справи в Україні // Збереження пам’яток науки і техніки в музеях: історія, досвід, перспектива: Зб. наук. пр. – К.: Друкарня Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, 2001. – С. 103-107. (У співавторстві з Рудою С. П.)

  6. М. Ф. Кащенко – основоположник патологічної ембріології // Вісник Дніпропетровського університету: Історія і філософія науки і техніки: Зб. наук. пр, 2000. – Вип. 7. – С. 137-140.

  7. Теорія академіка М. Ф. Кащенка про смерть, старіння, довголіття та покращання людського роду // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць Дніпропетровського університету, 2001. – Вип. 5. – С. 228-232.

  8. Академік М. Ф. Кащенко і розвиток акліматизації рослин в Україні // Наука та наукознавство. – 2002. – № 1. – С. 131-137.

  9. М. Ф. Кащенко – основоположник сибірського плодівництва // Нариси з історії природознавства: Зб. наук. праць. – К.: Фенікс, 2002. – № 44. – С. 133-138.

  10. Екологічні погляди М. Ф. Кащенка // Історія науки та освіти в Україні: Матеріали І конференції молодих учених Центральної сільськогосподарської бібліотеки УААН. – К. – 2002. – С. 112-115.

  11. Гуманістичні аспекти в науковій та популяризаторській творчості М. Ф. Кащенка // Міжнародна науково-практична конференції “Творчість як спосіб буття дійсного гуманізму”, НТУУ “КПІ”. – Ч. 2. – К. – 1999. – С. 125.

  12. Академік М. Ф. Кащенко про еволюційне походження живого світу та проблеми сучасного видоутворення // Матеріали І Добровської конференції: Додаток до журналу “Наука та наукознавство”. – № 4. – К. – 2001. – С. 257-260.

  13. Діяльність М. Ф. Кащенка в галузі селекції та акліматизації лікарських рослин // Сучасні проблеми клінічної та експериментальної медицини / ІХ підсумкова науково-практична конференція медичного факультету Сумського державного університету. – Суми. – 2001. – С. 92-93.