Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Мироняк Людмила Анатоліївна. Магнітно-резонансна томографія і магнітно-резонансна ангіографія в діагностиці захворювань судин головного мозку : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Мироняк Л.А. Магнітно-резонансна томографія і магнітно-резонансна ангіографія в діагностиці захворювань судин головного мозку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена актуальному питанню променевої діагностики та нейрохірургії - підвищенню ефективності неінвазивної діагностики захворювань судин головного мозку при комплексному використанні магнітно-резонансної томографії (МРТ) та ангіографії (МРА).

Вивчені діагностичні можливості комплексного використання МРТ та МРА у виявленні захворювань судин головного мозку, та їх роль і місце в діагностичному алгоритмі обстеження хворих з судинною патологією головного мозку. Розроблені методики постобробки МР ангіограм із використанням МІР і MPR алгоритму, що дозволяє істотно поліпшити якість діагностики. Визначена роль застосування контрастуючих агентів у МР ангіографії і можливості її застосування при різних видах захворювань головного мозку. Використання розроблених підходів дає можливість значно скоротити терміни обстеження хворих з судинною патологією головного мозку та точно встановити діагноз на етапі амбулаторного діагностичного процесу, що зумовлює кращий прогноз перебігу судинних захворювань головного мозку. Отримані дані дозволяють використовувати МРТ і МРА в якості об’єктивних методів визначення ефективності проведеного лікування.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та представлено вирішення важливої науково-практичної проблеми в неврології та нейрохірургії: підвищення ефективності неінвазивної діагностики захворювань судин головного мозку при комплексному використанні магнітно-резонансної томографії та ангіографії.

  1. Комплексне застосування МРТ, TOF і PC методик МРА є оптимальним для одержання високоінформативного зображення структур головного мозку, артеріальних і венозних судин в нормі та підвищує показники діагностичної ефективності при різних видах цереброваскулярної патології. Розроблені методики постобробки МР ангіограм із використанням МІР і MPR алгоритму, а також вивчення «сирих» зображень МРА дозволяють істотно поліпшити якість діагностики.

  2. Високі показники чутливості, специфічності і точності при різних видах захворювань судин головного мозку (для артеріовенозних мальформацій відповідно 97,7% , 98,7% і 98,5%, для «прихованих» судинних мальформацій - 96,2%, 99,4%, 99,0% , для артеріальних аневризм - 95,2%, 98,7% і 98,0%, для тромбозів великих артеріальних стовбурів і вен - 100%, 99,5% і 99,4%, при стенозах сонних і хребцевих артерій - 98,4%, 70,5% і 96,2%), а також неінвазивність і відсутність променевого навантаження свідчать про те, що МРТ з застосуванням методик МРА доцільно використовувати на першому етапі діагностики при підозрі на захворювання судин головного мозку.

  3. Інформативність запропонованого комплексу МРТ і МРА обстеження в діагностиці МА при їх розривах на тлі судинного ангіоспазму, тромбованих МА, «прихованих» судинних мальформацій головного мозку значно перевищує показники інформативності ЦАГ. ЦАГ має переваги перед МРА лише у визначенні дрібних аневризм (до 0,4 см в діаметрі) та АВМ малих розмірів (до 0,5 см), у візуалізації АВМ малих розмірів на тлі крововиливів при їх розривах, у визначенні точних розмірів функціонуючої частини частково тромбованих МА, а також у виявленні стенотичних уражень магістральних артерій головного мозку і ступеню їх вираженості.

  4. При артеріальних аневризмах застосування контрастуючого гадолінієвого агента істотно не впливає на інформативність дослідження, але значно підвищує його вартість. У діагностиці судинних мальформацій контрастне дослідження дозволило уточнити стан венозного компоненту АВМ і діагностувати венозну ангіому і капілярну телеангіектазію. Застосування КА поліпшило візуалізацію сформованого колатерального кровотоку при тромбозах великих артерій мозку. Доцільне застосування КА також і для уточнення вираженості стенотичних звужень церебральних артерій.

  5. Висока інформативність МРТ і МРА роблять доцільним їх використання в діагностиці посттравматичного ангіоспазму, а також в оцінці ефективності хірургічного лікування, для динамічного контролю за даною групою пацієнтів без застосування інвазивної рентгенівської ЦАГ.

  6. Запропонований нами алгоритм доцільно використовувати вже на амбулаторному етапі дослідження при підозрі на захворювання судин головного мозку, що дасть можливість в максимально ранні строки розпочати патогенетичну терапію. При підозрі на ГПМК за геморагічним типом або об'ємне ураження головного мозку на першому етапі необхідно використовувати СКТ. МРТ і МРА з застосуванням гадолінієвих КА є обов'язковими складовими діагностичного алгоритму тому, що дають більш точне уявлення про характер процесу, його локалізацію, поширеність змін у навколишній мозковій речовині.

Публікації автора:

1. Робак О.П., Рогожин В.О., Мироняк Л.А. Диференційна діагностика гострих порушень мозкового кровообігу (ГПМК) з пухлинами головного мозку, що мають інсультоподібний клінічний перебіг, методами КТ та МРТ // Збірка наукових робіт АРУ “Променева діагностика, променева терапія. - Київ, 2000. – С. 10.

Дисертантом особисто обстежені хворі методом КТ та МРТ, проведено аналіз отриманих даних.

2. Щеглов В.І., Мироняк Л.А., Рогожин В.О. Інтраскопічна діагностика мальформацій судин мозку методами КТ, МРТ та МРА // Збірка наукових робіт АРУ “Променева діагностика, променева терапія”. - Київ, 2000. – С. 16-17.

Дисертантом особисто обстежені хворі методом КТ та МРТ, досліджена КТ-, МРТ-семіотика судинних мальформацій головного мозку.

3. Рогожин В.О., Мироняк Л.А., Терницька Ю.П., Рябікін О.В. Оцінка ефективності МРА в діагностиці мальформацій судин головного мозку // Збірка тез “Радіологія 2000 – променева діагностика і променева терапія на порозі третього тисячоліття”. – Москва, 2000. - С. 501-502.

Дисертантом особисто обстежені хворі методом КТ та МРТ, визначені показники діагностичної ефективності МРА в виявлені судинних мальформацій головного мозку.

4. Мироняк Л.А, Рогожин В.О., Щеглов В.І. Порівняльна характеристика магнітно-резонансної і цифрової субтракційної ангіографії в діагностиці аневризм та мальформацій судин головного мозку // Збірка наукових робіт АРУ “Променева діагностика, променева терапія”, випуск 10.– Київ, 2001.- С.126.

Дисертантом особисто проведено МРТ і МРА обстеження хворих з патологією судин головного мозку, здійснено порівняльну оцінку МРА і ЦАГ в діагностиці аневризм та мальформацій судин головного мозку.

5. Рогожин В.О., Мироняк Л.А., Робак О.П., Рябікін О.В. Оптимізація діагностичного алгоритму в нейрорадіології при використанні методів рентгенографії, КТ, МРТ, МРА // Збірка наукових робіт АРУ “Променева діагностика, променева терапія”, випуск 9. – Київ, 2000. – С.5.

Дисертантом проведено аналіз даних методів рентгенографії, КТ, МРТ, МРА у виявлені патології центральної нервової системи, розроблено діагностичний алгоритм обстеження хворих з патологією ЦНС.

6. Мироняк Л.А. Магнітно-резонансна томографія та ангіографія в діагностиці аневризм і мальформацій судин головного мозку //Збірка наукових робіт АРУ “ Променева діагностика, променева терапія”. - Київ, 2002. – С. 94-102.

7. Мироняк Л.А. Диференційна діагностика патологічних процесів хіазмально-селярної локалізації методами комп'ютерної і магнітно-резонансної томографії та магнітно-резонансної ангіографії // УРЖ.- 2002. –

№ 4. – С.355-361.

8. Мироняк Л.А. Можливості КТ- і МР- ангіографії в діагностиці аневризм та судинних мальформацій головного мозку // Збірка наукових робіт АРУ “ Променева діагностика, променева терапія”. - Київ, 2003. – С. 31-33.

9. Мироняк Л.А. Комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, КТ- та МР- ангіографія в диференційній діагностиці пухлин та судинних захворювань головного мозку // Збірка наукових робіт АРУ “ Променева діагностика, променева терапія”, випуск 15. - Київ, 2003. – С. 88-94.

10. Мироняк Л.А. Оцінка ефективності комп'ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії, КТ- та МР- ангіографії в диференціальній діагностиці пухлин та судинних захворювань головного мозку // УРЖ.- 2003. - № 3. – С.335-339.

11. Мироняк Л.А. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) і ангіографія (МРА) у діагностиці цереброваскулярної патології // Матеріали Невського радіологічного Форуму “Із майбутнього в сьогодення”. – Санкт-Петербург, 2003. – С.52-53.

12. Мироняк Л.А. Використання контрастних препаратів у нейрорадіології: досвід в Україні // Матеріали програми STAR. – Одеса, 2005. – С.79-80.

13. Болюх А.С., Мироняк Л.А., Глоба М.В. Магнітно-резонансна ангіографія в діагностиці церебрального ангіоспазму в гострому періоді черепномозкової травми // Збірка наукових робіт АРУ “ Променева діагностика, променева терапія”. - Київ, 2003. – С. 292-294.

Дисертантом особисто обстежені хворі методом МРТ і МРА, проведено аналіз отриманих даних.