Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Мягков Олександр Павлович. Магнітно-резонансна томографія в діагностиці легеневої гіпертензії : дис... д-ра мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Мягков А.П. Магнітно-резонансна томографія в діагностиці легеневої гіпертензії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.23 - променева діагностика, променева терапія. - Інститут онкології, АМН України, Київ, 2006 р.

Дисертація присвячена проблемі МРТ-діагностики легеневої гіпертензії.

У роботі аналізуються дані МРТ-дослідження 261 пацієнта, серед яких було 100 хворих на ХОЗЛ, 77 - на ГХ, 30 - із МС, 30 - із ДМПП, 20 - із ОУС, що мали вторинну ЛГ і 4 хворих із первинною ЛГ. Систематизовані й визначені 66 належних морфофункціональних параметрів ССС, виходячи з конституційних особливостей пацієнтів. Запропоновано способи визначення об’єму й маси міокарду правого шлуночка. Розроблено 2 способи неінвазивного визначення тиску в легеневій артерії. Наведено морфофункціональні параметри ХЛС, а також його варіантів – гіпертрофічного („класичний”) і дистрофічного (варіантний прояв метаболічно-гіпоксичної кардіоміопатії). Показано особливості візуалізації ЛГ у хворих із первинною легеневою гіпертензією, а також основні морфофункціональні відмінності первинної та вторинної ЛГ. Наведено, що у хворих з I стадією гіпертонічної хвороби не відбувається підвищення ТЛА, але при її прогресуванні розвивається ЛГ, яка супроводжується збільшенням морфофункціональних параметрів легеневих артерій (навіть при нормальному ТЛА) і правого шлуночку (відповідно до стадії АГ). Приведено морфофункціональні зміни легеневих судин і серця у хворих із МС і із ДМПП, які відображають механізми компенсації й декомпенсації, а також ускладнення цих вад. Показано, що ступінь ЛГ у хворих із ДМПП точніше відображає тиск у правих порожнинах серця. У хворих старших 40 років ТЛА зростає майже в 2 рази внаслідок склеротичної форми ЛГ. Чутливість і специфічність МРТ у виявленні дефектів міжпередсердної перегородки склали, відповідно, 91 і 87 %. Супроводжуюча ОУС ЛГ вище, ніж у хворих із МС, унаслідок чого відбувається більш виражена морфофункціональна перебудова ССС зі зменшенням внутрішньоміокардіальної напруги правого шлуночка.

Чутливість та специфічність МРТ при визначенні ТЛА за двома наведеними способами по всім обстеженим хворим склали, відповідно, (92,50 ± 1,28) % - (88,35 ± 2,61) % та (95,48 ± 2,90) % та (90,34 ± 1,45) %, що достовірно перевищує аналогічні показники, які визначалися за допомогою ЕхоКГ, від 4 до 7 %.

  1. Вирішена актуальна проблема кардіологічної радіології, що полягає в підвищенні ефективності діагностики легеневої гіпертензії за допомогою магнітно-резонансної томографії шляхом розробки способів діагностики й визначення належних морфофункціональних параметрів для оцінки стану серцево-судинної системи.

  2. Для оцінки стану серцево-судинної системи у хворих з проявами легеневої гіпертензії за допомогою магнітно-резонансної томографії систематизовані й визначені належні значення морфофункціональних параметрів серця й судин, виходячи з конституційних особливостей обстежуваних, серед яких найбільш фізіологічно обґрунтованими та клінічно значимими є об’єм і маса міокарда правого шлуночка серця.

  3. Запропоновані способи неінвазивного визначення тиску в легеневій артерії за рівнянням лінійної регресії й індексом інтенсивності МР-сигнала, що забезпечують адекватне та вірогідне (відповідно, г = 0,89 і г = 0,94 при P < 0,001) його відтворення при застосуванні імпульсної послідовності часткове насичення (PS).

  4. Найбільше клінічне значення для характеристики хронічного легеневого серця у хворих на ХОЗЛ мають наступні морфофункціональні МРТ- критерії - площа, товщина, діаметр легеневих артерій, порожнистих і легеневих вен, їхня внутрішньосудинна напруга, внутрішньоміокардіальне напруження, маса, відсоток маси, розмір, об’єм, товщина міокарда правого шлуночка й міжшлуночкової перегородки, розміри правого передсердя, а також суттєве зростання величини ретростернального простору при майже незмінених лівих порожнинах серця.

  5. Варіанти хронічного легеневого серця – гіпертрофічний і дистрофічний різняться між собою тільки кількісно, максимально відображаючи морфофункціональні зміни, переважно, правих порожнин серця. При першому варіанті найінформативнішими є МРТ - показники - внутрішньоміокардіальне напруження, товщина міокарда й індекс товщини шлуночків, кінцево-діастолічний розмір і індекс розмірів шлуночків, маса міокарда й індекс маси шлуночків, об’єм і індекс об’ємів шлуночків, збільшення товщини міжшлуночкової перегородки й зростання кута її нахилу, розміри передсердь і діаметр легеневого стовбура. Вони відрізняються від таких при дистрофічному варіанті загальним збільшенням цих показників, але при другому варіанті гіпертрофія правого шлуночка неадекватно відображає рівень післянавантаження на міокардіальні структури внаслідок дистрофічних змін міокарда цього шлуночка.

  6. У хворих із вторинною й первинною легеневою гіпертензією доведено, що остання завжди супроводжується появою інтенсивного сигналу в легеневій артерії й зростанням наступних параметрів – діаметра, площини, товщини й внутрішньосудинної напруги легеневих артерій, товщини (із характерною для гіпертрофії трабекулярністю передньої стінки), маси й об’єму міокарда правого шлуночка серця, товщини міжшлуночкової перегородки й розміру правого передсердя.

  1. На підставі МРТ- дослідження встановлено, що у хворих із 1 ступенем артеріальної гіпертензії не відбувається підвищення тиску в легеневій артерії, але при її прогресуванні розвивається легенева гіпертензія. Вона супроводжується збільшенням діаметра і внутрішньосудинної напруги в легеневих артеріях (навіть при нормальному тиску в легеневій артерії), зменшенням діаметра легеневих вен, гіпертрофією міокарда правого шлуночка. Маса, об’єм і внутрішньоміокардіальне напруження правого шлуночка збільшуються відповідно до стадії гіпертонічної хвороби.

  2. Магнітно-резонансна томографія у хворих на мітральний стеноз підтверджує й об’єктивно констатує морфофункціональні зміни артеріальних і венозних судин малого кола кровообігу, внаслідок існування артеріальної й венозної легеневої гіпертензії. МРТ-параметри достовірно відображають патофізіологічні механізми компенсації у вигляді збільшення розмірів лівого передсердя й параметрів правого шлуночка (внутрішньоміокардіальне напруження, кінцево-діастолічний розмір, маса й об’єм).

  3. Чутливість і специфічність магнітно-резонансної томографії у виявленні дефектів міжпередсердної перегородки склали, відповідно, 91 % і 87 %, а при оцінці ознак, які вказували на наявність шунтування крові (індекси - правих порожнин, шлуночків, передсердь, і внутрішньоміокардіальне напруження правого шлуночка) вони склали, відповідно, 85 % і 92 %.

10. На підставі результатів катетеризаційної манометрії доведено, що у хворих із дефектами міжпередсердної перегородки легенева гіпертензія не сягає високого ступеня, проте у хворих старших 40 років вона може збільшуватися до 39 %, завдяки існуванню склеротичної форми. Остання, на відміну від гіперволемічної форми, характеризується збільшенням морфофункціональних МРТ-показників правих і лівих порожнин серця й зменшенням внутрішньоміокардіального напруження правого шлуночка на 33 %.

11. Магнітно-резонансна томографія, попри неможливість визначення гістотипу пухлин серця, дозволяє виявити наявність легеневої гіпертензії, яка є на 18 % більшою у порівнянні з хворими на мітральний стеноз, завдяки більшому вкладові механічного чинника. Для хворих на об’ємні утворення серця притаманні морфофункціональні зміни серцево-судинної системи у вигляді збільшення параметрів легеневих судин, лівого передсердя, маси, товщини й об’єму правого шлуночка, кута „септального” нахилу при незначному збільшенні параметрів лівого шлуночка й зменшенні внутрішньоміокардіального напруження правого шлуночка.

12. Чутливість та специфічність МРТ при визначенні тиску в легеневій артерії за допомогою наведених способів для всіх обстежених хворих склали, відповідно, (92,50±1,28) % - (88,35±2,61) % та (95,48±2,90) % та (90,34±1,45) %, що достовірно перевищує аналогічні показники, які визначалися за допомогою ЕхоКГ, від 4 до 7 %.

Публікації автора:

  1. Мягков О.П. Розміри серця та магістральних судин за даними магнiтно-резонансної томографії // Торакальна радіологія. Радіологія молочної залози: Зб. наук. робiт Асоціації радіологів України. - К., 1997. - C. 108-110.

  2. Мягков О.П. Визначення та кiлькiсна оцінка вторинної легеневої гiпертензii за допомогою магнiтно-резонансноi томографії // Торакальна радіологія. Радіологія молочної залози: Зб. наук. робiт Асоціації радіологів України. - К., 1997. - C. 106-108.

  3. Поливода С.Н., Кривенко В.И., Мягков А.П. Магнитно-резонансная томографическая оценка структурно-функционального состояния миокарда и легочных сосудов у больных с хроническим легочным сердцем // Укр. кардіол. журн. - 1997.- № 2.- С. 47-50 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, аналіз клінічного матеріалу і написана робота).

  4. Мягков О.П. Стан малого кола кровообігу та серця в хворих з мітральними стенозами за даними магнiтно-резонансної томографії // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоціації радіологів України. - К., 1997.- Вип. 1. - С. 98-100.

  5. Мягков О.П. Магнiтно-резонансна томографія в дiагностицi легеневої гiпертензiї - у хворих з дефектами мiжпередсердної перетинки // Зб. наук. робiт Асоціації радіологів України. - К., 1997. - Вип.1. - C. 96-98.

  6. Мягков О.П. Стан малого кола кровообігу в хворих з первинною легеневою гiпертензiєю – результати магнiтно-резонансної томографії // Зб. наук. робіт Асоціації радіологів України. - К., - 1998.- Вип.3. - С. 191-193.

  7. Мягков О.П. Способи визначення тиску в легеневій артерії за допомогою магнiтно-резонансної томографії // Укр. радіологіч. журн. - 1999. - № 4.- С. 357-361.

  8. Мягков А.П. Магнитно-резонансная томография при легочной гипертензии // Международная конференция по магнитному резонансу в медицине и биологии. Сб. науч. тр. Асоціації радіологів України. - К. 1999. - Вып.7. - C. 74-81.

  9. Черепок А.А., Мягков А.П. Анализ структурно-функционального состояния сосудов малого круга кровообращения у больных гипертонической болезнью по данным магнитно-резонансной томографии // Международная конференция по магнитному резонансу в медицине и биологии. Сб. науч. тр. Асоціації радіологів України. - К. 1999. - Вып.7. - С.85-88 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, проведено аналіз літератури та узагальнення даних щодо стану МКК у хворих на ГХ і написана робота).

  10. Мягков А.П., Черепок А.А. Оценка диастолических свойств правого и левого желудочков сердца методом магнитно-резонансной томографии // Зб. наук. пр. Асоціації радіологів України. - К., 2003. - С. 49-55 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, проведено аналіз літератури та узагальнення даних щодо стану правого шлуночка в хворих на ГХ і написана робота).

  11. Мягков О.П. Магнітно-резонансна томографія в встановленні морфофункціональних критеріїв синдрому хронічного легеневого серця у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Запорізький мед. журн. -2003. - Т.2, № 6. - C. 155-158.

  12. Мягков О.П., Черепок О.О. Роль магнітно-резонансної томографії в діагностичних та прогностичних аспектах легеневої гіпертензії в хворих на гіпертонічну хворобу // Укр. радіологіч. журн. - 2003. - № 3.- С. 340-343 (автором особисто здійснено МРТ-обстеження хворих, обробку і аналіз отриманих даних і написана робота).

  13. Мягков О.П., Хмельова А.В. Ремоделювання присерцевих судин у хворих на вторинну легеневу гіпертензію за допомогою магнітно-резонансної томографії // Зб. наук. пр. Асоціації радіологів України. – К., 2003.- С. 171-174 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, обробку і аналіз отриманих даних і написана робота).

  14. Мягков О.П., Ніконенко О.С., Матерухін А.М. Утворення серця – можливості візуалізації та оцінка – легеневої гіпертензії й структурно-функціонального стану магістральних судин і серця за допомогою магнітно-резонансної томографії // Запорізький мед. журн. - 2004. - № 5. -С. 75-80 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, обробку й аналіз отриманих даних і написана робота).

  15. Мягков О.П. Магнітно-резонансна томографія в оцінці структурно-функціональних змін присерцевих судин у хворих утвореннями серця // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. пр. ЗМАПО. – Запоріжжя, 2004. - Вип. 66. - C. 218-223.

  16. Мягков О.П. Магнітно-резонансна томографія в діагностиці та порівняльній оцінці морфологічних варіантів хронічного легеневого серця // Зб. наук. пр. ЗМАПО. - Запоріжжя, 2004. - С. 224-230.

  17. Мягков О.П., Семенцов О.С., Горшкова М.Г. Зміни магістральних судин у хворих на вторинну легеневу гіпертензію – результати магнітно-резонансної томографії // Зб. наук. пр. ЗДІУЛ. – Запоріжжя: Дике Поле, 2003. - С. 191-196 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, обробку й аналіз отриманих даних і написана робота).

  18. Мягков О.П. Порівняльна оцінка структурно-функціональних змін магістральних судин і серця в хворих з первинною та вторинною легеневою гіпертензією за допомогою магнітно-резонансної томографії // Променева діагностика та променева терапія. - 2004. - № 3. - C.5-10.

  19. Мягков О.П., Ніконенко О.С. Легенева гіпертензія та структурно-функціональні зміни магістральних судин і серця у хворих з мітральним стенозом – результати магнітно-резонансної томографії // Зб. наук. пр. Асоціації радіологів України. - К., 2004. - C. 148-160 (особисто автором здійснено МРТ-обстеження хворих, обробку й аналіз отриманих даних і написана робота).

  20. Мягков О.П., Ніконенко О.С., Матерухін А.М. Оцінка легеневої гіпертензії за допомогою катетеризаційної манометрії та магнітно-резонансної томографії у хворих з дефектами міжпередсердної перегородки // Запорізький мед. журн. - 2004. - № 4. - С. 15-20 (автором здійснено МРТ-обстеження хворих, проведено аналіз отриманих даних і написана робота).

  21. Мягков О.П. Магнітно-резонансна томографія в оцінці структурно-функціональних змін магістральних судин і серця у хворих з дефектами міжпередсердної перегородки // Променева діагностика, променева терапія. - 2004. - №4. - С.8-13.

  22. Мягков О.П. Магнітно-резонансна томографія в оцінці структурно-функціональної перебудови правого шлуночка серця у хворих на гіпертонічну хворобу // Запорізький мед. журн. - 2004. - № 6. - С. 16-20.

  23. Пат. 30108 А Україна, МПК 6 А61В6/00. Спосіб визначення об’єму правого шлуночка / С.М. Полівода, О.П. Мягков, О.О. Черепок (Україна). - № 97126312; Заявл. 26. 12. 1997; Опубл. 15. 11. 2000; Промислова вартість. - 2000. - № 6, Ч.II. - C.1.17 (особисто автором проведено аналіз літератури, здійснено МРТ- обстеження хворих контрольної групи, статистична обробка й узагальнення даних щодо визначення об’єму правого шлуночка).

  24. Пат. 30109 А Україна, МПК 6 А61В6/00. Спосіб визначення маси міокарда правого шлуночка / С.М. Полівода, О.О. Черепок, О.П. Мягков О.П. (Україна). - № 97126313; Заяв. 26. 12. 1997; Опубл. 15. 11. 2000; Промислова вартість. - 2000. - № 6, Ч.II. - C.1.17 (особисто автором проведено аналіз літератури, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи й узагальнення отриманих даних).

  25. Пат. 31096 Україна, МПК 6А 61 В 6/00. Спосіб визначення тиску крові в легеневій артерії за допомогою магнітно-резонансної томографії / О.П. Мягков О.О. Черепок (Україна). № 98073670; Заявл. 10.07.1998; Опубл. 15. 11. 2000; Промислова вартість. – 2000, № 7-11. - С. 1.17 (особисто автором проведено аналіз літератури, запропонована ідея щодо визначення тиску за допомогою МРТ, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи й узагальнення отриманих даних).

  26. Пат. 31028 Україна, МПК 6А 61В 6/00. Спосіб визначення тиску в легеневій артерії за допомогою магнітно-резонансної томографії / О.П. Мягков (Україна). № 98073465; Заявл. 02.07.1998; Опубл. 15. 11. 2000; Промислова вартість. – 2000, № 7-11. - С. 1.17 (особисто автором проведено аналіз літератури, запропонована ідея щодо визначення тиску за допомогою МРТ, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи й узагальнення отриманих даних).

  1. Спосiб неiнвазивної дiагностики первинної легеневої гiпертензiї № 87/4/4 / О.П. Мягков, О.С. Семенцов, О.С. Туркiн та iн. // Держ. реєстр медiко- бiологiчних та науково-технiчних нововведень. - 1994. - Bип. 4. - С. 105-107 (особисто автором проведено аналіз літератури, запропонована ідея щодо визначення тиску за допомогою МРТ, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи й узагальнення отриманих даних і написана робота).

  2. Мягков О.П., Черепок О.О. Способи визначення тиску в легеневій артерії за допомогою магнітно-резонансної томографії: Інф. лист № 48. - К., 2003. – 2 с (особисто автором проведено аналіз літератури, запропонована ідея щодо визначення тиску за допомогою МРТ, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи й узагальнення отриманих даних і написаний лист).

  3. Мягков О.П.,Черепок О.О. Визначення повинних величин структурно-морфологічних параметрів серця та судин за допомогою магнітно-резонансної томографії: Інф. лист № 50. - К., 2003. - 2с (особисто автором проведено аналіз літератури, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи, статистична обробка й узагальнення отриманих даних і написаний лист).

  4. Мягков О.П., Черепок О.О. Спосіб визначення об’єму правого шлуночка серця за допомогою магнітно-резонансної томографії: Інф. лист № 47. – К., 2003. – 2 с (особисто автором проведено аналіз літератури, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи, статистична обробка й узагальнення даних щодо визначення об’єму правого шлуночка і написаний лист).

  5. Мягков О.П., Черепок О.О. Спосіб визначення маси міокарда правого шлуночка серця за допомогою магнітно-резонансної томографії: Інф. лист № 49. - К., 2003. -2 с (особисто автором проведено аналіз літератури, здійснено МРТ-обстеження хворих контрольної групи, статистична обробка й узагальнення даних щодо визначення маси міокарду цього шлуночка і написаний лист).

  6. Мягков О.П. Застосування магнітно-резонансної томографії для оцінки морфофункціональних критеріїв хронічного легеневого серця у хворих на хронічний обструктивний бронхіт: Інф. лист № 181. - К., 2004. - 3 с.