Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


555. Ольховський Василь Олексійович. Макромікроскопічна та мікроскопічна анатомія нервів і судин шлунка людини на етапах онтогенезу: дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2004. - 36 с.



Анотація до роботи:

Ольховський В.О. Макромікроскопічна та мікроскопічна анатомія нервів і судин шлунка людини на етапах онтогенезу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ україни. Харків, 2004.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей макромікроскопічної і мікроскопічної анатомії поза- та внутрішньоорганних нервів і судин шлунка людини, зокрема визначенню етапів кількісної та якісної перебудови мієлоархітектоніки нервових провідників шлунка на етапах онтогенезу, а також дослідженню варіантної анатомії шлунка з позицій індивідуальної анатомічної мінливості органів та систем тіла людини. При цьому використовували комплекс сучасних морфологічних, морфометричних методів дослідження та метод скануючої електронної мікроскопії корозійних препаратів мікроциркуляторного русла шлунка.

Внаслідок тонкого препарування за методом В.П.Воробйова уточнені головні позаорганні джерела іннервації шлунка та описані крайні форми галуження переднього і заднього блукаючих стовбурів: розсипна й концентрована. У внутрішньоорганному розподілі передніх шлункових нервів встановлено п’ять основних варіантів їх будови залежно від особливостей формування блукаючого стовбура та подальшого його галуження в різних частинах шлунка, а в галуженні задніх шлункових нервів – три основних варіанти.

Для мієлоархітектоніки шлункових нервів блукаючих стовбурів та черевного сплетення (паравазальні нерви шлунка) різних вікових груп характерно значне переважання безмієлінових нервових волокон. Процеси становлення мієлінового компонента в досліджених нервах збігаються у часі та за направленістю. З віком у всіх нервах шлунка на фоні наростання загальної кількості мієлінових волокон відбувається збільшення різноманітності мієлінових волокон за їх діаметром, у бік збільшення відносного вмісту в них середніх, товстих й дуже товстих волокон. При цьому шлункові нерви фактично не відрізняються за своєю мієлоархітектонікою – в усіх вікових групах переважають тонкі мієлінові волокна.

Отримані за допомогою методу скануючої електронної мікроскопії зліпки корозійних препаратів мікросудин м’язового шару шлунка людини зрілого віку показують, що мікроциркуляторне русло шлунка людини представлено усіма ланками, включаючи артеріоли, прекапілярні артеріоли, капіляри, посткапілярні венули та власне венули.

Типовим анатомічним варіантом будови шлунка є його вертикальне положення у поєднанні з гострим кутом переходу в нього стравоходу (кут Гіса) та з його гачкоподібною формою, який зареєстровано серед 78,0±2,1% обстежених осіб.

1. У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної проблеми щодо встановлення загальних закономірностей макромікроскопічної і мікроскопічної анатомії поза- та внутрішньоорганних нервів і судин шлунка людини, зокрема визначені етапи кількісної та якісної перебудови мієлоархітектоніки нервових провідників шлунка на етапах онтогенезу.

2. У формуванні переднього та заднього блукаючих стовбурів описані дві крайні форми будови: розсипна та концентрована. При цьому, для внутрішньошлункових нервів переднього блукаючого стовбура, в залежності від особливостей його формування та подальшого галуження в різних частинах шлунка, додатково описано п’ять основних варіантів їх будови, а для галужень заднього блукаючого стовбура - три основних варіанти.

3. З віком у внутрішньоорганному розподілі шлункових нервів блукаючих стовбурів відбувається збільшення кутів галуження внутрішньоорганних нервів та зв’язків між ними. У зрілому віці найбільшу кількість зв’язків між внутрішньошлунковими нервами блукаючих стовбурів мають гілки другого-третього порядків.

4. Шлункові нерви черевного сплетення топографічно зв’язані з артеріями шлунка, утворюючи навколо них паравазальні нервові сплетення. Кожна із артерій шлунка має індивідуальні відмінності за місцем початку, діаметром, довжиною та кількістю її галужень. Класична будова черевного стовбура у вигляді триніжки виявлена у 85% випадків. У решті 15% випадків будова черевного стовбура та позаорганних артерій шлунка, частіше лівої шлункової та селезінкової артерій, є різною.

5. Паравазальні нерви шлунка розташовуються в навколосудинній клітковині та безпосередньо в адвентиціальному шарі кожної артерії у вигляді дрібнопетлистої сіточки. Відносно стінки артерій виділено три зони концентрації паравазальних нервів: перша (шириною до 8,0 мкм) - внутрішня, де фактично відсутні паравазальні нерви; друга (шириною від 8,1 мкм до 48,0 мкм) - середня, в якій залягає основна кількість паравазальних нервів; третя (шириною більше 48,1 мкм) - зовнішня, в якій концентрація паравазальних нервів поступово знижується до нуля.

6. Серед інтрамуральних нервових сплетень шлунка найбільш розвиненим є м'язово-кишкове сплетення, що розташоване в сполучнотканинних прошарках його м'язового шару. Нервові вузли м'язово-кишкового сплетення складаються із різної кількості мультиполярних нейронів, в основному, клітини І та ІІ типу Догеля: від 10 до 40 - малі вузли (мікроганглії) та від 50 до 100 нейронів - великі вузли (макроганглії).

7. Вікові зміни інтрамуральних нервових сплетень шлунка стосуються процесів диференціювання нервових клітин і розвитку їх нервових волокон. У новонароджених м'язово-кишкове нервове сплетення шлунка дрібнопетлисте, нервові клітини вузлів сплетення позбавлені відростків і схожі на нейробласти, підслизове та підсерозне нервові сплетення не виражені. У юнацькому віці інтрамуральні нервові сплетення шлунка набувають вигляду, характерного для зрілого віку. У літньому та старечому віці клітини і нервові волокна інтрамуральних нервових сплетень мають ознаки дегенеративно-дистрофічних змін.

8. Для шлункових нервів блукаючих стовбурів та паравазальних нервів шлунка різних вікових груп характерне значне переважання безмієлінових нервових волокон. Так, у другій половині внутрішньоутробного періоду у всіх нервах шлунка визначаються лише безмієлінові волокна. У плодів 8-ми місяців виявляються мієлінові волокна тонкого діаметра, а в нервах правих шлункової та шлунково-чепцевої артерій – поодинокі мієлінові волокна середнього діаметра.

9. Процеси становлення мієлінового компонента в досліджених нервах збігають у часі та за направленістю. З віком в нервах шлунка на фоні наростання загальної кількості мієлінових волокон відбувається збільшення різноманітності мієлінових волокон за їх діаметром, у бік зростання відносного вмісту в них волокон середнього, товстого й дуже товстого діаметрів. У І-му періоді зрілого віку шлункові нерви досягають свого дефинітивного стану й фактично не відрізняються по своїй мієлоархітектоніці: на частку тонких мієлінових волокон припадає від 93,63±0,03% (шлункові нерви переднього блукаючого стовбура) до 94,8±0,2% волокон (паравазальні нерви правої шлункової артерії).

10. У мієлінізації нервів шлунка виділено 3 етапи – продуктивний, етап стабілізації та етап інволюції. Продуктивний мієлогенез, розпочавшись у плодів 8 місяців, закінчуються на початку І-го періоду зрілого віку віку, а етап стабілізації мієлінового компонента нервів шлунка охоплює І-й та ІІ-й періоди зрілого віку. Етап інволюції мієлінових волокон досліджених нервів починає проявлятися у літньому і старечому віці зменшенням їх загальної кількості та показників мієлінових волокон різних діаметрів.

11. Мікроциркуляторне русло шлунка людини представлено всіма ланками, включаючи артеріоли, прекапілярні артеріоли, капіляри, посткапілярні венули та власне венули. Найменші артерії вказаного шару мають діаметр від 25 до 300,0 мкм, артеріоли - від 14,0 до 25,0 мкм, прекапілярні артеріоли – від 8,0 до 14,0 мкм, капіляри від 5 до 9 мкм (середні показники).

12. Для типової анатомії шлунка характерна більша морфометрична гетерогенність у осіб з брахіморфним соматотипом: на фоні переважання гачкоподібної (25,2±2,2%) та рогоподібної (7,3±1,3%) форм шлунка, з однаковою низькою частотою у цьому соматотипі представлені його ретортоподібна, конусоподібна та форма піскового годинника (у межах від 0,8% до 1,6%). Серед усіх соматотипів, найбільш поширеним анатомічним варіантом положення шлунка є вертикальне, а по формі – шлунок у формі гачка; горизонтальне та косе положення шлунка, особливо у формі реторти, піскового годинника та конуса – вийняткові варіанти його анатомії.

Публікації автора:

1. Матеріали до вивчення структурної асиметрії периферичного відділу вегетативної нервової системи / В.М.Лупир, В.О.Ольховський, Л.В.Ізмайлова, Б.М.Смолкіна // Вісник морфології. - 1998. - № 1. - С. 92-93 (пошукувачем проаналізована наукова література і сформульована ідея, визначена тема, складено мету та задачі дослідження, проведено морфологічне дослідження черевного сплетення. Обговорення результатів і висновки написані автором особисто).

2. Макромикроскопическая анатомия периферической нервной системы. Некоторые итоги и перспективы / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, С.Н.Калашникова, В.А.Ольховский, А.С.Кулиш, Л.В.Измайлова, А.А.Терещенко, И.И.Торяник // Експериментальна і клінічна медицина. – 1998. - № 1. - С. 129-134 (пошукувачем сформульовані мета і задачі дослідження вісцеральних нервів, самостійно виконані макромікроскопічні препарати нервів шлунка, написані результати дослідження і висновки, які стосуються вегетативних нервів).

3. Ольховский В.О. Формы изменчивости внешнего строения и миелоархитектоника нервов желудка человека // Експериментальна і клінічна медицина. - 1999. - № 4. - С. 129-134.

4. Современные проблемы морфогенеза периферических нервов / В.В.Бобин, В.М.Лупырь, Л.В.Измайлова, В.А.Ольховский, А.С.Кулиш, С.Н.Калашникова, А.А.Терещенко // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. - № 1. - С. 9-11 (пошукувачем проведено комп’ютерний набір роботи, виконано макромікроскопічні та мікроскопічні дослідження нервів шлунка, написано обговорення одержаних результатів).

5. Структурна організація вегетативних нервів деяких органів шлунково-кишкового тракту людини / В.М.Лупир, В.О.Ольховський, С.М.Калашнікова, А.О.Цівковський, А.О.Терещенко, В.І.Сало // Буковинський медичний вісник. – 2001. - №1-2. - С. 108-111 (пошукувачу належить ідея наукової роботи, особисто проведено аналіз літератури, макромікроскопічні та мікроскопічні дослідження нервів шлунка, написано висновки).

6. Ольховский В.А., Терещенко А.А., Цивковский А.А. Анатомия интрамуральных нервов желудка и двенадцатиперстной кикшки человека // Медицина сегодня и завтра. - 2002. - № 1. - С. 28-31 (пошукувач сформулював мету наукової роботи, проаналізував дані літератури, написав обговорення результатів досліджень та висновки).

7. Ольховський В.О. Деякі особливості мікроскопічної будови позаорганних нервів шлунка людини // Таврический медико-биологический вестник. - 2002. – Т.5, № 3. - С.130-132.

8. Ольховський В.О. Анатомічна мінливість переднього блукаючого стовбура людини // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2002. - Т. 1, №1. - С. 49-52.

9. Ольховський В.О. Зовнішня будова периартеріальних нервів шлунка людини // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2002. - Т. 1, №2. - С. 8-11.

10. Ольховський В.О. Варіанти галуження передніх шлункових гілок блукаючого нерва людини // Вісник морфології. - 2002. - № 2. - С. 244-246.

11. Ольховський В.О. Індивідуальна анатомічна мінливість правого блукаючого нерва людини // Медицина сьогодні і завтра. - 2003. - № 1. - С. 5-8.

12. Ольховський В.О. Макромікроскопічна анатомія задніх шлункових гілок блукаючого нерва людини: варіанти галуження // Вісник проблем біології і медицини. - 2003. - Вип. 3. - С. 32-35.

13. Ольховський В.О. Вікові особливості зовнішньої будови нервів шлунка людини // Вісник морфології. - 2003. - № 1. - С. 1-3.

14. Ольховський В.О. Морфологічні особливості судинно-нервових структур шлунка людини // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей наук.-практ. конф. морфологів. Випуск XI. - Запоріжжя, 2003. - С. 188-195.

15. Ольховський В.О. Анатомія шлунка людини: органометричний підхід // Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. - № 3 - 4. - С. 110-114.

16. Ольховський В.О. Внутрішньостовбурова будова та мієлоархітектоніка шлункових гілок блукаючого нерва людини // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. пр.- Київ-Луганськ-Харків, 2003. - С. 392-401.

17. Ольховський В.О. Анатомічні особливості шлунка у осіб різних соматотипів // Медицина сьогодні і завтра. - 2003. - № 3. - С. 119-123.

18. Ольховський В.О. Соматометрична характеристика анатомічних варіантів шлунка людини // Вісник морфології. - 2003. - № 2. - С. 415-418.

19. Ольховський В.О. Структурна організація інтрамуральних нервових сплетень шлунка людини // Український медичний альманах. - 2003. - Т.6, №6. - С. 111-114.

20. Ольховський В.О. Органосистематика шлунка людини: морфометричне обгрунтування таксономічної класифікації // Медицина сьогодні і завтра. - 2003. - № 4. - С. 27-30.

21. Ольховський В.О. Просторова організація мікроциркуляторного русла шлунка людини // Таврический медико-биологический вестник. - 2003. – Т.6, № 6. - С. 123-126.

22. Ольховський В.О. Анатомія шлунка людини: соматовісцеральні взаємозв’язки // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. - № 1. - С. 57-61.

23. Ольховский В.А. Вариантная анатомия левого блуждающего нерва в над- и поддиафрагмальной частях пищевода человека // IV Межд. Конгр. по интегр. антропологии: Матер. конгр.- С-Петербург. - 2002. - С. 269-271.

24. Морфологические особенности асимметрии висцеральных нервов / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, В.А.Ольховский, Л.В.Измайлова, А.А.Терещенко, И.Л.Колесник // Мат. IV Межд. конгр. по интегр. антропологии. - С-Петербург. - 2002. - С. 213-214 (пошукувач сформулював мету, провів макромікроскопічні та мікроскопічні дослідження нервів шлунка, написав обговорення одержаних результатів).

25. Ольховський В.О. Зовнішня будова нервів шлунка людини // Зб. статей міжн. конф.: Саміт нормальних анатомів України та Росії. - Тернопіль, 2003. - С. 104-111.

26. Формы изменчивости во внешнем строении и структурной организации нервов некоторых внутренних органов брюшной полости / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, В.А.Ольховский, Л.В.Измайлова, А.А.Цивковский, И.Л.Колесник // Вісник проблем біології і медицини. - 2003. - Вип. 3. - С. 22-26 (пошукувач визначив мету дослідження вісцеральних нервів, виконав макромікроскопічні препарати нервів шлунка, провів аналіз і обговорення одержаних результатів).

27. Спосіб хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки / Лупир В.М.,Ольховський В.О., Бойко В.В., Макаров В.В. - Рішення про видачу деклараційного патента України на винахід від 09.02.2004 р., заявка №2003076351 від 08.07.2003 р.(здобувачу належить ідея запропонованого способу, особисто виконано аналіз літератури та оформлено всю необхідну документацію, особисто встановлено три зони концентрації паравазальних нервів шлунка, на яких базується вказаний спосіб).

28. Спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та шлунка / Лупир В.М., Ольховський В.О., Бойко В.В., Макаров В.В. - Рішення про видачу деклараційного патента України на винахід від 29.01.2004 р., заявка №2003076350 від 08.07.2003 р.(здобувач запропонував ідею даного способу, особисто виконав аналіз літератури та оформив всю необхідну документацію, провів морфометричні дослідження паравазальних нервів шлунка).

29. Спосіб ультраморфотопометрії органел / Бурих М.П., Колеснік І.Л., Ольховський В.О., Шкляр С.П., Шутов С.В., Долгая О.В. - Рішення про видачу деклараційного патента України на винахід від 23.02.2004 р., заявка №2003109167 від 10.10.2003 р.(автор розробив ідею запропонованого способу на основі вивчення та аналізу виконаних особисто мікроскопічних препаратів, виконав аналіз літератури ).

30. Спосіб діагностики морфотипу шлунка людини / Ольховський В.О., Бурих М.П., Терещенко А.О., Шкляр С.П., Просоленко К.О., Долгая О.В. - Рішення про видачу деклараційного патента України на винахід від 01.03.2004 р., заявка №2003109163 від 10.10.2003 р. (дисертант запропонував даний спосіб на основі власних досліджень, особисто виконав аналіз літератури, оформив необхідну документацію).

31. Ольховський В.О. Паравазальні нерви артерій шлунка людини // Тези доп. І-го Міжн. конгр. з інтегр. антропології. - Тернопіль. - 1995. - С. 257-258.

32. Ольховский В.А. Структурная организация паравазальных нервов желудка человека // Зб. наук. робіт. міжн. конф.: Акт. пит. морфол., присв. пам’яті проф. С.А.Сморщка. Т. ІІ. – Тернопіль, 1996. - С. 487-488.

33. Структурная организация некоторых периферических нервов / В.В.Бобин, В.М.Лупырь, А.С.Кулиш, В.А.Ольховский, А.А.Терещенко, Л.В.Измайлова // Морфология: Тез. докл. ІІІ Конгр. Межд.ассоциации морфологов. - Тверь. - 1996. - Т.109. - Вып.2. СПб: Эскулап. - С. 35 (пошукувачем сформульована мета дослідження вісцеральних нервів, виконані макромікроскопічні та мікроскопічні препарати нервів шлунка, проаналізовано одержані результати).

34. Ольховский В.А. Миелогенез желудочных ветвей блуждающего нерва человека // Тез. доп. ІІ Нац. Конгр. АГЕТ України: Акт. питання морфології. – Луганськ. – 1998. – С. 193-194.

35. Сосудисто-нервные структуры органов верхнего этажа брюшной полости / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, Л.В.Измайлова, В.А.Ольховский, А.А.Цивковский // Сб. науч.работ, посвящ. 100-летию со дня рожд. проф. П.А.Соколова: Функц. морфология и клиническая медицина. – Ростов-на-Дону. – 2000. – С. 56-57 (пошукувач провів аналіз літератури, написав обговорення результатів досліджень нервів шлунка та висновки).

36. Морфологическое обоснование компенсаторных механизмов в периферической нервной системе / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, С.Н.Калашникова, А.С.Кулиш, В.А.Ольховский // Морфология: Тез. докл. V Конгр. Межд.асс. морф. - Ульяновск. - 2000. - Т.117. - Вып.3. - СПб: Эскулап. - С.70 (пошукувачем виконані макромікроскопічні та мікроскопічні препарати нервів шлунка, проаналізовано одержані результати).

37. Ольховский В.А. Индивидуальная анатомическая изменчивость желудочных ветвей блуждающего нерва человека // Научные ведомости Бел ГУ. Серия “Медицина”. Мат. 3-го Межд.конгр. по интегр. антропологии. - 2000. - №2 (11). - С. 114-115.

38. Закономерности проявления асмметрии в стрении периферических нервов / В.В.Бобин, В.М.Лупырь, С.Н.Калашникова, А.С.Кулиш, Л.В.Измайлова, В.А.Ольховский, А.А.Терещенко // Научные ведомости Бел ГУ. Серия “Медицина”: Мат.3-го Межд.конгр. по интегр. антропологии. - 2000. - №2 (11). - С. 17 (пошукувачем сформульовані задачі дослідження вісцеральних нервів, виконані макромікроскопічні препарати нервів шлунка, проаналізовані результати).

39. Ольховський В.О. Макромікроскопічна анатомія паравазальних нервів шлунка людини // Наук. праці ІІІ Нац. Конгр. АГЕТ України: Акт. пит. морфології. - Київ, 2002. – Тернопіль:Укрмедкнига. – 2002. – С. 224-225.

40. Деякі підсумки вивчення структурної організації періартеріальних нервів органів черевної порожнини людини / В.М.Лупир, В.В.Бобін, В.О.Ольховський, Л.В.Ізмайлова, А.О.Цівковський // Тез. доп. ІІІ Нац. Конгр. АГЕТ України: Акт. пит. морфології. - Київ, 2002. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – С. 191-192 (пошукувачу належить визначення актуальності роботи, виконано макромікроскопічні та мікроскопічні дослідження паравазальних нервів шлунка й обговорення одержаних результатів).

41. Особенности строения нервов некоторых органов брюшной полости человека / В.М.Лупырь, В.В.Бобин, В.А.Ольховский, А.А.Терещенко, А.А.Цивковский, И.Л.Колесник // Тез. докл. IV Межд. конф. по функ. нейроморф.: Колосовские чтения - 2002. – С-Петербург. – 2002. – С. 169-170 (пошукувач провів макромікроскопічні та мікроскопічні дослідження нервів шлунка людини, написав обговорення).

42. Ольховский В.О. Структурні особливості мієлоархітектоніки шлункових нервів блукаючих стовбурів людини // Тез. наук. конф., присв. 100-річчю з дня нар. М.І.Зазибіна: Гістологія та ембріогенез периферійної нервової системи. – Київ. – 2004. – С. 52-53.