2. Бабельчус Наталія Володимирівна. Максимальний стік весняного водопілля в басейні річки Нямунас (Неман) і розрахунок його характеристик: дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / Одеський держ. екологічний ун-т. - О., 2004.
Анотація до роботи:
Бабельчус Н.В. Максимальний стік весняного водопілля в басейні річки Нямунас (Німан) і розрахунок його характеристик. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук. – Спеціальність 11.00.07. – гідрологія суші, водні ресурси, гідрохімія.-Одеський державний екологічний університет, Одеса, 2004.
Дисертація присвячена розробці методики розрахунку характеристик весняного стоку в басейні р.Нямунас. При побудуванні розрахункової схеми використана теоретична модель А.М. Бефані (у модифікації Є.Д. Гопченка). Цю модель можна віднести до типу формул сталої інтенсивності. На відміну від дещо формального підходу щодо використання в розрахункових схемах сталої інтенсивності редукційних кривих опадів, у запропонованій методиці вводиться поняття редукційних кривих середньої інтенсивності припливу води зі схилів до руслової мережі. Ординати цих кривих для типових гідрографів схилового стоку виражені в залежності від співвідношення між тривалостями припливу і руслового добігання .
При реалізації розрахункової схеми використовувались методи математичної статистики, чисельного визначення деяких невідомих і фактично невимірюваних параметрів (коефіцієнтів русло-заплавного регулювання, розрахункової тривалості припливу води зі схилів до руслової мережі), а також географічне узагальнення (максимальних запасів води в снігу до початку весняного водопілля, тривалості припливу води зі схилів до руслової мережі, коефіцієнтів стоку за період весняного водопілля).
В дисертаційній роботі вперше для басейну р.Нямунас розроблена більш надійна методика розрахунку максимальних витрат весняного водопілля невивчених річок, яка дозволяє урахувати основні фактори стокоутворення на його водозборі.
На підставі виконаного дослідження можна зробити наступні висновки:
У дисертації наведене вирішення на регіональному рівні задачі, що полягає в удосконаленні розрахунків максимального стоку веснянного водопілля річок басейну Німана.
В процесі аналізу сучасного стану в області розрахунку характеристик максимального стоку весняного водопілля в басейні р.Нямунас встановлено, що в основному на практиці використовуються формули редукційного типу. До їхнього числа відноситься і нормативний документ СНіП 2.01.14-83, який дотепер застосовується в Литві.
Недоліком цього типу формул є неможливість урахування на різних етапах формування водопілля всього комплексу природних факторів.
Автором уперше для описуваної території використана базова математична модель, запропонована А.М. Бефані і модифікована Є.Д. Гопченком.
Розглянутий об’єкт у гідрологічному відношенні вивчений досить добре. Наявні ряди спостережень за максимальним стоком водопілля характеризуються тривалістю спостережень від 15 до 175 років. Якість цих матеріалів задовільна. Для побудови розрахункової методики максимального стоку весняного водопілля в басейні р.Нямунас використані матеріали по 56 гідрологічних постах і 74 метеорологічних станціях і постах стаціонарної гідрометеорологічної мережі Литви і Білорусі.
На більшій частині території середні багаторічні шари снігозапасів до початку водопілля коливаються в межах від 40 до 90 мм, причому на залісених частинах водозборів їх накопичується в середньому на 20% більше, ніж на відкритих. У роботі надається карта норм максимальних снігозапасів, віднесених до відкритих ділянок.
Оскільки в період водопілля на розглядуваній території випадає значна кількість рідких опадів (від 50 до 120 мм), автором запропонована методика їхнього обчислення для невивчених водозборів, починаючи від дати до кінця водопілля. Основу її складає залежність середнього багаторічного шару опадів від площі водозборів.
Встановлено регіональні залежності тривалості припливу води зі схилів до руслової мережі від заболоченості і залісеності. Ці природні фактори сприяють посиленню зарегульованості стоку водопілля на схилах. По території змінюються в залежності від географічного положення об’єктів і рельєфу місцевості від 600 до 100 годин.
На підставі аналізу морфометричних характеристик русел річок, а також матеріалів вимірів швидкостей течії в окремих гідростворах обґрунтовані регіональні параметри формули швидкостей руслового добігання.
Значний вплив на величину максимальних модулів стоку водопілля має русло-заплавне регулювання, величина якого визначається розмірами водозборів, змінюючись від 1,0 при до 0,20 при 100000 км2.
Розрахункові коефіцієнти стоку весняного водопілля визначені зворотним шляхом і в залежності від географічного положення об’єктів і рельєфу місцевості змінюються в межах від 0,27 до 0,95. Їхнє просторове узагальнення виконане у вигляді карти ізоліній. В басейні р.Нямунас середні багаторічні коефіцієнти стоку практично збігаються з . Очевидно, у зоні достатнього зволоження мінливість утрат весняного стоку від року до року піддається незначним коливанням (принаймні, при ).
Перевірочні розрахунки по 56 об’єктах показали, що середнє відхилення розрахункових значень максимальних модулів 1%-ї ймовірності перевищення від вихідних величин склало ±11,4%, що знаходиться на рівні точності вихідної інформації з максимального стоку (=12,3%). Задовільна збіжність розрахункових і вихідних модулів весняного водопілля дає підставу рекомендувати методику для практичного використання замість вже застарілого нормативного документу СНіП 2.01.14-83 і регіональних формул.
У подальшому при дослідженнях проблеми максимального стоку водопілля в басейні р.Нямунас необхідно вивчити мінливість коефіцієнтів стоку для всього діапазону забезпеченостей, що необхідно при розробці територіальних довгострокових прогнозів характеристик весняного водопілля.
Публікації автора:
Бабельчус Н.В. Расчетные характеристики снегозапасов к началу весеннего половодья в басейне р.Нямунас (Неман) // Метеорология, климатология и гидрология.- 1999 – Вып.- 39.- С.209-213.
Бабельчус Н.В. Расчетные характеристики графиков склонового притока талых вод в бассейне реки Нямунас (Неман) // Метеорологія, кліматологія та гідрологія.- 2000 – Вип.41.- С.57-62.
Бабельчус Н.В. Обоснование коэффициентов стока за период весеннего половодья в бассейне реки Нямунас // Метеорологія, кліматологія та гідрологія.- 2000 – Вип.41.- С.72-76.
Бабельчус Н.В. О применимости редукционных формул максимального стока весеннего половодья в бассейне реки Нямунас (Неман) // Метеорологія, кліматологія та гідрологія.-2002. - Вип.46.-С. 364-368.
Бабельчус Н.В. Расчетные характеристики снегозапасов весеннего половодья в басейне р.Нямунас (Неман) // Вісник аграрної науки південного регіону. Вип.1 – Одеса: Укр. Ак. аграрних наук, 2000 - С.125-128.
Бабельчус Н.В.Методика расчета максимального стока весеннего половодья в бассейне реки Нямунас (Неман) // Тез. допов. Міжнар. конф. "Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища – 2002".-0деса, 2002-С.198-199.