Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика приладів, елементів і систем


345. Сухоручко Олег Миколайович. Малошумливі вхідні модулі приймальних трактів міліметрового діапазону довжин хвиль з параметричним підсиленням сигналу: дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.01 / Харківський національний ун-т радіоелектроніки. - Х., 2004. - 16 с.



Анотація до роботи:

Сухоручко О.М. Малошумливі вхідні модулі приймальних трактів міліметрового діапазону довжин хвиль з параметричним підсиленням сигналу. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.01 – Фізика приладів, елементів і систем – Харківський національний університет радіоелектроніки, Харків, 2004.

Дисертація присвячена аналізу сучасних тенденцій розвитку вхідних трактів приймальних пристроїв мм діапазону довжин хвиль, співставленню його зі станом в передових країнах. В дисертації вивчені фізичні явища, що покладені в основу побудови параметричних підсилювачів та джерел накачування при їх роботі в короткохвильовій частині мм діапазону довжин хвиль. Використані методи електродинамічного аналізу основних елементів малошумливих вхідних модулів, за допомогою яких вибрані оптимальні варіанти коливальних систем і фільтрів параметричних підсилювачів та генераторів накачування; знайдені і досліджені нові схемні рішення та проведені дослідження з метою зниження температури шумів і розширення робочої смуги частот. Досліджено квазіоптичні відкриті резонатори з додатковим обмеженням резонансного простору. На основі цих фізичних досліджень вибрана схема та розроблено генератор накачування короткохвильової частини мм діапазону довжин хвиль з низьким рівнем шумів.

Відповідно до мети дисертаційної роботи теоретичні та експериментальні дослідження і розробка вхідних малошумливих модулів приймальних трактів на частоти понад 50 ГГц містили в собі кілька етапів: моделювання КВЧ-компонент хвилеводних трактів ПП та квазіоптичних коливальних систем ГН, експериментальне дослідження характеристик різних варіантів ПП і ГН та дослідження і оптимізація за смугою підсилення і рівнем шумів вхідного модуля в цілому.

Сформулюємо основні результати дисертаційної роботи:

1. Аналіз стану освоєння мм діапазону довжин хвиль і просування в його короткохвильову частину вказує на необхідність вивчення фізичних явищ, покладених в основу розробки і дослідження вхідних малошумливих КВЧ трактів різного призначення з підсиленням сигналу. При сучасному рівні розвитку досліджень КВЧ технологій поряд з транзисторами найбільш перспективними є вхідні ПП. З усіх розглянутих схем ПП для систем зв'язку застосовними є двоконтурні, оскільки спектр сигналу, що підсилюється, не підлягає спотворенням. Однак, для мінімізації температури шуму вони вимагають перевищення частоти накачування над частотою сигналу приблизно в 3 рази. У зв'язку з цим виникає проблема пошуку ГН, адекватних даній задачі.

2. Електродинамічне моделювання основних вузлів ПП і ГН, з яких складаються вхідні тракти мм діапазону довжин хвиль, проведено з єдиної методологічної позиції. Вона полягає в тому, що фільтри, з'єднання сигнальних хвилеводів та хвилеводів накачування ПП і квазіоптичні коливальні системи ГН моделюються близькими по своїй структурі двовимірними хвилеводними моделями з неоднорідностями типу ступіньки, або набору ступіньок у хвилеводі, а також неоднорідностями типу діелектричних вставок у хвилевід. Для дослідження дисперсійних характеристик перерахованих компонентів застосовано метод часткових областей, декомпозиційний підхід поділу складного вузла на ключові блоки і метод узагальненої матриці розсіювання. Чисельний аналіз моделей проведений з використанням системи електродинамічного моделювання СЭМ-04.

3. При просуванні в КВЧ діапазон довжин хвиль для стабілізації частоти і поліпшення спектрів твердотільних генераторів запропоновано використовувати квазіоптичні методи побудови коливальних систем. Досліджено спектри і топології полів вимушених коливань кутово-ешелетного ВР. Проведено класифікацію типів коливань і встановлено, що найбільшу добротність мають так звані квазіосновні типи Н- і Е-поляризованих коливань, які запропоновано використовувати як робочі. Визначено критерії мінімізації апертури дзеркал ВР з метою зменшення габаритів і ваги генератора.

4. В побудові ланок режекторних фільтрів комбінаційної частоти двоконтурних ПП мають перевагу ступінчатоподібні розширення прямокутного хвилеводу в Н-площині, що працюють на двох коливаннях одного класу симетрії з порівнянними добротностями, що забезпечує формування симетричної частотної характеристики. Встановлено, що в діапазоні понад 50 ГГц при розробці фільтрів комбінаційної частоти двоконтурних ПП на діелектричних вставках необхідно застосовувати діелектрики з > 3,5 (наприклад, кварц). Показано, що для розробки двоконтурних ПП КВЧ діапазону довжин хвиль застосовні фільтри на основі відрізків Н-хвилеводів довжиною менше довжини хвилі, зв'язані відрізками закритичних прямокутних хвилеводів. Такі фільтри мають розширену смугу запирання, в яку попадає частота накачування і комбінаційна частота. Проведено моделювання топології полів в смузі частот сигналу на з’єднанні сигнального хвилеводу і хвилеводу накачування. Визначено зони розміщення параметричних нелінійних елементів з найбільш ефективним зв'язком з полем сигналу, що підсилюється.

5. Проведено моделювання полів у перетворювачі нижчих типів хвиль у вищі з метою розробки балансного ПП на кутовому перетворювачі. Отримано добрий збіг розрахункових і експериментальних даних по всім модельованим вузлам, що свідчить про правильність вибору і підходу до моделювання. Запропоновано рекомендації з масштабного моделювання всіх електродинамічних компонентів вхідного тракту для розробки подібних систем в більш короткохвильовій області (до 100 ГГц).

6. Показано, що багатоступінчате узгодження за допомогою ланцюгів коаксіальних і дискових резонаторів, а також за допомогою частини хвилеводу обмеженої довжини найбільш прийнятне в квазіоптичних генераторах з кутово-ешелетним ВР. Проведено дослідження трансформації імпедансу в ВР з додатковим обмеженням резонансного простору. Розроблено і виготовлено квазіоптичні ГН на діодах Ганна і ЛПД з сферо-кутово-ешелетною коливальною системою, що перекривають діапазон l = 3,5-2,5 мм. Показано перспективність безкорпусної планарної технології при розробці квазіоптичних генераторів з дисперсійними ВР в КВЧ діапазоні довжин хвиль та визначені шляхи освоєння субмм діапазону довжин хвиль за допомогою методу масштабного моделювання дисперсійних коливальних систем квазіоптичних генераторів. Досліджено короткочасну і довготермінову стабільність ГН зі сферо-кутово-ешелетним ВР і встановлено, що навантажена добротність контуру складає близько 9000, що дозволяє одержати генерацію з частотними шумами до –120 дБ при розстроюванні на 10 кГц від несучої. Цей показник значно кращий, ніж у квазіоптичних генераторів з класичними ВР та інших типів генераторів.

7. Для застосування в двоконтурних ПП розроблені коливальні системи, де в фільтрах та контурах сигнальної і комбінаційної частоти використані діелектричні вставки і ступінчатоподібні розширення в Н-площині хвилеводу сигналу, що дозволило знизити втрати в фільтрах ПП. Збіг експерименту та моделювання основних електродинамічних вузлів та запропонованих схем ПП КВЧ діапазону довжин хвиль підтверджено практичною реалізацією макетів двоконтурних ПП 5-мм діапазону довжин хвиль, що мають коефіцієнт підсилення не менш 15 дБ у робочій смузі частот 1,2 ГГц при шумовій температурі 550-600 К с можливістю зміщення робочої смуги в межах 5-6 ГГц. Показано можливість використання конструкції ПП на зустрічних хвилеводах як ефективного перетворювача частоти вгору.

8. Показано можливість розширення робочої смуги ПП в КВЧ діапазоні довжин хвиль шляхом застосування балансної схеми включення нелінійних елементів. Відмінною рисою запропонованого балансного ПП є коливальна система з хвилеводним перетворювачем типу хвилі Н10 в Н20 на кутових неоднорідностях тракту. Практична реалізація експериментальних макетів балансного ПП підтвердила правильність підходу. Коефіцієнт підсилення склав 10-14 дБ у смузі робочих частот 1,8 ГГц при температурі шуму 450-550 К.

Поставлена в дисертаційній роботі мета досягнута: на основі проведених фізичних досліджень створені і досліджені малошумливі твердотільні вхідні тракти з параметричним підсиленням сигналу для застосування в системах різного призначення мм діапазону довжин хвиль і показана перспективність застосування розробленого підходу при просуванні в короткохвильову частину (до 100-120 ГГц). Зокрема, дуже важливо запропонований підхід побудови ПП і ГН перенести на планарні (мікрополоскові) технології з використанням ступінчатої деформації полоскових ліній передачі (аналог ПП на зустрічних хвилеводах) і ступінчатої деформації полоскового резонатора (аналог ГН із ешелетним ВР).

Не менший інтерес представляють також дослідження безкорпусного включення нелінійних елементів (варакторів, діодів Ганна і ЛПД) у фільтруючі, резонансні і розв'язуючі кола з тим чи іншим ступенем інтеграції вхідного модуля.

Розроблені методики побудови, аналізу та оптимізації вхідних малошумливих підсилювачів використовуються при розробці вхідних трактів перспективних систем мм діапазону наземного і бортового базування.

Публікації автора:

1. О.Н. Сухоручко, В.И. Ткаченко, А.И. Фисун. Моделирование элементов входного малошумящего тракта с параметрическим усилением сигнала. // Прикладная радиоэлектроника. - 2003. - № 2. - С. 163-167.

2. O.N. Sukhoruchko, B.M. Bulgakov, A.I. Fisun, and O.I. Belous. Parametric Amplification of Signals in the Short-Wave Part of MM Wave Band // ''Telecommunication and Radio Engineering''.– 2002. - Vol. 58, № 7-8. – Р. 64-73.

3. O.I. Belous, A.I. Fisun, and O.N. Sukhoruchko. Synthesis of Basic Components of a Low-Noise Input Circuit for Millimeter Wavelengths // Telecommunication and Radio Engineering.– 2003. - Vol. 59, № 1-2. – Р. 111-118.

4. О.Н. Сухоручко, Л.А. Рудь, И.П. Ольховский, А.И. Фисун. Входной малошумящий твердотельный модуль миллиметрового диапазона длин волн. // Радиотехника. - 2003. Вып. 132. - С. 87-93.

5. A.P. Kasyanenko, O.N. Sukhoruchko, B.P. Yefimov. The two-circuit parametric amplifier of the range 60-65 GHz // International Journal of Infrared and Millimeter Waves. – 2001. - Vol. 22, №7. - P. 1037-1045.

6. О.Н. Сухоручко, В.Т. Плаксий. Параметрический усилитель 5-мм диапазона // Вісник Харківського Національного Університету. Cер. Радіофізика та електроніка – 2002. - № 2 (570). - С. 94-96.

7. А.П. Касьяненко, О.Н. Сухоручко. Балансный параметрический усилитель миллиметрового диапазона волн // Радиофизика и радиоастрономия. – 2000. - Т. 5, № 4. - С. 424-428.

8. A.P. Kasyanenko, S.L. Senkevich, O.N. Sukhoruchko, I.S. Tsakanyan. Waveguide filters for the microwave parametric amplifiers and converters // The Fourth International Kharkov Symposium "Physics and Engineering of Millimeter and Sub-Millimeter Waves". - Kharkov. – 2001. - Vol. 2. - P. 723-725.

9. А.П. Касьяненко, А.А. Кириленко, С.Л. Сенкевич, О.Н. Сухоручко, И.С. Цаканян. Колебательные системы параметрических усилителей и преобразователей СВЧ на волноводных расширениях. // Тезисы докладов Всесоюзной научно-технической конференции по современным проблемам радиоэлектроники. - Москва. - 1988. - С.87.

10. О.Н. Сухоручко, О.И. Белоус, А.П. Касьяненко, А.И. Фисун. Параметрическое усиление сигналов в миллиметровом диапазоне длин волн. // СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии. 13-я Международная конференция. – Севастополь. - 2003. - С. 141-143.

11. А.П. Касьяненко, В.М. Рожков, Е.А. Свердленко, О.Н. Сухоручко, В.И. Ткаченко. Балансная схема параметрического усилителя (преобразователя) мм диапазона. // Тезисы докладов Всесоюзной научно-технической конференции по современным проблемам радиоэлектроники. - Москва. - 1988. - С. 88.

12. А.П. Касьяненко, О.Н. Сухоручко, В.И. Луценко, С.И. Хоменко. Балансный параметрический усилитель (преобразователь) КВЧ диапазона. // Тезисы докладов VI Международной научно-технической конференции по радиолокации, навигации, связи. - Воронеж. – 2000. - Т. 3. - С. 1907-1913.

13. О.Н. Сухоручко, А.П. Касьяненко, Б.П. Ефимов. Параметрический усилитель миллиметрового диапазона // Тезисы докладов 12-ой Международной конференции "СВЧ-техника и телекоммуникационные технологии". – Севастополь. – 2002. - С. 157-158.

14. O.N. Sukhoruchko, A.P. Kasyanenko, B.P. Yefimov. Parametrical frequency converter of the millimeter range // The Fourth International Kharkov Symposium "Physics and Engineering of Millimeter and Sub-Millimeter Waves". - Kharkov. – 2001. - Vol. 2. - P. 780-782.